Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Preview: Trine

  1. #1 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar

    Preview: Trine

    Perioada verii este una a vacantelor, a concediilor. Toata lumea viseaza la plaja, la plimbari pe munte, la gratare in aer liber. Industria jocurilor se pare ca nu face exceptie de la aceasta regula, vara fiind de obicei o perioada destul de moarta in ceea ce priveste lansarile. Acum este momentul propice pentru producatorii de categorie mica sa incerce sa se afirme.

    Frozenbyte (Shadowgrounds) isi incearca norocul si ne aduce in iulie Trine, un action puzzle in care vor fi prezente trei caractere (The Knight, The Thief, The Wizard), legate intre ele de un obiect misterios, denumit "Trine", ce vor trebui ajutate de catre noi sa salveze Regatul. Punctul forte al jocului este reprezentat de interactiunea fizica totala cu mediul inconjurator, fiecare dintre cele trei caractere avand abilitati specifice ce vor fi folosite pentru a inventa moduri diverse de a trece de diferitele obstacole ce le stau in cale.

    Demo-ul jocului mi-a adus aminte de vechiul Lost Vikings si mi-a lasat o senzatie placuta.

    Pontius (The Knight) este un luptator ce doreste sa se inroleze in armata Regelui si, pentru a arata de ce este in stare, decide sa se lupte cu armatele de undead. Problema lui este insa ca nu prea intelege ce inseamna "undead" si ramane ultimul care infrunta inamicul care a invadat castelul. Pontius este un personaj jovial, mare si gras ca un urs. Este tipicul luptator ce se foloseste de sabie si scut pentru a razbi pericolele ce-i stau in cale. Singura sa problema este ca nu prea poate inota, cel putin nu in armura pe care o are.

    Zoya (The Thief) provine de pe un taram indepartat. Ea a auzit cum ca ar exista un obiect foarte vechi si foarte valoros. Este fericita ca armata de undead i-a usurat slujba deja, castelul fiind abandonat, nefiind nimeni care sa apere comoara. Ce sa mai, timing-ul este perfect pentru ea. Arma sa preferata este arcul, preferand lupta de la distanta celei corp la corp asa ca ar fi bine ca in aceste situatii sa fie aparata de Pontius. Pe langa arca, Zoya mai are si un grappling hook ce-l poate agata de suprafetele din lemn si astfel poate trece de anumite obstacole.

    Amadeus (The Wizard) este un vrajitor mai invarsta care inca "studiaza" la Academia Astrala. Datorita unor accidente el ramane in urma in castel. Dorinta sa este de a scapa de armata de undead cat mai repede posibil. Vrajitorii de varsta lui Amadeus au absolvit deja, dar, din pacate, el nu a reusit sa treaca inca examenul. Nu a putut invata vraja pentru fireball, de exemplu, fiind prea ocupat cu uitatul dupa fete. Cu toate ca nu stie sa arunce cu foc, Amadeus stie totusi cateva vraji folositoare. De exemplu poate sumona diferite obiecte in lumea jocului ce se comporta ca si cum ar fi obiecte reale, ca de pilda cutii si stinghii. Pe langa vrajile de summon, mai poate face ca obiectele sa leviteze.

    Asadar, va trebui sa combinam abilitatile celor trei eroi cum ne trece noua mai bine prin cap pentru a termina cele 15 niveluri, fiecare dintre acestea cu un stil grafic si o atmosfera unica. Trine este asteptat pe PS3 si Steam (PC) in iulie, iar pe Xbox 360 ramane sa fim anuntati cand va iesi.
    Attached Images Attached Images trine_1.jpg trine_2.jpg trine_3.jpg trine_4.jpg trine_5.jpg trine_6.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Am incercat demo-u pe PC acum cateva zile si chiar pot spune ca jocul are un "sharm" aparte, ceva cum rar mai vedem in jocurile noi. Vocea naratorului 1st class, impreuna cu artwork-urile, muzica si story-ul parca te vrajesc inca de la inceput si te fac sa vrei mai mult. Grafica si texturile eye-candy iti incanta privirea inca din primele minute de joc, iar treptat, cu cat avansezi mai mult, vei ramane surprins de enviromentul superb si ingeniozitatea puzzle-urilor care nu sunt tocmai usoare. Pot spune ca reprezinta combinatia perfecta dintre old si new. Ar fi nice daca in jocul full se vor putea debloca noi abilitati pentru cele 3 personaje.
    Celor care nu au incercat inca demo-ul, le recomand sa o faca
    Jocul asta chiar merita o sansa si sper sa se bucure de succesul cuvenit.

  3. #3 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...muzica e excelentă!

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    preview ?? jocu e aparut de cateva zile bune. e superb...

  5. #5 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    preview ?? jocu e aparut de cateva zile bune. e superb...
    ...tu vezi de c�nd e topicul?

  6. #6 SP
    Banned cryyo's Avatar
    deci... cand apare Trine pe PSN?!

  7. #7 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    deci... cand apare Trine pe PSN?!
    C�nd o s-apară și pe XBLA.

  8. #8 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Superb jocul !!!

  9. #9 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    C�nd o s-apară și pe XBLA.
    Nu exista nici o certitudine ca jocul apare pe XBLA. Daca nu aveai un raspuns concret mai bine nu ziceai nimic. Deocamdata este amanat si pe PSN pana la o data incerta, conform http://trine-thegame.com/site/

  10. #10 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Pai conform cu gametrailers el trebuie sa apara pe PC si PSN.
    M-am mirat si eu ca se vorbeste de XBLA!!!

  11. #11 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Oki, vedem cine r�de la urmă (evident că eu, numa că no...).

    Atlus publishing Trine on XBLA

    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944
    Daca nu aveai un raspuns concret mai bine nu ziceai nimic
    ...ce rău �i el, mai să sară prin monitor la mine

  12. #12 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Nu ma confunda cu gnomii astia care te ridica in slavi p'aici pe forum, ce zici?

  13. #13 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Nu ma confunda cu gnomii astia care te ridica in slavi p'aici pe forum, ce zici?
    ...mă abțin lol c-aș zice multe (de la A la Z).

    Hai lasă astea, ai citit link-ul? Ai văzut?

  14. #14 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar

  15. #15 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Oki, vedem cine r�de la urmă (evident că eu, numa că no...).
    Nu stiu ce ti-a creat impresia ca eu m-as bucura sa nu apara pe Live. Urmaresc stirile despre acest joc de mai multe luni si m-am saturat de zvonuri si speculatii. Din partea mea sa apara si pe SNES, doar sa vina odata.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Trine 3 By MonkY in forum Console Club
    Replies: 10 Last Post: 02-09-2015, 11:48
  2. Trine 2 By Nash in forum Console Club
    Replies: 18 Last Post: 28-10-2013, 21:49
  3. Trine By eXist in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 53 Last Post: 14-10-2013, 20:17
  4. Trine 2 Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 3 Last Post: 19-08-2011, 09:42
  5. Trine 2 confirmat By erik95 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 14-10-2010, 07:07

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts