Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: User Review: Fanatec Porsche 911 Turbo Wheel

  1. #1 SP
    Junior Member Kramer's Avatar

    User Review: Fanatec Porsche 911 Turbo Wheel

    Fanatec Porsche 911 Turbo Wheel - Gaming in stil regal. Fanatec este o companie germană ce se ocupă cu periferice pentru gaming cum ar fi diferite controllere pentru PlayStation 2, volane sau alte lucruri de genul ăsta. Produsul din acest review este un Fanatec Porsche 911 Turbo Wheel, achiziţionat la preţul de 300 de euro + �ncă 20 de euro transport. Coletul a ajuns �n aproximativ 14 zile lucrătoare, a fost pus pe 14 august, �n 29 august a ajuns �n Rom�nia iar �n 2 septembrie a ajuns la mine. Atenţie: firma Fanatec trimite volanul din Germania pe teritoriul Europei. Pentru produsele care se trimit �n Germania, transportul este gratuit.Pentru celelalte ţări, firma trimite pachetul cu DHL, �nsă de fapt nu e DHL-ul adevărat, cel cu care vine una-două de oriunde cu un preţ pe măsură.

    DHL a achiziţionat Deutsche Post, şi de fapt ei trimit prin Deutsche Post p�nă �n Rom�nia, de aici ocup�ndu-se Poşta Rom�nă. Am rămas plăcut suprins de modul �n care s-a mişcat Poşta Rom�nă, volanul a ajuns vineri �n Rom�nia iar marţi �l aveam acasă. Masa coletului este de 10 kilograme. Tranzacţia s-a efectuat prin PayPal �n decursul unei zile. Nemţii mi-au răspuns prompt la fiecare problemă ce-am avut-o, am primit tot, număr de transport,absolut tot. Sunt convins că nu ar fi nici o problemă �n cazul garanţiei. Cireaşa de pe tort a fost următoarea : mie �mi lipsea cablul de la volan la schimbător,imediat ce cei de la Fanatec au aflat m-au informat că vor trimite cablul care �mi lipseşte imediat.Cu ocazia asta am mai luat şi un receiver wireless de rezervă pentru 20 de euro.

    Mod de ambalare
    Bine�nţeles, treabă nemţească. Produsul vine �mpachetat �n 3 cutii de carton: o cutie de carton pe care scrie Fanatec, pe care sunt lipite datele legate de transport, apoi mai vine �ntr-o cutie de carton şi �n final �n cutia sa originală. La desfacerea cutiei originale, mesajul „Take a deep breath” te �nt�mpină, urmat de un mesaj liniştitor al tensiunii inimii „Relax”, care te introduce către „GO GO GO!”, �nsă totul se termină printr-un „Not yet”.

    Conţinutul pachetului
    Pachetul conţine următoarele :

    - cablul de alimentare cu adaptor pentru Marea Britanie
    - cablu schimbător-volan
    - cablu pedale-volan
    - schimbător �n 7 trepte – H-shifter
    - schimbător secvenţial
    - plasă de cauciuc care vine pusă sub volan ca să nu alunece, pe care o poţi pune �n funcţie de suprafaţa folosită
    - tablă metalică pentru pedale pe care să o foloseşti la scaune de gaming cu suport pentru pedale
    - un receiver wireless pe care �l conectezi �n portul USB al consolei/calculatorului, prin acesta conect�nd pedalele şi volanul/volanul şi schimbătorul la gaming device
    - un stick de 1 GB care conţine driverul, manualul şi un ghid pentru montarea tăblii metalice; acest stick vine doar �n varianta Nordschleife Edition, �n Regular Edition veţi primi un CD cu acestea
    - două tije metalice pe care se montează schimbătorul
    - două suporturi de plastic, care vin montate pe volan atunci c�nd volanul se ţine �n poală şi nu pe masă
    - patru baterii care se introduc �n pedale,�n caz că nu se foloseşte cablul care vine separate
    - şurubelniţă
    - volanul
    - o bucată rigidă de plastic, cu ajutorul căreia se prinde volanul de masă, care prezintă �n capătul inferior două clapete ce vine �mpinse pe masă pentru a asigura stabilitatea acestuia şi un tub pentru şurub, cu care se strange acest suport de plastic
    - pedalele

    Bine�nţeles, totul �mpachetat �n carton şi folii, suporturile de plastic, şurubelniţa şi alte lucruri care ocupă mai puţin spaţiu fiind băgate �n nişte pungi care erau lipite unde se inchid cu scotch.

    Calitatea, construcţia şi dimensiunile componentelor
    Să �ncepem cu schimbătoarele: se poate vedea �n video că este rezistent, vorbesc aici despre H-shifter, celălalt av�nd doar două direcţii de mişcare, faţă-spate. Pot spune că �n cursele tensionate din Gran Turismo 5 Prologue nu mai aveam nici o milă faţă de schimbător, uşurinţa cu care se pot schimba vitezele o vedeţi �n video. Schimbătoarele au o formă ideală, un fel de Z �ntors.Astfel, partea superioară a schimbătorului cade fix pe masă,partea inferioară urm�nd �n prelungirea acestuia,�n jos, pe partea laterală a acestei porţiuni inferioare alf�ndu-se găurile pentru cele două tije iar jos, se află mufa. Aceeaşi construcţie şi pentru schimbătorul secvenţial, cu aceeaşi poziţionare a mufei.


    Pedalele : acceleraţia se calcă cel mai uşor normal, urmată de ambreiaj şi fr�nă, �n care �ţi poţi sprijini liniştit piciorul �n timpul unei curse. Fr�na se apasă at�t de greu, �ncăt dacă pedalele nu stau pe o suprafaţă care nu alunecă, ori se răstoarnă pedalele, ori pleacă la plimbare �n faţă, lucru desigur caracteristic maşinilor de curse(mă refer la tăria pedalei de fr�nă). Pedalele sunt făcute din metal, suprafaţa pedalelor fiind făcută din cauciuc, cred. De asemenea, pedalele prezintă, unde �ncepe baza, nişte sanţuri �n care �ţi poţi sprijini picioarele pentru a nu aluneca. Conectorul pentru cablu se află pe partea dreaptă, �n lateral. Pedalele pot funcţiona wireless, cu ajutorul a 4 baterii de tip AA cu o durată de viaţă �ntre 70 şi 100 de ore, sau cu ajutorul unui cablu prin care conectezi pedalele la volan, nefiind astfel necesare baterii/acumulatori. �n caz că se termină bateriile,volanul va afişa un mesaj pe display.










    Attached Images Attached Images fanatec_porsche_911_turbo_wheel_00.jpg fanatec_porsche_911_turbo_wheel_01.jpg fanatec_porsche_911_turbo_wheel_02.jpg fanatec_porsche_911_turbo_wheel_03.jpg fanatec_porsche_911_turbo_wheel_05.jpg fanatec_porsche_911_turbo_wheel_06.jpg fanatec_porsche_911_turbo_wheel_07.jpg fanatec_porsche_911_turbo_wheel_08.jpg fanatec_porsche_911_turbo_wheel_09.jpg fanatec_porsche_911_turbo_wheel_10.jpg fanatec_porsche_911_turbo_wheel_12.jpg fanatec_porsche_911_turbo_wheel_13.jpg

  2. #2 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    cu 300E imi iau o dacie si traiesc live .

    felicitari ptr review

  3. #3 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Ambreiajul se foloseste la ceva?
    Oricum un review deosebit, diacritice, formulari clare, fara greseli de gramatica, bravo.

  4. #4 SP
    Junior Member and13gtc's Avatar
    foarte shm super review in legatura cu schimbatorul si ambreiajul )) dupa ce ca joci mai greu cu volanu decat cu cele 4 clasice taste) frana acceleratie stanga dreapta mai apesi si ambreiaju mai schimbi si vitezele oricum super super

    eu am un logitech si am probleme cu el cand iau stanga se duce putin in dreapta si dupaia in stanga cand o ia prost cand isi revine cu pedalele la fel volanul nu e instalat oare asta e problema??

  5. #5 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Ahhh, daca mergea si pe Xbox360 deja scria sold pe mine
    Felicitari pentru volan, sa-l folosesti cu placere.

  6. #6 SP
    Member cristian77's Avatar
    super treaba,felicitari...prin aprilie imi iau si eu volan de pe Fanatec

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Battlefield 2 Review By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2010, 00:09
  2. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts