Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: User Preview: Starcraft 2

  1. #1 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar

    User Preview: Starcraft 2

    Cu toate ca in urmatoarele randuri nu voi face un preview la un joc de consola, nu cred ca este printre noi vreun consolist care sa nu fi auzit macar de acest nume mare... si anume Starcraft. Ei bine acum aproximativ 12 ani, baietii de la Blizzard ieseau la rampa cu o noua strategie in timp real (RTS) al carei nume urma sa fie pe buzele multor gameri din intreaga lume. Nimeni nu cred ca a banuit impactul ce l-a avut acest joc asupra tuturor, fiindca si la ora actuala una dintre cele mai jucate strategii de pe PC, iar in e-sporturi ocupa un loc fruntas, fiindca considerat chiar un sport national in unele tari.

    Insa vremea a venit si pentru o continuare a jocul, iar acum patru ani (aproximativ, nu mai stiu sigur cand s-a lansat prima veste despre Starcraft 2) Blizzard au facut marele anunt.. Starcraft va avea un frate mai mic si anume Starcraft! Cred ca puteti imagina ce s-a intamplat atunci.. gamerii din intreaga lume se pregateau pentru o revolutie, mamele isi plangeau copiii stiind ca odraslele lor nu vor mai iesi din casa cu zilele atunci cand jocul va fi lansat, cainii urlau sinistru la luna... mai ceva ca la Woodstock.

    Dupa aceasta introducere cel putin dubioasa (nu cred ca sunt in deplinatatea facultatilor mintale la ora asta ) sa va spun cateva cuvinte si despre jocul in sine, fiindca DA, BETA-UL A FOST LANSAT!!! (porumbeii pacii zboara in fundal), iar din marinima a doua persoane de pe forumul acesta (se stiu ei cine sunt si inca nu stiu cum sa le multumesc.. berea e la rece oricum ) am putut si eu sa vad cum este si cu ce se mananca.

    Gurile rele spun (ma numaram si eu printre cei care spuneau asta pana sa vada jocul in sine) ca jocul si-a pierdut din farmec si atmosfera aceea putin horror de batalii spatiale datorita graficii cu care a fost inzestrat, cum ca ar fi mult prea "shiny" fata de primul si cu prea mult eye candy, insa va pot spune cu mana pe inima ca nu este nici pe departe asa, dimpotriva. Jocul arata pur si simplu exceptional, iar datorita acestei grafici avansate, putem sa admiram si noi bataliile dintre zeloti si hidre "de la firul ierbii", ceea ce este absolut superb. Fizica isi face si ea facuta prezenta, iar atunci cand bucati din nave distruse cad pe pamant, daca se intampla sa cada pe un deal, vor aluneca pe acesta pana ajung la baza (ar mai fi si alte exemple, insa va las si pe voi sa le decoperiti). Grafica este exact cum trebuie sa fie dupa 12 ani de evolutie, iar cei care inca mai au ceva de "carcotit" despre asta, sa isi cumpere un monitor alb-negru si sa il joace linistiti pe el.

    Asa cum ne-au obisnuit, Blizzard au dat o foarte mare atentie si soundului jocului (si sa fim seriosi, e doar un Beta), melodiile fiind foarte bune, in stilul Starcraft. Voice actingul este si el la fel de bun, urechile fiindu-ne incantate atat cu vocile originale ale unor unitati ce au ramas din primul joc (e adevarat, replicile sunt schimbate pe alocuri, insa marinii si zelotii suna la fel de "bad ass" ca si pana acum ) dar si cu cateva surprize legate de unitatile noi (cautati pe net "speach-ul" unitatii Thor de la terran).

    Gameplay-ul jocului a ramas la fel de bun si alert ca si in predecesorul lui, iar farmecul a ramas acelasi, simtindu-te parca in fata primului joc, insa cu sound si grafica la superlativ, iar asta nu poate insemna decat de bine, fiindca drept sa va spun mie chiar mi-a fost teama ca Starcraft 2 nu se va putea ridica la nivelul lui Starcraft 1 (poate ca o sa imi pun cativa oameni in cap, insa dupa mine Starcraft 2 deja l-a intrecut pe taticul lui.. si nu uitati, este doar Beta). Micro managementul inca este (sau poate fi) cheia victoriei intr-un 1vs1 sau 2vs2 (PvP fiind deocamdata singurul mod de joc la care avem acces, AI-ul probabil inca este in concediu ) iar deciziile rapide de schimbare de tactica pot face diferenta dintre o victorie si o infrangere (Starcraft se joaca pana la "gg").

    Fiind o ora putin tarzie, iar eu putin mai mult obosit, imi cer scuze fata de eventualele greseli gramaticale, redactare sau gandire si sper ca in bunavointa voastra ma veti ierta. Inchei aici acest mic preview al unui joc MARE si va spun din tot sufletul, daca faceti rost de un key, nu ezistati sa il instalti si sa il jucati.. veteranii vor avea parte de o surpriza, iar cei mici vor vedea ce fel de jocuri jucam noi astia mai batrani odata demult...

    Ma inclin, voie buna si la cat mai multe "Nuclear launch detected" !
    Attached Images Attached Images starcraft_2.jpg ss100-hires.jpg ss101-hires.jpg ss106-hires.jpg ss107-hires.jpg terran-nuke.jpg

  2. #2 SP
    Member Mircea's Avatar
    ar fi fain sa iasa si pe ps3

  3. #3 SP
    Junior Member sattodude's Avatar
    l`am jucat pe PC...si sincer...a meritat asteptarea. e bine ca nu si-a pierdut din farmec
    si eu ma asteptam sa dea buleala sincer...dar cand m`am jucat sa auzit de undeva de sus: AAAALELUIAAAAAAAAA!!!! GAME ON!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 20-06-2011, 20:40
  2. User Review: Starcraft 2 By DeathWings in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 10-05-2011, 14:04
  3. User Preview: Brink By naz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 25-02-2011, 17:56
  4. User Preview: F.3.A.R. By hibrid13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 7 Last Post: 18-02-2011, 17:27
  5. User Preview: SKate 2 By GeOKeR in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 07-08-2008, 18:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts