Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: User Review: Alan Wake

  1. #1 SP
    Senior Member consol3's Avatar

    User Review: Alan Wake

    Incep prin a va intreba la ce va duce cu gandul conceptul de survival-horror. Daca va ganditi la serii precum Resident Evil sau Sillent Hill cred ca ati facut-o corect deoarece aceste jocuri au imbogatit genul cu noi elemente si diverse stiluri de abordare a povestii. Cu toate astea, de-a lungul timpului un nou joc anuntat de cei de la Remedy, creatorii lui Max Payne, isi facea aparitia. Desi jocul este destul de vechi, eu am avut ocazia sa il joc abia acum o luna spre rusinea mea.

    Alan Wake are parte de o poveste foarte bine pusa la punct. Personaje pline de caracter, locatii superbe, un personaj principal foarte bine conturat si in principal o poveste horror extrem de incitanta. Povestea il surprinde pe Alan Wake, un scriitor de romane, dar care era intr-o criza de imaginatie, in timp ce acesta impreuna cu sotia sa iau o vacanta in oraselul Bright Falls, numele facand aluzie la tot ce se va intampla pe parcursul jocului. Povestea fiind un survival-horror lucrurile iau o intorsatura radicala in momentul in care personajul principal ridica un set de chei de la o doamna imbracata in negru pentru cabana in care urmau sa isi petreaca vacanta. Odata ajunsi in cabana, povestea primeste o noua dimensiune si o explicatie vis a vis relatia dintre Alan si sotia sa. Acestia aflandu-se intr-o etapa proasta mai ales pentru domnul Wake, au decis sa ia aceasta vacanta pentru ca celebrul scriitor sa poata sa scrie un nou roman. Evident ca Alan o ia razna la vazul masinii de scris, totul terminadu-se cu o cearta intre cei doi soti. Alan iese la malul lacului din spatele casei pentru a se calma. Povestea incepe sa isi capete traseul pentru un survival-horror in momentul in care Wake aude tipete din cabana, tipetele sotiei sale. Fuge sa vada ce s-a inamplat, dar din pacate ajunge prea tarziu. Toata aceasta scena sfarsindu-se cu Alan sarind in lac. Acesta se trezeste dupa cateva zile la volanul unei masini rasturnate nestiind ce s-a intamplat inainte.

    Protagonistul se trezeste la volanul masinii, cu un caz sever de amnezie. Incepe sa umble de nebun prin oras, ca sa intalneasca un maniac cu un topor in mana, care aparent nici nu poate fi ranit. Aici fiind punctul cand jucatorul se familiariza cu lanterna, singurul instrument care poate tine inamicii la indepartare si le distruge �scutul�de intuneric. De aici Alan se inarmeaza cu o lanterna si pleaca in cautarea sotiei sale. De-a lungul jocului eroul nostru va gasi pagini dintr-un manuscris ce descrie actiunile personajului inainte ca ele sa aiba loc. Povestea trece prin cateva etape fabuloase si te tine incordat pana la sfarsit.

    Desi in primele ore de joc am fost foarte atras de gameplay, acesta a devenit foarte liniar inspre final. Elementele de combat ramanand aceleasi de la inceputul jocului si totul a devenit un reflex.
    Jocul este structurat in episoade, fiecare episod este prezentat precum un serial, avand o scurta introducere.

    Personajul nostru traverseaza cateva etape pana �deblocheaza toate abilitatile�, mai pe scurt pana invata sa foloseasca lanterna si sa traga cu arma. Combatul se rezuma la inlaturarea stratului de umbra a unui �monstru� cu ajutorul unei lanterne, torta(Flare) sau o grenada flash dupa care ramane sa decidem cum vrem sa ii omoram, fie cu un shotgun, fie cu pistolul. In timpul in care personajul nostru traveseaza o zona intunecata, de obicei o padure, el este inampinat de un sunet spefic unui film horror si o secventa redata cu incetinitorul a adversarilor. Dupa ce secventa trece putem face foarte usor dodge si astfel castigam un timp in care ne putem intoarce sa dam un flare sau sa punem lumina lanternei pe adversari. Dupa o astfel de lupta Alan va iesi un pic sifonat si trebuie sa mergem la cea mai apropiata sursa de lumina puternica, de obicei un stalp de iluminat stradal.
    Controlul in combat este destul de familiar insa este de a dreptul oribil la parte de driving sau la fazele de balans, mai ales in DLC-uri. De-a lungul episoadelor Alan va gasi numeroase cutii pe stalpi sau case, truse de prima ajutor. Din fericire pentru personajul nostru, aceste cutii contin baterii Energizer si munitie. Jocul este plin de reclame, de la bateriile Energizer pana la reteaua de telefonie Verizzon care este gravata pe telefonul mobil al lui Alan.

    Grafica este la mare inaltime, chiar si pentru anul 2011 cand am jucat eu am ramas placut surpins de cat de bine au putut fi conturate padurile si mai ales peisajele superbe, acestea transformand pitorescul orasel Bright Falls in raiul pe pamant. Am ramas placut impresionat de ambientul care se schimba de fiecare data cand eram intr-o lupta si de cat de bine a fost realizat contrastul dintre umbra si lumina. Se vede ca jocul este muncit din greu, Remedy nelasand nimic la voia inamplarii, nivelele avand �propriul caracter�.

    Va spuneam ca Alan Wake este prezentat ca un serial, la sfarsitul fiecarui episod este prezenta cate o melodie care accentueaza si mai puternic starea pe care ti-o transmite acest joc. Fiecare pesonaj din joc este interpretat intr-un stil aparte transpunand autenticitatea si sentimentul principal al jocului. Actorii vocali reusind sa transmita firca si suspansul pe care le traieste personajul nostru, fiecare personaj are propriul stil. Suntele parca sunt facute manusa pe acest joc, de fiecare data cand spargi o usa sau mergi prin padure parca esti acolo.

    Usor, usor am ajuns si la partea de expansion pack sau DLC, cum va place sa le spune-ti. Jocul dispune de doua astfel de extensii, insa din pacate niciunul nu continua story-ul. Cele doua DLC-uri sunt: The Signal si The Writter, fiecare costand cate 560 de MSP si avand cate 250 Gamerscore. Dupa cum spuneam, DLC-urile din acest joc nu ne ofera o continuare a povestii dar cu siguranta ne ofera inca putin combat si inca cateva clipe de intuneric.

    Alan Wake este un joc care m-a lasat placut surprins, de la Heavy Rain nu am mai avut o experienta singleplayer de genu�.

    Story: 9
    Gameplay: 8,5
    Grafica: 9
    Sunet 8,5
    Impresie: 9
    Nota finala: 8,8
    Attached Images Attached Images wake_pow_720p.jpg 117.jpg 64704_alanwake-09.jpg alan-wake-pic.jpg alan_wake_2.jpg alan-wake-high-res-bookstore-screenshot.jpg imagealanwake12243lzbdu5r.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member AnDu_alex95's Avatar
    Nu imi convine nota de la sunet in rest sunt de acord cu tine.

  3. #3 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    eu il consider un joc foarte slab, cu vanzari ce pun in balans ce ofera jocul.

  4. #4 SP
    Member Privatul's Avatar
    La sunet merita cel putin 10. Si la grafica ar merita mai mult. "Suntele parca sunt facute manusa pe acest joc, de fiecare data cand spargi o usa sau mergi prin padure parca esti acolo." Si nu merita 10?

  5. #5 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Quote Originally Posted by Privatul View Post
    La sunet merita cel putin 10. Si la grafica ar merita mai mult. "Suntele parca sunt facute manusa pe acest joc, de fiecare data cand spargi o usa sau mergi prin padure parca esti acolo." Si nu merita 10?
    Nu merita, fiecare isi alege notele dupa bunul plac...
    Daca asta ar merita 10, ce am face cu un titlu ca Mass Effect 2? Care are peste 200 de voci si cateva mii de replici?

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mult nu inseamna neaparat bine. Sunetul in jocul asta si atmosfera creeata prin el, sunt exceptionale.
    Dar, intr-adevar, tu ti-ai ales nota dupa bunul plac.

  7. #7 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Nu am vrut sa se inteleaga ca mult inseamna si bine. Lumea a inceput sa creada ca nota e mica daca nu ii dai un 9 sau 10, nu toate sunt jocuri de 10... 8,5 este o nota maricica.

  8. #8 SP
    Junior Member fylipdan's Avatar
    Foarte bun jocul, mai am putin si il termin. Din partea mea nu e de nota 10, dar este un joc ce trebuie neaparat jucat in reprize cat mai lungi. Dureaza ceva pana te prinde, dar cand esti total implicat nu iti mai vine sa te opresti. La fiecare pas speri cosmarul sa se termine, si in acelasi timp ai fi dezamagit daca se termina prea repede.
    Asteptam Alan Wake 2.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Alan Wake / Remastered By erik95 in forum Console Club
    Replies: 363 Last Post: 17-05-2022, 10:13
  2. Replies: 0 Last Post: 28-02-2012, 09:25
  3. Media Library - Alan Wake Review By party_man in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 19-06-2011, 15:06
  4. User Review: Alan Wake By naz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 4 Last Post: 03-02-2011, 18:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts