Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Jante si Anvelope de iarna

  1. #1 SP
    Senior Member Trefla's Avatar

    Jante si Anvelope de iarna

    Acum ca vine iarna banuiesc ca majoritatea vor schimba gumele cu cele de iarna dar sunt curios daca e mai convenabil un set de jante mai mici ( 19 , 18 ) cu anvelope de iarna si vara un set de 20 , 21 cu anvelope vara.

    Anvelope de iarna pe 20 nici nu se pune discutia , am mers anul trecut cu un X5 iarna cu jante pe 20 si zici era roaba

    Si mai e alta problema , dealerii habar nu au cand vor primii catalogul cu jante si cauciucuri de iarna si trebuie sa recurg la piata SH care e cam saracacioasa la capitolul asta.

    Am gasit doar setul asta Vând jenti audi a 6 a 7 a 8 s line Constanta • OLX.ro care sa arate cat de cat decent si mai trebuie sa ii iau si anvelope de iarna , fun times.

    Voi ce metoda folositi ? O singura pereche de jante si schimbat anvelope anual sau doua seturi pentru fiecare anotimp ?

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si eu voi merge tot pe jante + cauciucuri. Nu am de gand sa dau pret dublu pe gume de iarna, doar pentru ca sunt pe 17. Merg pe 15 cu jante din tabla fara niciun fel de probleme

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    2 perechi de jante am avut mereu, 19 si 18. Ultima fiind pentru iarna. Vezi care sunt jantele cele mai mici care iti incap, aici depinde in general de marimea franelor si mergi cu incredere pe ele. Cu cat mai mici jantele, cu atat balonul mai mare si e masina mai comoda iarna pe zapezi si pe unde mai doresti sa o chinui. Grija si la gume, merita unele noi pentru ca te vor tine 4-5 ierni fara probleme (la mine asa a fost). Intra si tu pe forumul masinii tale si vezi ce foloseste lumea, de regula informatiile astea le gasesti cel mai usor mergand direct la sursa.

  4. #4 SP
    Member Smara's Avatar
    Eu am un set vara si un set iarna - mi se pare cea mai corecta abordare, insa evident fiecare are matematica lui. Vara folosesc jante pe 17 si iarna pe 16 ( ambele din aliaj ) .

    Nu inteleg Trefla...cum adica jante de iarna ? Eu folosesc pentru iarna jantele cu care mi-a venit masina si pentru vara mi-am cumparat separat. Incearca sa eviti Dunlop pentru iarna, sau cel putin modelul pe care il am eu : Dunlop SP Winter Sport 3D - nu sunt deloc multumit de ele. Am avut inainte un model inferior in teorie, Firestone Winterhawk si erau peste din puntul de vedere al controlului pe zapada.

    Si nu in ultimul rand, prefer sa imi fac cumparaturile de la firmele de profil ce vand jante si anvelope. Dealerii auto ( daca la ei te referi ) nu au cine stie ce oferta indiferent de sezon.

  5. #5 SP
    RPG and FPS fan G-XtremE's Avatar
    Tocmai mi-au sosit si papucii de iarna cu tot cu senzori si astfel am configuratia urmatoare:

    vara: 235/45 r18 Goodyear Eagle F1 cu jante originale multispoke
    iarna: 235/45 r18 Nexen Windguard Sport cu jante originale 5spoke.

    Cei de la reprezentanta au spus ca jantele pe 19" sunt horror vara iar pe timp de iarna nici nu intra in discutie echiparea lor. Mi-au recomandat jantele in 5 spite pe 18" deoarece sunt mai usor de curatat decat jantele mai sufocate dar sunt si mai sensibile la gropi. Daca era dupa mine, echipam cu jante pe 17" dar in cartea de identitate imi apar doar cele de 18" sau 19".

  6. #6 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Le-am luat pe alea SH pana la urma ( si chiar sunt 90% noi noute inafara de o zgarietura de la bordura la o janta , am fost cu ele si la service sa confirme ca nu sunt sudate sau ceva de genul ). O sa le incalt cu Michelin Alpine mai mult ca sigur.

    Nu am luat michelin pentru "fitze" , din experienta sunt cele mai silentioase si au un grip de zici ca sunt lipite pe zapada. Dunlop nu voi mai lua niciodata dupa ce mi-a explodat roata pe autostrada chiar daca era noua , totul era echilibrat , presiunea buna etc. "Scuze domle ca
    erai sa mori dar asa au venit , defect de fabricatie"

    anyway , pentru tavaleala si mocirla asa zisa zapada din romania sunt numai bune.

    Oricum urat de tot cu oferta dealerilor din romania ( scuze leo , poate la tine e mai bine dar cel putin in constanta indiferent unde te duci porsche , vw , MB , audi , jaguar , bmw , dealeri habar nu au de accesori la masini , asta daca in primul rand stiu optiunile si motorizarile )

    "Domnu' eu v-as recomanda pachetul M performance.
    Ok , bun si ce contine acel pachet ?
    Apai stati o secunda sa il sun pe un coleg sa il intreb.
    ???"
    Attached Images Attached Images jante.jpg img_0004.jpg 192.png 19.png

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cu Dunlop am avut si eu chiar in vara probleme, aveau o uzura de pana in 10k km cand unul din ele mi-a explodat la 3 noaptea cand plecam spre Romania. Noroc ca eram la 25km de casa si m-am putut intoarce. De atunci am zis ca nici eu nu mai merg pe ele.

    Cu Michelin nu prea ai cum sa dai gres, ar fi cele mai bune in ultima perioada, desi eu cu putine exceptii doar Pirelli am avut pe masina. Jantele in schimb s-ar putea sa iti dea ceva probleme, iarna e mai recomandat sa ai unele mai "pline" fara gauri prea mari intre spite, in felul asta ai sanse mai mici sa iti intre zapada la roti, mai ales daca nu ai balonul mare de peste 45-50.

  8. #8 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Zapezi dalea mari nu am vazut in Constanta de cativa ani buni care sa iti ingroape masina , doar ceva zapada micuta care se topeste in cateva zile si se transforma in gheata.

    Am si quattro pe masina si am vazut ca se simt in largul lor pe zapada deci ar trebuii sa fi totul ok cat timp nu esti cocalar si vrei sa faci liniute iarna.

    Inca imi amintesc o faza de acum cativa ani cand era la stop un A5 si un seria 3 ( fara xdrive ) , A5-ul a plecat fara nicio emotie de pe loc , BMW-ului ia murit de vreo doua ori motorul pana a reusit sa plece de pe loc. Poate conteaza si soferul dar era amuzant pe moment

    M-am descurcat eu iarna cu o skoda de 12 ani vai mama ei cu tractiune fata , ma descurc si cu A7

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Anvelope de iarna By Wargasm in forum Auto & Moto
    Replies: 84 Last Post: 26-10-2011, 10:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts