Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: User Review: Grand Theft Auto V

  1. #1 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

    User Review: Grand Theft Auto V

    Fiind primul review este posibil sa apara spoilere! Va rog sa fiti calmi si sa imi iertati greselile gramaticale cauzate de tastare in modul "need for speed". Multumesc! Ok, sa o luam cu inceputul! Nu va aduc aminte ce a insemnat GTA III pentru industria jocurilor (a fost pentru mine primul joc care m-a introdus in lumea mafiei), nici de GTA Vice City care a adus factorul FUN in lumea mafiei organizate. San Andreas a multiplicat tot ce puteai face intr-un joc (bikes, planes, parachutes, pools, darts....), iar cu GTA IV actiunea a devenit mai serioasa prin povestea gangsterului Niko Belic. Apoi trebuiesc amintite si cele doua mari DLC-uri (Balad of Gay Tony si Lost and Damned). Dar in mod clar GTA V este incununarea eforturilor Rockstar Games si in pot spune cu siguranta ca este cel mai bun GTA creat pana in acest moment (sau cel putin asa zic cele 29 de milioane de copii vandute in prima luna de la lansare). Daca pana acum fiecare GTA concentra povestea in jurul unui personaj, ei bine acum avem 3: Franklin, Michael si Trevor !

    Story: A good story must start from somewhere...
    Povestea incepe frumos si totusi sumbru in urma cu 10 ani. Un jaf armat al unei banci dintr-un mic orasel se termina urat, iar prin acest mic "intro" invatam primele lucruri care ne vor urma prin tot jocul - impuscat, cover, condus si cel mai important trecerea de la un caracter la celalalt. Si ce caractere... fiecare cu problemele lui existentiale (scaparea din ghetou si realizarea unei vieti mai bune, reunirea familiei si vizitele la psihiatru, castigarea suprematiei in distributia de droguri). Fiecare caracter are personalitatea sa unica (sau mai multe personalitati daca il luam in vedere pe Trevor), imbracaminte, tunsoare, gesturi... realizate exceptional de realistic.

    Nu pot sa povestesc mai mult fara sa va stric placerea celor care nu ati jucat inca GTA V, in schimb pot sa va spun ca vor fi destule intorsuri ale situatie, politisti corupti (of course), striptease, impuscaturi cu duiumul, sarituri cu parasuta, concursuri de inot, de jet ski, de curse auto, de biciclete....tot ca va trece prin cap, da, totul se poate face in GTA V.

    In schimb pot sa va spun ca misiunea principala tine suficiente ore (minim 30 de ore de gameplay in singleplayer) in functie de pasiunea fiecaruia de a ajuta inclusiv trecatorii in misiunile secundare (Strangers and Freaks). Dupa o saptamana de joc tot va mai ramana ceva de facut, asta deoarece pe langa misiunea principala fiecare personaj mai are cateva misiuni secundare destul de time-consuming (spoiler: trebuiesc gasite parti de submarin, deseuri toxice ratacite pe fundul oceanului, etc).

    Gameplay: Drive & Shooting
    Cei de la Rockstar au invatat din experietele trecute, inclusiv din Red Dead Redemption si din Max Payne astfel fiecare personaj vine cu un skill aparte (Franklin in timpul condusului incetineste timpul astfel sa poata lua curbele mai bine sau sa se strecoare printre masini la limita, Michael incetineste timpul pentru a putea impusca mai eficient - Max Payne style, iar Trevor la activarea skillului devine o mica perioada invicibil, astfel incat gloantele celorlalti nu-l mai pot rani).

    Aceste skill-uri de obicei va forteaza in timpul unei misiuni la care participa toti cei trei sa schimbati caracterul pentru a supravietuii. Si daca pana acum in jocurile anterioare aveam probleme grave cu decesul "accidental" al caracterului in timpul unei misiuni, acum checkpoint-urile sunt foarte bine implementate in timpul misiunilor astfel incat nu suntem obligati sa reluam toata misiunea de la capat ci doar ultima sectiune. Iar in freemode quick-save se realizeaza prin intermediul telefonului mobil din doar 3 click-uri.

    Si daca tot vorbim de telefonul mobil trebuie tinut cont ca de pe el putem comanda masini, putem suna prietena pentru o partida de... tenis, cumpara masini speciale, verifica pretul actiunilor, etc. Referitor la actiuni, GTA V are doua burse de tranzactionare a actiunilor: una care isi modifica pretul actiunilor online (BAWSTAQ) si una care isi modifica pretul actiunilor dupa niste criterii bine stabilite in functie de actiunile din joc ale playerului (LCN). De ce isi poate batea cineva capul cu pretul actiunilor? Pentru ca banul este ochiul dracului si cu cat ai mai multi, cel putin in GTA V, cu atat poti avea mai multe: cinematograf, magazin de "ierburi medicinale", atelier de tunning, firma de taxi, aeroport, club de golf, proprietati care genereaza venituri in fiecare zi (ziua in GTA dureaza 48 de minute in viata reala) si care pe langa bani mai ofera anumite beneficii.

    Grafica si efecte vizuale
    Partea grafica vine cu plusuri si minusuri: avem peisaje extraordinare, ciclu zi/noapte, fiecare personaj are un stil aparte de imbracaminte si comportament, harta este foarte bine realizata, masinele arata extraordinar. Bazele de la care au placat cu designul se recunosc la fiecare model (desori te gandesti: iau Mustangul, sau Bugatti) se degradeaza intr-un stil mult mai realist, apa este extraordinara, padurile sunt populate de animale (caprioare, lupi, hiene sau preferata mea: puma din RDR), pe cer sunt pasari, soferii din trafic se comporta foarte realist... se vede efortul echipei de creatie. Sunt momente in care uiti ca ai un gamepad in mana si controlezi jucatorul si iti vine sa crezi ca de fapt urmaresti un film de actiune!

    Pe partea negativa avem: tufisurile care au fost udate cu un fel de mix pe baza de.... ciment, astfel incat gardurile vii din orase sun pietrificate, lucru de luat in considerare atunci cand conducem si vrem sa intoarcem brusc... La instalarea disc-ului 2 pe hdd avem incarcare mai rapida a sesiunilor de multiplayer DAR pop-up la greu, dispar masini in trafic, reapar, dispar texturi, tufisuri, cladiri, ma rog cum iti este norocul... Partea buna la aceasta problema are rezolvare: discul 2 se va instala separat pe un stick de minim 16 Gb cu viteze de citire bune .

    Audio: Sau cum sa faci diferenta intre un joc bun si unul excelent
    Pe partea audio iar avem o multitudinea posturilor de radio care sunt actualizate la zi, nu mare fiindu-mi mirarea sa aud cateva din melodiile mele preferate in difuzoare, sunetele de fond sunt potrivite fiecarei actiuni, masinile au sunetele motoarelor realiste (in special muscle car-urile). Si din cauza calitatii posturilor de radio am ajuns sa am inclusiv postul meu favorit: West Coast Classics, hip-hopul american preferat!

    Multiplayer: GTA V Online
    Am ajuns si la partea de multiplayer. Bun.... sa o luam usor. Am asteptat cu nerabdare data de lansare a multiplayerului, am downloadat patch-ul si.... erori peste erori, peste erori. Caractere disparute, nu ma puteam juca online cu prietenii din lista, sumele castigate nu se salvau, dispareau masinile din garaj etc.

    Dupa configurarea routerului, crearea inca unui caracter si o saptamana pierduta a inceput distractia. Si pot sa va zic ca este distractiv. Cred ca este prima oara cand multiplayerul unui joc are o poveste. Si de cate ori avansezi in nivel se mai deschide inca un episod, te mai suna un personaj din single player, mai reintalnesti pe altul, ai misiuni... iti poti cumpara o casa, un garaj, o masina personala, ii poti face Casco.... poti participa la jafuri impreuna cu prietenii... este experienta cea mai completa intalnita la un joc online pana in momentul de fata... daca nu ar fi fost erorile de la lansare ar fi avut cel putin un 9.5.

    In loc de concluzii
    Ca incheiere pot spune cu mana pe inima ca este primul joc la care dupa ce termin partea de single player, nu imi vine sa il reincep din cauza componentei multiplayer dar si a misiunilor secundare care sunt time consuming. Si ca acest joc este unul care merita cu adevarat cei 60$. Iar daca Rockstar Games vor veni si cu DLC-uri la joc va mai creste putin nota...

    Inainte de incheiere una din concluziile mele suna in capul meu asa: daca pe un hardware vechi de 7-8 ani se pot realiza jocuri care sa aiba o poveste atat de captivanta, pe o harta atat de mare fara zone de loading, cu atat de multe personaje care sa o populeze si sa arate atat de bine precum acest joc atunci oare ce va insemna real next-gen? Si de ce nu sunt in stare si alti publisheri / game developeri sa creeze asemenea jocuri? De ce ne lovim inca de invisible walls, de jocuri liniare, de storyline inexistent sau incoerent, sau singleplayer creat doar de umplutura (de exemplu CoD)?

    Gameplay - 9.5
    Story - 10
    Graphics - 8.5
    Sound - 9.5
    Multiplayer - 8.5
    Nota finala - 9.2
    Attached Images Attached Images grand_theft_auto_v_1.jpg grand_theft_auto_v_2.jpg grand_theft_auto_v_3.jpg grand_theft_auto_v_4.jpg grand_theft_auto_v_5.jpg grand_theft_auto_v_6.jpg grand_theft_auto_v_7.jpg grand_theft_auto_v_8.jpg grand_theft_auto_v_9.jpg grand_theft_auto_v_10.jpg

  2. #2 SP
    Member colossus's Avatar
    Si cine a castigat titlul de ''Game of the Year'' la Golden Joystick Awards? mmm., let me guess ..GTA V.
    Inainte credeam ca GTA V va stoarce ce a mai ramas din current-gen ,insa acum imi retrag cuvintele.

  3. #3 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    ... de ce nu sunt in stare si alti publisheri / game developeri sa creeze asemenea jocuri? De ce ne lovim inca de invisible walls, de jocuri liniare, de storyline inexistent sau incoerent, sau singleplayer creat doar de umplutura (de exemplu CoD)
    Aceste jocuri continuă să apară deoarece lumea continuă să le cumpere....cere si ofertă.
    Dacă noi nu am mai cumpără aceste produse încetul cu încetul ei nu le-ar mai produce.

  4. #4 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Inainte de incheiere una din concluziile mele suna in capul meu asa: daca pe un hardware vechi de 7-8 ani se pot realiza jocuri care sa aiba o poveste atat de captivanta, pe o harta atat de mare fara zone de loading, cu atat de multe personaje care sa o populeze si sa arate atat de bine precum acest joc atunci oare ce va insemna real next-gen? Si de ce nu sunt in stare si alti publisheri / game developeri sa creeze asemenea jocuri? De ce ne lovim inca de invisible walls, de jocuri liniare, de storyline inexistent sau incoerent, sau singleplayer creat doar de umplutura (de exemplu CoD)?
    Aici nu prea ai dreptate. Povestea captivanta nu are nici o treaba cu hardware-ul, sunt jocuri de PS1 cu poveste mai buna decat multe jocuri din generatia asta.
    Si jocurile liniare nu mi se par mai slabe decat cele open world, sunt pur si simplu un gen diferit, nu poti sa zici ca Uncharted, Heavy Rain, The Last of Us, Bioshock ar fi fost mai bune daca ar fi fost open world.

    In rest e foarte bun review-ul. Felicitari !

  5. #5 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Per total este un joc bun, nu este un GotY (avand in vedere ce s-a mai lansat anul acesta), dar merita jucat o data.

  6. #6 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Pentru mine e GOTY 2013, singurul joc care il poate detrona este TLOU(care este un joc exceptional) insa nu cred ca se va intampla

  7. #7 SP
    Member kukenstein's Avatar
    L-am cumparat si eu de curand, abia am 10% completat. E ok, mare diferenta fata de GTA4, practic GTA4 e un gunoi pe langa asta. Nu stiu daca il pastrez dupa ce il termin totusi, sau poate nu am reusit inca sa ma atasez de personaje, poate pe parcurs imi schimb parerea.

  8. #8 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    sau singleplayer creat doar de umplutura (de exemplu CoD)
    Vreau sa te contrazic campania SP a fost una superioara mai tot timpul cu storyline exceptional. Black ops 1 si 2 mi-au placut la nebunie.

  9. #9 SP
    Junior Member TheQuen's Avatar
    Frumos review, astept jocul pentru PC.

  10. #10 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    eu sper poate apare varianta PS4 ca am un backlog imens pana la GTAV

  11. #11 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Felicitari!

  12. #12 SP
    Member madskills's Avatar
    O sa apara un add-on destul de consistent in 2014. Se pare ca o sa fie mai multe misiuni pentru cele 3 personaje, in San Andreas. Abia astept.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 23-12-2011, 08:40
  2. Grand Theft Auto V By sam in forum English
    Replies: 0 Last Post: 26-10-2011, 05:54
  3. User Review: Grand Theft Auto: Chinatown Wars By paul in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 04-02-2010, 16:56
  4. User Review: Grand Theft Auto 4 By Xtm in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 02-09-2008, 14:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts