Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: User Review: Assasin's Creed II

  1. #1 SP
    Senior Member Marinake's Avatar

    User Review: Assasin's Creed II

    Cald. E cald rau, dar stau in racoarea oferita de casa mea si ma joc. Ce ma joc? Pai un joc aparut acum vreo 2-3 ani care l-am primit gratis prin programul Games for Gold. Ce e ala? Pai, niste baieti de treaba de la Microsoft s-au gandit sa ne dea si noua pana pe 31 Decembrie, cate 2 jocuri pe luna sa ne mai indulceasca si sa mai scoata un ban pe subscriptiile de Xbox Live Gold. Eh, in fine... Cat sunt gratis, sa curga ca loc pe hard mai am. Mai am in jur de 140 de GB si chef de joaca, oho, cat am, ca doar e vara si nu sunt destul de disperat sa ies afara pana dupa ora 20, asa ca ma zgaiesc la servieta cu ecran si butoane scriind aici pentru voi. Doar na, sa mai treaca timpul.

    Jocul cu pricina este Assasin's Creed II. Face parte din seria Assasin's Creed, care de-a lungul anilor ne-a oferit experiente de gameplay si storyline foarte frumoase si le-a umplut buzunarele frantuzoilor de la Ubisoft. Primul joc a fost foarte bun. Adica era original. La vremea aceea avea un motor grafic foarte capabil si o poveste complexa care era diferita de ceea ce vazusem pana atunci. Dupa ce l-am terminat, mi-am zis ca vreau sa joc toata seria, dar am avut altele pe cap si cand se ivea ocazia sa cumpar urmatorul joc, mereu gaseam o oferta mai atractiva. Acum insa nu imi pare rau ca nu am cumparat Assasin's Creed II pentru ca l-am primit gratis. L-am pus in lista de descarcare si l-am lasat in pace. Am evitat sa citesc recenzii pentru ca nu vroiam sa imi strice surpriza. Ohoo si ce mai surpriza. Am terminat jocul chiar ieri seara. Am ramas cu o stare de OMG pe fata si cu nevoia de a juca si restul seriei. Jocul este bun, chiar foarte bun. Are de toate, dar va spun mai multe in randurile ce urmeaza.

    Povestea este plasata imediat dupa cea din jocul precedent. Chiar de la inceput mai avem parte de cateva flashback-uri si aflam de la Lucy ca trebuie sa fugim repede din sediul Abstergo Industries. Ok, zis si facut. Pe drum, explica ea cum -virgula- ca Abstergo era o organizatie a Clanului Templierilor care se foloseau de Desmond Miles, pentru a gasi niste artefacte cu ajutorul carora sa conduca lumea. Dupa ce "ne-a busit" cu aceasta informatie, Lucy se destainuie in continuare si ne spune ca si Clanul Asasinilor mai exista si ca ea face parte din acesta. In fine. Dupa o absenta de 7 ani, aceasta se intalneste cu 2 vechi prieteni care au lucrat in secret la Animus 2. 0 care oferea mai multe "features" ca doar e versiunea 2.0. Din momentul cand ai urcat in Animus 2.0 esti nascut, adica la propriu ca si Ezio Auditore de Firenze. Traiesti cateva secvente din adolescenta lui Ezio, o bataie in plina strada si alte minuni. Dupa ceva timp, tatal si fratii tai sunt omorati in public de un "prieten" de-al tatalui tau si de aici incepe aventura. In cautarea razbunarii, Ezio (tu) afla cu stupoare ca a intrat intr-o conspiratie foarte intortochiata. Aici am sa ma opresc pentru ca nu vreau sa imi umpleti frigiderul cu carne pentru ca va fur placerea de a juca si afla singuri povestea.

    La capitolul gameplay, jocul este cu o generatie mai sus decat primul si asta se vede. Cei de la Ubisoft au avut grija sa aduca acel ceva care sa te tina in priza. Partea de free-running a fost imbunatatia si fluidizata. Chiar daca mai sunt cateva buguri in urma caruia sfarsesti cu gatul rupt, acestea pot fi usor trecute cu vederea. Tot noutati de gameplay sunt tot felul de misiuni secundare, curse contra unor talhari, ori te pune taicatau sa ii duci o scrisoare unui prieten, ori sa ii cari maicatii o lada de tablouri. In fine, toate acestea mie mi s-au parut de bun gust si mi-a placut ca au diversificat. Nu mai este ca in primul joc unde avea punctul A si punctul B. In A primeai o arma sau abilitate noua iar in B omorai un arab grasan. Si luptele sunt acum mai complexe. Poti sa provoci un adversar sa iti rupa capatana, poti sa ii iei arma si sa i-o inapoiezi prin spate, sa ii arunci nisip in fata etc. De asemenea tot la noutati se incadreaza magazinele. Incepand de la fierar care iti da armele de care ai nevoie, medicul care iti repara gramada de pixeli, pana la vanzatorul de tablouri, poti cumpara cam orice. Aww da si uitasem, Ezio stie sa inoate, pentru ca primul joc era patetic. Lui Altair nu ii era frica sa sara de la peste 50 de metri inaltime, dar cea mai mica balta il speria la fel ca o melodia de-a lui Justin Bieber. Poate saracul avuse traume din copilarie de l-a uitat mamicasa in ceaonu' cu apa fiarta...

    La capitolul grafica, jocul exceleaza. Chiar daca mai sunt cateva texturi razlete, pe ici colo acestea nu sunt deranjante. Daca in primul joc incepeai sa te plictisesti de decorul cam fad, in Assasin's Creed II vei petrece ore in sir numai plimbandu-te prin Florenta sau Venetia admirand locurile. Fata de primul joc totul arata mult mai bine. De la umbrele depe pereti si drumuri pana la fetele personajelor, totul a primit un "upgrade". Si miscarile faciale ale personajelor, chiar daca nu se ridica la nivelul celor din LA Noire, sunt realizate cu atentie si sincronizate bine cu vocile.

    Ca tot am ajuns la voci sa vedem cum sta Assasin's Creed II cu sunetul. Pai cum sta? Bine. Muzica este prezenta aproape permanent, dar nu deranjeaza. Este subtila si se potriveste cu locatiile. Oh, doamne si ce iubesc partea aceea de melodie care apare cand sincronizezi un View Point. Muzica din sesiunile de free-roaming este relaxanta si este "data incet" ca sa zic asa. Este acolo, dar se aude incet, dar nu este un lucru rau. Intregeste experienta de joc si se aude ca a fost aleasa cu grija. Tot pomeneam mai sus de voci. Nu sunt foarte multe de zis. Sunt alese bine si se potrivesc cu jocul, dar m-a deranjat un lucru. Aproximativ 50% din voci sunt in Italiana deci subtitrarile sunt un must-have.

    Si am ajuns la punctul unde multe alte jocuri se impotmolesc si anume rejucabilitatea. Jocul iti ofera pe langa povestea principala, foarte multe ore de joc in plus. Asta se datoreaza secretelor din joc. In principalele orase sunt unele locatii in care se afla niste simboluri secrete numite glyphs. Acestea sunt niste semne lasate de un anume Subject 16 care a lasat un spoiler major care iti explica cum sta treaba cu cei de la Abstergo. De asemenea in aceste semne sunt referiri la data de 21 Decembrie 2012. Da exact, cu o zi inainte de ziua mea, ati ghicit. Acum cred ca toti stiti ce s-a intamplat pe data aceasta, sau ce trebuia sa se intample, dar daca abia ati iesit de sub o piatra, pe data de 21 Decembrie 2012, planeta noastra draga trebuia sa faca KBOOM si nu ca ar fi fost un lucru rau. Pe langa aceste secvente ciudate mai avem de colectionat 100 de pene lasate peste tot de fratele mai mic al lui Ezio. Acestea sunt destul de greu de gasit, pentru ca unele sunt in cele mai idioate locuri posibile. Pe langa acestea mai avem si 6 catacombe in care gasim niste pietre care ne ajuta sa deblocam armura lui Altair si cateva comori care ne dau ca$h, arme si armuri.

    Ca o nota de final, jocul are de toate. Poti sa faci cam tot ce te taie capul. Chiar daca este destul de vechi, merita descarcat mai ales ca este gratis pana pe data de 31 Iulie deci dati-i tare cu Megabitii ca pierdeti oferta. Intra cu aceasta ocazie in lista mea de jocuri favorite si imi pare bine ca am apucat sa scriu cateva cuvinte despre el. Ar mai fi cate ceva de scris, dar deja am chef sa beau o bere si sa ascult Parazitii deci va las cu notele si ne vedem in viitor. Si nu uitati sa dati click pe semnatura mea sa mai luati si voi un joc gratis ceva, o tema, o vorba buna.

    Story: 10
    Gameplay: 8.5
    Grafica: 9
    Audio: 9
    Rejucabilitate: 10

    Nota finala: 9.3
    Attached Images Attached Images assassins_creed_2_01.jpg assassins_creed_2_02.jpg assassins_creed_2_03.jpg assassins_creed_2_04.jpg assassins_creed_2_05.jpg assassins_creed_2_06.jpg assassins_creed_2_07.jpg assassins_creed_2_08.jpg assassins_creed_2_09.jpg assassins_creed_2_10.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Un review foarte bun dar pe viitor incearca sa le faci mai "spoilerless".Asteptam si altele


    Sent from my iPhone using Tapatalk 2

  3. #3 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Unul dintre cele mai bune jocuri ale acestei generatii. A reparat majoritatea problemelor tehnice din primul joc reusind sa pastreze atmosfera.

  4. #4 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Quote Originally Posted by Trefla0874 View Post
    Un review foarte bun dar pe viitor incearca sa le faci mai "spoilerless".Asteptam si altele


    Sent from my iPhone using Tapatalk 2
    Mai am putin de jucat si termin si Bulletstorm si de dimineata m-am apucat de Assasin's Creed III.O sa scriu cateva cuvinte si despre acestea 2.

  5. #5 SP
    Junior Member Prowld's Avatar
    Un joc reusit. Avand in vedere ca a iesit ultimul este si normal sa fie mai bun ca celelalte la grafica, gameplay etc. Seria AC m-a captivat oricum atat de tare pana am ajuns sa cumpar si Anthology Pack . Luati cu incredere ca-i bun .Merita toti banii.

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Prowld View Post
    Un joc reusit. Avand in vedere ca a iesit ultimul este si normal sa fie mai bun ca celelalte la grafica, gameplay etc. Seria AC m-a captivat oricum atat de tare pana am ajuns sa cumpar si Anthology Pack . Luati cu incredere ca-i bun .Merita toti banii.
    Daca taceai... asta e II (2, DOI) nu III-ul. dupa asta, au mai iesit 2 si abea dupa aia 3-ul de anul trecut...

    Dar daca recomanzi tu, in mod clar trebuie luat ca merita toti banii...

  7. #7 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Assasin's Creed 1 (Altair)
    Assasin's Creed 2 (Ezio)
    Assasin's Creed Brotherhood (Ezio)
    Assasin's Creed Revelations (Ezio)
    Assasin's Creed 3 (Connor)
    Assasin's Creed 4 (Edward aka Connor grandfather)
    Doar ca sa numai incurce lumea

  8. #8 SP
    Junior Member Prowld's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Daca taceai... asta e II (2, DOI) nu III-ul. dupa asta, au mai iesit 2 si abea dupa aia 3-ul de anul trecut...

    Dar daca recomanzi tu, in mod clar trebuie luat ca merita toti banii...
    Am vazut III nu II ... sorreh.

  9. #9 SP
    Junior Member zazarSm's Avatar
    Foarte bun si jocul si acest user review

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Assassin's Creed Brotherhood By hibrid13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 15-05-2011, 20:47
  2. User Review: Assassin's Creed II By trickz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 6 Last Post: 18-12-2009, 21:30
  3. User Review: Assassin's Creed II By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 2 Last Post: 15-12-2009, 14:53
  4. User Review: Assassin's Creed 2 By DeathWings in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 7 Last Post: 12-12-2009, 01:43
  5. User Review: Assassin's Creed II By weriwulf in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 12-12-2009, 00:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts