Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: User Review: Tom Clancy's Rainbow Six Vegas 2

  1. #1 SP
    Senior Member erik95's Avatar

    User Review: Tom Clancy's Rainbow Six Vegas 2

    Sunt 3 mari serii bazate pe scrieri ale lui Tom Clancy. Acestea sunt Splinter Cell,Ghost Recon si Rainbow Six. Toate cele trei serii s-au bucurat de succes. In 2008 s-au implinit 10 ani de la lansarea primului joc Tom Clancy,primul joc din seria Rainbow Six. In 2006 am avut parte de un shooter excelent. Este vorba de Rainbow Six Vegas. Acesta a avut un story bun,grafica superba,un gameplay solid,dar si o componenta multiplayer foarte reusita. Avand in vedere primirea de care a avut parte Rainbow Six Vegas,atat din partea criticilor cat si a jucatorilor,era de asteptat ca Ubisoft sa lanseze un nou titlu. Ubisoft Montreal s-a pus pe treaba pentru a lansa continuarea,continuare necesara datorita povesti ce se termina destul de brusc. Astfel s-a ajuns la lansarea lui Rainbow Six Vegas 2 in anul 2008.

    Rainbow Six Vegas 2 este menit sa completeze golurile lasate de precedentul joc in poveste. Cei care au jucat Rainbow Six Vegas isi amintesc de sfarsitul brusc al povesti. Ultimul joc din serie lamureste aceste evenimente. As putea spune ca este necesara jucarea lui Rainbow Six Vegas pentru a putea intelege bine povestea,desi jucarea acestuia nu este obligatorie. In Rainbow Six Vegas 2 nu il mai controlam pe Logan Keller,capitanul echipei Rainbow. In acest titlu vom intra in pielea lui Bishop,capitanul echipei Bravo. Pe parcursul jocului ii vom avea alaturi pe aceeasi oameni din Rainbow Six Vegas. Ne vor sta alaturi Jung Park si Michael Walter,dar si coordonatoarea misiunilor Sharon Judd. Prima misiune a jocului se desfasoara cu 5 ani inainte de evenimentele din Rainbow Six Vegas. Dupa terminarea acestei misiuni actiunea se va muta in aceeasi perioada cu actiunea predecesorului. Povestea este bine inchegata,fiind prezentata prin intermediul unor filmulete realizate cu motorul grafic al jocului.

    La fel ca in titlul precedent va trebui sa le dati ordine coechipierilor pentru a putea ucide teroristi ce va vor pune bete-n roate. Comenzile sunt simple. Acestea variaza de la deschiderea unei usi la aruncarea unei grenade sau la ordine de deplasare.Schema de control este foarte simpla,dand ordine folosind butonul X si crucea. Camarazi va vor fi destul de folositori,in general descurcandu-se excelent. Acestia vor fi atenti la miscarile teroristilor,fiind capabili sa doboare destul de multi inamici. Din pacate exista si momente in care acestia se vor bloca facand trecerea imposibila. Din pacate nu exista foarte multe inovatii in acest joc. Singurul lucru cu adevarat nou este sistemul A.C.E.S. sau Advanced Combat Enhancement and Specialization. Acest sistem rasplateste jucatorul cu puncte de experienta pentru fiecare inamic doborat. Punctele pot fi obtinute in trei categorii,in functie de modul in care a fost ucis inamicul respectiv. Odata cu avansarea in nivel veti primi noi arme,echipament nou,dar si un rang mai mare. Numarul de puncte difera in functie de nivelul de dificultate ales. Rainbow Six Vegas 2 are 3 nivele de dificultate Casual,Normal si Realistic. Totusi chiar si pe Casual jucatorul trebuie sa fie atent deoarece nu poate intra intr-o camera plina de teroristi fara a muri. Pentru a va feri de gloante va trebui sa folositi sistemul de cover. In momentul in care jucatorul se ascunde jocul devine Third Person. Daca camarazi sunt loviti acestia vor putea fii repusi pe picioare,din pacate acest lucru nu este valabil si pentru jucator. Armele sunt variate intalnind destule arme noi in joc,dar si diverse gadgeturi. Printre acestea se numara explozibil C4,Snake Cam,grenade fumigene sau incendiare,flashbangs si altele. Campania nu este foarte lunga,durand cel mult 7 ore sa o terminati. Din fericire exista modul Terrorist Hunt. In acest mod sunt puse la dispozitie diferite harti,pe care jucatorul trebuie sa doboare un anumit numar de teroristi. Jucatorul poate alege daca vrea sa joace singur sau sa-i aiba alaturi pe camarazi din campania singleplayer.

    Rainbow Six Vegas 2 foloseste,la fel ca predecesorul sau,motorul grafic Unreal 3. Din pacate au disparut cazinourile,fiind inlocuite de depozite sau cladiri de birouri. Grafica din acest joc este buna. Animatiile personajelor sunt bine lucrate,la fel si expresile faciale. Peisajul din elicopter este extraordinar Vegasul fiind foarte real contruit. Fizica este destul de avansata mediul fiind destructibil. Din pacate sunt prezente si cateva buguri,insa acestea nu sunt foarte deranjante.

    Sunetul produs de arme este foarte bun. Acest lucru ajuta in timpul confruntarilor. Se creaza o atmosfera excelenta,avand impresia ca participati la un schimb de focuri real. Vocile personajelor sunt si ele bine alese. Bugurile sunt insa prezente si aici. De data aceasta sunt probleme ceva mai grave,in anumite momente sunetul fiind intrerupt de tot sau decalat.

    Rainbow Six Vegas a stralucit pe partea multiplayer. Succesorul acestuia este la fel de bun pe partea multiplayer. Aici intalnim din nou sistemul A.C.E.S.,avand la dispozitie armele deblocate in singleplayer. Sunt destule harti si destule moduri in cat sa tina orice doritor de multiplayer de calitate in fata televizorului timp de cateva zeci de ore. Exista posibilitatea de a juca Co-op. Nu doar campania poate fi jucata co-op,ci si modul Terrorist Hunt. Acestea pot fi jucate online sau offline in Split-Screen. Multiplayerul este bine realizat,tinand ocupat un jucator destul de mult timp.

    Ubisoft a reusit ce si-a propus. A reusit sa creeze un urmas al lui Rainbow Six Vegas. Chiar daca nu este inovativ este titlu excelent,avand in vedere durata scurta de development. Ubisoft a reusit sa creeze in mai putin de 2 ani ce nu au reusit alti in mult mai mult timp.Rainbow Six Vegas 2 este un joc bun. Este un must-have pentru cei care au fost incantati de Rainbow Six Vegas. Merita cumparati si de alte persoane,desi este posibil ca acestea sa nu inteleaga foarte bine povestea. Un shooter bun al anului 2008. O poveste buna,grafica si sunet excelente,dar si o componenta multiplayer solida. Chiar daca are probleme nu o sa regretati timpul pierdut in compania acestui joc,mai ales acum cand poate fi gasit la preturi foarte mici in magazine.

    Story:8
    Gameplay:9
    Grafica:9
    Sunet:9
    Multiplayer:9

    Nota finala:8.8
    Attached Images Attached Images rainbow_six_vegas_02.jpg rsv2_next-gen_screen_rooftop_003.jpg tom-clancys-rainbow-six-vegas-2-20080207092915447.jpg rainbow-six-vegas-2-screen-shot1.jpg rsv2_next-gen_screen_rooftop_006.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    L-am jucat si eu destul de mult cand mi-am luat consola. E un joc foarte bun!

  3. #3 SP
    Member Zaktan's Avatar
    Foarte bun Review ,foarte bun joc....
    L-am terminat si eu de vreo 3 zile si potsa zic ca a fost de nota 10
    Multiplayer-ul este punctul forte al acestui joc
    PS: Mi se pare ca i-ai dat cam mul la grafica :S
    Nu stiu daca merita 9...

  4. #4 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Ca si gameplay (control de trupe etc.) e la fel ca GRAW doar ca e in spatii inchise sau mi se pare mie?
    Vreau sa cumpar jocul dar doar daca seamana mult cu GRAW.

    Si ontopic: Bun review erik, dar incearca sa diversifici formula de final a review-ului. Pana acum de fiecare data ai incheiat un review cu o propozitie care sa contina sintagma "must-have".
    Or fi jocurilea astea bune, dar n-avem bani de atata "must-have"

  5. #5 SP
    Member Zaktan's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Ca si gameplay (control de trupe etc.) e la fel ca GRAW doar ca e in spatii inchise sau mi se pare mie?
    Vreau sa cumpar jocul dar doar daca seamana mult cu GRAW.

    Si ontopic: Bun review erik, dar incearca sa diversifici formula de final a review-ului. Pana acum de fiecare data ai incheiat un review cu o propozitie care sa contina sintagma "must-have".
    Or fi jocurilea astea bune, dar n-avem bani de atata "must-have"
    Se aseamana la controlul aliatilor ....
    Adica tot din D-Pad sau cum naibi so numi,dupa "A" le zici unde sa mearga indreptand tinta in loactia dorita
    Dupa D-Pad jos le zici sa se regrupeze si cam atat mi-a folosit
    PS: Nu e 3RD
    Singurul lucru nasol e ca nu poti sa stai Prone ,ca in GRAW

  6. #6 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Khan, Vegas 2 e mult mai arcade decat GRAW. Nu te omoara aia la primul glont cum e la GRAW si intr-o oarecare masura poti sa joci si Rambo.

  7. #7 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Daca tot a venit vorba de Vegas 2, am si eu o intrebare: jocul este produs in Romania, pentru ca la credits apar mai mult studiourile de la Bucuresti?

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    doar QA (testare adica). Multe jocuri de la Ubisoft sunt asa. La creatie, HAWX este primul joc de pe consolele actuale facut de Ubisoft Romania.

  9. #9 SP
    Junior Member tjay's Avatar
    Superb jocul! Mie mi se pare multiplayer-ul mult mai bun decat cel al lui COD4. Ma rog in fine pentru mine jocul este nota 10. Intrebarea mea este cine joaca online?

  10. #10 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Quote Originally Posted by tjay View Post
    Superb jocul! Mie mi se pare multiplayer-ul mult mai bun decat cel al lui COD4. Ma rog in fine pentru mine jocul este nota 10. Intrebarea mea este cine joaca online?
    e interesant multiplayer-ul ... cand gasesti pe cineva cu care sa joci, cam bate vantul in general.

  11. #11 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Depinde si cand l-ai jucat. Acum un an cand l-am luat eu, erau pline serverele!

  12. #12 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Da, la lansare si cateva luni dupa gaseai cu cine sa joci. Toate jocurile ajung asa, le trece vremea. Oricum RSV2 sta bine, la Army of Two e jale. Prin iunie-iulie anul trecut nu prea gaseai pe nimeni online, cel putin eu nu am gasit

  13. #13 SP
    Junior Member tjay's Avatar
    Am facut rost de el acum o saptamana. Mai e lume destula pe online. ( btw il jok pe ps3)

  14. #14 SP
    Member Nonelito's Avatar
    Il joc si eu zilele astea...E dragut jocul, dar sta destul de prost la capitolul grafica si AI. Colegii aia 2 ai tai de se plimba cu tine sunt retardati total. Arunca grenade total aiurea, se baga in fata mea etc.

    La grafica nu se poate compara cu alte jocuri de genul asta...+ ca poti vedea cum se "randeaza" harta dupa fiecare loading. Dupa 20 secunde si gata, toate texturile arata asa cum trebuie

  15. #15 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    Khan, Vegas 2 e mult mai arcade decat GRAW. Nu te omoara aia la primul glont cum e la GRAW si intr-o oarecare masura poti sa joci si Rambo.
    Ai jucat pe realistic? Pentru ca iti spun sigur ca in Rainbow Six mori mult mai repede decat in GRAW.

    @khan. Poti juca co-op campania. Nu mai este ca in primul. AI-ul este cam dezaxat.

  16. #16 SP
    Junior Member tjay's Avatar
    Cine joaka R6V2 online bagati-ma in lista . Psn: Tjay23

  17. #17 SP
    Member Nonelito's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Ai jucat pe realistic? Pentru ca iti spun sigur ca in Rainbow Six mori mult mai repede decat in GRAW.
    Chiar si pe normal mori destul de repede daca ti-o increrci Rambo-style. Si asta nu e deloc un lucru rau, e chiar destul de realist. Nici nu vreau sa ma gandesc cum e pe "realistic" difficutly.

  18. #18 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    L-am jucat eu pe realistic. In afara de misiunile in care esti singur, restul sunt foarte usoare.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 14-12-2011, 09:10
  2. Replies: 0 Last Post: 14-12-2011, 09:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts