Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 48

Thread: Recomandare prima masina

  1. #21 SP
    Member 573ph4n's Avatar
    Si eu am luat permisul luna aceasta, si sa zicem ca momentan ma gandesc la cum si ce masina sa-mi iau pentru ca pe termen scurt nu am nici-o sansa..nu sunt fonduri.La fel cum am zis..tanar, incepator si vreau sa zic ca am citit postul lui rodarkone si chiar mi-a fost de folos ajutandu-ma sa inteleg cum stau anumite treburi si sunt de acord cu el, deci multumesc!

    Ca sa fiu on topic: eu am vazut cateva..putine cei drept forduri mondeo pe la 3000 de euro care aratau impecabil, ma refer la modeul acela relativ nou de prin 2002 nu stiu exact, mi se par niste masini super pentru pretul ala cauta poate gasesti ceva .

  2. #22 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    de ce ti-ai luat permisul daca n-ai masina?

    crezi ca esti ca vinul? cu cat stai mai mult fara sa conduci te faci mai bun?

  3. #23 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Cum adica de ce si-a luat permisul daca nu are masina? Ce, iti trebuie masina ca sa iti iei permisul? Mai conduci pe la prieteni, cand mai bea unul, conduce altul, mai conduci masina alor tai... n-ai nevoie neparat de masina de la inceput.

  4. #24 SP
    Member carcru's Avatar
    Dacia 1310 eagle. Cu aia �nveţi prima oară. At least aşa zice toată lumea.

  5. #25 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Mda, am condus o dacie papuc diesel in primele 2 luni dupa ce am luat permisu' .
    Ajuta intr-un fel, fara servo, subvireaza, intra greu in viteze, daca te descurci cu aia nu poate fi foarte greu sa conduci o masina buna.
    In Bucuresti sigur nu ii o masina pt incepatori numa' daca te gandesti ca o poti lovi linistit

  6. #26 SP
    Member LeGenD's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    ...presupun ca esti tanar/adolescent, nu cred ca se vor simti rapandulele tale ofensate daca vor trebui sa astepte inca 10 sec in plus sa le dai la o parte scaunul sa poata cobora, pentru ele e mai important sa se plimbe cu masina si sa le abuzezi
    ...
    there...fixed

  7. #27 SP
    Member 573ph4n's Avatar
    Quote Originally Posted by SirAndrew View Post
    de ce ti-ai luat permisul daca n-ai masina?

    crezi ca esti ca vinul? cu cat stai mai mult fara sa conduci te faci mai bun?
    Trec peste atitudinea ta...in fiine nu o cataloghez, am condus si conduc o dacia logan 1.6 si o sa o tot conduc pana o sa ma satur, eu am zis ca nu am masina personala..pe langa logan "am" si un papuc tot 1.6 de care insa nu m-am atins insa vreau neaprat sa vad cum e fara servo directie..insa pentru mine masina lu taicameu nu e masina mea chiar daca mi-o da de cate ori i-o cer si poate si el desigur.

  8. #28 SP
    Member maweryck's Avatar
    Eu gandesc asa : sa-ti iei masina sa te folosesti tu de ea , nu ea de tine ....si MICA frate , mai ales daca mergi mai mult tu + inca o persoana ...e perfecta cu 2 usi
    Cel mai bine iti iei un GOLF 4 TDI , consuma putin si este f ieftina la intretinut . F fiabil (rezistenta ca un tanc ) si te incadrezi si in bani ..cred Ti-am vb din experienta mea ...si crede-ma sunt de-a dreptul nemilos cu masina
    LE:
    Cand spun sa te folosesti tu de ea si nu ea de tine ...ma refer la cat consuma si la costurile de intretinere .....nu sa-ti iei din mancarea de la gura ca sa bagi motorina sau benzina ( stiu eu vreo cativa d'astia )
    Deci sa nu te intinzi mai mult decat ti-e plapuma ...ca-ti ingheata picioarele iarna

  9. #29 SP
    Junior Member leitmotif's Avatar

  10. #30 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    mine is the best

    1Toyota Corolla

  11. #31 SP
    Junior Member leitmotif's Avatar
    da
    In TOP 10, doar 3 masini NU sunt japoneze

    Ia-ti ce vrei tu si ce crezi ca ti s-ar potrivi cel mai bine, fara sa te grabesti. Ai o gramada de variante, iar prioritatile o sa se schimbe in functie de cum te trezesti dimineata. Si cel mai important lucru din lume: masina te costa o gramada de bani, constant.
    Daca vrei una second hand, ia-ti-o din banii disponibili. Nu merita nicio masina un imprumut.

    \m/

  12. #32 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Poti sa-ti iei orice. Depinde puterea financiara a ta si a parintilor.
    De ce sa iei un jaf? Oricum nu te va ajuta, va trebuii sa reinveti condusul cu asa ceva, apoi iarasi dupa ce vei trece la ceva mai nou.
    Eu recomand o masina mai noua sau chiar noua, cu casco evident.
    Crede-ma, casco-ul iti face somnul mai dulce. Am folosit de 3 ori casco, din cauza unor jegosi care au lovit-o in parcare si au disparut. Ultima data au indoit arip si portiera stanga.

    Inca ceva, nu lua renault. Nu o zic cu rautate, doar din cunostiinta de cauza. Am niste prieteni si cunostinte cu renault.
    Trickz zicea bine, este o masina ieftina la achizitie care ajunge la pret de mercedes in cazul multor piese. Sa nu mai zic de schimbat de becuri
    Sa-ti zic vw? Poate, stiu. Sa-ti zic Opel? La fel, depinde. In afara de consumabile, am schimbat calorifer, cupla electromagnetica, bloc bobine, sa vedem egr-ul si de verificat ecu. Nu ma refer la consumabile. Ce-mi place la ea? De 4 ani aproape nu a trebuit sa schimb pivoti, bucse. Nu are probleme cu caseta de directie cum are de ex vw. Ambreiajul n-a fost schimbat niciodata si deja e batrana. E masina de tavaleala, skoda, ford si opel fiind cele mai bune pentru drumurile obosite de la noi.

    Gandeste-te, vb si cu parintii si vezi ce iei. Eu as merge pe o skoda sau ford. Eventual si Opel.

  13. #33 SP
    Junior Member afganistanu's Avatar
    iti fak eu rost daca vrei Contact : ionut_haladitu09

  14. #34 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    ^ I LOLD

  15. #35 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by afganistanu View Post
    iti fak eu rost daca vrei Contact : ionut_haladitu09
    Ma vei duce intr-o parcare plina si vei spune: You pick one, I'll pick it.

  16. #36 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Hai ca vin si eu cu o problema. Nu este chiar prima masina dar e aproape. Am deja 15k km cu un reno clio si sunt tare mandru de el. M.a scos din belele si il iubesc, dar trebuie sa il impart... Fix in momentele in care am nevoie de el.

    Se da asadar suma x. Sunt urmatoarele variante:

    1. Reno Megane mk2 hatchback, dizel, motorina ieftina si dotari extra ( trapa panoramica, 8 airbaguri, intretinere destul de ieftina in afara service.urilor oficiale.

    Dezavantaje: pret mare de plecare (x-500euro) si km multi (120000).

    2. Bmw e36 320. An 1994, impecabil interior, exterior si mecanic. Masina ingrijita pe bune. aspect super, tineresc. Pret x-3000

    Dezavantaje: intretinere problematica, benzina multa, motor mare cu impozit pe masura.

    3. Honda civic eg. Masina ieftina cu toate, tinereasca. Raman bani de modificari si benzina si taxe. Pret x-4000

    Dezavantaje: teama ca raman in plop. Ca pica toate. Ori a nu reusesc niciodata sa termin modificarile si sentimentul ca imi luam un bmw complet impecabil de banii aceia.

    Modelele imi plac toate si daca as avea banii, le.as lua pe toate... Dar nu am. Cum sunt constient ca am impozite taxe si benzina de platit, cred ca pica meganul... Grr. Voi ce credeti?

  17. #37 SP
    Member iUser's Avatar
    Thumbs up for BMW, ai grija ca la BMW ar trebui sa-i faci un control la service inainte,multe vin din Germania la mana a 3-a desi proprietarul spune ca e la mana a 2-a. Tata lucreaza la ABV si stiu ce vorbesc. Trebuie sa fi atent si la piesele schimbate, majoritatea sa fie originale si nu turcesti ieftine schimbate inainte sa dea masina.

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

  18. #38 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Masina a trait in .ro ceva timp. Are istoric si tot ce trebuie. Omul mi-o ofera la un pret bun ca ma cunoaste... Oricum o duc la un service bmw inainte sa o cumpar, sa nu fie probleme nevazute...

    Ma tem de ani. 93 vs 2005 cat este megane-ul...

  19. #39 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Hai ca vin si eu cu o problema. Nu este chiar prima masina dar e aproape. Am deja 15k km cu un reno clio si sunt tare mandru de el. M.a scos din belele si il iubesc, dar trebuie sa il impart... Fix in momentele in care am nevoie de el.

    Se da asadar suma x. Sunt urmatoarele variante:

    1. Reno Megane mk2 hatchback, dizel, motorina ieftina si dotari extra ( trapa panoramica, 8 airbaguri, intretinere destul de ieftina in afara service.urilor oficiale.

    Dezavantaje: pret mare de plecare (x-500euro) si km multi (120000).

    2. Bmw e36 320. An 1994, impecabil interior, exterior si mecanic. Masina ingrijita pe bune. aspect super, tineresc. Pret x-3000

    Dezavantaje: intretinere problematica, benzina multa, motor mare cu impozit pe masura.

    3. Honda civic eg. Masina ieftina cu toate, tinereasca. Raman bani de modificari si benzina si taxe. Pret x-4000

    Dezavantaje: teama ca raman in plop. Ca pica toate. Ori a nu reusesc niciodata sa termin modificarile si sentimentul ca imi luam un bmw complet impecabil de banii aceia.

    Modelele imi plac toate si daca as avea banii, le.as lua pe toate... Dar nu am. Cum sunt constient ca am impozite taxe si benzina de platit, cred ca pica meganul... Grr. Voi ce credeti?
    1. 120000 km nu's chiar asa multi, doar ca la kilometrajul asta la 80% din masini trebuie schimbata distributia si pica ambreiajul. E o investitie maricica, dar nu vei mai avea probleme mult timp daca nu apar alte defectiuni. (mie ambreiajul mi'a picat la 168k, am fost norocos ca a tinut atat, dar pretul reparatiei a fost exagerat ~3000lei). Eu din ce am inteles e destul de fiabil megane'ul asta pt o masina frantuzeasca. Eu nu vad niciun dezavantaj la masina asta, dar mie personal nu'mi place.

    2. Intretinerea nu e asa problematica, distributia din ce stiu eu e pe lant, piese se gasesc la tot pasul, consumul intr'adevar e mare, dar poti merge cu 50-60lei pe saptamana... impozitul pt un motor pana in 2l nu depaseste 120 lei pe an. Dezavantajul pe care il vad eu e ca o sa fii oaia neagra in trafic. Nu va fi nimeni permisiv cu tine deoarece 80% din posesorii modelului sunt niste cocalari infecti si banuiesc ca stii foarte bine cum se comporta in trafic.

    3. Mie mi se pare o masina destul de aratoasa si fara modificari, pe care le consider kitschoase, dar ramane la aprecierea ta daca ii faci sau nu modificari. Plus ca si toata echipa TopGear are cuvinte numai de lauda pt masina asta. Dezavantaje nu prea vad, e fiabila, e puternica, e tinereasca. Ar putea fi consumul, dar aici conteaza si motorizarea.

    Din lista prezentata de tine eu as alege civic'ul si ai putea cauta una deja modificata... Sunt destule in bazarul 4tunning.

    Tu ai considerat 5000 euro un pret mare dar inteleg ca ti'l permiti. In banii astia ai putea sa te orientezi si catre altceva, spre exemplu un A3 2000-2002, un VW Bora chiar si din 2004, Seat leon penultimul model, Golf 4, etc... Sunt masini destul de tineresti, fiabile, ieftine de intretinut. Mai greu e sa gasesti una cu km putini si ingrijita...

  20. #40 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Am cautat audi-uri de am incins firul de net. Una care sa nu fie rupta, mai greu gasesti. Seat Leon, Golf 4, Skoda Octavia se gasesc impecabile in bani grei si doar rupte in bugetul meu.

    Momentan am cam renuntat la E36. Este o masina frumoasa, dar scumpa de intretinut si o tinta in trafic.

    Megane-ul ma tenteaza cel mai mult, dar mi-e teama ca nu o sa ma incadrez in buget. Mai sunt taxe, bani de pus deoparte pentru revizii si cauciucuri de iarna (acum sa sunt obligatorii), bani cu care ajung la limita. Grr. O sa merg sa il testez si sa negociez cu nenea'.

    Civic EG este foarte interesanta, dar problematica. Chiar si cea mai impecabila masina are probleme dupa cateva saptamani, ca nu poti face rost decat de la samsari. Cei care au una, nu o vand. Mi-as lua una, dar nu vreau sa bag constant bani in ea... Nici nu ma gandeam sa o dau in kitsch, poate doar ceva asa. Grr.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. O masina in fiecare zi By trickz in forum Auto & Moto
    Replies: 114 Last Post: 28-10-2020, 15:00
  2. Masina Consolistului! By DonAdryan in forum Auto & Moto
    Replies: 511 Last Post: 28-02-2017, 13:39
  3. Recomandare PRIMA chitara ! By Anderul in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 3 Last Post: 20-05-2011, 21:11
  4. Ce nebunie de masina e asta? By MonkY in forum Auto & Moto
    Replies: 10 Last Post: 03-04-2011, 11:55

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts