Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: User Review: Heavenly Sword

  1. #1 SP
    Junior Member TigeR's Avatar

    User Review: Heavenly Sword

    Cati dintre voi nu ati jucat God of War? Ei bine daca ati jucat/inchis seria God of War trebuie neaparat sa jucati Heavenly Sword. Probabil va intrebati prin ce se aseamana aceste 2 jocuri. Ei bine, obiectivul jocului e simplu:masacru total. Ca si in God of War, diferite combo-uri, miscari, etc. sunt si in acest joc. Dar totusi exista o oarecum diferenta, pe langa cea cu story-ul.

    "Beatiful warrior desserve a beautiful death"

    Probabil ati auzit de Kratos? Tipu` chelios? Ei bine Naiko este o TIPA. Da, ati auzit bine, personajul principal este o fata pe nume Nariko. Una chiar foarte talentata in arta razboiului. Nariko a trait cu tatal ei intr-o "tabara" a rebelilor care se impotrivea regulilor impuse de asa zisul rege, Bohan(The Reaven).

    Regele Bohan doreste sa detina a tot puternica sabie Heavenly Sword care, actual, o detine Nariko. Lumea spune ca, cu aceasta sabie poti distruge chiar si un milion de oameni, iar tu fiind singur. Ei bine se spune ca aceasta sabie a fost detinuta de Heavenly Warrior, care s-a intruchipat in ea dupa o lupta cu The Reaven. Bohan stiind ca doar aceasta sabie il poate distruge, vrea sa o aiba doar pentru el, ca nimeni sa nu il poata infrange. Ei bine, Bohan vazand ca nu poate sa o omoare pe Nariko cat timp detinea aceasta sabie, s-a gandit la un plan malefic, de al captura pe tatal ei. Ea incerca sa il readuca inapoi, dar tot tot odata sa il omoare pe Bohan si pe armata lui cu tot.

    Ei bine pe parcursul jocului esti ajutat de Kai, sora adoptiva a lui Naiko. Cu toate ca este doar un copil de doar 13 ani, stapaneste arta armelor ca un maestru de peste 50 de ani de experienta. Mama lui Kai a fost omorata de Flying Fox, unul dintre generalii lui Bohan. De atunci Kai a fost dramatizata tot restul vietii stiind ca mama ei este moarta. Pe cand Kai se strecura in depozitul regelui Bohan de arme sa i-a sabia Heavenly Sword pentru sora ei, Nariko, a vazut trupul mamei sale moarte. Cu acestea v-am povestit si cum Nariko a obtinut sabia, dar asta la infuriat pe The Reaven de 3 ori mai mult.

    Ca tot v-am luat la rost cam toata actiunea jocului, sa povestim cate ceva despre:gameplay si grafica.

    Despre partea cu gameplay-ul, va veti petrece cam toata perioada jocului ciopartind soldatii regelui Bohan. Daca nu ar fii introdus acele combo-uri dragute, cu siguranta jocul ar fi fost un mare bull****. De ce spuna sta? Pai nu cred ca v-ar convine sa stati mai mult din trei sferturi din joc sa apasati pe X incercand mai taiati cu cap, un picior, etc.

    Grafica, este oarecum, perfecta. Da, chiar foarte perfecta. In afara faptului de cateva detalii, jocul arata foarte bine cand il vezi la prima vedera. Dar cu timpul gasesti anumite detalii care te pun pe ganduri, alteori te dezamagesc. Unul poate din chestiile dezamagitoare, este design-ul inamicilor. Toti arata lafel, si nu numai, au aceleasi miscari.



    Developer:Ninja Theory
    Publisher:SCEI
    Distribuitor:Sony Computer Entertaiment Europe
    PlatformlayStation 3

    Gamespot Rating:8/10
    IGN Rating:7/10
    My Rating:8. 5/10
    Attached Images Attached Images heavenly_sword_1.jpg heavenly_sword_2.jpg heavenly_sword_3.jpg heavenly_sword_4.jpg heavenly_sword_5.jpg heavenly_sword_6.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci TigeR, am sa-ti spun acum cinstit (cum este si normal) despre bune si despre rele:

    Bune:
    - faptul ca ai incercat, ca te-ai agitat sa faci (acesta fiind deja al doilea review care trebuia respins)

    Rele:
    - nu mai atasa poze folosind tag-ul [IMG]http://www.consolegames.ro/forum/f46-reviews/926-user-review-heavenly-sword/f46-reviews/926-user-review-heavenly-sword/ scrie mare in regulament, doar ca attachment (mai ales poze de pe filehostinguri care nu accepta asa ceva)
    - cum Dzeu sa scrii de 20 de ori Naiko, cand pe ea o cheama Nariko ?!?
    - semnele de punctuatie. TOATE. Dupa fiecare punct, virgula, etc... se lasa un spatiu. Tu nu lasi.
    - "foarte perfecta" e pleonasm
    - prea putine detalii despre joc, prea multe pareri
    - cum adica God of War seamana cu Heavenly Sword prin "masacru total" ?
    - etc... please read http://www.consolegames.ro/forum/f51...nsolegames-ro/

    In final, e bine ca incerci, dar sper sa le elaborezi mai mult pe viitor. Bafta !

  3. #3 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Ei, nu fi rau, asa o alinta el, Naiko

  4. #4 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Pe langa cele zise de Monky... as mai avea si eu de precizat faptul ca ai inceput multe fraze cu "Ei bine..." si chiar deveni stresant cand citesti un review sa gasesti mai la toate propozitiile aceasi metoda de adresare. Stiu ca suna bine, dar trebuie mereu sa fi creativ sa vi si cu alte adresari pentru ca altfel cititorul isi va face o impresie proasta despre cel ce a scris si ii piere cheful de a citi mai departe si nu ar fi pacat? macar daca ai lucrat la el sa fie multumiti si cei ce il citesc . In rest e bunicel. Bafta in continuare si sper ca pe viitor vei face mai putin greseli

  5. #5 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Nice job TigeR! Nu spun ca e perfect, ca de altfel nici un review de aici, insa meriti toate felicitarile pentru efort! La cat mai multe si la cat mai bune!

    PS: Nu va sfiiti sa apasati acolo pe thanks, le merita chiar daca nu v-a dat pe spate review-ul...

  6. #6 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Deci TigeR, am sa-ti spun acum cinstit (cum este si normal) despre bune si despre rele:

    Bune:
    - faptul ca ai incercat, ca te-ai agitat sa faci (acesta fiind deja al doilea review care trebuia respins)

    Rele:
    - nu mai atasa poze folosind tag-ul [IMG]http://www.consolegames.ro/forum/f46-reviews/926-user-review-heavenly-sword/f46-reviews/926-user-review-heavenly-sword/f46-reviews/926-user-review-heavenly-sword/f46-reviews/926-user-review-heavenly-sword/f46-reviews/926-user-review-heavenly-sword/f46-reviews/926-user-review-heavenly-sword/f46-reviews/926-user-review-heavenly-sword/ scrie mare in regulament, doar ca attachment (mai ales poze de pe filehostinguri care nu accepta asa ceva)
    - cum Dzeu sa scrii de 20 de ori Naiko, cand pe ea o cheama Nariko ?!?
    - semnele de punctuatie. TOATE. Dupa fiecare punct, virgula, etc... se lasa un spatiu. Tu nu lasi.
    - \\\\\\"foarte perfecta\\\\\\" e pleonasm
    - prea putine detalii despre joc, prea multe pareri
    - cum adica God of War seamana cu Heavenly Sword prin \\\\\\"masacru total\\\\\\" ?
    - etc... please read http://www.consolegames.ro/forum/f51...nsolegames-ro/

    In final, e bine ca incerci, dar sper sa le elaborezi mai mult pe viitor. Bafta !
    No offence Monky, dar daca ar fi sa iau la rost fiecare review in parte, pt review-urile lui Bobby as scrie 20 de liniute d-astea, nu doar 6 cum ai scris tu aici.
    Daca vreti sa punem un standard calitativ pt review-uri, haideti sa o facem pt toata lumea zic eu.
    De fapt, daca ma gandesc putin, ar fi o idee buna sa impunem un standard de lungime si calitate.

    Pt revieweri: pls pls, cititi review-ul macar o data dupa ce il scrieti!

  7. #7 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    @taw: review-urile mele sunt foarte vechi si au fost postate doar sa fie ceva pe site la lansare. Nu am avut nicio pretentie la ele. Si la ale mele nu poti sa te legi de marime ca sunt maricele si nici ca nu dau informatii despre joc. Nu compara review-uri de 2-3 pagini cu unele de 15 randuri. Uita-te la cel cu Mass Effect si vorbeste de acela. Restu sunt foarte slabe, stiu asta, au fost puse doar pentru a fi ceva pe rubrica la inceputul site-ului

  8. #8 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Mie-mi plac, oricum ar fi ele! Pt. ca sunt scrise cu pasiune! Si sunt user review, si nu ceva profesional... Eu as propune o rubrica separata pentru review-urile profi, si o sectiune pt. user-review, unde sa poata scrie tot omu ceva despre jocul preferat!

    LE: OMG, acuma vad ca Bobby are aproape 1000 de posturi intr-o luna! Asta numesc eu activitate!

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    TigeR: scuze daca am fost prea direct, dar mai bine sa ti se arate unde sunt ariile in care trebuie sa imbunatatesti decat sa nu ti se spuna nimic. Chiar ai putea sa-ti refaci review-ul, sa arati ca se poate si mai bine. Multa bafta in continuare !

    DonAdryan: TigeR a incercat (a avut 3 review-uri, din care acesta a fost cel mai bun). Am apreciat efortul si de-aceea a si fost acceptat. Pentru toti exista un inceput.

    Taw, nu sunt parintele lui Bobby, asa ca nu inteleg de ce-mi spui mie de review-urile lui Bobby. Poti sa i te adresezi lui direct si sa pui cate liniute doresti. Cat despre calitatea reviewurilor si acel "impunem", eu zic sa o lasati mai usor. O sa poata sa "impuna" cineva ceva aici in momentul in care va demonstra ca detine acele calitati. Pana acum Bobby a incercat, iar review-ul scris pentru ConsoleGames, si-anume Mass Effect eu zic ca este destul de ok (desi scris la 5 dimineata, cu mine pe cap). De la tine Taw insa nu vad absolut nici-un review, therefore nu exista termen de comparatie...

    Cat despre lungime, mai cititi si voi regulamentul ca de-aia ne-am chinuit sa scriem acolo clar cat trebuie sa aibe un review si ce reguli de "conduita" ar trebui sa respecte. Calitatea nu o putem masura din pacate si ramane la latitudinea moderatorilor daca se accepta sau nu, iar userii sunt liberi sa comenteze despre calitatatile unui review cat de mult doresc.

    And now please back to topic - User Review: Heavenly Sword

  10. #10 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    @Monky
    Motivul pentru care nu fac review pe acest forum il stii foarte bine.
    L-am dat pe el exemplu pt ca e chief editor si ca ar trebui sa fie un exemplu pt noi toti, that's all.

    @Bobby
    Nu am zis ca review-urile tale sunt rele, doar ca trebuie sa le mai citesti de 1-2 ori inainte sa le postezi.Eu stiu destul de bine cata munca e depusa pentru un review, iar ale tale sunt chiar lungi.So..

    Am sa inchei discutia aici pt ca am un respect prea mare pt Monky & darkone & Co. si pt munca lor pe acest forum.
    P.S. Acum citesc regulamentul si eu, recunosc (cu rusine ) ca nu l-am citit pana acum.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Zvon: Heavenly Sword 2 By darcangel in forum Console News
    Replies: 13 Last Post: 03-09-2008, 16:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts