Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 48 of 48

Thread: Recomandare prima masina

  1. #41 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Si eu as merge pe megane din mai multe motive :
    • e mai noua
    • disel-urile de la renault au consum foarte bun si din cate stiu au fost destul de apreciate (banuiesc ca e vorba de 1.5)
    • aspectul este mai fresh decat al unui e 36 de acum 17 ani
    • pe termen mediu imi pare cea mai buna achizitie
    Totusi, pentru a avea o idee mai clara, cred ca ar fi ideal sa ne spui cam cat inseamna acel X, astfel vom putea judeca si in functie de pret/performanta. Acum putem sa judecam doar atuurile individuale.

    PS: BMW-ul ar merge ca piesa de colectie daca zici ca arata excelent

  2. #42 SP
    Member iUser's Avatar

  3. #43 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Ok , nu ma pricep la masini...deci nu ma injurati
    Am pus ochii pe Suzuki Samurai...imi place cum arata si pretul imi este accesibil.
    Mi-ati recomanda un astfel de autoturism drept prima masina?

  4. #44 SP
    Junior Member andreigtc's Avatar
    Alfa Romeo 147 este una dintre cele mai frumoase masini ieftine(second hand). La 2500-3000 de euro iti cumperi un 147 diesel din 2000-2002 1.9 115 CP, posibil piele, aer conditionat 100%, geamuri electrice si multe alte dotari. Am tot citit pe internet despre Alfa Romeo. Unele persoane sustin sus si tare ca sunt masini foarte bune, iar alte persoane spun ca necesita foarte multi bani pentru intretinere. INSA, toti proprietarii de Alfa Romeo recunosc faptul ca masina lor se comporta EXCELENT pe drum, motorul trage foarte bine etc.
    In concluzie, parerea mea este urmatoarea:
    Daca vrei o masina cu un design superb, motor puternic, la pret mic, dar daca se strica...scoti ceva bani din buzunar: Alfa Romeo 147
    Daca iti doresti o masina fiabila,cu design normal, motor slabut dar ok: Opel Corsa 2001 sau chiar Logan diesel 1.5 daca iti place si consideri ca masina ideala te duce din punctul A in B.
    O alta masina foarte buna ar fi peugeot 307 1.6 hdi 110 cp: Unul dintre cele mai fiabile motoare, trage excelent(are un fel de overboost, atunci cand accelerezi tare primesti 25% din puterea motorului suplimentar), consuma foarte putin undeva la 6 in oras si 4.0-4.5 afara. Cred ca ai gasi un coupe dragut la 4000 de euro dar neaparat diesel pentru ca exact acelasi motor doar ca pe benzina te rupe la consum.

  5. #45 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Cum este cu taxele acelea de poluare? Pt. o masina Euro 4 inmatriculata 6/2006 ce taxa va trebui sa platesc? Also, daca masina e fabricata in 2006 si are numar de Germania este mai scumpa inmatricularea la noi?

  6. #46 SP
    is the man! trickz's Avatar

  7. #47 SP
    Member iUser's Avatar
    Quote Originally Posted by Madk91 View Post
    Ok , nu ma pricep la masini...deci nu ma injurati
    Am pus ochii pe Suzuki Samurai...imi place cum arata si pretul imi este accesibil.
    Mi-ati recomanda un astfel de autoturism drept prima masina?
    Daca nu ai cumparat inca masina: Anul viitor voi da si eu de carnet, doresc sa-mi cumpar tot un Suzuki, numai ca Swift Sport. Din cate am citit pe forumurile Suzuki din Romania, dar si de afara, in general Suzuki a facut si face masini bune, usor de intretinut si rezistente. Nici eu nu ma pricep foarte bine, dar gandindu-ma ca este o masina cu pozitia de condus inalta si cu un motor nu foarte putenic, de ce nu ar fi buna?

  8. #48 SP
    Junior Member DjBaros's Avatar
    Trezesc si eu mortii acum...Alfa face cele mai proaste sau ma rog cele pana in 2006 masini vreodata la capitolul electrica.De fapt toate italiencele sunt pilaf pe capitolul electrica.Excludem supercar-urile.Parerea mea, ca masina de inceput este ideal Opel.Gasesti pe toate drumurile piese, sunt ieftine de intretinut.Motorizarea ideala ar fi 1.7DTI.Sunt in 2 variante de 75 sau 80(85 nu mai stiu sigur sigur).Taxe mici, asigurare mica.Motor foarte durabil si cu preponderenta scazuta de distrugere Alta varianta pe care eu am ales-o in 2012 ca prima masina si oarecum regret si nu prea este Ford Focus.Am gasit un exemplar minunat din 2002 facelift.Foarte spatios si atractiv.Motorizarea 1.6 16V foarte non economic.Impozitul anual e jumatate de cartus de tigari( de contrabanda chiar ) Per total...piese scumpe care pica greu.Si toate sunt fiare.Sa stiti de la un baiat care a tavalit mai multe masini ca orice pe lumea asta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. O masina in fiecare zi By trickz in forum Auto & Moto
    Replies: 114 Last Post: 28-10-2020, 15:00
  2. Masina Consolistului! By DonAdryan in forum Auto & Moto
    Replies: 511 Last Post: 28-02-2017, 13:39
  3. Recomandare PRIMA chitara ! By Anderul in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 3 Last Post: 20-05-2011, 21:11
  4. Ce nebunie de masina e asta? By MonkY in forum Auto & Moto
    Replies: 10 Last Post: 03-04-2011, 11:55

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts