Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: User Review: Star Wars The Force Unleashed 2

  1. #1 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar

    User Review: Star Wars The Force Unleashed 2

    Star Wars: The Force Unleashed 2 este sequel-ul primului joc din seria The Force Unleashed ce a fost creat de catre Lucasarts, studio care a devenit foarte popular datorita francizei Star Wars. Acesta a iesit de pe masa de productie in luna octombrie a anului 2010 si a fost lansat pentru platformele: Playstation 3, Xbox 360, PC, Nintendo Wii, Nintendo DS, incercand sa umbreasca influenta mediocrului joc precedent.

    Story

    Intamplarile din joc au loc la aproximativ sapte luni dupa cele petrecute in primul joc. Producatorul punandu-ne inca o data in pielea protagonistului din primul joc, un uncenic secret a lui Dark Vader, numit Starkiller, ce a murit la sfarsitul primului joc. In conformitate cu cele spuse de catre Vader la inceputul jocului, protagonistul este o clona a originalului Starkiller care in urma picarii testelor facute de catre Vader hotaraste sa se rupa din captivitatea in care maestrul sau il tine. Desi Vader crede ca aceasta clona este cea reusita, afla ca se inseala amarnic atunci cand clona are o serie de viziuni care il ajuta pe parcursul jocul sa-si inteleaga identitatea. Ca orice erou veritabil, acesta trebuie sa aiba la brat o eroina, astfel tanarul jedi isi petrece o buna parte din timpul sau in gasirea iubirii sale din primul joc, numita Juno Eclipse. Povestea incepe de la o premisa buna, lupta impotriva raului si gasirea iubirii.. lucruri demne de un roman romantic, dar pe parcursul inaintarii si cunoasterii firului narativ, aceasta se strica si devine plictisitoare.

    Grafica

    Pentru ca nu ar fi un univers Star Wars complet fara un peisaj demn de seria de filme, producatorii jocului incearca sa aduca atmosfera specifica seriei si in joc. Din pacate, aceasta tentativa nu reuseste in totalitate, astfel nivelurile tind sa dea o impresie de grandoare, cladirile fiind construite la o scara mare si peisajele semanand cu cele din film, fiind stricate de faptul ca lipseste cu desavarsire diversitatea. In rest, jocul nu dezamageste prin aspectul grafic al armelor, inamicilor si a diferitelor locatii din interiorul navelor. Nu stiu daca exista vreo diferenta majora intre platforme, dar ma indoiesc ca situatia se schimba pe orice alta platforma pe care jocul a aparut.

    Gameplay

    Manuirea sabiilor laser si folosirea puterilor de jedi reprezentand un element vital in acest joc, producatorul a adus jucatorilor o varietate de puteri pe care Starkiller pe poate folosi, printre care se afla si celebrele fulgere, controlul mintii, strangerea gatului si multe altele. Acestea dau jucatorului o putere mult prea mare, nelasand loc de diferentiere intre cei priceputi si cei care apasa butoanele la nimereala. Avem acum un jedi puternic, poate mult mai puternic decat intentionat de producatori, dar nu avem inamici pe masura. Cei care il vor infrunta pe Starkiller sunt impartiti in doua categorii subrede si anume: cei care pot fi omorati doar cu ajutorul sabiilor laser si cei care pot fi omorati doar prin folosirea fortei. Din aceasta ultima categorie fac parte roboteii gigantici, care vor avea din dotare un scut anti sabie laser, facand atacurile inutile. Intradevar, diversitatea inamicilor exista, dar varietatea de puteri si „indemanari” saracacioasa pe care acestia o au, fac luptele din ce in ce mai neinteresante.

    Sunet

    Sunetul din joc nu este cu nimic iesit din comun, acesta facandu-si treaba de a evidentia momentele aprige de lupta, atat cat si cele de suspans dar nimic mai mult. In schimb, coloana sonora a jocului este sublima si are o durata de aproximativ 27 minute si are ca scopuri principale relatarea povestii si definirea caracterelor noilor personaje din joc. Aceasta a fost facuta de compozitorul si dirijorul de orchestra Mark Griskey impreuna cu Jesse Harlin, care a editat si compliat melodia (acesta a lucrat la muzica a mai multor jocuri printre care se enumera si Star Wars: Republic Commando, Star Wars Episode III: Revenge of the Sith si Star Wars Battlefront II).


    Concluzie

    Un joc cu adevarat "subred", cu putin continut, putine lucruri de facut - Lucasarts ducand celebra serie intr-o decadere previzibila. Consider ca un al 3-lea joc al seriei The Force Unleashed, ar fi redundant si ar strica si mai mult din reputatia companiei. Bineinteles, mereu putem spera ca vor asculta si "vocea" celor care scriu despre jocuri si vor face modificari drastice.
    Fiind fratele mai mare al seriei, jocul reuseste sa progreseze fata de The Force Unleashed, dar nu izbuteste sa iasa din stadiul de mediocritate reprezentat de aceasta serie. Totusi, pentru fanii filmelor sub aceasi franciza este un plus de experienta ce permite unui fan impatimit si visator sa-si satisfaca macar putin nevoia de a cunoaste mai bine lumea jedi si chiar de a fi unul.


    Gameplay: 7
    Sunet: 9
    Grafica: 7
    Multiplayer: -

    Nota Finala: 7.60
    Attached Images Attached Images star_wars_01.jpg star_wars_02.jpg star_wars_03.jpg star_wars_04.jpg star_wars_05.jpg star_wars_06.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Bravo! Un review minunat,si jocul este...sa zicem ca pana si Undead Nightmare e mai lung decat el,si acesta e la full retail price 60$...

  3. #3 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Nu am apucat sa joc Red Dead Redemption - Undead Nightmare, dar din ce am auzit de la prieteni si din gameplay-urile vazute pe internet parte un joc foarte bun. Promit ca am sa fac un review si pt. el daca am sa-l cumpar.

  4. #4 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    @naz: Incearca sa scoti acel "mic" spoiler de la poveste (chiar daca jocul are 3 ani), poate sunt oameni care nu l-au jucat.

  5. #5 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Jocul nu are 3 ani, e lansat in octombrie 2010 .

  6. #6 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    E un spoiler, cred ca foarte mare (asta daca nu stii de el inca de la inceputul jocului), legat de povestea Star Wars TFU 1, lansat in 2007.

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Un singur lucru am sa-ti "reprosez" Jocul nu a aparut si pe iOS (cel putin eu nu l-am gasit in app store). Doar primu a aparut.

    In rest, keep up the good work. Felicitari

  8. #8 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Am corectat, merci

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Star Wars: The Force Unleashed By nameless_fear in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 31 Last Post: 22-11-2010, 20:45
  2. Star Wars: The Force Unleashed II By weriwulf in forum Console Club
    Replies: 70 Last Post: 12-11-2010, 15:51
  3. Star Wars: The Force Unleashed 2 anuntat By Mika in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 13-12-2009, 19:38
  4. Replies: 15 Last Post: 31-10-2009, 11:44

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts