Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: User Review: Flower

  1. #1 SP
    Senior Member h0stile's Avatar

    User Review: Flower

    Un vis, o speranta si poate cel mai inalt nivel pe care arta digitala interactiva ar fi astazi capabila sa-l atinga. Cam asa as descrie Flower intr-o singura propozitie. Poate unii dintre voi au jucat deja flOw si au fost mai mult sau mai putin impresionati, poate ati vazut deja poze din joc sau trailere. Ce pot sa va spun acum este ca indiferent ce ati vazut sau ati citit despre acest joc, inclusiv acest mic articol, sunt descrieri atit de vagi ale experientei care se numeste Flower, incit daca nu puneti mina sa-l jucati, nu veti afla sau simti niciodata puterea acestui joc. Spun asta pentru ca Flower nu este numai un joc, ci o resursa interactiva de speranta, de visare, de optimism si de iubire fata de ceea ce exista si traieste in jurul nostru. Poate acestea sunt cuvinte mult prea mari pentru a descrie un joc in ziua de azi, insa Flower este mult mai mult. In timp ce jucam imi doream efectiv sa devin acea briza care da viata pamintului si asta pentru ca Flower este genul de experienta care te determina sa descoperi si sa iti cultivi ceea ce e mai de pret in fiecare dintre noi. O sa va las pe voi sa descoperiti singuri aceste lucruri pentru ca sunt atit de personale incit nu le pot reda in cuvinte.

    Totul incepe in jugla de beton, in oras. Pe un pervaz, inconjurat de betoane si nori carunti se afla un ghiveci. Acolo, un boboc de floare dorme si viseaza la ceea ce a fost si, poate, la ce va fi. Din el se desprinde o petala care isi incepe calatoria initiatica cu ajutorul vostru. Te simti ca intr-o nuvela de Eliade sau daca vreti ceva mai moderm, precum in Alchimistul lui Coelho. Metoda si ritualul sunt atit de bine puse la punct, incit nu va veti putea abate din drum. Chiar daca la prima vedere totul va este neclar, o mina invizibila va ghideaza si va arata calea. Nu va imaginati ca faceti ceva de capul vostru. Totul este bine planificat si implementat, insa acest lucru va influenteaza calatoria in mod pozitiv. Tot ceea ce trebuie sa faceti este sa va asigurati ca stati cit mai confortabil si ca nu o sa va deranjeze nimeni. Va veti obisnui cu controlul in maxim cinci minute, dar este mult spus control pentru ca tot ceea ce trebuie sa faceti este sa miscati controllerul in directia in care doriti ca briza sa duca petalele si eventual sa apasati un buton, orice buton, pentru viteza. Marea diferenta intre flOw si Flower este ca in timp ce primul nu iti dadea intru totul senzatia de 3D, cel din urma nu numai ca reuseste acest lucru din plin, insa iti da si tie senzatia ca zbori impreuna cu petalele florilor manate de vint. Pozitia camerei, perspectiva si controlul sunt cele trei elemente PERFECT realizate care iti dau impresia ca tu esti acea briza care poarta in spate toata 'povara', iar pe masura ce joci devii din ce in ce mai abil si mai usor. E de prisos probabil sa mentionez ca si greutatile, problemele personale sau stresul acumulat raman in urma pe masura ce avansezi. Din acest punct de vedere Flower pare a fi o terapie anti-stres, o metoda de relaxare. Nimic mai adevarat, insa asa cum spuneam si mai sus, Flower este mult mai mult.

    Dupa ce ati inverzit primul nivel, veti avea surpriza ca pe acel pervaz si-a mai facut aparitia inca un ghiveci, cu o alta floare care si ea viseaza la rindul ei. Visul ei insa, precum si culoarea ei, sunt total diferite. Doua lucruri va recomand cu mare caldura. Sa jucati macar 3-4 nivele fara sa va opriti pentru ca terapia sa-si faca efectul. Apoi luati o pauza de citeva minute, dar nu plecati din camera. Inainte de cel de-al cincilea ghiveci, afara ploua. Ascultati citeva minute ploaia si veti avea o surpriza. De altfel, pe parcursul jocului, veti da de citeva surprize sau secrete daca vreti sa le numiti asa. Nu vi le voi dezvalui aici pentru ca nu vreau sa va rapesc bucuria de a le descoperi, insa tot ce va voi sfatui este sa reluati nivelele in cazul in care nu descoperiti nimic. Poate ati lasat citeva locuri neexplorate sau poate data viitoare veti dori ca ordinea in care veti completa 'obiectivele' sa fie putin diferita. Veti avea surpriza ca indiferent de cite ori veti relua un anumit nivel, Flower isi va face datoria si va va umple sufletul de speranta, optimism si fericire.

    Va las in compania unor poze, cu mentiunea insa ca ele nu reprezinta ceea ce isi doreste Flower de la voi. Pretul de 9.99USD este unul simbolic pentru ca, sincer sa fiu, ceea ce primiti in schimb nu poate fi cumparat cu bani, asa ca nu mai stati pe ginduri si luati-l. Merita fiecare cent. Nu cred ca am dat vreodata 10 unui joc si nici nu credeam ca o voi face azi. Cu toate astea, o fac cu zimbetul pe buze, cu o pace si liniste interioara care nu si-au mai gasit de mult locul la mine in suflet si cu speranta ca este intotdeauna loc de inovatie, geniu si simt artistic, definitia perfectiunii in dictionarul meu.

    10!
    Attached Images Attached Images level_1_stills_0026_tif_jpgcopy.jpg level_1_stills_0293_tif_jpgcopy.jpg level_1_stills_0582_tif_jpgcopy.jpg level_1_stills_0708_tif_jpgcopy.jpg level_1_stills_1199_tif_jpgcopy.jpg level_1_stills_1349_tif_jpgcopy.jpg level_2_stills_0892_tif_jpgcopy.jpg level_2_stills_0920_tif_jpgcopy.jpg level_2_stills_1211_tif_jpgcopy.jpg level_2_stills_1475_tif_jpgcopy.jpg level_2_stills_1552_tif_jpgcopy.jpg level_2_stills_1862_tif_jpgcopy.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Printre cele mai frumoase randuri citite de mine pe acest forum... Felicitari pentru originalitate!

  3. #3 SP
    Member weriwulf's Avatar
    Felicitari h0stile! excelent ca de obicei!

  4. #4 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    Felicitari si din partea mea ,excelent ... ai putea scrie un roman

  5. #5 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Thumbs up din partea mea. Am jocul și știu despre ce este vorba, at�t eu c�t și prietena mea, căci ei i l-am cumpărat.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E clar. Un profesionist ramane un profesionist. Nota 10 atat pentru review cat si pt. Flower ! Must have for me too

  7. #7 SP
    Banned Chifteluta's Avatar

    Thumbs up

    Hmm! SUPERB Review. Totusi il acuz pe "h0stile"de subiectivism. Parca prea a facut analiza sub prima(primele) impresie(ii). Oricum, m-a convins prin acest eseu sa-mi fac cont pe US. Si sa cumpar jocul. Sper sa merite. Felicitari!

  8. #8 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    multumesc tuturor pentru aprecieri. stiu ca nu este forma cu care sunteti obisnuiti, insa majoritatea dintre voi de asemenea stiu ca eu nu sunt ala care sa respecte intotdeauna regulile

    Chifteluta, un lucru pe care l-am pierdut dincolo si l-am regasit aici este bucuria de a experimenta. Inflexibilitatea unora, poate si cenzura uneori, sunt chestii care in timp te calca in picioare. Devii...plat, inclusiv in exprimare si tot ceea ce presupune ea. Mie imi place sa ma joc cu regulile, cu formele si nu in ultimul rind, cu ideile. De-un articol tot iese pina la urma. Ca unii il vad intr-un fel si altii in altfel, asta e treaba fiecaruia. Eu mi-am atins scopul.

    PS daca ma acuzai de altceva...atunci era chiar grav din punctul meu de vedere. daca ai stii cit m-am chinuit de-a lungul timpului, cit m-am plimbat dintr-o parte in alta ca sa experimentez ambele laturi. intr-un final, m-am decis pe una si aici raman asa ca ce spui tu acolo pentru mine nu poate fi decit un compliment

    PPS WAF moment: nevesti-mii flower ii aduce aminte de eternal sunshine of the spotless mind nevasta-mea se joaca si eu lucrez, implicit cu spatele la ecran. acum mi-am dat seama ca recunosc actiunile, ca imi dau seama cind merge pe la firu ierbii, cind trece printr-un grup de flori, cind atinge cite un obiectiv. in plus muzica este superba. as vrea sa am coloana sonora a jocului.

  9. #9 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Excelent review

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Fifa 11 By x2z in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 5 Last Post: 07-11-2010, 14:37
  2. User Review: Battlefield 2 Review By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2010, 00:09
  3. User Review: Borderlands By Tom_Cat in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 4 Last Post: 17-02-2010, 17:19
  4. User Review: Juiced 2 By trickz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 4 Last Post: 28-06-2009, 17:11
  5. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts