Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: User Review: Batman the Talltale Series

  1. #1 SP
    Junior Member duracellcip's Avatar

    User Review: Batman the Talltale Series

    In copilarie, cu totii am fost fascinati de un personaj dintr-un film sau un super erou dintr-o revista de benzi desenate iar cand te jucai cu prietenii, exista intotdeauna o disputa atunci cand trebuia sa va alegeti care e care. Era distractiv si ajutat de imaginatia bogata, unul dintre darurile de nepretuit pe care ti le ofera copilaria, erai convins ca poti trage cu laser din ochi, poti zbura sau obiecte banale se transformau in diverse gadget-uri. Acum, datorita celor de la Telltale ai posibilitatea de a intra in lumea corupta a orasului Gotham, prin intermediul omului din spatele mastii, miliardarul Bruce Wayne. Stiu, stiu, trebuia sa zic Batman. De ce nu am zis? Pentru ca nu este vorba doar despre el. Daca am lua ca exemplu celelalte jocuri din seria Arkham, am observa ca ele s-au axat in mare parte pe Batman, excluzand elementul principal, Bruce. Aici, ai ocazia de a vedea si latura sociala a povestii si de a alege, uneori cum vrei sa abordezi diverse situatii: in costumul elegant sau in cel high tech. Lucrul acesta naste ramificatii care, simt eu, vor avea un impact urias asupra modului in care vor evolua lucrurile pe parcursul episoadelor.


    Poveste

    Actiunea se petrece la cativa ani dupa ce Bruce decide sa devina Batman, deci povestea este preluata de la inceput. Asta da posibilitatea jucatorului sa creeze propria versiune a justitiarului, dur dar cu compasiune sau cel care ar face orice pentru a obtine raspunsuri. Are ca baza tragedia suferita in copilarie, uciderea cu sange rece a parintilor lui, care este factorul determinant in luarea deciziei de a face dreptate cu propriile maini celor care nu se pot apara, folosindu-se de resursele materiale pe care le-a mostenit, impreuna cu dorinta de a curata Gotham-ul de coruptia ce il mananca din interior. De aceea decide sa il sustina financiar pe prietenul lui, Havey Dent, in capania pentru a deveni primar, organizand un dineu festiv chiar in conacul pe care il detine. Desigur, nu esti singurul care il ajuta, in peisaj aparand diverse persoane din trecutul familiei Wayne, figuri politice sau chiar mafioti neinvitati. Presa este si ea nelipsita. Asa ca este foarte important cum interactionezi cu fiecare in parte, imaginea ta fiind pusa in joc la fiecare pas. Pe parcursul episoadelor este adusa in discutie tot mai des contributia familiei Wayne la creearea orasului si modul prin care acestia au ajuns sa aiba o avere atat de mare. Intalnim si alte personaje cheie cum ar fi locotenentul Gordon, caruia trebuie sa ii castigi incredearea, fiind foarte important pentru colaborari viitoare. Un alt personaj cheie este si Catwoman (Selina Kyle) care isi face aparitia in timp ce incerci sa opresti un jaf, aratand un interes deosebit fata de obiectul furat. Este prima intalnire dintre cei doi si desigur este delicioasa. Mai multe detalii despre poveste te las sa le descoperi singur, dar nu uita : deciziile au consecinte!


    Gameplay

    Dupa cum spuneam, povestea se desfasoara pe doua planuri. Poti aborda anumite situatii fie ca Bruce Wayne fie ca Batman. Posibilitatea de a alege, a fost intotdeauna principiul de baza al jocurilor lansate de Talltale. Si asta face ca jocul sa fie si mai interesant. Scenele de lupta sunt nelipsite, interventia ta ca jucator fiind minimalista. Uneori am observat ca nici nu e nevoie sa apas pe buton pentru a da o lovitura sau a te feri de un pumn, actiunea desfasurandu-se asa cum ar trebui. Avem si modul detectiv, unde trebuie sa cercetezi locul unui eveniment, sa gasesti indicii si sa pui totul cap la cap pentru a-ti da seama ce sa intamplat, totul printr-o interfata holografica. Aceeasi interfata iti permite ca inainte de a intra intr-o incapere plina cu batausi, sa organizezi miscarile, simuland cum preferi sa abordezi fiecare persoana. Odata ce ai terminat simularea, poti trece la spart capete. Ajungand in pestera in care iti tii toate gadget-urile, suntem pusi in fata unui ecran foarte mare, impartit in mai multe segmente: televizor, unde poti vedea evenimentele la care ai luat parte, sub forma unui buletin de stiri; ecranul principal al computerului si un alt ecran in care poti citi descrierea fiecarui personaj din joc.


    Grafica si sunet

    Din punct de vedere grafic, stim ca nu are cu ce sa impresioneze deoarece stilul celor de la Talltale este ca cel al benzilor desenate. Sincer, nu ma atrage acest aspect, dar comparativ cu alte jocuri ale lor, acesta este facut folosind un motor grafic nou. Arata ceva mai bine, dar pastreaza acelasi ton. Problema majora este optimizarea. Totul merge la un framerate sacadat, pe alocuri ruland cu 60fps. Mi se pare un mare fail din acest punct de vedere pentru ca reuseste sa te scoata din firul narativ, fiind foarte deranjant. Voice acting-ul nu mi se pare grozav, avand asteptari mari mai ales de la Batman (Troy Baker), care nu exceleaza. Dialogului ii lipseste fluiditatea, de parca ai asista la prima repetitie a unei piese de teatru, in care personajele uneori uita al cui e randul sa vorbeasca. Trecerea dintre scene se face prea brusc, si timpul de loading este prea lung, atat de lung incat devine enervant. Si sa fim seriosi, la cum arata jocul, acesta putand rula chiar si pe un telefon sau o tableta, mi se pare jalnic sa ai parte de intreruperi atat de lungi. Sunetul, pe de alta parte, este surprinzator de bun, uneori avand impresia ca te aflii chiar in incaperea pe care o vezi pe ecran, mai ales daca alegi sa joci cu castile.


    Concluzie

    Experienta Batman the Talltale Series, merita incercata, dar la un pret ceva mai bun. Daca ignori detaliile tehnice, care iti distrag atentia de la poveste din cand in cand, jocul la baza, are un potential mare, tocmai prin faptul ca ai libertatea sa rescrii povestea lui Batman, asa cum consideri tu ca este corect.

    Poveste: 9/10
    Gameplay: 7.5/10
    Grafica: 7/10
    Sunet: 8/10

    General: 8
    Attached Images Attached Images batman-thum.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member duracellcip's Avatar
    Mai multe imagini din jo:
    Attached Images Attached Images hologram_1920x1080.0.jpg batman-telltale-series-episode-3-release-date-announced_zrew.jpg batman_20160803153921.jpg 3102949-grappling_gun_1920x1080.jpg 054630.jpg telltale-batman-4.jpg

  3. #3 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Deci mai pe scurt e un film reusit.

  4. #4 SP
    Member eneea's Avatar
    Mai nou se jaoca prietena mea jocul asta, desi pana acum nu a mai pus mana pe vreun controller si-i place la nebunie. Eu am terminat doar primul episod si apoi a reluat ea povestea si a terminat primele doua episoade. Pana acum imi place jocul, desi cum spunea si Duracell are anumite probleme tehnice cu frame rate-ul. Povestea pana acum ma tine in priza si e interesant sa-mi vad prietena ce decizii ea, poate dupa ce-l temrina il reiau eu sa vad oivestea si din alte unghiuri

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Batman Arkham Knight - PS4 By raducucosmin in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 6 Last Post: 20-07-2015, 17:21
  2. User Review: Lego Batman 3: Beyond Gotham By AlanPoe in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 2 Last Post: 22-06-2015, 00:43
  3. User Review: Batman Arkham City By batmanfan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 24 Last Post: 06-01-2012, 20:58
  4. User review: Batman : Arkham Asylum By trickz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 14-12-2009, 19:54
  5. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts