Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: User Review: Fifa 11

  1. #1 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar

    User Review: Fifa 11

    Suntem 11 si cu ajutorul unei basici incingem rapid o partida de fotbal. Cam asta e mesajul din noul Fifa. Scurt, inspirat si bine tintit. In afara acestor mici siretlicuri de marketing care tin de suprafata, jocul celor de la EA are multe de oferit.(spre analiza). Poate mai mult ca niciodata, cel putin in ceea ce ma priveste, am asteptat sa vina luna octombrie cu a sa lansare a simulatoarelor de fotbal. Momentul a sosit si am despachetat Fifa cu mare interes, pentru a da drumul la un meci online. Mare mi-a fost mirarea sa vad ca EA a introdus sistemul acela hulit de gameri, care necesita un cod pentru a te putea loga online. Astfel valoarea jocului scade considerabil odata ce acest cod este utilizat.

    La nivel de prezentare EA a ramas la acelasi nivel cu care ne-a obisnuit. Soundtrack super placut si in general o atmosfera care te imbie sa dai drumul la o partida de fotbal. De asemenea foarte utile sunt si statisticile tale si ale prietenilor tai, prezentate in meniul principal. De obicei aceste detalii nu prea ma misca insa trebuie sa recunosc ca in acest caz mi s-a parut ca reusesc sa completeze ce mai era de completat la versiunile din anii trecuti.

    In ceea ce priveste mult imbunatatia grafica vreau sa spun un singur lucru. Se putea si mai bine, iar asta o demonstreaza Konami cam in fiecare an. Nu sunt un expert in domeniu, dar pot sesiza faptul ca la acest capitol EA trebuie sa isi imbunatateasca performantele. E drept, cateva echipe se pot lauda cu un line-up care seamana izbitor cu realitatea(ma gandesc aici in special la Chelsea), insa alte cateva, printre ele si team-uri destul de cunoscute, sufera la acest capitol.

    Gameplay-ul este de ceva timp incoace punctul cel mai discutat in randul simulatoarelor sportului rege. Concret Fifa si-a cam adjudecat ultimii ani, pentru ca abia acum, in 2011, Konami sa poata emite o amenintare pertinenta. Totusi, desi este un joc macar placut, antrenant si deopotriva addictive, Fifa are ceva hibe, daca ar fi sa ma intrebati pe mine. Cel putin la nivelul jocurilor disputate online, seria canadienilor are chiar cateva bug-uri majore. Blocarile dese, scapari in ale arbitrajului sau existenta unui gameplay repetitiv de multe ori, fac din Fifa 11 o experienta mai putin placuta decat ne-am fi asteptat.

    Un alt lucru deosebit de neplacut este faptul ca, jucand din ce in ce mai multe meciuri, poti observa ca jocul nu livreaza mult laudatele sisteme de Pro Passing sau Personality +. Sau poate acestea sunt prezente, atunci cand Ronaldo darama toata apararea echipei adverse pana in preajma portii acesteia. De asemenea sistemul de pase este imbunatatit, dar pe jumatate. Nu mai poti ataca fulgerator cu deja celebrul ping pong passing, dar poti in 90 % din cazuri sa inscrii cu ajutorul unei pase L1 + .

    Daca pana acum am insistat pe problemele sau, mai bine zis, lipsurile jocului, trebuie precizat ca acesta are si numeroase bile albe. Portarul se comporta mult mai decent acum, nemaiputand fi surprins de fiecare data cu un lob executat pana si de fundasi . Jocul este si el mai echilibrat. Desi uneori pare mai incalcit, rar vezi infrangeri la scor. Parca si suturile par mai reale si mai greu de plasat. Cat despre aspectul general al unui meci, mie imi lasa impresia ca cei de la EA s-au inspirat deosebit de mult din stilul lui Mourinho. Pacat ca nu prea se lucreaza la aspectele tactice in seria Fifa.

    Primul gand care imi vine in minte in momentul de fata este sa fac cateva meciuri de Fifa. Asta spune multe despre impactul jocului, astfel incat daca ar fi sa il notez i-as oferi calificativul foarte bine.

    Grafica: 9/10
    Gameplay 9/10
    Sound: 9.5
    Multiplayer: 8.5/10

    TOTAL: 9/10
    Attached Images Attached Images fifa-11-pc-009.jpg

  2. #2 SP
    Member donatelo's Avatar
    Frumos Review

  3. #3 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar
    Wow, un review foarte bun. Cred ca m-ai convins sa il cumpar de craciun

  4. #4 SP
    Junior Member pocpoc350's Avatar
    total adevarat! iti dau dreptate 100%. felicitari pt review.

  5. #5 SP
    Member miami's Avatar
    Pe mine ma enerveaza tare mult ca nu exista offside pasiv.In rest felicitari pentru review!

  6. #6 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Multumesc pentru reply-uri, asta am si incercat sa fiu echilibrat si sa subliniez punctele tari, respectiv pe cele slabe ale jocului.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: FIFA 12 By AndRewqp in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 30 Last Post: 08-03-2012, 22:48
  2. User Review: Battlefield 2 Review By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2010, 00:09
  3. User Review: Fifa 10 By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 7 Last Post: 12-02-2010, 17:02
  4. User Review: Flower By h0stile in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 8 Last Post: 19-02-2009, 20:59
  5. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts