Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 41 to 60 of 64

Thread: Unde va faceti asigurarile RCA?

  1. #41 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    E o bataie de joc cu rca, pe numele meu era 800 pe 6 luni, diesel 1.4 am 24 de ani cu permis de la 18 ani niciun accident pe rca meu, pe numele mamei mele 400 de ron pe 12 luni, mi-am bagat picioarele si am trecut masina pe numele ei... Pana si la drcpiv politistul de unde am luat noul talon mi-a zis ca am facut o miscare buna si stia ca motivul e rca-ul

  2. #42 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Eu am platit 334 RON pe 12 luni, la Euroins.
    Motor 1.6 benzina, 85KW (115CP).
    Am 32 ani, permis din 2001.

  3. #43 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Si-a facut un amic calcul acum doua zile la un Megane 1.6, 24 ani, permis de la 18 ani, fara accidente > 2100 ron pt 12 luni

  4. #44 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cum pisici? Sigur e ceva dubios la mijloc, altfel cum platesc eu la 2.4 doar cu 200RON in plus? Si suntem de-o varsta, ba chiar e cu un an mai mare amicul tau.

  5. #45 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    ia sa vedem, trebuie sa imi fac si eu... si nu imi permit sa fac pe 1 an

    268 ron / 6 luni... tot euroins.
    benzina 2.0, 114kw (155cp)
    33 ani, permis de 14 ani.

  6. #46 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Iti platesc eu pe un an daca imi platesti tu pe 6 luni

  7. #47 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    tu le dai cat un ps4 cu jocuri sa te tina ocupat un an

    si iti mai ramane si de o shaorma

  8. #48 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Cum pisici? Sigur e ceva dubios la mijloc, altfel cum platesc eu la 2.4 doar cu 200RON in plus? Si suntem de-o varsta, ba chiar e cu un an mai mare amicul tau.
    La un smart cu 0.7, pe numele meu, diferenta pe un an era pe undeva pe la 300 ron (fata de 2.0 170 cai), cand am calculat ultima oara. Criteriul principal e varsta...

    Edit: am configurat acum cu vin si date corecte... pentru smart mi-a dat pretul cel mai mic pe un an 2400 ron, in timp ce pt masina mea e celalalt pret..
    Attached Images Attached Images clio_asig.jpg smart.jpg

  9. #49 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ceva nu e bine. N-are pic de logica. Smartul ala e de 3 ori mai mic decat motorul meu si e mai scump. Pai atunci poti sa ai si motor de 4l si 600cp ca tot atat platesti, sau cum?

  10. #50 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    in lista ta de la emag nici nu apare euroins... sa inteleg ca astia isi aleg si clientii in functie de varsta?

    oricum, printr-un coleg de la munca, am dat de un broker de asigurari ce le scoate la mine cu cate zeci de ron mai putin decat emag...
    presupun ca la sumele descrise de voi diferenta e si mai mare.

  11. #51 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    1990 cmc, 110kw din 1993, permis din 02.02.2012 fara accidente. In 2012 cand am cumparat masina, am paltit ~700 Ron pe un an.
    In 2013 am platit ~1200 Ron pe un an. 2014 = 1456 Ron cu reducere de 2 Ron ca sunt in clasa B4. In februarie am sa platesc dublu pe un an fata de 2012...
    Attached Images Attached Images 1231234.jpg

  12. #52 SP
    is the man! trickz's Avatar
    tudy, diferentele astea au aparut si calculand acum cateva luni pentru o prietena care tocmai si-a luat smartul descris mai sus. Clasele de bonus malus sunt o gargara inutila, dar si daca am fi calculat cu bonus 0 (in vederea inmatricularii), diferenta ramanea constanta. In cele din urma masina a fost inmatriculata pe firma parintilor ei si acolo sunt alte sume...

    Daca ar fi sa fac un scenariu legat de diferenta asta de pret, as zice ca au observat ca foarte multi parinti cumpara masini gen smart pentru copii lor si cilindreea nu e atat de importanta in categoria de varsta 18-25-30-cat o fi.

    Presimt ca la vara iar va sta masina pe bara... pacat :<

  13. #53 SP
    Member Leni's Avatar
    se mai ia in considerare si localitatea in care este inmatriculata masina. Am observat asta comparand cu un prieten care si-a facut buletin la Cluj dupa ce si-a luat un apartament acolo, iar eu am ramas cu cel de Sighisoara(masina mea inmatriculata la Sighisoara, a lui la Cluj). Ambele motor 1.6 benzina (al meu Astra al lui Megane, al meu din 2007 al lui din 2006) a lui 110CP a mea 115CP, aceasi varsta si aceasi vechime in trafic (am fost colegi de clasa). Nu mai retin exact sumele dar stiu ca platea cu vreo 5% parca mai mult decat mine, in conditiile in care diferenta cea mai mare era la orasul in care era inregistrata masina. Aici din nou mi se pare un criteriu aiurea, fiindca degeaba e masina matriculata la sat, daca omul circula cu ea pe drumuri aglomerate (cel mai bun exemplu in acest sens sunt studentii care au masini, inmatriculate in orasele sau satele de domiciliu dar circula prin aglomeratia din bucuresti, cluj etc. ca si cei care le au inmatriculate acolo)

  14. #54 SP
    vyo
    Junior Member vyo's Avatar
    Asa este, pretul RCA difera inclusiv in functie de regiune, pe langa istoricul bonus malus, varsta soferului, puterea masinii. Brokerul prin care inchei eu RCA si asig. de locuinta mai publica si articole, uite cum variaza pretul de la judet la judet, RCA minim si maxim: Ce masini prefera romanii si ce pret are un RCA - ROMASIG Broker | ROMASIG Broker In mai urmeaza sa reinnoiesc RCA-ul, se tot vorbeste de scumpiri, sa vedem cat o sa fie in cazul meu.

  15. #55 SP
    is the man! trickz's Avatar
    S-a ieftinit putin rca-ul pt tineri... adica a ajuns din nou la nivelul de asta vara, inainte sa se dubleze.

  16. #56 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    O veste excelenta. Ai un link, ceva ?

  17. #57 SP
    Member kukenstein's Avatar
    al meu expira pe 23 martie. 1.6 diesel 90 de cai. dar cred ca astept sa treaca sarbatorile de Paste ca sar si eu pragul de 30 de ani

  18. #58 SP
    Member Leni's Avatar
    RCA 2015: Jumatate dintre asiguratori au anuntat reducerea tarifelor pentru polite

    aici este link-ul...nu toti, doar anumiti asiguratori au scazut tarifele. din pacate eu tocmai imi facusem de cateva zile cand a venit stirea

  19. #59 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Motor sub 2000cmc, aceasi distractie ca inainte.
    Attached Images Attached Images 2016.png

  20. #60 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu am preferat sa-mi pun masina pe numele mamei si dau pentru 2.0 benzina, ~600 ron pe un an.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Adaptor rca to vga By marchhare in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 19-04-2015, 12:53
  2. Faceti cunostinta cu PlayStation Now By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 22 Last Post: 24-12-2014, 12:31
  3. Nu faceti update la ultimul firmware pe PS3! By MonkY in forum Console News
    Replies: 34 Last Post: 29-06-2013, 19:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts