Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: User Review: Need for Speed Most Wanted 2012

  1. #1 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar

    User Review: Need for Speed Most Wanted 2012

    V-ati intrebat vreodata cum ar arata o combinatie intre Need for Speed si Burnout Paradise? Ei bine, de acum inainte puteti dormi linistiti. Cei de la Criterion au raspuns framantarilor noastre de gameri prin Need for Speed Most Wanted (a Criterion Game), cel mai nou joc din seria NFS. Primul lucru pe care l-am observat cand am inceput jocul a fost diferenta dintre calitatea graficii din filmuletul de introducere si calitatea graficii din timpul jocului. Nu stiu din ce cauza, dar diferenta dintre cele doua e destul de mare. Cel putin asa mi s-a parut mie. Poate si din cauza aceasta am fost surprins de cat de bine arata jocul.

    Este, cu siguranta, cel mai frumos NFS de pana acum. Atentia la detalii e coplesitoare, de la frunzele copacilor care zboara prin aer, pana la lumina orbitoare cand iesi dintr-un tunel si reflexiile de pe caroseriile recreate perfect in joc, se vede ca oamenii de la Criterion au pus suflet in Most Wanted.

    Dupa cum ne spune si doamna din cinematicul introductiv amintit mai sus, povestea jocului e simpla (de fapt e inexistenta). Esti un incepator in cea ce priveste cursele ilegale de masini si ajungi in Fairhaven, un fel de capitala a pasionatilor de viteza pe drumurile publice. Orasul nu e foarte mare, dar peisajele sun variate si nu devin plictisitoare.

    In Fairhaven trebui sa ii invingi pe cei mai cautati 10 soferi din oras si sa le iei masinile. Pentru aceasta ai nevoie de Speed Points, fiecare cursa din cele 10 deblocandu-se la un anumit numar de puncte acumulate. Cea mai rapida metoda de a castiga SP sunt cursele din oras. Bineinteles, pentru a participa la curse ai nevoie de masini, care sunt deblocate din primul minut al jocului si imprastiate in tot orasul. Tu trebuie doar sa le gasesti. Dupa ce ai gasit o masina meniul jocului iti permite sa sari direct in ea de oriunde din oras, atat timp cat nu esti intr-o cursa sau nu te urmareste politia.

    Si politia te va urmari destul de des. In timpul urmaririlor sunt 6 trepte de wanted level. Daca la inceput ai impresia ca politistii aia sunt niste incapabili cu Loganuri, pe la nivelul 4-5, sa nu mai vorbim de 6, vei avea ceva de muncit sa scapi de ei. Un minus al acestor urmariri ar fi faptul ca jocul nu te pedepseste aproape deloc daca esti prins. Ti se reseteaza masina la sediul politie si pierzi toate SP obtinute in timpul acesteia. De aceea, uneori e mai simplu sa ii lasi sa te prinda, mai ales daca tocmai ai terminat o cursa si vrei sa te plimbi linistit prin oras. Oricum, e distractiv sa eviti masinile politiei la 200 si ceva la ora.

    Jocul ofera o gama variata de masini, 41 in total, de la Ford F150 SVT-Raptor si Subaru Impreza pana la Ariel Atom, Ford GT si Bugatti Veyron. Cu cateva exceptii toate masinile sunt extrem de rapide. Pentru cei mai pretentiosi performanta acestora poate fi schimbata cu ajutorul unor mod-uri, putine la numar ce-i drept si cateva dintre ele cam inutile. Aceste mod-uri se deblocheaza separat pentru fiecare masina, castigand un set de 5 curse. Din punct de vedere vizual nu exista nici un fel de customizare. Nici macar culoarea preferata nu ti-o poti alege. Jocul iti da o culoare aleasa random cand treci printr-unul din zecile de service-uri auto din oras pentru a-ti repara masina. Personal nu m-a deranjat acest aspect, dar fanii inraiti ai vechiului Most Wanted sigur vor fi dezamagiti.

    Sa trecem la partea cea mai importanta a unui joc cu masini: controlul. Daca vrei sa zbori cu 300 la ora prin oras si sa iei curbele in derapaje controlate la aceeasi viteza fara sa faci praf toti parapetii atunci acesta e jocul potrivit pentru tine. Fiind un arcade racer, jocul este foarte ingaduitor cu “soferul”. E o placere sa te indrepti cu 300 la ora spre o curba periculoasa, sa atingi frana putin si sa faci un drift printre ceilalti oponenti, apoi sa zbori mai departe cu ajutorul NOS-ului. Daca preferi sa iti pierzi ore setand transmisia si cautand trasa ideala intr-o curba atunci acest joc nu e pentru tine.

    Un mare plus al acestui joc o constituie partea de social gaming. Cei care ati jucat Burnout Paradise probabil tineti minte ca orasul era impanzit cu panouri publicitare prin care puteati sari cu masina. La fel sta treaba si in Fairhaven, doar ca aici panourile vor afisa avatarul si nickname-ul persoanei din lista ta de prieteni care a sarit cel mai departe prin panoul respectiv. Fairhaven are de asemenea si o gramada de radare care afiseaza prietenul ce a trecut cel mai rapid prin acea zona. Asa ca daca ai multi prieteni ce joaca Most Wanted in lista si esti o fire competitiva sigur vei petrece ore bune sa le dobori recordurile, fie ele la curse, fie la panouri sau radare.

    Pe partea de sunet jocul e ok, e o placere sa asculti motoarele prin tuneluri. Soundtrack-ul insa e super mega awesome. Piesele sunt alese foarte bine si sunt menite sa te puna in miscare, sa iti doresti sa prinzi din ce in ce mai multa viteza. Predomina rock-ul si muzica “house”, cu unele tendinte de dubstep.

    In concluzie, Most wanted este un joc bun care iti pune la dispozitie 41 de bolizi si un oras splendid in care sa dobori recorduri de viteza si si sa te iei la intrecere cu prietenii, in timp ce in oglinda retrovizoare se vad lumini de girofare. Sirenele oricum nu le vei auzi, vor fi acoperite de sunetul motoarelor si de muzica buna.

    Grafica: 10
    Sunet: 9
    Gameplay: 9
    Impresie personala: 9
    Nota finala: 9.5
    Attached Images Attached Images 1347364223-media.jpg mostwanted_032_cropped.jpg need-speed-most-wanted-05.jpg need_for_speed_most_wanted_2012_21.jpg need-speed-most-wanted-01.jpg nfs_most_wanted_-_multiplayer.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Thanks for the review! Chiar era nevoie de mai multe reviews pe CG... Keep them coming!

  3. #3 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Cu placere. Va rog fiti blanzi cu mine, e prima data cand scriu un review. De fapt, e prima data cand scriu cva din liceu de la comentariile profei de romana. Orice critica e binevenita.

  4. #4 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: User Review: Need for Speed Most Wanted 2012

    Un review bun, mi-a plăcut, la mai multe!

  5. #5 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Bun review dar nu strica sa ne fi spus ceva despre cursele online . Prin unele parti seamana cu o reclama, dar pentru prima data e excelent, sa nu te opresti.

  6. #6 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    De acord cu RazvyLord, si eu as fi vrut sa stiu cum e online si daca jocul merita sa fie jucat doar singleplayer offline sau ii ia din tot farmecul. Dar un review foarte bun, keep 'em coming!

  7. #7 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Nu am scris nimic despre online pentru ca eu il am pe PC. De abia ieri mi-am comandat o bucata de PS3 de la userul gatsu10 . Zilele astea trebuie sa ajunga.

  8. #8 SP
    Member radu_robert98r's Avatar
    Jocul ofera o gama variata de masini, 41 in total, de la RAM 1500 si Subaru Impreza pana la Ariel Atom, Ford GT si Bugatti Veyron.
    dodge ram este o masina de pe strada sau se poate conduce?
    am toate masinile da ram nu
    este o camioneta dar este ford

  9. #9 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Quote Originally Posted by radu_robert98r View Post
    Jocul ofera o gama variata de masini, 41 in total, de la RAM 1500 si Subaru Impreza pana la Ariel Atom, Ford GT si Bugatti Veyron.
    dodge ram este o masina de pe strada sau se poate conduce?
    am toate masinile da ram nu
    este o camioneta dar este ford
    Greseala mea, nu exista dodge ram. Nu mai stiam ce marca e camioneta aia si ca sa nu mai intru in joc am dat un search pe google dupa lista de masini si din nefericire vad ca nu era chiar buna. Rog pe cineva care poate, sa schimbe RAM 1500 cu Fort F-150 SVT Raptor. Imi cer scuze pentru greseala.

    ---------- Post added 05-11-2012 at 05:57 PM ----------

    *Ford, nu fort, ce naiba am..

  10. #10 SP
    Junior Member fylipdan's Avatar
    Un review foarte bun. Ma bucur ca mai posteaza cineva asa ceva.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User review: Need for Speed: Most Wanted (A Criterion Game) By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 2 Last Post: 19-11-2012, 21:48
  2. Replies: 0 Last Post: 19-11-2012, 13:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts