Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 40 of 64

Thread: Unde va faceti asigurarile RCA?

  1. #21 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    E de anul trecut.

  2. #22 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Mda, preturile au sărit mult de tot de când au băgat faza cu vârstele. Și e oarecum justificat, ca tot e plina strada de teribiliști de 18-20 ani, dar eu zic ca plafonul ar trebui coborât de la 30 la 25 de ani măcar. Majoritatea au timp în acei câțiva ani sa se maturizeze și sa realizeze ca strada nu e circuit, ca oricât de bine conduci nu poți controla restul evenimentelor de pe strada și ca fizica nu iartă...

    Acum 3 ani plăteam în jur de 500 lei, la ultima reînnoire (acum 2 luni) am ajuns pe la vreo 1400 / an, la Generali.

    Motor 2 litri 150CP, benzina. Vârsta 25 ani.

    Cel mai rentabil e sa ai mașina pe numele unui părinte, iar la CASCO sa activezi clauza de șofer secundar (+5% la Generali parca).

  3. #23 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Tudy, nu-mi dau seama de unde valoarea calculata a asigurarii tale, poate ca este totusi varsta. In atasament sunt valorile estimate acum, pentru un an. Cilindree: 1910 cmc, Putere 85 kw (~ 116 cp), varsta: 39 ani. Pana acum am tot avut la Omniasig. Nici prea-prea nici foarte-foarte, cred ca-i deja obisnuinta. N-am avut evenimente.
    Attached Images Attached Images image.jpg

  4. #24 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Da maestre, varsta e de vina. Insa eu atrageam atentia asupra cresterilor din ultimii ani, care probabil nu sunt simtite de cei cu varsta peste 30 de ani si care au suferit majorari in jur de 100RON. La mine insa, e cale lunga chiar si de la suma platita anul trecut fata de ce ma asteapta acum in ianuarie. Sunt aproape 600 de RON in plus. De evenimente sunt si eu strain.

  5. #25 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    22 de ani vs. 51 de ani. Aceasi masina cu acelasi motor si etc. Ambii soferi fara daune.
    Attached Images Attached Images rca.png 2.png

  6. #26 SP
    Member Mariush's Avatar
    Eu am reusit sa gasesc RCA la Euroins cu doar 450 LEI pe 12 luni, 26 ani, fara daune, ce-i drept motor 1.4. Asigurarea e facuta la inceputul lunii Decembrie. Ca o ironie a sortii(cu toate ca nu cred in asa ceva) la 5 zile dupa incheierea politei, am provocat un accident usor, primul dupa mai bine de 6 ani...Nici nu vreau sa ma gandesc cat voi plati pe asigurare la anul, mai ales ca as vrea sa-mi achizitionez o masina mai puternica. Eh, life is life.

  7. #27 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pana la urma am ajuns la 1900 RON de la Carpatica. Asta este, ii mai injur odata la anu' pe vremea asta.

  8. #28 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Iar au crescut tarifele, cu aproape 40% in unele cazuri.

  9. #29 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    An nou, iar nebunie. Deja imi pierd rabdarea. Bine ca vreau sa schimb masina si sa merg pe cilindree mai mica. Din cate stiu primesc banii inapoi de la RCA apoi, sau?
    Attached Images Attached Images screen-20shot-202014-12-30-20at-2017.35.15.png

  10. #30 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Se recupereaza pe perioada ramasa, dupa niste calcule ale lor (deci nu neaparat 12 luni = 12 milioane => 1 mil recuperat per luna ramasa).

    A fost organizat un protest acum cateva luni in legatura cu scumpirile constante si noile conditii impuse de asiguratori service-urilor si brokerilor, dar am fost surprins sa observ ca nu au participat multi oameni...

  11. #31 SP
    Banned tezuka_2014's Avatar
    Din 2015, cei pana in 30 ani vor plati mult mai mult decat cei de peste 60 ani, pentru aceeasi masina.

  12. #32 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Din pacate, cam de 2-3 ani cei sub 30 platesc mai mult decat cei peste 60...

    De la prima scumpire masiva (cand a urcat de la 250 la 500 pe jumate de an) am verificat cu datele bunicii pe masina mea si totalul ei era sub 250 ron. Pensionarii primesc reducere mare gandindu-se ca "vor merge mai putin cu masina daca sunt batrani". Criteriu pe bune, nu scos de mine din burta.

  13. #33 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu e gandit deloc cum trebuie RCA-ul. De ce pisici nu se ia dupa puterea motorului ci dupa cilindree inca n-am priceput. Acolo e riscul mai mare. In plus, unul de 32 de ani cu carnetul de 1 an plateste mai putin decat mine dupa 5 ani jumate. Unde e logica aici? O bataie de joc generala.

  14. #34 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stai ca va fi si mai rau. Pentru ca din cate am inteles se doreste modificarea Codului Rutier... astfel incat sa nu mai poti sa "pacalesti" statul si sa iei asigurare pe numele mamei, bunicii... Cu alte cuvinte se vrea ca RCA-ul sa fie mai mult pt. persoana decat per masina. Asta si datorita faptului ca la persoane juridice exista un RCA per masina, dar e condusa de 20 de insi...

    Nu stiu ce sa zic... mi se pare aberant ca o firma sa plateasca 600-1000 RON pentru RCA la o masina folosita in draci (si cu risc mare), pe cand o persoana de 29 de ani (care poate fi deja pilot de formula 1 cu 11 ani de condus), sa fie obligata sa plateasca peste 3000 RON pe an. WTH, eu nici CASCO nu plateam atat...

  15. #35 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Acum 2 ani imi cereau 4300RON Casco, pe luna

  16. #36 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mda... deci in Romania ajungi sa te simti bine doar daca ai peste 30 de ani

  17. #37 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    De ce pisici nu se ia dupa puterea motorului ci dupa cilindree inca n-am priceput.
    Ei justifica in felul urmator: cilindree mai mare => cuplu mai mare => sanse mai mari sa pierzi controlul si sa faci accident. Din acelasi motiv, o masina diesel, chit ca are specificatii identice cu una pe benzina, plateste mai mult cu un procent.

    In plus, unul de 32 de ani cu carnetul de 1 an plateste mai putin decat mine dupa 5 ani jumate. Unde e logica aici? O bataie de joc generala.
    Aici justifica prin faptul ca Politia Romana le-a dat statistici care arata ca grupa de varsta cea mai predispusa la accident este 18-25 ani (care a devenit 18-30 ani in ultima vreme). Partea amuzanta este ca pana si autoritatea care se ocupa de supravegherea asigurarilor a declarat ca "nimeni din asigurari nu a primit niciodata statistici oficiale" pe acest subiect. Dar in acelasi timp, sa nu uitam ca ASF primeste comision din fiecare rca incheiat...

    Presedintele ASF: Pretul politelor RCA se va mentine si in 2015. Cum explica faptul ca tinerii platesc cu 40% mai mult

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Stai ca va fi si mai rau. Pentru ca din cate am inteles se doreste modificarea Codului Rutier... astfel incat sa nu mai poti sa "pacalesti" statul si sa iei asigurare pe numele mamei, bunicii... Cu alte cuvinte se vrea ca RCA-ul sa fie mai mult pt. persoana decat per masina. Asta si datorita faptului ca la persoane juridice exista un RCA per masina, dar e condusa de 20 de insi...
    RCA pe sofer e ceva comun prin alte tari. Depinde, totusi, cum va fi implementat. Daca vor continua sa isi bata joc de noi, am un vag sentiment ca o sa ajungem exact la aceleasi sume, doar ca asigurarea va fi valida pentru orice masina...

  18. #38 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mama lor, am facut-o pana la urma cu 2274 pentru un an. Cea mai ieftina varianta a fost Astra. Omniasig si Generali voiau in jur de 5000RON
    Attached Images Attached Images dumitru-tudor.jpg

  19. #39 SP
    Member Leni's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Acum 2 ani imi cereau 4300RON Casco, pe luna

    mda...pot confirma. Astra H GTC 1.6 benzina (85kW = 115CP). Am 27ani, carnet de 7ani jumate, masina personala o am de 3ani. Nu am avut niciodata nici-un incident (nici macar din vina altcuiva). Cand am luat masina in febr. 2012, la fel, casco-ul era undeva la 1000euro pe an. In conditiile in care taica-meu la un Mazda 3 1.6 benzina (105CP) avea casco cu 2000 si ceva de lei. In 2013 cand s-a dublat (de la vreo 450ron/an la 900ron/an) RCA-ul meu, am facut si eu treaba, ca la notar am facut un contract de comodat cu taica-meu si am facut RCA pe numele lui, dar in 2013 nu s-a mai acceptat. Am platit 1460RON la Generali, dar mentionez ca la Astra (cel mai ieftin) plateam vreo 1380RON, si am zis sa fiu cu obraz si sa fac totusi la Generali. Anul asta (prin 20 febr. imi expira) nici nu indraznesc sa ma gandesc cat voi avea, dar presupun ca vreo 1700-1800RON.

    Si da, inteleg "criteriile" de calcul, dar nu mi se par normale. Nu cred ca trebuie sa conteze varsta, experienta etc. eventual doar la prima ocazie cand iti faci RCA. Cei care fac daune, indiferent ca sunt tineri teribilisti, batrani teribilisti, teribilisti cu masini de firma, sau doar oameni care au avut o clipa de neatentie, sa plateasca, iar cei ca mine care de 8ani n-am produs 1 leu dauna, sa am reduceri consistente, vorba lui tudyniuz, nu de 2-3RON, asa in bataie de joc...asa ar trebui sa functioneze sistemul bonus-malus, nu sa-ti scoata ochii cu 2 lei.

  20. #40 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    In caz ca nu stiati, cei cu masina rosie platesc mai mult, pt ca din nou, statistica spune ca masinile de culoare rosie au avut cu nu stiu cat la suta mai multe acidente decat celelalte culori. Criteriile de calcul se fac din statistici, nicidecum din istoricul soferului auto.

    Deci daca ai 25 de ani, masina rosie cu cilindree mare, inseamna ca esti bosultan, si iti permiti sa dai jde mii de euroi pe RCA.

    Cum e asta?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Adaptor rca to vga By marchhare in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 19-04-2015, 12:53
  2. Faceti cunostinta cu PlayStation Now By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 22 Last Post: 24-12-2014, 12:31
  3. Nu faceti update la ultimul firmware pe PS3! By MonkY in forum Console News
    Replies: 34 Last Post: 29-06-2013, 19:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts