Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Americane sau Europene

  1. #1 SP
    Junior Member Danny14's Avatar

    Americane sau Europene

    Un coleg imi spune ca masinile europene sunt mai bune decat cele amricane pt ca cele americane nici macar o curba nu pot lua, si ca sunt facute numai ca sa fie mari si de show.

    Ce parere aveti? care sunt mai bune si de ce?

  2. #2 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Nush ce sa zik, dar au niste preturi extraordinare in Romania masinile americane... Pacat ca nu stau bine si la siguranta...
    Am vazut zilele trecute niste oferte la Crysler si Dodge de nu-mi venea sa cred! La dotari nu mai vorbesc, au aproape totul in standard.

  3. #3 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    ford mustang nu e o masina proasta .

  4. #4 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Masinile americane sunt cunoscute pentru V8'urile lor. Au sunet, au dimensiune (in cm cubi ) dar nu au performanta unor japoneze, nici macar performanta asemanatoare cu europenele.

    Piata masinilor americane nu contine hot hatchuri, sedanuri mici. Gama incepe de la echivalentul unui Megane (Dodge Neon).

    DonAdryan: la noi se vand total alte lucruri. Marcile americane stabilite acum ceva timp in Europa ofera modele special facute pentru Europa si, mai ales, facute IN Europa. Alte motoare, alt consum, alte dotari. Masinile precum Ford Mustang, facute doar in America si importate... neoficial, au aceleasi dotari spartane ca un loganel. Plus cutia automata....

    @Danny14: americanii considera ca o masina cu schimbator manual este o masina ieftina. Citez: "nu ai avut bani sa iti cumperi una automata?". Avand acest gand in minte si cel ca la examenele auto din us, foarte multi pica si dau examenul pe AUTOMATA, realizezi si ce public tinta au masinile lor...

  5. #5 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    sa nu uitam si de consumul masinilor americane.

    Anul trecut cand era vreo 2.3 RON un dolar era super afacere sa-ti aduci masina din state in loc sa cumperi din Germania sau alte piete europene. Erau cativa care se ocupau cu d'astea si un prieten si-a luat un SAAB destul de frumos.

    Masinile produse de firme americane nu sunt acelasi lucru cu masinile de la ei. Nu cred ca pe un Ford Fiesta iei o curba muult mai bine decat pe un 206.

  6. #6 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    SAAB nu e masina suedeza

  7. #7 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Din pacate ca sa aduci o masina americana iti sar la taxe in cale de te razgandesti instant.
    Spre exemplu Ford Mustang 4.0 litri benzina : 15.000 $ nou +
    3000 $ transportul cu vaporul + 600 euro ( aprox 800$ ) taxa de omologare RAR ( ca sa stabileasca la ce EURO se incadreaza cu noxele ) + 9000 de euro ( aprox 12.000 $) taxa de poluare + vama 10 % din valoarea masinii = 33.800 $

    Acu ca te doare capu n-am ce-ti face

  8. #8 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Sunt anumite firme care iti aduceau Mustang GT cu 20.000dolari, cu toate taxele (mai putin inmatricularea).

  9. #9 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    eu zic ca se merita , cu tot cu inmatriculare te ajunge 30.000 $ maxim.

  10. #10 SP
    Member dogdan's Avatar
    europene all the way , mai putin mustangurile care imi plac la nebunie. la cele exotice/sport nu se pune problema prefer ferrari,lambo,mclaren,porsche in dauna viperului,corvete,ford gt...etc.

  11. #11 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Sunt multe masini americane frumoase si puternice,insa le prefer pe cele Europene

  12. #12 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    Singurele masini americane care-mi plac mie sunt cele MuscleCar.
    Sunet,forta,design.Bineinteles ele au schimbator de viteze manual,nu automat.
    That's the men power.Sticks baby.

  13. #13 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Care sunt alea cu schimbator manual? Muscle car, prin definite inseamna schimbator automat.

  14. #14 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar

  15. #15 SP
    Member cloud's Avatar
    mda, motoru' de pe masina aia e cat countach-ul de mare.
    acum ontopic. americanele de la mama lor sunt mai ieftine, in general datorita calitatii f. proaste a materialelor folosite. in general dacia logan poate fi considerata etalon pentru masinile americane din punct de vedere al materialelor si finisajelor. cele mai multe dintre ele (nu ma refer la corvette si ford gt) sunt proiecte opel sau daimler exportate in america si adaptate la legislatia lor si facute sa fie f.ieftine. fordurile americane sunt praf cu exceptia, mondeo si focus (stiu ca se vand modelele europene in america).

  16. #16 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    @tricks: am vazut doua muscle car in bucuresti,si amandoua erau cu cutie manuala,ca la dacie.Am avut ocazia sa ma si urc in masina unui fost coleg,si este deadreptul demential,sunet si puterea motorului.
    Cand zic muscle car ma refer la genul de masina din video-ul de mai sus,cea albastra nu countach-ul.
    Si prin toate emisiunile cu masini la care m-am uitat,cu facutul unui muscle car incepanad cu caroseria,toate aveau schimbatar manual.
    Nu cred ca poti scoate forta bruta dintru-un motor cu schimbator manualaul,decat daca esti un germania si ii faci tuning acolo,vezi brabus si altele de genul.

  17. #17 SP
    Senior Member huber's Avatar
    eu cand voi face 18 ani si o sa am carnetul in mana nici nu ma gandesc ca sa imi cumpar o masina din afara europei , si voi alege una nemteasca pentru ca sunt cele mai bune masini din lume nu o spun eu ci multe lume care se pricepe la asa ceva , in special ma atrage BMW cu modele sale care sunt superbe .

  18. #18 SP
    is the man! trickz's Avatar
    cand iti iei carnetul sa iti cumperi o dacie. 1300 mai exact (*kahn, cough*). pe aia inveti bine. eu am avut surpriza ca dupa ce am facut aproape o vara intreaga "cursuri" in poligon pe Golf 5 gti, sa nu ma pot acolomda cu un clio sedan, ca directie si ca tot. cum se zice in sport: daca poti sa tintesti cand dai incet poti sa tintesti si cand dai tare

    Ontopic: singurele masini americane pe care le'as cumpara ar fi cele de genul acesta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 12-04-2012, 14:01

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts