Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: User Review: Sleeping Dogs

  1. #1 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar

    User Review: Sleeping Dogs

    Inceput initial ca un proiect al celor de la Activision si a lor serie True Crime, Sleeping Dogs urma sa capete apelativul "Hong Kong", dorindu-se a fi un concurent serios pentru Grand Theft Auto. Trecut prin toate etapele posibile din cadrul development-ului unui joc, de la statutul de mare anunt si pana la cel de "lansare anulata", Sleeping Dogs a reusit sa treaca peste toate dificultatile si sa ajunga cu bine pe rafturile magazinelor de jocuri. Toate cu ajutorul celor de la Square Enix.

    Prezentare si Poveste
    Jocul in sine prezinta o formula foarte bine cunoscuta si foarte populara in randul gamer-ilor de astazi. O reteta de tip GTA, care iti permite sa cutreieri o harta impresionanta, sa furi masini, sa te bati pe strada sau sa te fugaresti cu politia la orice ora din zi si din noapte. Sigur ca toate acestea nu mai sunt de ceva timp o nouatate pentru nimeni insa chiar si asa, parca niciodata nu devin plictisitoare.

    Asadar, ne aflam in Hong Kong-ul zilelor noastre, iar daca iti plac tatuajele, triadele chinezesti si condusul de masini sportive, pe stil britanic, merita sa pierzi cateva ore pe strazile, destul de aglomerate, ale metropolei. Vei intra in pielea unui personaj extrem de bine conturat, politist sub acoperire in cadrul HKPD. Avand in spate o istorie, nu tocmai placuta, cu triadele chinezeste, Wei Shen, caci asa ti se va spune de acum incolo, incearca din rasputeri sa restaureze ordinea pe strazile extrem de vii si de colorate ale Hong Kong-ului.

    Fara a oferi detalii importante, care fac deliciul jocului, este interesant de mentionat sacrificiul pe care Wei trebuie sa il faca. Intre a fi politist si a se comporta ca un adevarat membru al triadelor. Intre a ramane pe linia subtire de demarcatie, care ii separa pe cei care sunt adversarii legii, de cei care lupta pentru a o pune in aplicare. Zbuciumul sau, care este si mai accentuat de istoria pe care deja am amintit-o cu triadele, este foarte bine pus in scena de catre cei care au lucrat la acest joc. Cutscene-urile, relatiile care se cultiva intre personaje si intorsaturile de situatie pun in scena o adevarata drama, care mentine suspansul pana la final.

    In afara firului principal al povestii, ai si alte activitati la dispozitie pe care sa le desfasori in "putinul" timp liber pe care Wei il are la dispozitie. Poti sa colectezi datorii in contul unui camatar bine cunoscut. Poti de asemenea sa jefuiesti camioane cu bani. Daca ai o dispozitie mai buna, poti sa incerci sa ajuti strainii de pe strada. Nu in ultimul rand, poti sa prinzi droguri, luptele facand deliciul jocului. Iar despre asta vorbim la capitolul gameplay, in randurile care urmeaza.

    Gameplay
    Pentru ca un joc sa fie reusit, orice poveste buna, trebuie sa fie sustinuta puternic de un gameplay solid. Sigur, acest aspect poate capata mai multe nuante, mai ales dupa ce am lecturat initial cateva review-uri sau pareri. Wei poate sa se lupte, Wei foloseste armele, Wei conduce cu mare viteza. Toate acestea trebuie sa sa ridice la inaltimea povestii, bineinteles.

    La capitolul fighting, Sleeping Dogs merge pe o schema de control pe care am interpretat-o ca fiind simplista si la indemana oricarui jucator, fie el mai mult sau mai putin experimentat. Este suficient sa exersezi cateva lovituri de trei sau patru ori pentru a-ti intra in reflex si a le putea aplica cu succes oricarui inamic rauvoitor. Mai mult in luptele pe care le vei purta, vei putea folosi si atacuri de tip melee, daca spre exemplu gaseti o arma sau vii pregatit cu o cheie pentru desfacut rotile din portbagajul masinii tale. Spre deliciul celor care au raspuns ca prefera o violenta accentuata in jocuri, Sleeping Dogs vine cu o aditie interesanta si spectaculoasa deopotriva. In momentul in care "apuci" (grab) unul dintre adversari vei observa cateva puncte rosii care iti indica ca acolo se pot executa manevre speciale. Adversarii pot fi trecuti prin ventilatoare, prin masini de tocat gheata sau chiar electrocutati.

    Bineinteles ca intr-un joc de acest gen nu puteau lipsi scenele de shooting. Cu toate acestea trebuie mentionat ca, contrar asteptarilor, acestea sunt mult mai rare ca in jocuri precum GTA sau Mafia. De asemenea, armele se gasesc mult mai rar decat te-ai putea astepta. In schimb in momentul in care te vei afla in mijlocul gloantelor, te vei bucura din plin de senzatie. Mai mult decat atat la nevoie, ai la dispozitie o abilitate de tip "slow motion" asemanatoare celei din seria Max Payne.

    Daca pasiunea ta este sa conduci atunci trebuie mentionat ca selectia de masini nu este chiar impresionanta, dar aproape toate sunt placut de condus. Exista de asemenea diferente clare intre masinile sport si cele cuminti, iar motocicletele stau parca sa decoleze. Una peste alta, eu m-am bucurat de experienta de condus, fiind unul dintre criticii vehementi ai camerei stupide din GTA IV. Tot aici, merita sa va atrag atentia ca poti trage din masina, poti fura o alta masina sarind din cea pe care o conduci sau poti distruge celelalte masini intrand violent in ele printr-o simpla apasare de buton.(sau in politie, dupa caz) Mai exista si curse la care poti participa insa nu le recomand. Ca un mic PS. as mentiona si ca, meteoric, vei conduce si o barca intr-una dintre misiuni.

    Grafica si Sunet
    Din punct de vedere grafic, pe PS3 cel putin, jocul nu straluceste. E drept, Hong Kong-ul arata frumos, personajele par lucrate, insa in cutscene-uri apar evidente caderi de framerate. Este bine totusi, ca jocul compenseaza din alte puncte de vedere si in aceeasi masura, problemele semnalate pot fi trecute in plan secund, neafectand gameplay-ul in vreun fel.

    Sunetul nu este nici foarte bun, dar nici exagerat de slab. Practic este acolo, dar nu transmite mare lucru. Doar vocile personajelor merita mentionate ca fiind un plus.

    Concluzie
    Una dintre surprizele lui 2012, pe care iata, am terminat-o abia in 2013. O surpriza din randul celor placute, care in ciuda tuturor obstacolelor pe care le-a avut de infruntat, a reusit sa iasa la suprafata si sa produca o experienta dintre cele mai bune. Trebuie sa multumim celor de la Square Enix, care si-au pus toata priceperea in joc si care au crezut in continuare ca acest IP merita sa scoata capul intre jocurile anului 2012.

    Prezentare: 9.5
    Story: 9.5
    Gameplay: 9
    Grafica: 7.5
    Sunet: 8
    Nota finala: ~ 9
    Attached Images Attached Images sleeping_dogs_8.jpg sleeping_dogs_7.jpg sleeping_dogs_6.jpg sleeping_dogs_5.jpg sleeping_dogs_4.jpg sleeping_dogs_3.jpg sleeping_dogs_2.jpg sleeping_dogs_1.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member flo7's Avatar
    Excelent review! Nu sunt de acord cu toate aspectecle prezentate de tine insa iti respect punctul de vedere. Eu unul de mult nu m-am mai distrat asa tare cu un joc. Notele mele ar fi:

    Prezentare: 9.0
    Story: 9.0
    Gameplay: 8.5
    Grafica: 8.0
    Sunet: 9
    Nota finala: ~ 8.7

  3. #3 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Multumesc pentru feedback. Imi asum, bineinteles, partea de subiectivitate si eventualele critici. Aminitindu-mi de review-urile de pe marile site-uri de specialitate, erau aspecte care si mie mi se pareau in dezacord cu parerea mea finala asupra jocului.

    Cat despre portia de distractie, total de acord, a fost un joc minunat din punctul asta de vedere.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Thx for the review... and keep up the good work!

  5. #5 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Bun review, deși în lista mea personală nu cred că trece de 7.5. Mă bucur că ți-a plăcut însă .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Sleeping Dogs By Nash in forum Console Club
    Replies: 162 Last Post: 11-10-2014, 22:56
  2. User Review: Watch Dogs (PS3) By rascalov in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 23-08-2014, 23:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts