Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: User Review: South Park - The Stick of Truth

  1. #1 SP
    Banned flavi_us's Avatar

    User Review: South Park - The Stick of Truth

    Cand am realizat ca urmeaza sa joc si sa fac review la South Park: The Stick of Truth, primul gand care mi-a trecut prin minte a fost: "Cam cat de bine stiu despre ce e vorba in serial?". Raspunsul?! Nu prea bine... In afara de un film si cateva episoade, nu prea stiam cu ce se mananca unul dintre cele mai controversate show-uri de televiziune. M-am pus pe vizionat primele sezoane, si am revazut filmul (South Park: Bigger, Longer and Uncut), si deja mi se intarise ideea pe care o aveam pana atunci despre personajele si evenimentele din micutul orasel de munte.

    In acelasi timp, am inceput si jocul si a urmat partea cea mai grea din orice RPG: crearea caracterului si alegerea clasei. Prima "gluma" specifica South Park, a venit odata cu primul pas din customizare, la nuantele tenului fiind prezent si un bronz Jersey (aluzie la maimutele bronzate din show-ul Jersey Shore). Mergem mai departe, si dupa ce ne-am creat personajul si patrundem in universul bolnav din South Park, suntem introdusi ca noul copil din cartier (the new kid). Imediat urmeaza si primul cliseu din gaming: personaj principal care nu vorbeste... DELOC. Pe parcursul jocuri vor fi mai multe astfel de clisee, care de multe ori ironizeaza majoritatea RPG-urilor.

    Povestea incepe in curtea din spatele casei lui Cartman, acolo unde se afla baza Oamenilor, rivalii Elfilor lui Kyle (pe scurt, ambele rase se lupta pentru posesia unui... bat (the stick of truth). In aceeasi curte urmeaza si al doilea pas important din preludiul oricarui RPG care se respecta - alegerea clasei. Acestea sunt:
    • Fighter - "Has strength, courage, and the ability to kick f#$%ing ass"
    • Mage - "Is like a wizard, only not as cool"
    • Thief - "You look sneaky enough to be a thief"
    • Jew - "Jew, huh? so I guess we'll never really be friends"
    Da, ati citit bine, Jew (jew mad? because you did nazi that coming :evil:). Am rezistat tentatiei de a alege aceasta clasa, si am mers pe Fighter, echivalentul unui warrior, sau barbar. Fara a va fura din placerea de a descoperi singuri cum se descurca fiecare clasa, am sa va spun doar atat: in afara de puterile speciale, diferentele sunt insignifiante.

    Buuuun, e momentul sa analizam fiecare capitol in parte.

    STORY
    E probabil exact asa cum va imaginati, un episod de 40 de ore. Cel putin atat mi-a luat mie sa termin povestea, plus misiuni secundare, plus collectibles, plus colindat in voie intreaga harta. Fanilor adevarati s-ar sa le ia chiar mai mult de 40 de ore pentru un singur playthrough, avand in vedere ca jocul este bombardat de easter eggs referitoare la tv-show. Pentru inceput, orasul este reprodus in totalitate, fiind nevoie chiar si de un sistem de fast-travel cel putin amuzant. Odata ce te-ai acomodat cu orasul, o sa vrei sa vizitezi casele personajelor preferate; nu vei fi dezamagit! In dulapul din dormitorul fiecarui copil, puteti gasi nenumarate obiecte folosite in serial, fiecare avand povestea lui.

    Trecand peste legatura cu serialul, nu as vrea sa va stric experienta, e un joc dezgustator de amuzant (uneori poate chiar prea degzustator). Exista si un moment "cheie" in joc, atunci cand trebuie sa alegi cu adevarat, de ce parte vrei sa joci: fie ramai cu marele maestru Cartman, fie te alaturi elfilor lui Kyle. Nu va entuziasmati prea tare daca aveti impresia ca o sa schimbe povestea cu totul...

    Punctul forte al povestii e reprezentat de o vizita in Canada. Multi dintre voi poate ca stiti deja de ce, pentru cei care totusi nu stiti inca, va recomand sa nu va uitati la niciun fel de video/review/walkthrough pe youtube, si doar sa va bucurati de joc si sa asteptati sa ajungeti la acel moment. Your jaw will hit the ground.

    Finalul e destul de interesant, plot twist peste plot twist, impodobit cu o surpriza chiar in ultima clipa de joc.

    Gameplay
    Gameplay-ul este singura partea cu minusuri reale. Trecand peste controlul standard din orice turn-based RPG, e dezamagitor cat de putine optiuni ai in lupta si cat de repetitive si chiar enervante sunt liniile de dialog ale partenerului dar si ale inamicilor (care insista sa te grabesti desi nu iti ia mai mult de 5 secunde sa alegi o metoda de atac). Desi pare un joc simplu la prima vedere, e destul de stufos, si pentru incepataorii in aria acestui gen, s-ar putea sa fie coplesitor la un moment dat. Odata ce inveti tot ce tine de armura, atacuri, perk-uri si alte buff-uri, jocul poate deveni extrem de placut si chiar poate crea dependenta. Un alt mare minus e reprezentat de nenumaratele rute din joc, pe care nu le poti accesa decat dupa ce dobandesti anumite "puteri". Partea mai proasta e ca... nu-ti spune nimeni asta, asa ca am pierdut cateva ore incercand sa rezolv puzzle-uri de gradinita, ce pareau imposibile datoria momentului prematur in care incercam sa le rezolv.

    Cam atat cu minusurile, in rest, e aceeasi idee de mai sus: esti efectiv actor, intr-un episod prelungit.

    Sunet
    Imaginati-va coloana sonora din Skyrim... cantata de CARTMAN! Stiu, nu suna prea bine in scris, dar credeti-ma ca e una dintre cele mai bune idei pe care le-au avut developerii. Pe langa faptul ca te introduce si mai mult in atmosfera fantastico-southparksiana, o sa fie momente in care efectiv nu o sa te poti abtine, si o sa razi singur ca Mr Bean la propriile glume. Nota 10 pentru Sunet!

    Grafica
    Nu sunt prea multe de spus la acest capitol, respecta cu fidelitate sablonul din serial, si foarte bine ca e asa.

    Cam atat si cu acest review, ar fi muuult mai multe de spus (v-am zis de fetusii zombie Nazisti?!), dar sper ca v-am convins sa-l jucati si fara sa va stric experienta, povestind tot ce se intampla. Astept totusi si aparitia unor story-related DLC-uri, avand in vedere ca o zona din joc a ramas total neexplorata.

    Story: 9
    Gameplay: 8
    Sunet: 10
    Grafica: 10
    Multiplayer: -
    Nota Finala: 9.25
    Attached Images Attached Images south_park_stick_of_truth_04.jpg south_park_stick_of_truth_03.jpg south_park_stick_of_truth_02.jpg south_park_stick_of_truth_01.jpg south_park_stick_of_truth_05.jpg south_park_stick_of_truth_06.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Este cel mai amuzant turn-based RPG pe care l-am jucat pana acum.

  3. #3 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    De-abia a treia oara cand l-am jucat, am observat o alta remarca a lui Cartman, la clasa Thief: "A white thief? Never seen one before"

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. South Park: The Stick of Truth By calin_kalf in forum Console Club
    Replies: 50 Last Post: 26-07-2015, 15:33
  2. Replies: 0 Last Post: 05-06-2012, 00:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts