Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 2 of 2

Thread: User Review: The Wolf Among Us - Episode 3

  1. #1 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar

    User Review: The Wolf Among Us - Episode 3

    Dupa o asteptare putin mai scurta, de “doar” 2 luni, am primit si al treilea episod din seria The Wolf Among Us. Acesta ne pune inapoi printre personajele de poveste din Fabletown si continua povestea lui Bigby Wolf. Episodul este cam la fel de lung ca cel de-al doilea, in jur de 1 ora jumatate, dar din majoritatea punctelor de vedere este mai bun. O sa imi exprim parerea despre el in randurile ce urmeaza. Imi cer scuze pentru review-ul scurt, dar fara sa dau spoilere nu sunt prea multe de spus.

    ATENTIE, review-ul contine spoilere din primele 2 episoade si cateva spoilere minore din episodul 3.

    Episodul 3, A Crooked Mile, ofera mai mult o incheiere a evenimentelor din episodul anterior decat sa avanseze povestea, la sfarsitul lui avand mai multe intrebari decat raspunsuri, “smoke and mirrors” asa cum spunea titlul episodului 2. Totul incepe in camera de hotel unde s-a terminat episodul 2, si unde am gasit poate cel mai important (si socant) indiciu pentru rezolvarea crimelor.

    De data aceasta se pune un accent mai mare pe dezvoltarea personajelor si intentiile pe care le are Bigby, anumite personaje atragandu-i atentia asupra lucrurilor pe care le face. Alegerile pe parcursul episodului au sansa mai mare sa schimbe relatiile cu celelalte personaje, dar indiferent de ceea ce faci, finalul e in mare parte acelasi, nu m-ar fi deranjat sa vad ca deciziile mele au un impact mai mare si nu ma duc doar pe niste cai paralele spre final. Dar ce final, poate cel mai intens moment din serie de pana acum, iar in acelasi timp ne arata ca sunt multe lucruri pe care nu le stim despre Fabletown. Asa cum am spus si in review-ul trecut, atmosfera devine din ce in ce mai intunecata si e foarte probabil ca acest lucru sa se continue si in episodul 4.

    De la inceput, obiectivul tau e destul de clar, sa il gasesti pe cel din fotografie, fara alte explicatii, dar felul cum il gasesti, nu e chiar atat de clar. In timp ce prima parte este compusa mai mult din dialog, in partea a doua ne intoarcem la munca de detectiv. Un lucru care nu mi-a placut este reciclarea locatiilor din episoadele trecute, cei de la Telltale nu se feresc sa ne duca in locuri deja vizitate, as vrea sa vad mai multe locuri din Fabletown, sunt sigur ca sunt multe de vazut. Cele cateva personaje noi sunt destul de interesante si au o importanta mare in poveste. In afara finalului, episodul este mai slow-paced, scenele de actiune fiind mai rare decat inainte, dar lucrul acesta nu m-a deranjat.

    La fel ca pana acum, The Wolf Among Us nu dezamageste, din contra, al treilea episod este cu siguranta mai bun ca al doilea. Astept cu nerabdare sa vad continuarea, care sper ca va fi cel putin la fel de buna. Daca nu ati inceput seria pana acum nu stiu ce asteptati. Ne vedem… atunci cand Telltale decide sa lanseze episodul 4.


    Note:
    Prezentare: 9
    Story: 9
    Gameplay: 8.5
    Grafica: 9.5
    Sunet: 9
    Nota Finala: 9

    Review-ul la cel de-al doilea episod il gasiti aici: http://www.consolegames.ro/forum/f46...s-episode-2-a/ .
    Attached Images Attached Images 1wau.jpg 2wau.jpg 2014-04-13_00002.jpg 2014-04-13_00003.jpg 2014-04-13_00004.jpg 2014-04-13_00006.jpg 2014-04-13_00007.jpg 2014-04-13_00008.jpg 2014-04-13_00010.jpg 2014-04-13_00011.jpg

  2. #2 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Un episod foarte bun, cel mai bun de pana acum

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User review: The Wolf Among Us - Episode 5 By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 18-07-2014, 15:12
  2. User Review: The Wolf Among Us - Episode 4 By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 05-06-2014, 22:41
  3. User Review: The Wolf Among Us Episode 1: Faith - PS3 By Dant3 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 07-02-2014, 18:54
  4. User Review: The Wolf Among Us - Episode 2 By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 06-02-2014, 20:04
  5. User Review: The Wolf Among Us - Episode 1 By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 5 Last Post: 21-11-2013, 23:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts