Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Lumini Faruri Megane 3

  1. #1 SP
    Senior Member Danny's Avatar

    Lumini Faruri Megane 3

    Cumnatul meu are un Megan 3 si ma inebuneste cu acele lumini "ca la curse". Nu stiu cum sa explic, sunt acele lumini care bat mai puternic pe o parte iar in apropiere se vad normal. Am fost la LeMans in Estoril si masinile de pe circuit aveau astfel de lumini, galben si verde. Am incercat sa ii explic ca nu se poate ca nu e legal si etc, dar recent am vazut tot un Megan 3 care avea asa ceva si de atunci nu mai am liniste...

    Vreo idee ceva? Sunt ceva becuri mai "speciale"?

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Din cate stiu, culorile luminilor de semnalizare si poate si a farurilor (la astea nu bag mana in foc) denota clasa din care face parte masina.

    Poate te referi la asta: Audi's R18 Le Mans racecar has laser headlights | Digital Trends ?

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Danny View Post
    Cumnatul meu are un Megan 3 si ma inebuneste cu acele lumini "ca la curse". Nu stiu cum sa explic, sunt acele lumini care bat mai puternic pe o parte iar in apropiere se vad normal. Am fost la LeMans in Estoril si masinile de pe circuit aveau astfel de lumini, galben si verde. Am incercat sa ii explic ca nu se poate ca nu e legal si etc, dar recent am vazut tot un Megan 3 care avea asa ceva si de atunci nu mai am liniste...

    Vreo idee ceva? Sunt ceva becuri mai "speciale"?
    Pune domnu' si tu o poza, acum mor de curiozitate sa vad cum dracu' arata )

  4. #4 SP
    Senior Member Danny's Avatar


    La 0:15 cand trece Aston-ul. Poze nu gasesc, nici nu stiu cum sa caut. Se vede in video ca farurul din dreapta bate mai puternic, are un fel de "lens flare", dar din apropiere sunt ambele la fel.

  5. #5 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Nu bate mai puternic, ci doar bate direct in obiectivul aparatului. Oricum, si la masinile de serie farurile nu bat simetric si nici similar, au fiecare un anumit unghi in functie de circulatia din tara respectiva. De exemplu, masinile cu volan pe dreapta trebuie sa aibe o modificare la sistemul de lumini pentru a circula in tarile cu circulatie pe partea stanga.

    Culoarea diferita a farurilor arata apartenenta masinilor la clasele de la LeMans (prototipuri, GT, etc).
    http://www.24h-lemans.com/en/news/th...746_12790.html

    In trafic nu recomand folosirea metodelor "after-market" gen becuri cu xenon mai puternice, colorate, s.a. Pe langa faptul ca poti ramane fara talon daca dai peste vreun agent plin de zel, iti mai poti atrage si atentia negativa a participantilor la trafic

  6. #6 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Nu bat mai diferit fata de filmare, nu e de la camera telefonului. Pur si simplu asa se vad normal, chestia e ca am vazut un Megane 3 pe drum care ii bateau la fel doar ca de culoare albastra.
    Cum te uiti din fata masini, farul drep are un lens flare si din apropiere sunt ambele la fel.
    Multumesc de explicatie, mai bine il trimit la Renault si sa discute cu aia de acolo daca tot ii trebuie asa ceva.

  7. #7 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Pai am zis si mai sus, farurile nu bat simetric, din cauza asta, din anumite unghiuri, unul bate direct spre tine (de unde si efectul de lens flare). E valabil pentru toate masinile.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Renault Megane III By trickz in forum Auto & Moto
    Replies: 7 Last Post: 20-10-2008, 00:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts