Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: User Review: Gears of War 4 - Xbox One

  1. #1 SP
    Member eneea's Avatar

    User Review: Gears of War 4 - Xbox One

    “Angrenajele razboiului” se intorc cu o noua aventura pe Xbox One si PC-Windows 10. Povestea incepe la 25 de ani dupa evenimentele din Gears 3, dupe ce omenirea a castigat razboiul cu Locust/Lambert. In timpul unui discurs ”inaltator” (cam cum o sa fie pe la noi de 1 Decembrie) avem parte la niste flashbacks si suntem pusi in pielea unor soldati anonimi amintindu-ni-se faptele de vitejie din timpul luptelor, apoi perspectiva se schimba si intram in pielea noului protagonist al GoW, este vorba de JD Fenix, copilul lui Marcus Fenix si al Anyei (va las pe voi sa descoperiti de unde vin initalele :) ).

    In primele misiuni ni se prezinta noua Coalition of Ordered Governments (pe scurt COG) si noua lor ordine mondiala. Dupa razboi se estimeaza ca doar cateva sute de mii de oameni au mai ramas in viata pe planeta Sera si dupa distrugerea combustibulului numit “imulsion” oamenii au fost nevoiti sa se adapteze ca sa supravietuiasca, COG-ul a ordonat construirea unor ziduri de aparare in jurul oraselor si s-a pus in aplicare legea martiala, astfel oamenilor le-a fost interzis sa paraseasca orasele si erau incurajati (mai mult sau mai putin agresiv) sa se apuce de facut copii, etc. Cum se intampla in astfel de cazuri anumite grupuri de oameni au respins regulile impuse de COG si au ales lase in urma protectia oferita de marile orase in favoare libertatii si si-au creat comunitati mai mici inafara juristictiei COG, numindu-se “outsiders”.

    JD impreuna cu camaradul sau Del au dezerat din armata COG alaturandu-se unui grup de outsiders si incercand sa le castige increderea merg sa fure un “fabricator” impreuna cu Kat si unchiul ei Oscar, fabricatoul asta o chestie care poate produce tot felul de obiecte ca prin magie…nu se explica foarte multe despre acest tot procesul de creatie, important e ca functioneaza.

    In prima parte a campaniei apare o serie de inamici noi, niste roboti numiti DeeBees (oare de la ce vine prescuratea DB, sa fie un easteregg? ;) ), apoi sunt introdusi in ecuatie adevaratii "dujmani ai poporului" Swarm, asemantori cu Locust, un fel de “aceeasi Marie cu alta palarie”. Swarmii se pare ca rapesc oameni si campania urmareste aventuile lui JD & Co in incercarea lor de a afla adevarul despre Swarm si intre timp sa elibereze oamenii rapiti. Eroii sunt ajutati in misiunea lor de catre Marcus Fenix, protagonistul primelei trilogii GoW, care desi a devenit un batranel ursuz inca poate sa tabaceasca niste funduri de robot sau swarm. Campania este una specifica unui joc Gears, e ca si cum am viziona un blockbuster la cinema, multe explozii, urmariri pe motociclete, situatii incendiare din care personajele scapa ca prin minune in ultimele secunde, replici taioase si amuzante, dar parca nu-i destul. Noua poveste nu se ridica la inaltimea celei din precedentele jocuri, nu ma intelegeti gresit, chiar m-am distrat, dar parca nu a fost un punct culminant, totul a fost destul de previzibil, asemenea unui film marca Michael Bay, iar finalul a fost dezamagitor, nu se ofera nicio explicatie si nici macar nu te face sa-ti doresti cu sufletul la gura urmatorul joc, e ca si cum i-ar lipsi un capitol. Si acum imi amintesc scena finala din primul Gears ci cum am ramas cu gura cascata, dar poate eram si eu mai tanar si mai impresionabil.

    Ca evolutie a personajelor mi-a placut relatia dintre JD si Marcus, au schimburi de replici taioaso-amuzante, JD a crescut fara tata si are grija sa-i aminteasca frecvent asta lui Marcus, acuma nu cred ca si-l imagina cineva pe Marcus jucandu-se cu copilu' in parc, e ca si cum mi l-as imagina pe Kratos mergand la o intalnire de Valentines cu ciocolata si un unicorn roz de plus in brate. Restul personajelor sunt slab conturate, Del e tipul care incearca sa aiba remarci amuzante, dar in majoritatea timpului e enervant, Kat e unidimensionala, se gandeste numai ca tre sa-si salveze mama. Unchiul Oscar e simpatic, dar nu-mi dau seama daca asta se datoreaza faptului ca apare destul de putin in poveste.

    Ce aduce nou?
    Ca noutati aduse seriei pot sa numesc doua noi arme : Dropshot care lanseaza un fel de burghie explozive si Buzzkill care trage cu lame de fierastrau care ricoseaza de cateva ori (acesta mi-a amintit Ripper-ul din Unreal Tournament si ca ma tot sinucideam cu el). Se mai introduce un sistem de a scoate adversarul din “cover” si a-l executa instant (offtopic: tocmai mi-am dat seama ca nu-mi dau seama cum sa traduc “cover” in romana, oare “acoperire”, suna ca naiba :|).

    Nu-s genul de om care sa puna pret mare pe partea grafica a unui joc, dar GoW 4 m-a lasat de multe ori cu gura cascata, efectele sunt un adevarat spectacol vizual, luptele duse in furtunile Windflares sunt cele mai spectaculoase, obiectele sunt luate de vant, solul e lovit de fulgere, exista posibilitatea sa folosesti obiectele din mediul in favoarea ta si exemplele pot continua.

    Multiplayer
    Modul multiplayer nu pot spune ca m-a dat pe spate in niciun joc GoW, avem clasicul Versus in care trebuie sa omori cealalta echipa, sau pe capitanul echipei sau sa cuceresti si apoi sa-ti mentii controlul asupra anumitor obiective si ca de obicei Gnasher-ul face legea. Si mai este Horde mode, favoritul meu, unde impreuna cu alti jucatori trebuie sa supravietuiesti unui atac in 50 valuri succesive de inamici, iar din 10 in 10 valuri vine cate-un boss. In modul Horde se pot alege diferite clase fiecare cu bonusurile si aptitudini speciale si limitarile lor, de exemplu Inginerul poate sa construiasca diferite baricade si tunuri. Clasa Soldat are skilluri care-i maresc putearea de lupta si pe langa astea mai sunt clasele Scout, Sniper si Heavy.

    In modul MP se castiga credite, moneda cu care se pot cumpara diferte cutii ce contin skin-uri de arme si personaje, upgrade-uri la skill-urile de clasa, etc, cam cum se intampla in noul Halo.

    Concluzie
    GoW 4 mi-a placut foarte mult, nu pot spune ca e un joc revolutionar, sau ca duce seria Gears intr-o noua directie, dar totusi e un Gears imbunatatit, ofera multe zeci de ore de distractie cu prietenii, mai ales in modul Horde sau in campanie Coop si n-ar trebui sa lipseasca din “gameoteca xbossistului”

    Story: 7
    Gameplay: 9
    Grafica si Sunet: 9
    Nota finala: 8,33

    Nota personala: 9
    Attached Images Attached Images gears-logo.jpg gears7.png gears6.png gears5.png gears4.png gears3.png gears2.png gears1.png

  2. #2 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Felicitari si mersi pentru review! Ma asteptam la ceva mai.. proaspat, sa vina cu ceva nou (nu doar grafic) dar e ok si-asa ma gandesc.

  3. #3 SP
    Member Plavs's Avatar

    Finalul

    eu unul astept cu nerabdare urmatorul gears,sunt curios cine este Kat si care este rorlul ei in noua serie.
    Am impresia ca va fi personajul in jurul careia se va invarti povestea.

  4. #4 SP
    Member Sir Dinu's Avatar
    Frumos review-ul, dar ai fost prea gentil cu el. Dupa jumatatea anului 2016, slab se prezinta un joc care face parte din imaginea Xbox. L-am terminat aseara, nu stiu cate ore am jucat, l-am executat in single player in 3 zile. Poate problema e la mine, care am avut niste asteptari marete de la el, am terminat si GOW 1,2 si 3, si Judgment si Raam Shadow`s, in split screen co-op si 3D (cu ochelarii cu lentile inversate, o pereche stangi, o pereche drepte, ca sa se vada full screen) si de la GOW 4 asteptam ceva mult mai mult. In primele doua acte mi-au iesit pe nas roboteii lui Jinn, am crezut ca nu mai imi baga alt tip de inamici, ma asteptam sa imi dea ceva creaturi sa le conduc, sa ma razboiesc cu ele. In continuare apare cu chiu cu vai si Locustul, slab pregatiti fata de seriile anterioare. Gata de rau, ultimul capitol e extraordinar, grafica vie si frumoasa, luptele cu robotii lui Cole si Beard simpatice.Atat!

  5. #5 SP
    Member eneea's Avatar
    Eu nu aveam asteptari asa mari de la el si chiar m-am distrat. Recunosc ca-s subiectiv si nu ma consider un reviewer profesionist . Mie mi-aa placut robotii, eram satul sa tot omor Locust. Eu am dus lipsa unui boss fight in toata regula si nu la comanda unui robot.
    Multumuesc tuturor pt aprecieri si mai ales pt critici

  6. #6 SP
    Member Smara's Avatar
    Felicitari pentru review Mi se pare foarte obiectiv, doar ca din punctul meu de vedere reprezentativ pentru joc este MP.
    Si eu am avut o mare dezamagire in campanie cu acei roboti. Desi i-au implicat bine in firul narativ , abia am asteptat sa dau de locusti/swarm. Pur si simplu nu au fost pe gustul meu.
    Insa pana la urma, pentru majoritatea celor care joaca Gears, MP conteaza . Si aici din punctul meu de vedere este excelent. 3 ani m-am jucat Gears of War 3 in MP si chiar ma gandeam daca vor reusi sa imbunatateasca ( nu sa schimbe!!! ) urmatorul Gears in bine . Eu cred ca au reusit : toate hartile sunt bine proportionate, gnasherul este de baza, se misca totul asa cum trebuie . Poate o spun cu un pic de entuziasm si subiectivism, deoarece au reusit sa atinga punctele care ma interesau pe mine. Mi-am dorit un upgrade la Gears 3 si ma bucur ca asta am primit. Numai bine !
    Ps : a lipsit Clayton Carmine , pacat zic eu.

  7. #7 SP
    Member eneea's Avatar
    Cum am zis si in review MP GoW nu e pt mine, mereu m-a atras planeta Sera si povestea ei prezentare in joc . Joc cu placere Horde mode, dar cam atat, la Versus mi-o iau destul de rau, dar rau de tot

  8. #8 SP
    Member Sir Dinu's Avatar
    Sa nu se inteleaga gresit, review-ul imi place, e super facut. L-am si citit inainte sa iau jocu, si m-a facut sa devin si mai nerabdator. Am asteptat din partea lor pe partea de single, sa fie ceva foarte puternic, sa poata concura cu Uncharted 4. Dar a fost doar un GOW mai colorat.

  9. #9 SP
    Junior Member vlad1990's Avatar
    Foarte tare! Multumim foarte mult pentru review

    Am cumparat GoW 4 acum cateva zile. Din fericire a venit cu 4 coduri pentru GoW(original), GoW 2, GoW 3 si GoW Judgement.

    Acelasi benefeciu l-am avut si cand am cumparat GoW: Ultimate Edition.

    Daca ma poate ajuta cineva VA ROG. Nu reusesc sa downloadez GoW 3 nici din codurile primite pentru GoW 4 nici prin cele primite pentru GoW: Ultiimate Edition.

    Cand introduc codul(<Reedem Code>, mi-l vede ca GoW 3, dar imi zice sa umblu la Settings sa schimb limba(care este in engleza).

    A mai intalnit cineva aceasta problema? PLEASE HELP

    Multumesc anticipat

  10. #10 SP
    Member eneea's Avatar
    Vlad cred ca ai nevoie de VPN, cauta informatii pe forum cu msa folosesti ca eu habar n-am

  11. #11 SP
    Member blondutzu's Avatar
    daca incerci sa le dai redeem de pe consola nu ar trebui sa ceara VPN. Ai GoW digital sau pe disc?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Hitman - Episode 1 - Xbox One By eneea in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 10 Last Post: 18-05-2016, 17:33
  2. User Review: Hand of Fate - Xbox One By eneea in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 03-03-2016, 01:21
  3. User Review: Mortal Kombat X (Xbox One si PS4) By Snick in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 7 Last Post: 03-06-2015, 14:52
  4. User Review: Far Cry 4 Xbox One By djleo666 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 5 Last Post: 13-02-2015, 13:08
  5. User review: Call of Duty: Advanced - Warfare Xbox One By djleo666 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 10 Last Post: 17-12-2014, 16:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts