Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: User Review: Dragon's Crown (PS3)

  1. #1 SP
    Senior Member Snick's Avatar

    User Review: Dragon's Crown (PS3)

    Dupa experienta extraordinara si inovativa pe care am avut-o jucand Catherine, iata ca a venit randul si ultimului joc produs de Atlus, numit Dragon's Crown. Tot ce pot spune este ca din primele minute de gameplay mi-a trezit amintiri din copilarie cand stateam cu orele in fata unui 286, singur sau in echipa, jucand o raritate, pe care nu stiu cati o mai tin minte, numita "Golden Axe".

    Trecand peste prima impresie, destul de subiectiva, sa ajungem la descriera jocului. Un beat 'em-up 2D cu elemente RPG, animat si plin de actiune la orice pas. Din primele minute iti ofera o surpriza placuta, presupun, pentru majoritatea si te pune pe ganduri cum ca graficienii jocului au trecut prin Romania: Land of oportunity sau cel putin se uita seara de seara la show-urile "pacatoase", pentru simplul motiv ca 85 % din caractere, includ si majoritatea NPC-urilor, sunt trecute printr-un lung sir de operatii estetice: domnitele fiind adevarate copii din anumite puncte siliconice de vedere a “vedetelor autohtone“, iar eroii niste culturisti desavarsiti.

    Ca in majoritatea RPG-urilor, la inceput ai de ales una din cele 6 clase care ne sunt disponibile pentru acest joc: amazon, dwarf, elf, fighter, sorceress si wizard. Dupa o mini customizare si un instructaj esti pregatit de lupta contra fortelor raului.

    Din nefericire povestea nu este cea mai originala, s-a mers pe principiul clasic de ajuta regatul si salveaza-ne de dragon . Desfasurarea actiunii si firului narativ sunt destul de liniare, la modul in care vei stii unde sa te duci si nu vei orbecaii prin oras sau pe hartile unde iti vei desfasura luptele la nesfarsit. Exact, exista un oras unde vei avea treptat la dispozitia ta toate facilitatiile de care un aventurier are nevoie, de la templu pana la clasicul fierar, cu toate functiile pe care le asteptati de la acestia si sunteti obisnuiti intr-un RPG.

    Lumea Dragon's Crown este cea a fantasticului. Bine nu stiu cum a sunat asta , dar m-a dus cu gandul la scoala cand incercam sa scriu un comentariu despre Greuceanu; poate cuvantul fantezista era mai ok, in fine.

    As indrazni sa o compar cu universul lui J.R.R. Tolkien, autorul The Lord of the Rings. In mod evident, veti avea de-a face cu printese, cavaleri, zane precum si ciupercute, larve, soricei. Am incercat sa scot un semn de uimire de la voi pentru ca sunt convins ca asteptati sa cititi despre creature mai fioroase .Stati linistiti avem si clasicii orci, pirati, dragoni, etc. Nu va impacientati sunt acolo si "este multi".

    Ca o mica paranteza pe parcursul jocului s-ar putea sa aveti impresia ca recunoasteti unele NPC-uri din alte jocuri (Conan barbarul, Fenrus din Quest for Glory, etc).

    Gameplay-ul este unul din cele doua puncte forte al acestui joc, care in modul single player iti oferta posibilitatea sa fi lupul singuratic in aventurile tale. Dar varianta "recomandata" ar fi sa iti mai iei inca 3 colegi aventurieri, fie ei si AI-uri, sa-ti ofere cel putin un sprijin moral .
    Si de aici intervine elementul de gestiune: cum sa-ti faci echipa, ce arme sa-ti iei, ce "buff-uri" sa ai la dispozitie in timpul misiunii.
    Un exemplu ar fi daca vrei sa mergi pe calea razboinicului inarmat cu sabie si scut, automat vei dori vrajitoarea si elfa sa-ti asigure spatele, poate si o amazoana (paritate intre sexe, evident). Sau, poate, esti genul exterminator, zapacitor si distrugator si vrei sa iti faci o ehipa din patru razboinici si nu te mai uiti in spate, lovind cu palosul si scutul pe oricine, orice si oriunde se poate. Tot ce tine de tactica si decizii iti vor apartine in totalitate.

    Fiecare personaj are abilitati speciale si unice, care daca vei stii cum sa le folosesti te vor ajuta considerabil in experienta de joc. Echiparea caracterului cu arme, armuri si alte accesorii, deasemenea iti va face viata mai usoara in joc, asta desigur, daca o vei face corespunzator cerintelor misiunii sau stilului tau de joc.

    Luptele propriu-zise vor avea loc in dungeon-uri pe care le vei termina trecand dintr-un stagiu in altul. Un plus este ca intr-un dungeon cu opt stagii fiecare este diferit si iti va prezenta alte elemente si situatii. Daca esti genul de jucator caruia nu ii place sa treaca prin aventura "ca prin branza" vei avea oportunitatea sa faci si sidequesturi. Evident la sfarsit de nivel trebuie sa-ti dovedesti calitatiile infruntadu-l pe boss-ul regiunii. Si, da, pt un joc 2D veti folosi toate butoanele controller-ului, sunt convins ca v-am facut curiosi ce face stickul drept. Cu el poti controla un cursor pe ecran ce te ajuta sa descoperi comori si incaperi secrete.

    Initial vroiam sa depunctez jocul pentru o poveste cam scurtuta, dar dupa trecerea in pagina a celor care au creat jocul ti se deschide modul hard care iti ofera o experienta inzecita, ca numar de ore. Si aici chiar vei avea nevoie sa intri online si sa-ti gasesti o echipa adecvata. Poate din acest punct de vedere s-ar putea compara cu Diablo 3.

    Despre sunet ce as putea spune. Nu ma pot considera un expert pe acest domeniu dar pot spune ca vocea naratorului este placuta, sabia cand loveste ceva suna autentic iar acelasi lucru pot sa-l spun cand blochezi ceva cu scutul. Toata actiunea se desfasoara pe o coloana sonora care incearca sa te bage in lumea fanteziei, alternand in functie de actiunile pe care le desfasori. Un lucru amuzant mi s-a parut aici optiunea de alegerea vocilor caracterelor in engleza sau ... japoneza, s-ar putea sa fie o experienta interesanta, cel putin pentru noi, europenii, dar cred ca la fel ar fi si vice-versa.

    Se vede ca s-a lucrat foarte mult pe elementele vizuale, din cate am jucat si observat s-a incercat umplerea fiecarei harti cu cat mai multe elemente, diferite fata de cea precedenta, lucru ce mi se pare normal, doar nu am vrea sa intervina monotonia. Mediul este unul interactiv si dinamic, oferindu-ti oportunitatea de a accesa usi secrete sau comori ascunse prin cotloanele strategic puse. Un avantaj vizual dupa cum am mentionat si mai sus, il prezinta formele apetisante ale caracterelor de sex feminin, cat si cele ale NPC-urilor, de aceleasi sex mentionez, pentru a nu exista confuzii.

    Si cum toate aceste lucruri pozitive incearca sa-ti faca experienta cat mai placuta, apare si un element negativ aici. Cand ai o harta plina de jucatori si inamici, mai bagam doua-trei capcane si un mic incendiu, s-ar putea sa nu iti mai gasesti personajul in tot acel vacarm .

    Si ajungem la cel de-al doilea punct forte al jocului, multiplayer-ul si, in special, modul co-op. Din punctul meu de vedere, pentru Dragon's Crown iti chemi un prieten, poate doi, dar de ce nu trei (pentru ca, da, se poate juca in patru jucatori simultan) va apucati sa salvati regatul si sa distrugeti fortele raului. Cola si tigari nu sunt incluse.

    Evident ca o sa intervina acele mici certuri intre voi, cand o sa gasiti o arma pe jos care v-ar ajuta sau un obiect care vindeca, si prietenul cel mai lacom le va lua el pe toate, probabil nici nu are nevoie de ele. Dar asta ii da farmecul jocului impreuna cu amici sau necunoscuti. Sigur, in acest joc trebuie sa existe si orgolii mari iar acestea se pot “dezbate“ in modul PVP.

    O functie care nu este prezenta in acest joc, este trade-ul intre jucatori .Eu nu as consider-o necesara, pentru ca majoritatea armelor, armurilor s.a.m.d. pe care le vei obtine sunt pentru clasa ta de jucator. Bine in cazul unui obiect de calitatea superiora ai un “stash“ comun pentru toate caracterele tale.

    Pentru ca tot am dat exemplul de lacomie mai sus, o sa aveti o surpriza placuta, si de ce nu, unica, in lobby-ul dintre misiuni cu grupul in care esti si te pregatesti pentru o noua incercare.

    Concluzia mea ar fi urmatoarea: Dragon's Crown este un joc activ, animat, care iti stimuleaza si calitatiile de gestiune. Presupun ca vrei sa fi cavalerul sau vrajitoarea cea buna care salveaza tot imperiul si nu doar un impostor. Elementele tematice sunt foarte bine realizate si o abordare un pic mai diferita fata de jocurile cu care suntem obisnuiti. Trebuie sa recunosc ca nu am mai pus mana de ceva timp pe un joc 2D, dar chiar a meritat.

    Daca aveti amici si va place sa ii invitati la o partida de joaca acasa sau online, ma incumet sa spun ca acest joc nu trebuie sa lipseasca din colectia voastra .

    Hai sa dam si niste note, sunteti bineveniti sa ma contraziceti daca nu vi se par corecte:


    Story : 8
    Gameplay : 9.5
    Sunet : 8.5
    Grafica : 9
    Multiplayer : 9.5
    Nota finala : 8.9

    Tin sa multumesc userului Naz pentru ocazia de a incerca jocul si lui ReNeGaDe124 pentru ajutorul si sfaturile date.

    Acesta este primul meu review. Va rog fiti cinstiti, accept orice apreciere, critica, injuraturi sau laude.
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg

  2. #2 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Bun review, buna nota. Un joc foarte bun care ar putea sa le scape la multi din vedere cu toata nebunia de GTAV. Nici eu nu auzisem de el pana nu mi-a zis un coleg de pe forum despre joc. Merita jucat cu siguranta, e un joc splendid, Vanillaware au dovedit cu desavarsire ca se poate crea un joc frumos grafic, placut ochiului si prin alte metode artistice, nu numai folosind ultimele generatii de shadere si filtre&bull.

  3. #3 SP
    Member Link's Avatar
    Quote Originally Posted by Snick View Post
    Acesta este primul meu review. Va rog fiti cinstiti, accept orice apreciere, critica, injuraturi sau laude.
    Dem tits....

  4. #4 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Review foarte bun, good job Snick
    off: Link, fara quote nu se poate man? wtf...

  5. #5 SP
    Senior Member Snick's Avatar
    Va multumesc si da , chiar merita incercat . Oricum pe viitor cand se va disipa febra asta cu GTA V , Beyond ... , implicit se va mai si ieftinii ( neavand o mediatizare asa de mare )

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Dragon Age: Inquisition By OEE in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 11-01-2015, 14:41
  2. Replies: 0 Last Post: 01-08-2013, 08:33
  3. Replies: 0 Last Post: 01-08-2013, 08:31
  4. User Review: Dragon Age 2 (Xbox 360) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 6 Last Post: 16-05-2011, 23:28
  5. User Review: Operation Flashpoint: Dragon Rising By al'tair in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 4 Last Post: 27-10-2009, 12:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts