Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 85

Thread: Anvelope de iarna

  1. #41 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Nu se precizeaza, deci nu doar in afara orasului. Sperai sa te scoti?

    M-am uitat acum la ale mele, intr-adevar au si muntele cu fulgul pe langa M + S.

  2. #42 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Si eu am cumparat 4 anvelope Dunlop Wintersports 3D care sun pur de iarna si au inscriptia M+S dar si creasta cu fulgul de nea in interior.

  3. #43 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Da, asta am comfirmat si eu. Din cate am auzit sunt ff bune dunlopurile de iarna. Sa ne faci un mini review cand o sa ninga

    Mai adaug niste teste facute de autoritatea austriaca.
    Attached Images Attached Images 185_60_r14t.pdf 205_55_r16h.pdf

  4. #44 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Nu merita in Romania jante mai mari de 17-18 maxim.

    si eu am 235/55/R17 si mi-as lua pe 18 un set pt vara dar imi e ca stric confortul suspensiei care oricum aproape lipseste

    Eu nu cred ca o sa iti dea amenda daca iei SH pt ca cei care au de sezonul trecut cauciucuri ce fac? ca nu au certificat sau mai stiu eu ce....Niste tampiti

  5. #45 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Si mie mi se pare normal cum zici tu, dar stii bine cum e la noi...in fine, nu are rost. Ne adaptam. Eu oricum nu aveam, chiar nu am simtit nevoia. Acum daca tot cer cu tot felul de desene pe cauciucuri, caut asa.

  6. #46 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Anvelopele sh pot fi perfect ok, vizual le studiezi si daca ti se par ok, le iei.
    Oricum, am inteles ca cei de la rar vor verifica cu niste aparate si uzura lor, asa ca ai grija ce iei, daca iei.
    Mai vezi si pe site-urile englezesti, stiu pe cineva care a gasit acolo la pret bun.

    Anvelope am, discurile s-au cam dus, la fel si amortizoarele fata. Time to invest some more

  7. #47 SP
    Member romey's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Anvelopele sh pot fi perfect ok, vizual le studiezi si daca ti se par ok, le iei.
    Oricum, am inteles ca cei de la rar vor verifica cu niste aparate si uzura lor, asa ca ai grija ce iei, daca iei.
    Mai vezi si pe site-urile englezesti, stiu pe cineva care a gasit acolo la pret bun.

    Anvelope am, discurile s-au cam dus, la fel si amortizoarele fata. Time to invest some more
    Anvelopele au pe ele asa zisul "semn de uzura" (adica majoritatea lor il au) dar in momentul in care o sa fiti opriti de politie si RAR ( sper sa nu aveti "norocul" asta ) o sa muriti de ras cind o sa vedeti la ce zic ei "aparate de masurat uzura " Vai de capul lor.

  8. #48 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    pai cel mai bun aparat e moneda de 50 bani. daca se acopera anul emiterii de pe spatele monedei, e ok.

  9. #49 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Quote Originally Posted by romey View Post
    Anvelopele au pe ele asa zisul "semn de uzura" (adica majoritatea lor il au) dar in momentul in care o sa fiti opriti de politie si RAR ( sper sa nu aveti "norocul" asta ) o sa muriti de ras cind o sa vedeti la ce zic ei "aparate de masurat uzura " Vai de capul lor.
    Ai fost oprit sau stii ce "aparate" au? M-ai facut curios, nu de alta, da nu am fost oprit de rar never ever. Doar de aia de la 7zip

  10. #50 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Am trecut astazi, de curiozitate, pe langa "service-ul" de cartier de langa mine, sa vad cat cer pe modificarile necesare de iarna...

    Indreptare janta 16 inch = 80 lei
    Echilibrare janta 16 inch = 40 lei
    Montare cauciuc iarna janta 16 inch = 50 lei
    Total: 170/janta.

    Daca asa sta treaba... gasesc o parcare acoperita, un mall sau ceva si las masina acolo. O mai mut la doua saptamani pe alt loc si gata problema! La autosoft, in iarna trecuta, pentru indreptarea si echilibrarea unei jante am platit tot cam 100 lei, acum ca te obliga si legea, mi-e chiar teama sa trec pe acolo...

  11. #51 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    E foarte mult. Nu stiu ce sa zic. Eu am platit acum 4 luni 100 RON ca sa imi puna pneurile pe jante. A fost inclusa si echilibrarea rotilor(nu grozava). Si toate astea pe jante de 19. Acum ca e iarna cred si eu ca e mai scump, dar eu nu am mai auzit de 100 RON pe roata. Saptamana care vine imi iau cauciucuri si o sa postez atunci cat m-a costat montajul.

  12. #52 SP
    Admin MonkY's Avatar
    trickz: depinde si daca-ti iei de la ei anvelopele/jantele... Un prieten si-a luat acum 2 zile 4 anvelope noi de iarna (900 RON toate - Kelly Winter ST 185/65 R15 - am inteles ca sunt Goodyear Polonia) si pt. montaj si echilibrare a mai dat inca 100 RON. Eu zic ca foarte ok.

  13. #53 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Is curios cati v-ati fi asteptat la asta si la cati va pare rau ca nu v-ati gandit inaintea tipului
    Cauciucuri de iarna false! Transforma-ti cauciucurile de vara in cauciucuri de iarna cu doar 4 Lei! | Pardaf.ro

  14. #54 SP
    Member mastakilla's Avatar
    din punctul meu de vedere care circul in mare in oras si in mic in afara lui ,decat sa stau in trafic bara la bara sa investesc si niste bani aiurea mai bine recurg la alte metode..... ma gandesc sa nu-mi iau anvelope de iarna si sa circul mai mult cu transportul in comun , taxiul si bicicleta cand vremea o permite ... pur si simplu cred ca nu merita investitia neavand nici spatiu pentru a depozita anvelopele actuale

  15. #55 SP
    Senior Member Daniel's Avatar
    Nu cred ca e vorba de spatiu de depozitare, deoarece cred ca oricine are un prieten bun la care poate sa isi depoziteze 4 anvelope timp de cateva luni... Toata treaba se rezuma la bani. Si sunt multi care nu au doar un autovehicul ci mai multe (cazul familiei mele). Familia mea dispune de 3 masini, una a familiei, una cu care circula sora mea si inca un VW Transporter cu care ne facem treaba cand avem nevoie. Ar fi o cheltuiala imensa pentru noi deoarece am vazut aici pe thread ca 4 anvelope iarna bune + montaj + echilibrat = 1000 lei. 1000 lei x 3 masini = 3.000 lei. O cheltuiala imensa si inutila pe care foarte putini oameni o pot acoperi tinand cont de vremurile in care traim si de NEBUNIA care ne asteapta la colt de strada ! Isi bat joc de noi pur si simplu.

  16. #56 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu e chiar asa. Eu zic ca mai conteaza si de masina. Spre exemplu. Cand foloseam masina mamei mele(o masina mica), se simtea diferenta intre cauciucurile de vara si cele de iarna. Masina neavand sisteme performante gen ESP, ASR si mai stiu eu ce. In schimb, cu masina mea(masina mai mare) am fost cu cauciucuri de vara si pe zapada de cativa centimetri, si pe gheata si s-a comportat ireprosabil.

    Oricum, consider ca pe zapada, polei, gheata sau in conditii mai putin favorabile oricum nu merita sa va aventurati cu masina. Daca afara sunt -10 grade si e uscat nu vad ce problema este daca am cauciucuri de vara. Daca e zapada afara de cativa centimetri, oricum nu merita sa te aventurezi, indiferent ce pneuri ai.

  17. #57 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Daniel, nu vreau sa fiu rau, dar ai 3 masini... Era o zicala veche "masina pe care ti-o permiti este cea pe care poti sa o intretii, nu pe care poti sa o cumperi". Cauciucurile de iarna mi se par MUST HAVE. Nu stiu cum conduci tu sau macar daca, dar vad in trafic o gramada de idioti care nu se tin bine pe drum nici pe ploaie, daramite pe zapada.

    Iarna trecuta, cu cauciucuri de vara, m-am descurcat foarte bine dar am vazut cat de aproape eram de multe belele. Imediat ce am schimbat pe cauciucuri de iarna am simtit diferenta de control. Masina te salveaza, adevarat, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te bazezi pe ea! ESP, abs, psp, nintendods, orice sistem ai avea in masina este inutil daca nu ai un contact bun cu asfaltul.

  18. #58 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    @trickz data viitoare cand ti se pare ciudat un post, intra pe profilul userului si check his age asa o sa intelegi sursa ineptiilor din postul respectiv. cine sustine ca anvelopele de iarna sunt inutile si e doar o alta gaura in buget inseamna ca nu a vazut niciodata zapada si nu are nici cea mai vaga idee cum e sa conduci iarna.

  19. #59 SP
    Senior Member Daniel's Avatar
    Hai sa fim seriosi. Stau la 20 de km departare de oras. Timp de 2 ierni am facut naveta cu o masina mica (Toyota Yaris) cu cauciucuri de vara si nu am avut nici un incident. Poti sa ai anvelopele lu` peste, daca este sa se intample, atunci se intampla.

    Andrew: Intradevar, inca nu conduc insa postul anterior a fost scris in urma unei discutii purtate cu tatal meu, povestindui ceea ce am citit in acest thread. Nu cred ca poti sa numesti un om cu peste 25 de ani de experienta in condus, inapt.

    P.S: Nu am spus niciodata ca anvelopele de iarna nu ar fi bune, insa mi se pare absurd sa te oblige cineva sa le cumperi.

  20. #60 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    man 99% din userii care au postat aici au fost pro anvelopelor de iarna si te sfatuiesc sa mai citesti inca o data posturile lui grey ca explica foarte bine importanta lor si crede-ma grey stie ce vorbeste

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Licitatie: Anvelope de vara 205/55/R16 By Florinakke in forum Licitatii
    Replies: 22 Last Post: 02-02-2013, 11:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts