Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Bucharest City Challenge 2009

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    Bucharest City Challenge 2009

    Astazi a fost conferinta de presa Bucharest City Challenge 2009. Eram asa entuziasmat cand am primit telefonul, ma gandeam ca in sfarsit au rezolvat problemele si se da drumul la cursa, mai ales dupa o saptamana de deplasare. Ei bine, nu e asa.

    Traim intr-o tara unde mai bine o vedem pe Madonna pe scena decat sa apreciem cateva zile unice in compania acelor bolizi. Mai bine cerem zeci de contracte decat sa ne sprijinim propria cupa Dacia. Mai bine nu mai zic....

    Concluzia a fost urmatoarea: organizarea a tras de conducerea orasului, avand contract. Municipalitatea nu poate respecta deci nu se tine anul acesta. Organizatorii vor mai incerca si la anul si in anii care urmeaza. Anul acesta, etapa se muta la vecinii unguri.

    De remarcat faze absolut romanesti precum ziaristul care raspunde la telefon in mijlocul conferintei, eternele glume cu voce tare la adresa traducatoarei balbaite, ziaristi care nu aveau nici o legatura cu motorsportul si puneau intrebari precum "dar se mai tine acest raliu?" si "am auzit ca voi ii dati lui Oprescu 2% si eu cred ca procentul e mai mare, care e adevarul?".

    Doamnelor si domnilor... nu vrem politica.. nu vrem bani.. nu vrem Madonna... vrem doar cursa....

  2. #2 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Care "vrem"? Eu unul nu vreau nici o cursa. Incurca traficul in oras si nu ma incalzeste nu nimic. Anul trecut sau acum doi ani sau cand o fi fost am avut o invitatie si am fost. Era in ultima zi daca nu ma insel. Pustiu pe acolo, cred ca erau vreo 10-20 de oameni care se uitau, si asta in conditiile in care parca au lasat libera intrarea.

    Eu unul consider ca numarul celor pasionati de curse de masini este infim comparativ cu cei carora nu le pasa deloc. In aceasta situatie de ce anume 'am vrea" sa avem raliul la noi in oras?

    Disclaimer: nu am nimic cu sportul in sine sau cu fanii lui. Ma deranjeaza doar faptul ca autoritatile de multe ori se inhama la niste proiecte fara sa ia in considerare toate aspectele, si anume discomfortul bucurestenilor cauzat de ocolirea traficului si a celor care stau in zona.

  3. #3 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Acel "am vrea" reflecta dorinta celor care... vor. Nu o atribuiam intregului forum sau tuturor locuitorilor.

    In schimb, sunt 100% sigur ca un concert Madonna nu o sa blocheze traficul sau sa polueze fonic vecinatatea.

    Oh, btw, o cifra foarte interesanta data de organizatori, azi: cursei din Romania i s-a facut pana acum publicitate internationala in valoare de 30mil$.

  4. #4 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Imi cer scuze, eu am o problema in general cu toate "festivalurile" de *** (pardon de expresie) organizate in piata constitutiei: Berii, Tiganilor, zeci de concerte neimportante la care vin tramvaiurile pline ochi din rahova etc., si urma carora ramane o mizerie de nedescris.

    Raliu este binenteles intr-o alta categorie, dar la un moment dat incepi sa ai o reticenta fata de tot ce se organizeaza in zona aia, fara a tine catusi de putin cont de discomfortul provocat celor care locuiesc in zona. Si la primul raliu tin minte ca au fost probleme ca au taiat pomi din Izvor pe care apoi nu i-au mai plantat, are si el niste probleme asociate, dar macar nu implica betivi care se usureaza peste tot sau artificii la 1 noaptea.

    Gata, ma retrag si las fanii raliulilor sa discute in liniste

  5. #5 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    1.pt trickz..ce legatura are madonna cu fia gt? las-o man sa fie, ca e buna si aia. nu mai critica gusturile in materie de muzica atunci cand vb de curse
    2. pt witchalok..si cursele astea isi au rostul lor in afara faptului ca vin cati oameni vin ( sa stii ca sunt perioade in care e full acolo, depide si ce cursa se desfasoara). atrag sponsori si multe astfel de lucruri; sa nu mai spunem de faptul ca face o reclama extraordinara romaniei si in principal Bucurestiului in randul altor tari si in randul fanilor curselor cu motor dispusi sa plateasca destul de mult.
    cursele nu sunt un festival. eu zic ca merita sa suporti cateva zile de putin mai multa aglomeratie decat e deja in bucuresti si sa suporti zgomotul din timpul zilei, in caldura aia in care nu cred ca e cineva care poate din punct de vedere fizic sa doarma sau sa se relaxeze. noaptea nici nu sunt curse, asa ca nu vad marea problema.
    repet: nu e vorba de pasionatii de curse de la noi, e vorba de banii pe care aceste curse ii produc, ca sa iti ofer tie un motiv pentru aceste curse, dat fiind ca nu esti pasionat.
    pentru mine, daca as fi stat langa pista, nu cred ca faceam altceva decat sa imi pun un sezlong in balcon, sa iau un suc rece si sa ma bucur de spectacol.
    noi nu. noi suntem tafnosi pentru 3 zile .aia e ....

  6. #6 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Ati vazut filmul ''Autostrada exeselor''?Exact cu ala seamana..Detalii despre curse prin SMS(GrillFest)

  7. #7 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    eu nu prea am inteles ce telefon a primit, de unde, pentru ce?
    dar cred ca se aseamana cu filmul

  8. #8 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Astazi a fost conferinta de presa Bucharest City Challenge 2009. Eram asa entuziasmat cand am primit telefonul, ma gandeam ca in sfarsit au rezolvat problemele si se da drumul la cursa, mai ales dupa o saptamana de deplasare. Ei bine, nu e asa.

    Traim intr-o tara unde mai bine o vedem pe Madonna pe scena decat sa apreciem cateva zile unice in compania acelor bolizi. Mai bine cerem zeci de contracte decat sa ne sprijinim propria cupa Dacia. Mai bine nu mai zic....

    Concluzia a fost urmatoarea: organizarea a tras de conducerea orasului, avand contract. Municipalitatea nu poate respecta deci nu se tine anul acesta. Organizatorii vor mai incerca si la anul si in anii care urmeaza. Anul acesta, etapa se muta la vecinii unguri.

    De remarcat faze absolut romanesti precum ziaristul care raspunde la telefon in mijlocul conferintei, eternele glume cu voce tare la adresa traducatoarei balbaite, ziaristi care nu aveau nici o legatura cu motorsportul si puneau intrebari precum "dar se mai tine acest raliu?" si "am auzit ca voi ii dati lui Oprescu 2% si eu cred ca procentul e mai mare, care e adevarul?".

    Doamnelor si domnilor... nu vrem politica.. nu vrem bani.. nu vrem Madonna... vrem doar cursa....

  9. #9 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    1.pt trickz..ce legatura are madonna cu fia gt? las-o man sa fie, ca e buna si aia. nu mai critica gusturile in materie de muzica atunci cand vb de curse
    Paaaaai.... absolut nimic. Doar ca etapa era planificata sa fie in perioada in care au pus Maddonna, asta inca de anul trecut. Faptul ca este in aceeasi perioada IN ACELASI LOC este totusi ceva grav. Faptul ca desi contractual, datele si clauzele erau stabilite pe acea perioada only FIAgt nu a fost insa principalul motiv al anularii cursei pe anul acesta, motivul fiind in postul de mai sus.

  10. #10 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    mdea..oricum, niste tampiti. au pierdut o ocazie buna.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. DreamHack Bucharest 2012 By Tudoran in forum Stories & Other News
    Replies: 8 Last Post: 21-10-2012, 23:37
  2. Replies: 0 Last Post: 22-12-2011, 09:56
  3. The Wailers live in Bucharest on 10.09.2010 By I-Ray in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 0 Last Post: 21-07-2010, 19:04
  4. Bucharest Rock Arena By istrategie in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 12 Last Post: 15-04-2009, 10:05
  5. Bucharest Ring Challenge 2008 - pics By amermofo in forum Foto & Video
    Replies: 2 Last Post: 26-08-2008, 00:46

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts