Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 28

Thread: User Review: Prince of Persia

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    User Review: Prince of Persia

    Hehe, se dau asa: o companie mare - Ubisoft, o franciza aproape in pragul falimentului - Prince of Persia si publicul tinta - gamerii. Ultimele jocuri din seria PoP au fost haotice, cu un story usor rasuflat si acelasi personaj plictisitor. Oare au reusit sa schimbe asta? Sa o luam cu inceputul.

    Grafica

    Se foloseste un derivat al motorului grafic de la Assasin's Creed. Imbunatatit si modificat in toate aspectele. Noul Print are de 13 ori mai multe poligoane decat vechiul Print, are chiar mai multe decat Altair (n.r. din Assasin's Creed).

    Grafica este extraordinara, una pe care nu o intalnesti in toate jocurile, de desen animat (n.r. Cell Shading), dar nu este de glumit cu asta. Se folosesc texturi extraordinare care impreuna cu sus numitul Cell Shading dau o stare de aproape, de apartenenta.

    Jocul

    Lumea din Prince of Persia este una open world de tipul run and jump. Te cateri, sari pe stalpi, alergi pe pereti, lupti cu monstruleti, comunici cu partenera sau culegi puncte luminoase.

    Cel mai important aspect al noului Print este ca personajul este misogin, badaran dar in acelasi timp inteligent, diplomat si dedicat. Un episod amuzant este cel in care isi cauta partenera de drum, dupa cum intelege Elika din chemarile sale, dar care se va dovedi a fi un magar. "Stii cat de greu este sa gasesti un magar bun in ziua de azi?"


    Elika este personajul feminin, cea care il acompaniaza pe Print. Se intalnesc intamplator la inceputul jocului dar isi continua calatoria impreuna, salvand lumea de raul proaspat eliberat. Posesoare de hainute decoltate si vraji puternice, va fi mereu acolo pentru tine.

    Ar trebui mentionat ca nu poti muri in acest joc, Elika fiind tot timpul la datorie.

    Concluzii

    Prince of Persia este cu adevarat un joc ce merita pus pe lista de cumparaturi de Craciun. Actiune, distractie si iubire, toate intr'un singur joc. Este cam singurul joc din ultimele luni in care personajele sunt mai mult decat ok definite, story'ul este superb si grafica socheaza in sens pozitiv.


    Note

    Grafica 9.5
    Story 10
    Gameplay 10

    Total: 9.8
    Attached Images Attached Images prince_of_persia_1.jpg prince_of_persia_2.jpg prince_of_persia_3.jpg prince_of_persia_4.jpg prince_of_persia_5.jpg prince_of_persia_6.jpg

  2. #2 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Thanks for the pics, much appreciated!

  3. #3 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    felicitari ptr review.

  4. #4 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Felicitari pentru review,desi mi se pare cam scurt si nota cam mare

  5. #5 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Review-ul e foarte scurt, si nota mult prea mare. 10 la Gameplay cand nu poti sa mori? Salvezi lumea de .."raul proaspat eliberat" si 10 la Story?

    In plus descrii Grafica si "Jocul" si dupa ajungi direct la Concluzie? Gameplay, Sunet, Prezentare, Story, etc?

  6. #6 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    1. Nota e IMENSA pentru ce ofera jocul asta.
    2. O franciza nu poate fi in pragul falimentului!!!
    3. Cand am inceput sa-l citesc...review-ul s-a terminat.

    Haideti sa nu fim snobi pls, scriem si postam un review cand avem resurse(timp) si energie necesare.Vedeti review-urile lui Khan, omu a muncit pentru fiecare in parte.
    No offence trickz mane, dar acorda mai multa importanta acestor review-uri ca e pacat sa apara aici.

  7. #7 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Ok.. Va multumesc pentru indicatii. Mereu vor fi valoroase pentru mine! Stiu ca nu este lung si ca sunt toate ideile amestecate dar.. practice makes perfect.

  8. #8 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Mane noi nu am spus asta, ci am reprosat faptul ca asta NU este un review.
    Ca sa intelegi mai bine, arata-i-l unui prieten care nu stie nimic despre joc si intreba-l daca a inteles ceva despre joc.

    Nimic despre poveste, nimic despre sistemul de lupta, nimic despre locurile prin care trece eroul, nimic despre muzica, etc.

  9. #9 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Taw si Mika (Taw, vorbesti la pers 1 pl deci vorbesti probabil in numele amandurora asa ca ma simt dator ca si eu sa raspund la fel), eu, in postul 7 am scris parerea mea despre "reviewul" meu. Nu am zis ca ati fi zis voi exact cuvintele acelea. Practic, nu am zis despre voi decat ca va multumesc pentru indicatii, care sunt extrem de importante pentru mine. Din posturile voastre am devenit subit consitent ca "NU este un review" (ca sa folosesc macar aici cuvintele tale). Daca nu este un cerc inscris scrierea de reviews, cred ca imi pot permite sa o iau si eu de jos si sa am cateva greseli. Daca este un cerc restrans, chiar va rog sa imi spuneti, macar nu pierd timpul degeaba.

    In concluzie, va multumesc tuturor pentru sfaturi si comentarii ca doar asa se ajunge la perfectiune. Daca se poate muta primul post pe topicul de Prince of Persia cred ca ar fi ok, sa nu jigneasca pe nimeni cum ca ar fi un review si nici sa nu imi au eu warn pentru offtopic.

    Nu se supara nimeni pe nimeni si ramanem toti prieteni, nu? Ca doar suntem o comunitate si trebuie sa ne sustinem unii pe altii.

  10. #10 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Mane, n-ai inteles.
    Nu este un cerc restrans, dar Monky a stabilit niste mici reguli care ar trebui respectate.Fiecare dintre noi trebuie sa avem un simt al responsabilitatii a.i. sa nu postam pe aici ce ne trece aiurea. Nu ai CATEVA GRESELI, pentru ca scrii destul de bine.In putinul pe care l-ai scris, ideile ti-au iesit ok.

    Eu spuneam cu totul altceva. Tocmai pentru binele comunitatii ar trebui sa ne dam silinta sa scriem un review cat mai bun si cat mai complet.
    "Recomandam minim 1000 de cuvinte/articol, deoarece tot ceea ce se rezuma la citeva propozitii este doar o parere ce poate fi foarte bine exprimata si in cadrul unui topic dedicat jocului.". Tu ai scris 339 cuvinte.

    Poate te superi pe mine dar eu cred ca tu nu ti-ai dat deloc silinta.Nu ca scrii prost, nu ca ai facut greseli, nu ca nu ai talent, ci pur si simplu nu ti-ai dat silinta.

    Bafta si ne mai auzim.

  11. #11 SP
    Member Arslany's Avatar
    Cred ca a inteles ca l-ai criticat, nu trebuie sa faci exces. Stim ca esti review-er pe CG, dar fii si tu mai binevoitor, macar acum inainte de sarbatori, cu cei care sunt la primele review-uri si abia capata experienta.
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    Tu ai scris 339 cuvinte.
    Taw, tu chiar n-ai ce face?

    Trickz, au dreptate, e cam scurt, dar ce ai scris in el si nota acordata m-au convins sa imi iau si eu jocul, asa ca bravo pentru review.
    Si vorba ta "practice makes perfection". Bafta la urmatoarele articole!

  12. #12 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Nimeni n-a inteles ce am vrut sa zic, iar faptul ca sunt reviewer nu conteaza deloc.
    Arslany, n-am numarat cuvintele stai linistit, exista programele dedicate pentru asta.

    Bafta la toti.

  13. #13 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Quote Originally Posted by Arslany View Post
    Cred ca a inteles ca l-ai criticat, nu trebuie sa faci exces. Stim ca esti review-er pe CG, dar fii si tu mai binevoitor, macar acum inainte de sarbatori, cu cei care sunt la primele review-uri si abia capata experienta. Taw, tu chiar n-ai ce face?

    Trickz, au dreptate, e cam scurt, dar ce ai scris in el si nota acordata m-au convins sa imi iau si eu jocul, asa ca bravo pentru review.
    Si vorba ta "practice makes perfection". Bafta la urmatoarele articole!
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    Nimeni n-a inteles ce am vrut sa zic, iar faptul ca sunt reviewer nu conteaza deloc.
    Arslany, n-am numarat cuvintele stai linistit, exista programele dedicate pentru asta.

    Bafta la toti.
    Word Count Tool - Free Online Tool to Count Number of Words Funny.

  14. #14 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Din pacate nu ai reusit sa scoti nici macar o idee (pozitiva sau negativa) despre joc. Pe mine cel putin m-a facut sa rad. Pe tine te intereseaza doar hainele alea decoltate?

  15. #15 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Mie mi-a placut! E un user review, si e parerea lui. Bravo trickz, tine-o tot asa. Decat sa comentam aiurea, mai bine am contribui cu ceva...

  16. #16 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Quote Originally Posted by DonAdryan View Post
    Bravo trickz, tine-o tot asa.

  17. #17 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Decat sa comentam aiurea, mai bine am contribui cu ceva...
    Parerea mea este ca ar fi meritat un 9 si spun asta pentru ca uneori combat-ul implica cam mult button smashing si bineinteles salvarile excesive ale lui Elika, salvari care nu sint in tocmai salvari pentru ca te intorci la ultimul checkpoint (e ca si cum ai muri). Grafica este deosebita, povestea este interesanta, dialogurile dintre personaje sint pline de intrigi si subtilitati, modul in care iti petreci timpul catarat pe tot felul obiecte este cel putin interesant, per total este un joc care merita incercat, e inceputul unei noi povesti care are ca debut intilnirea accidentala dintre print si Elika.

    Si da este un pic cam scurt review-ul dar cit de cit la subiect, cum zice si DonAdryan este parerea lui trickz si atit a crezut el de cuviinta ca trebuie scris. Nu pot decit sa-l felicit pentru initiativa si sa-i sugerez sa fie mai detaliat pe viitor.

  18. #18 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    Quote Originally Posted by DonAdryan View Post
    Decat sa comentam aiurea, mai bine am contribui cu ceva...
    Tocmai ce spuneam...

  19. #19 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Eu sunt de parere ca Taw contribuie cu ceva: critici constructive care ajuta la imbunatatirea articolelor viitoare.

  20. #20 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Pe ce platforma ai jucat jocul ? Observ că nu ai specificat asta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. User Review: Prince of Persia (PS3) By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 10 Last Post: 14-02-2009, 23:03
  2. User Review: Prince of Persia Classic (PS3/PSN) By DonAdryan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 12 Last Post: 22-11-2008, 18:18
  3. Prince of Persia Trophies By istrategie in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 08-11-2008, 13:54
  4. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00
  5. Prince of Persia 4 By consol3 in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 13-10-2008, 19:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts