Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: User Review: Trine

  1. #1 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar

    User Review: Trine

    Deoarece categoria jocurilor download-only este de multe ori privita sceptic de majoritatea gamerilor, fiindca se considera ca in aceasta categorie intra doar jocuri pentru copii sau �jocuri de birou� (n.s. jocuri gen Solitair sau Minesweeper), titlul TRINE probabil nu este ceva semnificativ pentru multi dintre gamerii hardcore, dar dupa ce l-am devorat pur si simplu (atat pe PS cat si pe PC) va pot spune ca acest joc este o experienta de neuitat.

    Trine este un joc produs de Frozenbyte, aparut in iulie anul acesta pe PC respectiv septembrie pentru PSN, versiunea de XBL fiind si ea in productie. Drept sa va spun nici nu stiu in ce categorie as putea sa il pun, este un 2D (desi arata extraordinary de bine)side-scrolling-action-adventure-rpg-puzzle game asa ca sa va vad pe voi cum puteti numii asta. Atmosfera acestui joc este absolut superba, iti aduce aminte de basmele copilariei si asta datorita peisajelor mirifice din fundal dar si datorita soundului de exceptie, ost-ul fiind compus de Ari Pulkkinen. Pana si vocea naratorului este foarte bine aleasa, parca aduce a vocea unui bunic ce ne spune o poveste cu zmei si zane langa un semineu, intr-o seara friguroasa de iarna.

    Gameplay-ul este unul antrenant, rare fiind ocaziile in care ai timp sa admiri peisajul. Practic avem la dispozitie trei caractere, un mag, un thief si un warrior (prima data m-am gandit ca sa continui in romana, dar parca thief suna mai bine decat hoata si warrior mai bine decat luptator, de.. suntem gameri, ne-am obisnuit cu engleza) si putem juca cu oricare dintre ei pe parcursul unui nivel, astfel in functie de situatie avem solutii pentru orice au de gand fortele raului sa ne puna in cale. Magul nu este ceea ce ne asteptam sa fie, adica un tip suparat care poate sa prajeasca fundul inamicilor, sa ii inghete pana le crapa oasele sau sa le topeasca fetele cu mai stiu eu ce tip de �arcane magic�. In acest joc rolul magului este acela de a creea placi, cutii sau triunghiuri plutitoare, aceste obiecte fiind folositoare pentru a putea trece cu bine de puzzle-urile ce ne sunt puse in cale. Thieful are ca arma un arc, ce poate fii upgradat cu sageti mai puternice, sau viteza mai mare de �armare� a sagetii. Punctele forte alte thiefului sunt agilitatea, posibilitatea de a trage cu sageti inflacarate pentru a aprinde niste faclii ce ne ajuta sa vedem in diferitele zone ale nivelelor unde este nevoie de asa ceva si un �grappling hook� (n.s. I�m Batman!) folositor pentru traversarea unor prapastii al caror fund nu vrem sa il vedem (nu va ganditi la prostii). Warriorul are rolul de a �incasa�, fiind imbracat im armura din cap pana in picioare, inteligenta nefiind punctul lui forte insa muschii acestuia sunt mai mult decat necesari cand luptam cu un schelete cat casa. Armele pe care acesta le foloseste sunt sabie si scut, sabie ce poate fi upgradata pentru un damage mai mare si critical strike chance mai mare si un ciocan care cu toate ca nu are viteza de atac a sabiei, damageul recupereaza cu varf si indesat.

    Jocul dispune si de un mod cooperative, pe care din pacate nu l-am incercat deci nu va pot spune prea multe, dar din ce am vazut prin diferite articole si filmulete de pe net, este chiar foarte funn, desi dificultatea devine putin mai mare.

    In fiecare nivel, pe langa experienta ce o primim omorand diferite lighioane, putem gasii sticlute pline cu experienta cat si zone ascunse unde se gaseste un cufar plin cu bunatati-itemmuri bune pentru oricare dintre cei trei protagonisti. Acumuland 50 de puncte de experienta, crestem un nivel, iar cu fiecare nivel crescut primim un skill point cu ajutorul caruia imbunatatim abilitatile caracterelor, dupa cum spuneam si mai sus, damage mai mare, viteza de atac mai mare, posibilitatea de a creea mai multe cutii sau altele.

    Din punct de vedere al graficii, jocul sta foarte bine, este un 2D side scroller ce ar putea da clasa multor nume grele din industria gamingului. Veti ramane uluiti de atentia la detalii de care au dat dovada producatorii, peisajele cum am mai spus fiind superbe.

    Pentru partea de sunet a jocului, numai cuvinte de lauda, dupa cum spuneam creeaza o atmosfera de basm, ost-ul fiind de exceptie reusind sa faca jucatorul sa se simta intr-un loc special. Voice actingul este si el foarte de bun, caracterele avand tot felul de replici bine plasate si destul de haioase.

    Daca nu ati jucat inca acest joc nu mai stati pe ganduri, merita din plin insa nu plecati cu gandul ca veti juca un joc plin de violenta, sange sau mai stiu eu ce alte bazaconii. Acest joc este ceva special, ceva care te poate relaxa dupa o zi grea de munca, reusind sa duca jucatorul pe un taram de basm, unde toate grijile si problemele de zi cu zi sunt abandonate intr-un colt negru. Pentru mine va ramane unul din cele mai bune jocuri jucate in ultima perioada si va ocupa un loc special in inima pentru mult timp de-acum incolo, reusind sa imi aduca nostalgia vremurilor cand eram un tanc de clasa 1.


    Story: 9
    Gameplay: 10
    Grafica: 10
    Sunet: 10
    Nota Finala: 9.75
    Attached Images Attached Images trine-1.jpg trine-2.jpg trine-3.jpg trine-4.jpg trine-5.jpg trine-6.jpg trine-7.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member BogdanN1's Avatar
    L-am terminat pe PC si mi-a placut,este un joc reusit.Frumos review DeathWings,Good Job!

  3. #3 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Oho, vad ca ai intrat serios in paine cu Review-urile. Imediat ma apuc si eu, sa-mi treaca durerea asta nenorocita de masea

  4. #4 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Din pacate nu sunt asa experimentat ca tine sau Trickz, dar sincer iti spun ca a inceput sa imi placa . Imi aduc aminte cand citeam Level si eram mic si tot speram ca imi voi putea spune si eu gandurile despre un joc anume, e adevarat nu ma ridic la nivelul lor dar e un inceput.

  5. #5 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    eh.. eu am un articol intr-un Level din 2002-2003 (nu mai stiu, tre sa caut revista)
    La mine a fost invers, articolul ala mi-a dat aripi in ale scriitoritului.

  6. #6 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Felicitari! Si eu am un review in moderare, iar inca unul e pe vine, astept sa fie aprobat primul sa vad ceva pareri. La cel despre Saints Row 2 au fost destul de bune review-urile la review.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Battlefield 2 Review By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2010, 00:09
  2. User Review: Fifa 10 By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 7 Last Post: 12-02-2010, 17:02
  3. User review: Fallout 3 By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 02-02-2010, 13:04
  4. User Review: Killzone 2 By h0stile in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 21 Last Post: 17-03-2009, 00:54
  5. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts