Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: User Review: Rock Band 2 (PS3)

  1. #1 SP
    Senior Member Khan's Avatar

    User Review: Rock Band 2 (PS3)

    O furtuna de proportii uriase s-a prevestit ca va aparea in urmatoarele ore deasupra Bucurestiului. Norii vor fi mai suparati ca niciodata si vor inunda casele consolistilor. Zilele se vor transforma in nopti si noptile in zile, provocand haos in randul populatiei. Datorita schimbarii de bioritm, instinctele primare vor fi primordiale in natura umana, razboaiele fiind la un pas. Anarhia totala va domina pamantul.... si asta pentru ca in aceasta seara, senzational si in exclusivitate, mondial, european, national, universal, galacticul eveniment care declanseaza totul se va produce: primul meu review pe un PlayStation 3 !

    Rock Band 2 insa este un joc care nu tine cont de consola pe care apare. Rock Band 2 este el insusi, si cand ii pronunti numele nu mai ai nevoie de nici o informatie suplimentara pentru a-i demonstra suprematia. Insa pentru ca review-ul sa nu se termine aici (PS3-ul merita mai mult) va trebui sa elaborez aceasta demonstratie de suprematie a band game-urilor pe care Rock Band 2 o are.
    Si nu sunt singurul care crede asta. Pe metacritic RB2 alaturi de fratele sau mai mic sunt cotate cu cele mai mari note pentru genul band game-urilor, deci nu sunt eu nebun.

    Tin sa va anunt insa de la inceput o mare dezamagire, din categoria "ce bine ca sunt european in Europa". Rock Band 2 a venit cu un set nou de instrumente imbunatatite fata de cele din primul joc al seriei. Insa, ca nefericirea sa fie completa, in momentul de fata si pentru o perioada nedeterminata, aceste instrumente sunt destinate exclusiv pietei Nord Americane. Cu siguranta ati vazut/auzit sau poate chiar ati avut ocazia sa vi se intample sa vi se rupa pedala de la setul de tobe. Devenise o situatie la fel de stinghera ca si RROD-ul la Xbox la un moment dat. Solutiile au aparut in mod evident pe internet, de unde si astazi poti achizitiona pedale custom, dar Harmonix a rezolvat problema oferind un nou set de tobe pentru RB2. Si de parca numai americanilor li s-ar fi intamplat necazul (noua pedala este mult mai solida si iti ofera posibilitatea de a bate ritmul mult mai bine prin flexibilitatea mai mare a arcului. Si mai mult, noile tobe sunt wireless ceea ce mai elimina un rand de fire din sufrageriile voastre. Ce n-am inteles eu insa tine de o mentalitate de gradinita. Sa zicem ca atunci cand canti la o chitara te mai plimbi prin camera, eventual faci si o miscare scenica. Cand esti la baterie - esti statornic. Practic nu poti sa te misti nici in stanga, nici in dreapta cu 'controllerul'. Insa nu pot sa inteleg legile fizicii dupa care s-au luat producatorii cand au hotarat ca singurul element cu fir al echipamentului sa fie microfonul. Cel mai plimbaret obiect din set este limitat de un fir. Destul de mare ce-i drept, dar e stresant gandul ca e acolo. Nu stiu daca pe PS microfonul wireless de la SingStar este compatibil cu Rockband. La concurenta, microfonul de Lips nu e compatibil decat cu Guitar Hero Metallica, Smash Hits si ce va aparea de-acum in colo. Un patch stiu ca s-a anuntat pentru microfonul de Lips si cred ca ar fi obligatoriu sa se intample acelasi lucru si cu cel de SingStar.

    Ca sa incheiem analiza asupra instrumentelor intr-o nota pozitiva, tin sa spun ca sunt foarte incantat de modul in care se prezinta chitarile. Nu era mult de imbunatatit la modelul initial de Fender Stratocaster insa producatorii le-au oferit chitarilor un aspect ceva mai realist, prin modificarea texturii pe care au oferit-o cozii chitarii, imitand foarte mult lemnul. Harmonix a continuat sa puna in continuare butoane de dimensiuni mai mici la capatul chitarii pentru strumming. Imi pare bine ca n-au preluat ideea touchscreenului aparuta la noile chitari Guitar Hero pentru ca din cate am inteles acel touch screen nu merge atat de bine. Insa in incercarea lor de a crea ceva mai realist chitara nu a castigat insa locul 1 in preferintele mele. Clinchetul si flexibilitatea strum-ului chitarii Les Paul din Guitar Hero imi ofera o senzatie care imi da mai multa incredere in momentul cand apas pe butoane. Am cantat la Rock Band si inainte si dupa ce am incercat o chitara Les Paul, deci nu poate fi vorba de un favoritism ales pe principiul primul venit - primul servit.

    Insa la capitolul jucabilitate si joc in sine, Rock Band 2 este cu siguranta cea mai buna experienta pe care o puteti trai. Doar prin posibilitatea de a importa in joc toate melodiile din Rock Band 1, facand ca toate sa apara in aceeasi aplicatie, Rock Band isi merita tronul. Si cu toate astea - e loc de mai mult. Continutul nou apare frecvent ca DLC si melodii in general din genuri mult mai variate. Dupa ce am vazut o melodie din playlistul RB apartinand genului Death am zis ca asa ceva e imposibil. Teoretic cele doua mari franchize muzicale au oferit publicului pana acum melodii destul de comerciale, care sa le trezeasca interesul cumparatorilor. Insa trebuie sa-i felicitam pe producatori pentru curajul de a aduce in joc si alte subgenuri muzicale decat cele asteptate.

    Ca dificultate, o melodie din RB e mult mai abordabila decat una de la GH. In timp ce dupa doar 2 saptamani de chitara pe RB deja stapanesc fraiele dificultatii Hard, pe medium inca fac pasi mici de furnicuta catre aceasta dificultate. Dificultatea nu consta neaprat in modul in care-ti vin butoanele ce trebuiesc apasate dar tin sa consider RockBand un joc mult mai ritmic decat GH. La Guitar Hero esti predispus greselii doar prin repetitivitate, in sensul ca-ti pica un fragment de melodie care se repeta de vreo 4-5 ori si daca esti suficient de nub cat sa nu-ti iasa din prima, ai stricat toata melodia. Varietatea oferita de Rock Band pe parcursul unei melodii intregi iti ofera sanse mai bune sa excelezi sau sa fii prost pe diferite fragmente ale piesei, astfel incat sa obtii rezultate satisfacatoare la final.

    Acest articol veti observa la sfarsit ca e unul mai special. Nu voi sta sa va povestesc despre posibilitatea de a va procura costume pentru imbracarea formatiei (copie dupa GH), de modul in care turneul se desfasoara (idee preluata de la World Tour de altfel) pentru ca oricat de interesante sau neinteresante ar fi aceste elemente nu conteaza. Imi aduc aminte prin primele saptamani cand eram o gasca de vreo 7-8 oameni, care la instrumente, care asteptandu-si randul.

    Unul dintre noi era neatent la inceputul melodiei asa ca a pus pauza cerandu-le celorlalti sa restarteze piesa. Desi toti pana in momentul respectiv au jucat jocul de nenumarate ori, nimeni n-a stat sa vada de fapt pentru ce canta. Dar in momentul cererii de restart toti am strigat in cor: NU ca pierdem fani!
    Imi pare rau pentru calitatea acestui articol dar eu nici pana in ziua de azi nu stiu pentru ce sunt importanti fanii in Rock Band 2. Stiu doar ca e foarte important sa nu restartezi melodia pentru ca-i pierzi.

    Alt element foarte important in Rock Band 2 este strategia. Huh? Exista tactica in jocul asta - veti intreb. Si eu am fost mirat la inceput.. dar va spun, chiar exista, si cand sunt 4 jucatori la consola, aceasta tactica este cel mai bine aplicata si satisfactia garantata.

    Sa fim seriosi, nu toti dintre noi suntem sau putem fi asi la acest joc asa cum salivam la clipuri pe YouTube, dar putem incerca. Progresand in cariera ajungi la un moment dat cand dificultatea easy este greyed out in sensul ca nu mai poate fi selectata. Ce faci cand sunt 3 'chitaristi' si un vocal in camera si nu puteti sa cantati la easy pe tobe, dar toata lumea vrea sa cante? Cantaaaaam. Si tactica se desfasoara in felul urmator - se alege cel mai nepraf dintre prafi la tobe si e pus sa cante. Problema e ca el e praf si pe easy, dar trebuie sa faca fata la Medium. Nu de alta, dar e Metallica - Battery si daca reusim sa o cantam pana la capat va fi deblocata la Quick Play.

    Ideea e simpla: star power-ul pe care-l declansezi cand iti ridici chitara iti mai ofera ceva. Cand un membru din formatie canta prost si e pe rosu, daca cineva declanseaza star power, al mai slab are sansa sa recupereze teren si ii e mult mai greu sa faca fail. Astfel, tactica se rezuma la calcularea momentului slabiciunii tobosarului, astfel incat sa-i oferi bonusuri sa aiba sansa sa se ridice si sa duceti melodia pana la capat. Simplu, nu? Doar ca n-a spus nimeni ca voi veti reusi sa luati toate bonusurile

    Intr-un final, va pot spune doar ca satisfactia oferita de cantarea unei melodii dificile este garantata, si daca ar fi fost sa rezum acest joc la doar 3 cuvinte, acestea ar fi urmatoarele: fun, fun fun!

    Grafica: 8
    Sunet: 10
    Story/Multiplayer: 10
    Gameplay: 10
    Impresie: 10

    Nota finala: 9.6
    Attached Images Attached Images 8075d1223188527-rock-band-2-game-2.jpg rockband_051-screenshot.jpg rock-band-23.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bravo man. Super review !

  3. #3 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Mersi. Maine o sa incerc sa fac cateva poze cu setupul si instrumentele sa le atasez aici

  4. #4 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Am primit si eu azi instrumentele si nu pot spune decat ..incredibil. E genial jocu'. Cant la tobe in prostie de cand mi-a venit .

  5. #5 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Nice one! Asteptam pozele!

    PS: Era culmea sa primeasca jocul asta 9 la sunet!

  6. #6 SP
    Member winkus's Avatar
    Un review bun. Felicitari.

    O mica precizare totusi...

    Quote Originally Posted by Khan View Post


    Acest articol veti observa la sfarsit ca e unul mai special. Nu voi sta sa va povestesc despre posibilitatea de a va procura costume pentru imbracarea formatiei (copie dupa GH), de modul in care turneul se desfasoara (idee preluata de la World Tour de altfel) pentru ca oricat de interesante sau neinteresante ar fi aceste elemente nu conteaza. Imi aduc aminte prin primele saptamani cand eram o gasca de vreo 7-8 oameni, care la instrumente, care asteptandu-si randul.

    Nici posibilitatea de a procura costume nici modul turneu nu sunt preluate de la Guitar Hero. Ambele exista si in Rock Band 1, joc aparut cu un an inainte de GH World Tour. De altfel chiar si Rock Band 2 a aparut cu o luna inainte de GH World Tour. Diferenta dintre modul turneu din Rock Band 1 si 2 e ca in primul aveai nevoie de de minim 2 membrii la formatie dar aici poti si solo.

  7. #7 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Sincer sa fiu Rock Band 1 l-am jucat pe Wii si acolo nu erau disponibile modurile si nici costumele. Nu ma asteptam sa fie diferente...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts