Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: User Review: Diablo III (Xbox360)

  1. #1 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

    User Review: Diablo III (Xbox360)

    Dupa ce am inchis consola, m-am gandit ce titlu i-ar fi potrivit acestui review. Am ajuns la concluzia ca vorbim de un joc care nu poate fi explicat printr-un singur titlu si necesita ceva mai multa atentie. In randurile urmatoare voi incerca sa explic de ce vorbim despre un asemenea joc. Dar sa o luam cu inceputul. Prima oara cand am intrat in contact cu universul Blizzard a fost prin 2003-2004 cand hardiscul meu de 40 GB a suferit prima instalare de Warcraft 3. Acum la aproape 11 ani distanta jucand Diablo III am resimtit aceasi placere copilareasca, de data asta jucand pe consola cu gamepad.

    Prezentare
    Asa cum sunteti deja obisnuiti, va trebui din nou sa salvam lumea de fortele raului, sa exploram harti imense, populate de monstrii diversi, sa craftam arme, armuri si "chiloti" de aur. Insa toate acestea doar dupa ce ne alegem un caracter. Aici m-am lovit de prima problema, alegand un "Daemon Hunter" care se bazeaza pe lovituri de la distanta cu arcul, arbaleta, vraji + bombe. Este un caracter foarte echilibrat, dar pe parcurs l-am resimtit ca fiind putin under-powered, foarte bun in party pentru a sustine kills de la distanta, dar in single player e prea usor de doborat. Sa revenim insa la clasele si caracterele prezente in Diablo III:
    • Barbarian, bazat pe atacuri melee, sabii, sulite. Orice obiect ascutit devine mortal in mana lui. De asemenea, se aseamana cu Rambo. Poti intra intre inamici si lovesti haotic in stanga/dreapta dupa o vraja de ametire. Skillurile pasive de sustinere a vietii sunt foarte utile mai ales cand se bate cu 10+ dusmani in acelasi timp, este si preferatul meu.
    • Daemon Hunter: asa cum am spus e caracter dedicat ranged weapons, nu am avansat insa cu el mai mult de level 7
    • Wizzard: preacum Daemon Hunter caracter de distanta, foloseste vraji si alte skill-uri unice lui precum fire, ice, slow, teleport
    • Witch Hunter: caracter care se bazeaza pe summon de monstrii, cast curses, harvest souls, si arunca otrava si explozibile in inamici
    • Monk: caracter melee, pentru cei atrasi de karate rezista bine la damage si poate deflecta proiectilele.
    Gameplay
    Jocul este usor de inteles de fiecare jucator nou, practic prima oara nu trebuie decat sa misti caracterul si sa apesi un singur buton pentru a omori mostrii pe care ii intalnest. Pe parcurs, in timp ce inveti mai multe skilluri, poti face combinatii de skilluri astfel incat in momentul in care esti asaltat de zeci de monstrii sa poti face fata cu brio. Jocul in sine nu are o sectiune de training, dar este contruit foarte intuitiv in asa fel incat chiar si un copil de 5 ani sa se prinda ce face fiecare buton si cand poate folosi o anumita vraja. Vederea putin desupra caracterului ajuta mult in timpul combatului, incat vederea periferica permite observarea directiilor din care vin monstrii. De asemenea, sistemul de quest-uri e realizat destul de simplu (un lucru de laudat de altfel), nu m-am trezit ca am acumulat o gramada de questuri principale si secundare si sa nu stiu de care sa ma apuc.

    Sistemul de upgrade al skillurilor active si pasive este bine gandit, fiecare jucator avand la indemana posibilitatea de a-si customiza caracterul in functie de stilul de joc preferat.

    Grafica si sunet
    Diablo III este construit pe un motor facut de Blizzard, avand medii destructibile (si credeti-ma ca toata lumea va distruge mediul in cautare de iteme, bani, potiuni), harti imense, peisaje extrem de variate, monstrii multi si diferiti, dar si orase care arata foarte bine. Camera, dupa spuneam mai devreme, este isometrica - pozitionata putin deasupra personajului, nu pune niciodata probleme de a nu vedea din ce parte vin inamicii. Secventele introductive si filmuletele care apar in momente cheie in schimb sunt realizate superb, crescand imersiunea in joc si accentund povestea.

    Pe partea de audio jocul impresioneaza din nou, fiecare zona avand sunetele ei specifice, in padure auzi pasari, in pesteri ecouri si lilieci, prin cimitire zombie si alte creaturi. Muzica de asemenea face corp comun cu poveastea, neavand nimic de reprosat la acest capitol.

    Multiplayer
    Jocul are un sistem de multiplayer extrem de bine implementat, practic orice jucator putand sa se alature in incercarea de starpire a raului absolut, fie pe aceasi consola, fie prin Xbox Live. In ambele situatii fiind acceptati maxim 3 jucatori. Exista niste mici probleme de customizare a caracterului, nu se poate face in acelasi timp de catre ambii jucatori, ci trebuie pe rand cate unul. Mai sunt mici probleme la respawn-area in alte zone, dar per total nimic ce nu poate fi trecut cu vederea. Tin sa precizez ca dupa ce am jucat impreuna cu un prieten pe nivel mare de dificultate, am simtit ca totusi Diablo III a fost gandit din start ca un joc de multiplayer, chiar povestea principala avand un nivel de dificultate destul de mare pe Normal, astfel incat de unul singur sa iti fie putin dificil sa il duci pana la capat.

    Ganduri de final
    Ajuns la final de review pot spune ca Diablo III va ramane pe veci in colectia mea. Este genul de joc care te face sa vrei sa mai rejoci si cu alt caracter, sa cauti si alte iteme, sa craftuiesti la nivel profesional, sa arati prietenilor ce face barbarul tau de lvl 60. Practic acest joc are un nivel de rejucabilitate foarte mare si da o senzatie de dependenta pe care numai anumite MMO-uri sau shootere o dau. Si in plus salvezi lumea de raul absolut, nu? O cauza nobila.

    Note
    Poveste - 8
    Gameplay - 9
    Grafica si sunet - 9,5
    Multiplayer - 9
    Nota finala - 9
    Attached Images Attached Images diablo-iii-epic-wallpaper.jpeg

  2. #2 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    E demon, nu daemon, God Damn it

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    E demon, nu daemon, God Damn it
    Mersi eagle-eye, dar din pacate nu mai pot edita.


    PS ca idee after review pot spuna ca de vreo saptamana m-am lasat de Diablo III si parca nu ma mai atrage asa de tare sa ma reintorc la el... Naiba stie de ce, poate din cauza timpului meu liber limitat...

  4. #4 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Si eu, dar asta probabil din cauza facultatii si ca l-am exploatat oricum la maxim pe PC.

  5. #5 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Si eu, dar asta probabil din cauza facultatii si ca l-am exploatat oricum la maxim pe PC.


    Bine ca ai tu PC care sa ruleze Diablo III

  6. #6 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Pai nu-ti trebuie cine stie ce PC. Am si un laptop foarte varza pe care ruleaza binisor

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Diablo 3 (PS3) By DeathWings in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 14-05-2014, 14:23
  2. User Review: Diablo III (PS3) By Mihail in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 10-05-2014, 22:46
  3. User Review: Diablo III (PS3) By eagle-eye in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 5 Last Post: 09-05-2014, 19:35
  4. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts