Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast
Results 61 to 80 of 85

Thread: Anvelope de iarna

  1. #61 SP
    Senior Member Daniel's Avatar
    Man, eu doar am spus ca mi se pare exagerat de mult de platit 3.000 de lei in pragul iernii. Nu am spus ca anvelopele de iarna nu sunt bune, insa se poate trai si fara ele daca esti un sofer linistit. Pana la urma cred ca vom pune la punct o singura masina iar celalte 2 vor sta pe bara.. Alta solutie nu cred ca este.

  2. #62 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Orice om trebuie sa scoata bani din buzunar spune ca nu e nevoie. Condu si nu ne mai trolla.

    http://www.consolegames.ro/forum/f38...tml#post710548

  3. #63 SP
    Member Bogdan's Avatar
    Dacă nu ai bani pentru cauciucuri de iarnă ar trebui să �ți vinzi mașina!

    Iarna conduci cu cele de vară, să presupunem că ești un șofer liniștit, dar la un momentdat drumul �ți pare �n regulă, deși nu este așa, ajungi pe sensul opus de mers, mori și cel mai important este că poți ucide persoane nevinovate, care și-au achiziționat acele cauciucuri de iarnă pentru a se proteja și pentru a te proteja. (ce mai scenariu, hah.)

    Cauciucurile de iarnă chiar sunt importante, nu sunt basme!

  4. #64 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Atunci cand cumperi o masina, interesa-ti-va de costurile pieselor, marimea anvelopelor, eventuale probleme tehnice des intalnite etc
    Se arunca cate unii la masini cu jante de 17-19 si pe urma urla ca-s scumpe anvelopele...WTF?!?

    In alta ordine de idei, stie cineva ceva de anvelopele Barum? Vreau sa-mi iau de vara, nu de alta, da-s reduceri la cele de vara acum

  5. #65 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Daca afara sunt -10 grade si e uscat nu vad ce problema este daca am cauciucuri de vara.
    E ca si cum ai spune "daca afara sunt -10 grade si e uscat nu vad ce problema este daca merg descult". Nu e ca si cum ar exista riscul sa faci degeraturi si sa'ti micoserezi marimea cu cateva numere la pantof. Nu conteaza numai modul in care se prezinta suprafata carosabilului, fiecare tip de anvelopa ruleaza in conditii optime in limita in primul rand a anumitor temperaturi. Anvelopele de vara sunt fabricate sa ruleze la temperaturi de peste 7 grade Celsius. Sub temperatura asta se rigidizeaza si pierd aderenta.

    Nu inteleg de ce sunt atatia contra cand vine vorba de anvelope de vara si cauta tot felul de pretexte sa nu'si echipeze masinile corespunzator legislatiei in vigoare. Ca am jante de nu stiu cati inchi si e scump un cauciuc sau ca am trei masini si nu'mi permit sa le echipez pe toate nu sunt scuze. Pai cand imi pun jante la dimensiuni mari(ce depaseste 16 inchi mi se pare inutil la infrastructura noastra) ma gandesc si la costurile la care se ridica anvelopele.

    @Daniel, nu inteleg cum de va permiteti ca fiecare membru al familiei care are carnet sa mearga cu o masina diferita(asta am inteles din posturile tale), dar nu puteti sa le echipati pe toate de iarna. Adica masinile alea sunt scutite de taxe si impozite, isi fac reviziile singure, nu se strica niciodata? Sau la voi la robinet curge benzina/motorina? Daca e asa iau cate canistre pot sa duc si vin cu trenul pana la voi sa le umplu

    Mai scria cineva pe aici ca i se pare absurd sa'l oblige legea sa'si echipeze masina cu anvelope de iarna. Pai te obliga sa faci asta ca sa nu'ti faci masina praf in stalp la prima zapada si ca sa nu omori vreun pieton care traversa regulamentar, pentru ca nu te'ai putut opri la timp ca nu aveai anvelope corespunzatoare.

    Pt cei interesati, aici gasiti textul de lege al ordonantei 5/2011 privind cresterea sigurantei rutiere.

  6. #66 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu am vorbit din experienta proprie. Iarna trecuta nu am avut cauciucuri de iarna si a fost mai mult decat bine, dar iarna asta indiferent de preturi o sa le iau. Nu ma deranjeaza anvelopele de iarna, sunt foarte importante. Pe mine ma deranjeaza legea asta tampita care te obliga sa iei un anumit tip de anvelope, ca sa isi faca unii banul. La asta obiectez eu.

  7. #67 SP
    Junior Member any123's Avatar
    eu unul am mers pe GOODYEAR ultra grip 8 mai ales ca erau si la un pret bun respectiv 278 buc

  8. #68 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Info: Am fost astazi de dimineata, la 8:30, la Autosoft Dristor. Pentru demontat cauciucuri de vara, pus cauciucuri de iarna in schimb, echilibrat jante, bagat azot si facut presiune am dat 97 de lei. Va recomand sa incepeti sa montati deja cauciucurile de iarna daca aveti in plan pentru ca era o coada maricica si suntem la jumatatea lui octombrie de abia.

  9. #69 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Am luat voucher de pe net, 50 de lei demontat-montat si echilibrat.
    Sper sa nu fi luat la aia tot Bucurestiul, ca innebunesc.

  10. #70 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Good luck with that ! Am stat azi la o coada ce parea ca nu se mai termina ... desi avea 4 rampe si "doar" 5 masini erau in fata mea , a durat aproximativ 3 ore sa-mi incalt fata ...

  11. #71 SP
    Junior Member NosRa's Avatar
    Problema se pune destul de simplu. Eu am cauciucuri de vara puse pe 17" pe jante aliaj , si 15" tabla incaltate cu cauciucuri de iarna cu balonaj 65, jantele de tabla nu sunt o avere , nici gumele pe 15(si sincer im vine uneori sa raman cu alea pe 15" pt confort). Una peste alta , gandestete altfel , cu gume de vara in timpul ierni ,teoretic mergi cu o placa de cauciuc pe gheata , super distractie , degeaba ai ESP ASR ,mai mult te incurca decat te ajuta incat programele astea nu au fost concepute sa iti salveze aderenta cand ea este 0, numa o sa auzi un trancanit la roti si cam atat.
    Problema cea mai mare e ABS-ul , orice masina pe lumea asta oricat ar fi de sofisticata si de noua , nu o sa fie in stare sa iti opreasca masina si sa impiedice roata de la blocare , in cel mai fericit caz o sa mergi drept cu franele actionate la maxim, aici sunt iarasi mii de scenarii si genuri de masini si inclinatii la sosea , foarte multe chestii de pus in calcul. Dar cel mai important lucru din tot zidu asta de text e ca poate sa fie ziua aia cand te urci la volan , ca tre sa mergi undeva , si ii frig , si o nins , dar parca nu-i chiar asa de inghetat pe jos si poti sa mergi cu gumele de vara , si apare zebra aia cu omu ala ce o trebuit el sa faca in asa fel sa fie exact in momentul ala pe zebra aia in fata masinii tale, si nu ai sa poti frana la timp , si daca ai ghinion sa lovesti un om mai in varsta care are sanse destul de mari sa moara dupa niste traumatisme mai serioase, 3-5 secunde maxim , e suficient sa iti schimbe viata complet.

  12. #72 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Quote Originally Posted by Ovidiu View Post
    Good luck with that ! Am stat azi la o coada ce parea ca nu se mai termina ... desi avea 4 rampe si "doar" 5 masini erau in fata mea , a durat aproximativ 3 ore sa-mi incalt fata ...
    Deci niste idioti. Teapa pare ca se contureaza, sper sa nu-mi iau concediu pt. un schimb amarat de anvelope.
    De anul viitor bag jante de tabla pe astea de iarna si la gara.
    Nu de alta, dar trebuie acum sa schimb mai multe la masina si nu mai ramane banet de jante.

  13. #73 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    le-am schimbat cam in 10 min la un amarat de service roti de cartier...
    prin dristor si salajean sunt o groaza.

    de ce naiba va gasiti toti sa va duceti la autosoft? ca sa stati 3 ore la coada si sa dati si milionu pe un schimb de anvelope.
    au echipamente, sunt ca lumea, si eu ii frecventez cand am vreo problema mai serioasa la roti, de genul indreptat janta, echilibrat.. etc, insa pentru un schimb de roti... sa fim seriosi.

  14. #74 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am facut si eu rost de cauciucuri, 600 RON SH, toate 4. Le-am montat la o mica vulcanizare de pe Vacarescu. Montat+echilibrat=100RON. Am scapat acum de-o grija.

  15. #75 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by SirAndrew View Post
    de ce naiba va gasiti toti sa va duceti la autosoft? ca sa stati 3 ore la coada si sa dati si milionu pe un schimb de anvelope. au echipamente, sunt ca lumea, si eu ii frecventez cand am vreo problema mai serioasa la roti, de genul indreptat janta, echilibrat.. etc, insa pentru un schimb de roti... sa fim seriosi.
    Eu trebuie sa schimb cauciucurile intre ele, folosind aceeasi janta. In primavara am fost la un service de cartier si ala n-a fost in stare sa echilibreze calumea, a trebuit sa ma duc dupa o luna sa echilibrez iar, lucru care in iarna nu se intamplase la autosoft. Nu mai zic ca si la ala am stat vreo ora si am dat cam aceeasi bani. Din punctul meu de vedere a meritat asteptarea pentru serviciile oferite, asta pana cand or sa inceapa sa dea si astia chix.

  16. #76 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Asta ma enerveaza si pe mine: Cand iti tremura masina la 109km/h (ca sa fie legal ) ca nu ti-au echilibrat jantele bine.

  17. #77 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by kobayashi View Post
    Eu nici nu stiu ce sa fac,sa iau sa nu iau,aceeasi problema o am si eu ca si monky ca nu am unde sa le tin pe astea de vara daca le dau jos,stand la bloc.Si in plus nu prea fac eu drumuri in afara orasului Iarna pe zapada,mai mult prin oras ma car unde oricum toata lumea merge cu 20 la ora cand e zapada
    ti-am mai zis acum 1 an ca te ajut cu depozitarea lor.
    In fine, Michelin Pilot Alpin PA3 FTW! Am avut si PA2, sunt pur si simplu senzationale.

  18. #78 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hmm, oare de ce fiind all seasons le arata cu zapada, fulg si M+S?
    Goodyear Vector 4Seasons | the Goodyear Vector 4Seasons reviewed and rated | the online tyre guide

    More on this: http://www.autoexpert.ro/Stiri/Andur...easons-/780/1/
    Interesant este că, �n multe teste comparative, a reuşit să surclaseze anvelope de vară sau iarnă chiar pe locul de joacă preferat al acestora – asfalt uscat, incins la peste 30� Celsius, sau pistă de testare acoperită cu zăpadă/m�zgă/gheaţă.
    goodyear_vector_4seasons.jpg

  19. #79 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ca sa demonstreze ca sunt bune si iarna si ca sa vezi clar semnele cerute de lege. E o chestie de marketing.

  20. #80 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by Daniel View Post
    Man, eu doar am spus ca mi se pare exagerat de mult de platit 3.000 de lei in pragul iernii. Nu am spus ca anvelopele de iarna nu sunt bune, insa se poate trai si fara ele daca esti un sofer linistit. Pana la urma cred ca vom pune la punct o singura masina iar celalte 2 vor sta pe bara.. Alta solutie nu cred ca este.


    Scuza-ma, dar experienta ta la volan se rezuma la....(las puncte puncte pentru afirmatia ta care "va urma")

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Licitatie: Anvelope de vara 205/55/R16 By Florinakke in forum Licitatii
    Replies: 22 Last Post: 02-02-2013, 11:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts