Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: User Review: Middle-Earth: Shadow of Mordor

  1. #1 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar

    User Review: Middle-Earth: Shadow of Mordor

    Incep acest review prin a marturisi ca pana de curand nu stiam absolut nimic despre acest joc. Lucru datorat probabil din pricina interactiunii mele mai reduse in ultima perioada cu noua generatie de consola dar, mult mai probabil, din pricina faptului ca jocul nu a avut cam niciun fel de promovare, ca sa nu mai vorbesc de hype. Trecand peste acest amanunt, cunostinta cu Mordor am luat atunci cand au inceput sa apara primele review-uri iar jocul lua note bune sau chiar foarte bune si mi-am propus ca trebuie sa il joc si eu.

    Asadar, povestea din Middle-Earth: Shadow of Mordor se intampla in perioada dintre 'The Hobbit' si 'The Lord of the Rings', epopei despre care nu are rost sa va povestesc, pentru ca sunt convins ca le cunoasteti atat din filme cat si din carti si jocuri video. Personajul principal al acestui joc este Talion, ranger ce era capitanul si comandantul garnizoanei ce pazea 'Black Gate of Mordor'. Acesta, impreuna cu familia sa, este ucis chiar la inceputul jocului de catre armatele lui Sauron, mai exact de catre liderul acestora, pe nume 'Black Hand of Sauron'. Uciderea acestora face parte dintr-un ritual de sacrificiu ce are ca scop resurectarea elfului Celebrimbor, cel ce a creat 'Rings of Power'.

    Din pacate (pentru orci si armatele lui Sauron) Celebrimbor, in loc sa fie resurectat, se uneste cumva de Talion, readucandu-l pe acesta dintre cei morti si oferindu-i puterile sale de wraith. De aici povestea incepe sa se dezvolte si va las pe voi sa aflati cum si daca il veti razbuna pe Talion.

    Personal, jocul mi s-a parut a fi o combinatie de Batman Arkham Asylum (pe partea de combat, deh WB) cu ceva elemente de Assassin's Creed, totul combinat cu usoare elemente de RPG. Va voi detalia imediat de ce am impresia asta.

    Combat-ul se bazeaza pe mecanica simpla de atac si contra-atac. Jucatorului ii sunt aruncate in infruntare hoarde intregi de orci. La dispozitie avem atacuri simple, contra-atacuri, atunci cand este afisat promptul pe ecran, miscari de stun, grab si sarit peste oponenti. Toate acestea au un iz similar cu luptele din Batman, lupta petrecandu-se cam cu aceeasi cadenta. In aceeasi idee apar oponenti variind de la cei mai de baza, de care scapi usor cu cateva atacuri, trecand printre cei ce pot trage de la distanta, prin cei ce au scut la indemana, ce trebuie distrus mai intai si ajungand pana la 'bosi'.

    Ierarhia inamicilor este destul de simpla. La baza hoardei de orci stau orcii simpli, pe care ii intalnesti la fiecare pas. Din randurile acestor orci, cativa dintre ei ajung sa fie capitani (cu diverse grade militare) iar cei mai buni si violenti ajung warchiefs, capeteniile cele mai de seama. Intre orci este o permanenta lupta pentru suprematie, acestia ajungand sa se lupte intre ei pentru ranguri mai inalte. De asemenea, jocul are implementat un 'Nemesis System' care sporeste interactiunea jucatorului cu acesti orci. Astfel, daca in lupta ajungi sa schingiuiesti un orc (sa zicem ca ii dai foc) iar acesta ajunge candva capitan, te va tine minte si va avea o ura deosebita pentru tine. Despre aceste capetenii poti afla care le sunt slabiciunile si punctele forte interogand orcii de rand sau gasind diverse documente. Asta ajuta la a-ti planui atacul asupra lor, ca exemplu luand un capitan caruia ii este frica de foc va fuge sa se ascunda la contact cu flacarile sau la vederea exploziilor.

    In lumea Mordorului predomina ruinele fostelor cladiri, animalele salbatice (unele pot fi calarite si folosite pe post de arma), creaturile intunericului si orcii, pentru care acest mediu este ideal. Talion se poate catara aproape pe orice cladire sau perete, in purul stil al lui Altair. Pe langa catarat sau alergat, mai exista posibilitatea furisarii (a la Batman), care deschide o alternativa la luptele clasice cu hoarde de orci si anume 'stealth kills'.

    Intreg masacrul pe care il sufera orcii este reprezentat grafic destul de bine, texturile fiind detaliate, orcii prezentati in toata 'splendoarea' lor grotesca, atmosfera generala fiind una sumbra si apasatoare, in ton cu campiile parjolite ale Mordorului. Grafic jocul arata bine, fara sa iasa din tipare insa si fara sa aduca vreun artificiu inovator din acest punct de vedere. Efectele de lens flare sunt la locul lor, sangele e prezent din belsug, vegetatia ici-colo, se poate vedea pana in zare cat cuprinde ocupatia orcilor.

    Sunetul este la rang inalt, atmosfera luptelor fiind foarte bine redata datorita zgomotelor produse atunci cand fierul sabiei strapunge armura de otel si taie prin carnea groasa de orc. Am fost surprins cand, in anumite momente, gamepad-ul a inceput sa-mi spuna povesti (sunt noob, nu stiam pana acum ca gamepadul de PS4 are un mic difuzor) in ecranul de loading. Personajele beneficiaza de un voice-acting de calitate, marca Warner Brothers.

    Elementele de RPG prezente in joc sunt prezente in evolutia abilitatilor lui Talion. Facand diverse misiuni (atat secundare cat si din story), Talion isi poate imbunatati armele (prin niste rune pe care le castigi omorand orci capitani), precum si abilitatile sale de wraith (ceea ce tine de stealth) dar si cele clasice precum nivelul de viata al caracterului. In afara de acestea, elemente mai profunde (cum ar fi strength, dexterity, etc) nu sunt prezente, jocul nu se vrea a fi un RPG pur, accentul fiind pus pe elementele de actiune.

    Ca nota de incheiere, daca sunteti fani ai universului creat de Tolkien sau doar simtiti nevoia de a eviscera un numar ce tinde spre infinit de orci in cele mai variate moduri cu putinta, Middle-Earth: Shadow of Mordor ofera o experienta placuta, mai ales in conditiile in care noua generatie de console inca duce lipsa de titluri action. Asadar, daca sunteti in cumpana in a-l cumpara sau nu, va recomand sa nu va mai ganditi prea mult si sa-l luati, nu veti regreta.


    Poveste: 9
    Gameplay: 8.5
    Grafica: 8
    Sunet: 9

    Nota Finala: 8.5
    Attached Images Attached Images mordor_1.jpg mordor_2.jpg mordor_3.jpg mordor_4.jpg

  2. #2 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Buna recenzie, trecut pe lista

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe, la obiect GreyhounD ca de obicei! Grats! Se apropie de nota mea personala (care e un pic mai mare: 9/10). Am cateva mici adaugiri de facut:
    • Sistemul de fighting nu e deloc simplist (sau pare asa la inceput). Intr-adevar, mecanica este asemanatoare cu cea din Batman (la urma urmei, e cam acelasi engine), insa daca la inceput pare simplu, mai tarziu in joc ajungi la niste combo-uri si la un sistem de fighting de zici ca nu-i adevarat. Ai atat de multe combinatii incat te miri ca poti sa faci atatea chestii cu asa putine butoane (desi personal sunt impotriva combinatiilor de gen + sau + ).
    • Hai sa incercam un exemplu, cu eroul nostru in fata unei gloate de orci - pentru a vedea daca e intr-adevar ceva simplist. In ce joc ati mai vazut eroul reusind sa faca un combo de genul acesta: ataci primul orc cu stealth si ii dai mind control, pe al doilea faci shadow jump si il interogezi ca sa afli intel, peste al treilea faci jump ca sa-l ataci de la spate, la al patrulea arunci cu cutite, la al cincilea dai pana incepe sabia sa straluceasca, dai o speciala sa-i ametesti, la al saselea faci roll pentru ca nu poate fi blocat, la al saptelea dai execution, vezi ca vine un bodyguard - intri in focus mode si-i tragi o sageata in picior pentru a-l tintui pe loc, dai double block pentru a-i para pe cei 2 orci care au sarit pe tine, te dai un pic inapoi vazand ca situatia e grava - vezi un foc in stanga, tragi in el pentru a-l "arunca in aer" si elimina cativa orci, mai vezi o halca de carne atarnata pe undeva, tragi in ea pentru a chema un caragor... dai shadow jump pe caragor, omori cat poti calare, dupa care dai drain la caragor si continui cu ce a mai ramas. Ii omori pe toti si ajungi la warchief, unde iti dai seama ca e invulnerabil la orice atac al tau - moment in care te opresti si zici "la naiba, i needed more intel on him". E doar un exemplu, dar sa dea naiba daca e orice, numai simplist nu.
    • Nu ai spus nimic de cele 3 arme care dau "puterea" caracterului. Sabia = melee/fighting, arcul = ranger/hunting si cutitul = stealth/drain. Toate cele 3 se pot upgrada si pot avea rune atasate, rune care au nivel propriu si care pot schimba complet fighting-ul. De exp. iti poti atasa o runa pe arc, care atunci cand dai un headshot sa-ti dea un x% health. Sau atasezi o runa pe cutit si la fiecare stealth kil sa-ti recuperezi din focus. Focus pe care-l folosesti pentru a incetini timpul o perioada mai mare.
    • Referitor la grafica, pe multi i-am auzit spunand "nu e prea bogata grafica, pt. ca deh, asa e Mordor-ul, sumbru si fara viata". Acest lucru e valabil doar pentru prima jumatate a jocului... cea de-a doua zona fiind complet opusul sau. Nu spun mai multe pt. ca nah, spoilers. Dar trebuie precizat ca diferenta e de la cer la pamant intre cele doua zone.
    In rest, cred ca este unul din cele mai bune jocuri legate de universul LotR, si cu siguranta cel mai bun joc cu orci (uruks). N-am vazut niciodata orci mai frumosi (sau mai hidosi)... cu atata personalitate si atatea detalii. Jocul le ofera o originalitate si o diversificare asa cum n-am vazut la niciun RPG. Nu doar ca te tin minte (cum a zis si Grey), dar au o atat de mare baza de expresii si taunt-uri, incat in tot jocul nu cred ca am vazut mai mult de 2 repetandu-se. Nu de putine ori i-am lasat sa scape pe unii dintre orci pt. ca-mi placea cum aratau, sau i-am favorizat pe altii omorandu-le inamicii personali... Eu as introduce un sistem gen Nemesis in toate jocurile RPG, pentru ca mi se pare geniala ideea - vezi si tu un joc evoluand in functie de actiunile tale, nu doar ceva "batut in cuie" asa cum a vrut developerul sa fie.

    Pentru mine a fost o delectare - pacat ca jocul a fost foarte putin mediatizat. Mi-as fi dorit sa fie un picut mai lung... dar cred ca lucrul acesta se poate realiza achizitionand Season Pass-ul. Must buy!

  4. #4 SP
    Member Hansel31's Avatar
    eu il joc diseara pe pc , dar clar il iau si pe consola .. ca este cu totul alta experienta

  5. #5 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Cu toate ca mai toti pe aici am fost foarte incantati de acest joc ( eu personal mi-am exprimat entuziasmul in thread-ul dedicat jocului - http://www.consolegames.ro/forum/f60...ml#post1169893), as vrea, daca nu se supara nimeni, sa mentionez si cateva chestii care, cred eu, ii lipsesc jocului (lasand la o parte detaliile grafice).

    1. M-a deranjat ca nu exista posbilitatea de a salva sau de a accesa macar misiunile principale independent de evolutia jocului, dupa ce l-ai terminat. Daca mi-as dori sa rejoc o anumita portiune, pot sa o fac doar prin rejucarea de la inceput.

    2. Cred ca jocului i s-ar fi potrivit niste misiuni de platforming si puzzle, ba chiar indraznesc sa spun ca ar fi avut nevoie pentru ceva mai multa varietate in gameplay. Nu ma intelegeti gresit, am jucat 50 de ore si daca as mai avea misiuni in clipa asta as mai baga cateva zeci, dar chiar si asa, un puzzle ici colo ar fi fost binevenit (mai ales ca universul lui Tolkien are destule material pentru asa ceva.

    3. Pe de alta parte, si tot legat de cele de mai sus, cred ca mergeau mai putine misiuni de vanator-culegator (sa zicem 5 si 5) dar mai complexe, decat 10 si 10 in care pur si simplu umbli fleaura pe harta (ceea ce faci oricum tot jocul), ca sa cauti floricele. In locul lor ar fi mers... tipurile de misuni de la punctul 2.

    4. Legat de sistemul Nemesis, din punctul meu de vedere ceva revolutionar, trebuie totusi spus ca efectele actiunilor tale sunt doar asupra societatii de orci, si nu influenteaza cu nimic restul enviromentului din joc. Si din moment ce uruks revin again and again (nu neaparat aceeasi, dar oricum), si practic in ceea ce priveste deznodamantul final, actiunile asupra orcilor nu vor avea niciun efect care sa schimbe in vreun fel finalul. De fapt prin ei iti poti crea un usor avantaj in luptele de la sfarsit, dar ... cam atat. Cu alte cuvinte cred ca s-ar fi pretat foarte bine un pseudo-open ending influentat de evolutia din joc.

    5. Camera... camera m-a bagat in boala de destule ori. O lua uneori atat de razna incat nu mai vedeam aproape nimic coerent pe ecran.

    In fine, asta e parerea mea despre ce cred eu ca sunt minusuri relative la ce ar fi putut sa fie acest joc. Oricum este foarte posibil ca pe langa misiunile care vor veni prin DLC sa mai urmeze si un sequel. Si e de sperat ca acela sa aduca improvement-uri unor anumite aspect.

    In schimb, pentru ce este, daca as fi facut eu review-ul as fi dat cel mai probabil aceeasi nota. Este un joc care m-a tinut o saptamana legat de el (kind of like the ring of power Iar faptul ca l-am completat 100% + P vorbeste de la sine.

    PS: Vocea lui Talion este: http://en.wikipedia.org/wiki/Troy_Baker

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La punctul 1 cred ca ai dreptate... poate va iesi un patch prin care sa-ti dea voie. La punctul 2, nu stiu daca mai mergeau si niste puzzle-uri, dar n-ar fi stricat ca optionale. La punctul 3 nu comentez, pt. ca eu n-am avut chef sa stau sa culeg floricele si sa ma uit dupa barzauni - i-am dat skip. Da, la punctul 4 ai dreptate, sistemul ar putea fi mult imbunatatit. Si sper sa faca asta intr-un urmator joc (poate chiar in Batman?). Legat de camera, au fost mici issues, dar e chiar decenta fata de multe alte jocuri din aceesi categorie.

    Jocul nu e flawless... dar e mult peste asteptari. Sa fiu sincer ma asteptam sa vad tipicele note de 6-7, dar cred ca elementele de originalitate (precum sistemul Nemesis), plus modulul de fighting (ala Batman) si free roaming-ul (ala Assassin's Creed) i-au adus puncte extra. Si mai e un motiv care sigur a mai adauga un punct: orcs! Lots of orcs!

  7. #7 SP
    Member Hansel31's Avatar
    am jucat si eu aseara si vreau sa spun ca sunt dezamagit . cum a zis si colegul de mai sus.. camera /miscarea este la pamant! te dezorienteaza si grafica chiar nu este asa de laudat. si totusi destul de compicat cu combo-urile lu papura voda

  8. #8 SP
    Member Snake's Avatar
    Trebuia sa fie si cineva Gigi Contra, ca doar suntem romani. Grafica nu e de laudat? Tu ai vazut cum arata pe a doua plansa, in special noaptea si cand ploua? Indraznesc sa spun ca daca Watch Dogs s-a laudat cu asa ceva, ME:SoW nu s-a laudat dar arata chiar mai bine. De la texturi pana la iluminare si efectul de apa. Esti sigur ca l-ai jucat pe o consola next-gen?

    Iar despre combo-uri majoritatea spune ca sunt usoare. La Hansel31 e "compicat". Deh, nu e joc pentru oricine. Sunt mai simple alea cu pac-pac!

    Bravo pentru review GreyhounD! Si eu ii dau tot nota 8.5 - ar fi primit 9 daca ar fi avut inclus si Season Pass-ul by default.

  9. #9 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Daca nu o sa-mi placa jocul sa inteleg ca sunt Gica Contra romanu'. Tu ai scazut 0.5 din nota pt. ca nu ai primit si Season Pass...Bine ca nu scrii recenzii, nici măcar un joc nu ar avea șansa sa primească 10/10

  10. #10 SP
    Member Snake's Avatar
    Una e sa nu-ti placa jocul sau genul si alta e sa spui ca miscarea, camera si grafica sunt la pamant. Noroc ca n-a facut el recenzia, ca probabil primea nota 2 cu felicitari.

    Cat despre scaderea notei pt. Season Pass asa voi considera pentru orice joc unde de la lansare mi se tranteste addon cu pret extra. Inteleg sa vii cu addon-uri peste cateva luni in ideea ca nu ai avut timp sa integrezi totul la timp in joc, dar daca din start tu dai addon-uri pe bani, atunci sa fii sanatos.

    E parerea mea subiectiva despre addon-uri, dlc-uri, season-pass-uri, in special atunci cand puteau fi bine mersi integrate in joc.

  11. #11 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu glumeam cu ultima afirmație, am fost foarte supărat când am văzut ca cei de la Naughty Dog au anunțat SP pt. TLOU, dar nu m-a lăsat inima sa scad din acel 10 primit.

    PS: si eu sunt împotriva DLC-ului si mai ales împotriva taxei pt MP, când un joc are un pret recomandat de 70 €

  12. #12 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Eu glumeam cu ultima afirmație, am fost foarte supărat când am văzut ca cei de la Naughty Dog au anunțat SP pt. TLOU, dar nu m-a lăsat inima sa scad din acel 10 primit.

    PS: si eu sunt împotriva DLC-ului si mai ales împotriva taxei pt MP, când un joc are un pret recomandat de 70 €
    totusi SoM n-a fost prea scump pentru ce a oferit. camera issues and all.

  13. #13 SP
    Member Hansel31's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Una e sa nu-ti placa jocul sau genul si alta e sa spui ca miscarea, camera si grafica sunt la pamant. Noroc ca n-a facut el recenzia, ca probabil primea nota 2 cu felicitari.

    Cat despre scaderea notei pt. Season Pass asa voi considera pentru orice joc unde de la lansare mi se tranteste addon cu pret extra. Inteleg sa vii cu addon-uri peste cateva luni in ideea ca nu ai avut timp sa integrezi totul la timp in joc, dar daca din start tu dai addon-uri pe bani, atunci sa fii sanatos.

    E parerea mea subiectiva despre addon-uri, dlc-uri, season-pass-uri, in special atunci cand puteau fi bine mersi integrate in joc.
    esti cumva vre-o persoana importanta cu renume pe forumul asta /mare critic si nu am auzit de tine? daca erai atent vedeai pe ce platforma am jucat jocu si nu veneai cu un comment idiot si fara rost. dar cum ai zis tu cu "gura ta" de suntem romani!

  14. #14 SP
    Junior Member maxmaxuel's Avatar
    Da cand apare piratat?
    Scz de intrebare da debea astept
    Si daca am suparat pe careva cu acest mesaj sami spuneti

  15. #15 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Poimarti.

  16. #16 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    La Sfântul Așteaptă, cade pe 30 februarie. Hai că nu mai e mult, câteva luni.

    -

    Dacă te mai năpădesc astfel de curiozități, te invităm ca pe viitor să le păstrezi pentru tine.

  17. #17 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by maxmaxuel View Post
    Da cand apare piratat?
    Scz de intrebare da debea astept
    Si daca am suparat pe careva cu acest mesaj sami spuneti
    După ce înveți sa scrii, ti-l dau eu

  18. #18 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by maxmaxuel View Post
    Da cand apare piratat?
    Scz de intrebare da debea astept
    Si daca am suparat pe careva cu acest mesaj sami spuneti
    A aparut deja, il poti lua de aici filmexxl.ro

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Middle-earth: Shadow of Mordor By eagle-eye in forum Console Club
    Replies: 391 Last Post: 25-11-2018, 17:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts