Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 48

Thread: Detalii taxa auto

  1. #1 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Detalii taxa auto

    Guys, imi poate explica si mie cineva, care-i faza cu celebra taxa auto ?

    Din ultimile stiri, am inteles ca taxa a fost declara ilegala si ca cine a achitat-o, o poate cere inapoi.
    Dar nu inteleg de ce trebuie sa o achit, daca am achizitionat o masina SH care nu a avut taxa achitata.

    Am luat acm 2 zile o masina din 2005, care nu are taxa achitata si la un simplu calcul de taxa, m-ar duce undeva la 2.000 EUR, ceea ce nu prea vreau sa fac. Si daca nu o achit, trebuie sa raman cu cartea si talonul pe numele fostului proprietar iar eu sa o bag doar la fiscal.

  2. #2 SP
    Junior Member DIDE's Avatar
    Daca masina a fost achizitionata de la o cunostinta poti merge linistit pe variant cu "numele fostului proprietar", altfel cu siguranta vei plati taxa si apoi faci cererea de restituire a taxei si primesti banii in 5 ani (transe egale) , sper totusi sa nu fie doar o stire scoasa din dulap.
    Altfel ii dai in judecata, daca esti pe Bucuresti dureaza cam 2 ani si apoi inca 5 ani sa primesti banii inapoi. Taxele petru avocat sunt 350 Ron deschidere process apoi in jur de 10-15% din valoarea recuperata (plata catre avocet o faci la recuperarea banilor). Inreaba totusi la Administratia de sector/oras/comuna, de obicei habar n-au, dar poti incerca.

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu e de la o cunostiinta, dar nu conteaza prea mult lucru asta.

    Si nu, nu am de gand sa achit taxa de 2.000 EUR, cand am dat 2500 EUR pe masina. + prea mari batai de cap cu restituirea.

    Si totusi, nu inteleg de ce se mai plateste, dar se restituie. Nu este logic...

  4. #4 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Ce masina ai luat de costa 2000 EURO taxa? Nu prea am vazut sa sara de 500-1000...

    Nu e logic, dar asa e in Romania. Lor le convine sa le imprumuti bani si sa-i mai iei vreodata inapoi.

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Un Ford Mondeo din 2005, 2.0 benzina. Dar e EURO 3, din pacate. Nu prea inteleg de ce e EURO 3 la anu asta, dar n-am ce face...

    Si la un calcul pe site-ul lor, daca era EURO 4, ma ducea la 700 euro taxa, dar la EURO 3, ma duce la 2.000+ EUR.

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu stiam ca poti sa dai statul in judecata fara sa platesti taxa iar in vreo 6 luni se rezolva cazul si o poti inmatricula fara sa platesti acea taxa. Asta e o discutie pe care am vazut-o pe un forum auto unde cineva facuse fix treaba asta, tot din Bucuresti daca retin bine minte, si a evitat plata taxei.

    Iti recomand sa mai cauti si pe forumuri auto discutii de genul pentru ca sunt destui care au reusit sa inmatriculeze masini fara sa plateasca taxa.

  7. #7 SP
    Junior Member DIDE's Avatar
    Da Tudy, intradevar poti face si fara avocat dar inseamna sa mergi personal la toate institutiile statului si sa te lovesti de birocratia statului Roman, daca ai timpul necesar DYI, din ce stiu eu nu poti sari peste taxa auto.

  8. #8 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Vad ca s-ar putea face asa ceva si nu ar fi mult 1500 ron. O sa ma interesez sa vad ce pot sa fac

  9. #9 SP
    Junior Member Rekinu's Avatar
    eu am platit taxa auto in 2008, saptamana asta am fost la avocat si mi-a spus ca s-a prescris, in ideea in care nu are rost sa mai dau statul in judecata pentru ca au trecut 5 ani si voi pierde. Joi am scos insa o cerere de restituire a taxei auto in transe egale pe o perioada de 5 ani iar saptamana viitoare ma duc sa o depun la ANAF.
    razvanrazy - nu ai cum sa eviti taxa auto, va trebui sa o platesti daca fostul proprietar nu a achitat-o, dupa care cel mai probabil vei depune aceeasi cerere ca si mine sa o recuperezi in transe egale. RAR-ul nici nu te va primi fara chitanta cu taxa platita
    In Iunie am mai cumparat o masina, dar am facut contract de comodat pe numele meu, este cea mai buna solutie daca te intelegi cu proprietarul

    Te tin la curent daca e

    Bafta

  10. #10 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    In cazu asta, voi ramane cu totul pe numele lui, pt 1-2 ani cat mai strang 2-3k euro. Dar de banii astia, prefer sa o vand si sa-mi iau una la 5-6k euro, care sa aibe si taxa platita.

    E chiar o idiotenie sa achiti taxa atat de mare (in cazul meu, e aproape cat a fost masina), cand poti da banii aia ca diferenta pentru ceva mai bun.

  11. #11 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Nu te-ai interesat inainte sa cumperi masina?

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ba da, dar am zis ca raman asa si nu ma deranjeaza prea tare sa fac asta, dar daca tot exista anumite solutii de ocolire a unei taxe considerate ilegale, am zis sa incerc si asta.

    Oricum, initial speram sa fie EURO 4 si in cazul asta, nu ma deranja sa o achit. Dar acum e mult prea mare diferenta.

  13. #13 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Taxa pentru euro 3 e in jur de 500 de euro, m-am lovit si eu de problema asta, insa am hotarat sa nu mai iau masina. Sistemul s-a schimbat in ultimul timp, de asta e mai ieftin acum, si de asta returneaza banii tuturor celor care au platit taxa pe baza vechiului sistem.

    Nici nu ai nevoie de proces, s-a dat ieri o lege noua: http://www.romaniatv.net/taxa-auto-p...ru_241172.html

  14. #14 SP
    Junior Member Rekinu's Avatar
    razvanrazy - pana nu faci RAR-ul, nu ai de unde sa stii ce euro este. RAR-ul decide asta, indiferent de ce e trecut pe cartea masinii. Am avut masina euro 3 trecuta de rar la euro 2 si euro 3 trecuta de rar la euro 4. Depinde de noxele care ies pe statie.

    Fa contract de comodat, eu asa am procedat, ti-am spus si nu am nici o problema. Daca chiar vrei, pentru 50 de lei in plus la asigurare se poate trece numele tau pe polita.

  15. #15 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cum vine asta ? Daca nu achit taxa, nu ma primeste RAR-ul, dar daca nu merg la RAR, nu stiu ce EURO este... Nu mai inteleg nimic...

  16. #16 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Te primeste RAR si fara taxa platita, doar ca nu te aproba. Daca se decide norma Euro in functie de ce le iese lor in momentul ala cum zice Rekinu mai sus, cred ca merita putina atentie din partea unui mecanic pentru a iti imbunatati sansele sa fie Euro 4. Mie imi vine greu sa cred ca ei asa fac si decid norma de poluare, dar merita sa te interesezi putin.

  17. #17 SP
    Junior Member Rekinu's Avatar
    ai inteles gresit.
    te duci la RAR, acolo ii face toate verificarile si iti scoate norma de poluare care ti-o trece direct in cartea masinii, iti iei documentele de la ei si mergi la anaf, platesti taxa dupa care alergi la politie

  18. #18 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Mergi la RAR, ei iti pun masina pe tester si in fucntie de emisia de gaze iti dau un euro. Cel mai bine e sa ai euro 4, eu am primit euro 4 la seat ibiza din 2003. In cazul asta taxa e una modica. Dupa ce iti dau ei euro mergi la finante si platesti taxa. Ca la noi la nimeni, zici ca nu puteai plati tot la RAR si sa isi transfere ei banii unde vor.

    Edit: A raspuns Rekinu mai repede.

  19. #19 SP
    Junior Member Rekinu's Avatar
    Espiritus - pe Polo, anul 2001 tot euro 4 am. din 2001 a inceput Vw sa puna motoare euro 4 pe masini

  20. #20 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ok, ok. DAR ce fac in momentul in care merg acolo si AM GHINIONUL sa-l iasa EURO 3 ? Ca ei imi vor emite o noua carte, ceea ce insemana ca sunt obligat sa achit taxa.

    + de asta, am inteles ca aceasta verificare de la RAR costa 500 ron. Adica mai bine de 100 EUR. Bani pe care-i dai pentru nimic. Mai pun si o taxa de 6-700 EUR (sperand ca este EURO 4) si deja ajung la o suma mult prea mare...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Machete Auto By iradum in forum Auto & Moto
    Replies: 30 Last Post: 15-12-2022, 14:07
  2. Boxe auto... ??! By Florix09 in forum HiFi
    Replies: 6 Last Post: 30-07-2013, 13:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts