Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: User Review: Pinball, Williams şi PS2

  1. #1 SP
    Banned Chifteluta's Avatar

    User Review: Pinball, Williams şi PS2

    De ce Pinball? �n 1871 un cetăţean Britanic pe nume Montegue Redgrave a patentat o invenţie care peste c�ţiva ani avea sa revoluţioneze noţiunea de distracţie a multor generaţii. �n 1931 D. Gottlieb & Company scot primul joc Pinball numit �Bingo�. �n anii �930, �960 au fost aduse inovaţii cum ar fi bumper (ciuperca), flipper (paleta de control), drop target (ţinta căzătoare), two players, tilt, scoring şi multe altele. �ncep�nd cu anii �970 s-a trecut la era digitală a Pinballului. Decăderea jocurilor Pinball a �nceput pe la mijlocul anilor �990 şi s-a accentuat la �nceputul anilor 2000, odată cu jocurile Arcade din cauza amplorii pe care au luat-o Home PCul şi Consolele. Sunt multe de spus despre istoria Pinball, dar ca o chestie interesanta, �n 1942, �n statul New York şi �n alte c�teva, Pinballul a fost interzis fiind considerat un joc de noroc.

    De ce Williams?

    Ca producători de jocuri Pinball s-au evidenţiat c�teva companii. Ca top 3 menţionez: Williams, Gottlieb şi Bally. Au mai fost c�ţiva cu table de excepţie cum ar fi Atari, Stern şi mulţi aţii care au fuzionat sau au falimentat, dar nu s-au evidenţiat. De fapt Stern a rămas şi �n ziua de azi printre puţinii fabricanţi.
    Multă lume considera că Williams a fost cea mai de succes companie �n realizarea tablelor de Pinball. Compania a fost fondata �n anul 1946 de către Harry Williams care a deschis Williams Manufacturing Company. De-a lungul timpului a făcut istorie cu o serie de jocuri arcade cum ar fi Defender, sau table Pinball (Taxi, Gorgar, Pinbot, etc�). �n 1999 Williams a renunţat la fabricarea jocurilor de Pinball, personalul său migr�nd către Stern.

    Totuşi, de ce Williams? Deoarece vreau sa spun c�teva cuvinte despre un joc apărut pe console: �Pinball Hall of Fame: The Williams Collection�.

    �n anii �980 şi �nceputul anilor �990, c�nd jocurile arcade erau la apogeu, una dintre distracţiile la modă era jocul Pinball. Le găseai �n Bucureşti prin diferite locaţii, P-ţa Amzei, Pasajul Victoriei, Circul de Stat, etc�, precum, �n anii �990 prin tot felul de baruri mai mult sau mai puţin obscure, unde te duceai cu prietenii la o bere şi �ncingeai ore �ntregi meciuri pe bani, pe fise sau degeaba. Legătura este că, personal, am jucat majoritatea tablelor care se regăsesc �n acest joc. Asta �nseamnă că �mi trezeşte multe amintiri placute, dar nu numai. Este (după părerea mea) cel mai bun joc de Pinball apărut pe vreo platformă de gaming. Să vedem de ce!?

    De ce PS2?

    Nu ştiu, căci jocul a apărut pe mai multe platforme (Wii, Playstation 2, şi PlayStation Portable), versiunile fiind aproape identice. Dar eu am apucat să-l testez doar pe PS2 şi PSP. Jocul conţine 10 table: Black Knight, Firepower, Funhouse, Gorgar, PinBot, Space Shuttle, Taxi, Whirlwind, Jive Time, Sorcerer. Jive Time şi Sorcerer nu sunt prezente pe PS2, ci exclusiv pe PSP şi Wii. Grafica este mai mult ca acceptabilă, cu un mic plus pe Wii şi pe PSP. Apropos de PSP, tabla de joc poate fi mutata şi �n plan vertical. Tablele respectă p�nă �n cele mai mici detalii designul jocurilor originale şi ne poartă prin istoria Pinballului de la Williams pe o perioadă de c�teva decenii.

    Şi nu numai designul ci şi �ntreg gameplayul. Fizica bilei este excelent realizată, ea comport�ndu-se ca �n realitate. Şi asta v-o spun �n cunoştinţa de cauză. Un avantaj la PS2 este vibraţia gamepadului care adaugă un plus de realism jocului. Vibraţie care se manifestă c�nd bila se loveşte de bumperi sau mişcăm tabla. Jocul are camerele foarte bine implementate oferind 5 unghiuri de vizionare, precum şi un sistem �smart cam� �n care camera se deplasează cu zoom c�nd bila se depărtează sau se apropie de flippere, fără să taie din timpul de reacţie. Cu toate că unele table sunt destul de �nghesuite, nu sunt probleme majore �n a avea sub permanentă observaţie mişcarea bilei. Fiecare tablă are nişte scopuri (goals), cum ar fi obţinerea unui anumit punctaj, unui Extra Ball, MultyBall, etc�, pe care dacă le atingem vom c�ştiga credite de joc sau vom debloca freeplay pentru alte mese.

    Fiecare tablă are un set de instrucţiuni foarte bine pus la punct. �ţi sunt explicate �n cele mai mici detalii cum să realizezi punctajele, scopul jocului, cum se c�ştiga jackpotul sau cum să obţii puncte, bile suplimentare.

    Pe parte de sunet �nt�lnim o serie de opţiuni care ne pot �nsoţi �n joc. Avem 12 melodii excelente pe care le putem asculta �n timpul jocului, sau putem lăsa soundtrakul original al tablei de joc, eventual adăug�nd puţină atmosferă din sălile Arcade. Totul la un volum reglabil, cu o muzică Rock care te va plictisi greu.

    Concluzie!

    Acest joc are două opţiuni: ori �ţi place la nebunie, ori �l urăşti. Pentru cine a trăit atmosfera vremurilor trecute, este un joc de nota 10+. Pentru un observator neutru, sau un critic care caută defecte, este un joc cu o şchioapă peste mediocru. A se consuma cu prieteni sau �n familie cu bere multă. Cine vrea istorie, să-l joace neapărat. Face parte din cultura Gameristică.


    Grafică: 8
    Gameplay: 9
    Sound: 9
    Rejucabilitate: 9
    Multiplayer: 10
    Alternative: Pinball Hall of Fame: The Gottlieb Collection, Ultimate Pro Pinball, Ping-Pong.
    Attached Images Attached Images clip_image001.jpg clip_image002.jpg clip_image003.jpg

  2. #2 SP
    Member Snake's Avatar
    Super. Un review cum altele nu-s Merci Chifteluta. Si eu sunt pasionat de "flippere".

  3. #3 SP
    Banned Chifteluta's Avatar
    Multumesc Snake! Si celor care mi-au dat multumiri. Oricum, dupa ce am postat si mi-am recitit reviewul, am ajuns la concluzia ca mai am de invatat in de-ale scrisului. Poate dupa inca 10 reviewuri voi fi si eu multumit de ce am scris.

  4. #4 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Foarte bun review-ul! Mie mi-a placut cel mai mult stilu si originalitatea!

    LE: Big flipper fan here too!

  5. #5 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    si acum joc Timeshock de rup. unul dintre cele mai bune jocuri de pinball ever. la un moment dat eram pe locul 98 cu 6 mld

  6. #6 SP
    Junior Member Dj. Andu's Avatar
    I love pinball!!! nice review!bravo!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Vanquish By Walkman in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 08-05-2011, 21:16
  2. User Review: Battlefield 2 Review By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2010, 00:09
  3. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00
  4. User Review: Halo 3 By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 16 Last Post: 18-09-2008, 09:38

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts