Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: User Review: Arcania - Gothic 4 PC

  1. #1 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar

    User Review: Arcania - Gothic 4 PC

    Este al 4-lea joc din serie si din nefericire, al 2-lea pe care indraznesc sa il joc. Ce a facut aceasta "experinta" memorabila? ei bine, faptul ca l-am jucat pe PC.. da, ati citit bine. Dupa 10 ore de asteptare dupa FTP-ul ramolit al celor de la Jowood, se termina instalarea si in sfarsit reusesc sa intru in acest joc. In primele minute ale jocului, vom fi pusi in pielea regelui Rhobar III, ce se va lupta impotriva armatelor demonice, incepand cu scheletul anemic pana la mult temutul Archdemon.. ce nu prea reuseste sa ma dobandeasca nici dupa nenumarate cerculete facute in jurul lui doar pentru a ma amuza. Din pacate, mica aventura se incheie odata cu visul pe care tanarul protagonist il are legat de rege. Actiunea din acest joc al seriei are loc dupa 10 ani de la evenimentele ce au avut loc in Gothic 3 si urmareste viata unui pastor din taramul Myrtana ce se trezeste "aruncat" in mijlocul unei noi aventurii de proportii mari decat in jocurile precedente ale seriei.

    Jocul ridica stacheta RPG-urilor pe partea de grafica, folosind Vision Engine 7 si uimind prin detalii gen iarba ce se supune linistita sub puterea vantului si detalii faciale ale eroilor din Gothic 4. Desi, aparent, acest zeu al motoarelor grafice rezista cu brio criticilor, are si un mare minus, din pacate versiunea destinata consolelor are o grafica substantial micsorata.

    Gameplay-ul este vast, ca in orice RPG, si ne da multe posibilitati, astfel merele ce vor cadea din copacii vor putea fi ridicate de jucator, spre dezamagirea mea, sunt destinate consumului eroului pentru regenerarea vietii ci nu aruncarii lor in personajele din jurul lui. Sistemul de lupta din joc ma duce cu gandul la Fable 2, acesta este bazat pe mouse pentru attack si dodge si pe tastatura pentru selectarea de potiuni/ mancare si a armelor (probabil ca o sa ma huiduiti ca nu am mentionat left stick/ right stick). Inventarul ne usureaza munca si ne promite sa opreasca jocul de fiecare data cand isi va face aparitia la chemarea noastra, lasandu-ne sa ne delectam cu potiunile ce vor aduce buff-uri foarte valoroase in momente critice. Jocul se bazeaza pe sistemul " take the quest, complete it and come back", ce este reprezentativ tipului de jocuri Role Playing Game si care poate de foarte multe ori time consuming avand in vedere drumurile dus-intors parcurse.

    Pentru a aduce o completare sistemului de combat si spellcasting, producatorul pune la dispozitie mai multe skill trees, impartite in magie, archery si combat. Adaugarea corecta de puncte va duce la bonusuri utile in viata de zi cu zi a unui pastor feroce ce se va pune neinfricat in fata unei intregi armate de inamici, chiar daca va avea ca arma doar un baston sfrijit.

    Era sa uit un lucru important ce influenteaza inimaginabil de mult atmosfera jocului si anume muzica. Gothic 4 este inarmat cu o multitudine de melodii de razboi, ce va vor imbarbata in situatii critice, va vor intrista in momente de reculegere si probabil va vor aduce si liniste. In spatele acestor soundtrack-uri se afla compozitorul Tilman Sillescu.

    De ce este asa special acest joc al seriei ? Avand imbinate elementele de mai sus ( o grafica buna, un gameplay decent si o poveste demna de un RPG), acesta reprezinta un competitor demn ce a intrat in cursa celor mai bune jocuri de acest tip, langa Dragon Age, Elder Scrolls si multe altele. Din pacate, situatia nu este doar roz, jocul lansand o impresie de nefinisare si de simplism ("diversitatea" fetelor pe care eroii o poarta da un anume sentiment de repetivitate) - excluzand multiplele decizii mai mult sau mai putin morale din celelalte jocuri RPG cu care eram obisnuiti. Jocul a fost lansat pe data de 19 Octombrie 2010 pe platformele Xbox 360 si PC, varianta de Playstation 3 neavand fixata inca o data fixa ci doar Q1 2011.

    Ca un ultim cuvant in incheiere va pot spune ca am fost foarte sceptic atunci cand mi-a fost oferita o copie a acestui joc, avand in vedere ca nu sunt un fan al seriei Gothic, dar cumva jocul a reusit sa-mi intre pe sub piele, avand si momente impresionante dar si plictisitoare, desi a trebuit sa trec prin chinuri prin simplul fapt ca este pe PC si mi-a "jignit" comoditatea de a baga un simplu DVD in consola si de a savura jocul fara alte batai de cap. Stiind ca review-ul nu a fost bazat pe o varianta de console, ma astept sa va inarmati cu mancare de toate felurile si sa aruncati, sper sa va amintiti ca este totusi criza si se face tot ce este posibil.

    Pentru ca sunt obligat sa pun si cateva note, tin sa va spun din start ca acestea reflecta strict opinia mea.. impreuna cu restul ideilor prezentate mai sus si in ciuda faptului ca este un joc bun, nu il pot nota cu 10 avand in vedere lipsei de finisaj a multor lucruri.


    Story: 9
    Gameplay: 8
    Sunet: 9
    Grafica: 9
    Multiplayer: -
    Nota Finala: 8.7
    Attached Images Attached Images arcania_gothic_4_01.jpg arcania_gothic_4_02.jpg arcania_gothic_4_03.jpg arcania_gothic_4_04.jpg

  2. #2 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Dupa ditamai barda care o poarta eroul in mana cred ca ai mers pe un warrior / melee.

  3. #3 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Pozele nu sunt facute de mine. Daca am timp am sa fac cateva

  4. #4 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    hehe, multumim Naz pentru review! Chiar ma gandeam cati membrii de pe forum l-au terminat sau cel putin l-au incercat. Din cate am inteles ARcania nu se compara cu celelalte jocuri din serie, el dezamagind foarte multi fani.

    Eu stiu ca seria Gothic mi-a placut inca din clasa a 4a sau a 5a cand am pus prima data mana pe Gothic 1.Pur si simplu m-am indragostit de atmosfera creata de joc si de poveste. L-am terminat de cel putin 5-6 ori. Apoi aventura a continuat cand am facut rost de Gothic 2. Si acela a fost minunat si l-am terminat de vreo 2-3 ori. Apoi Gothic 3 m-a dezamagit de-a dreptul (avea zeci sau sute de bug-uri si oricum mie pe PC imi sacada f tare, asa ca nici nu l-am terminat ).

    Imi pare rau ca versiunea de PS3 a lui Arcania nu a aparut inca, da o sa pun mana pe el la primavara sau vara. Poate sa aibe un combat de cacao, daca are atmosfera aceea unica seriei Gothic, atunci o sa ma indragostesc de joc, nu alta .

  5. #5 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Mi s-a parut un joc foarte ok, nu este un joc must buy din prima zi... dar merita dupa ce mai scade putin la pret Also, combat-ul nu mi s-a parut de cacao... te prinde intr-o oarecare masura jocul.

  6. #6 SP
    Junior Member seaman13's Avatar
    e foarte tare jocul,lam terminat si eu duminica pe xbox si e super

  7. #7 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    O părere subiectivă a unui fan Gothic : Jocul ăsta este o mizerie, o insultă adusă conceptului de "lume vie" cu care a venit Gothic 1. Voice Acting-ul personajelor este oribil, absolut oribil, nici dacă alegea "oameni de pe stradă" drept actori nu ieşea at�t de prost, parcă au ales să �şi bată joc de voice acting �n mod intenţionat. Deasemenea, povestea este plină de clişee şi prea puţin dezvoltată pentru un RPG + Multe alte probleme pe care nu stau să le mai scriu, oricum �mi place review-ul tău chiar dacă este diametral opus faţă de opinia mea.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Arcania: A Gothic Tale By GeOKeR in forum Console Club
    Replies: 82 Last Post: 22-04-2011, 14:27
  2. ArcaniA: Gothic 4 Videos By Nash in forum Videos
    Replies: 4 Last Post: 01-10-2010, 10:34
  3. User Review: Battlefield 2 Review By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2010, 00:09
  4. Replies: 8 Last Post: 17-06-2009, 01:50
  5. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts