Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: User Review: Legend of Kay Anniversary (PS4)

  1. #1 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar

    User Review: Legend of Kay Anniversary (PS4)

    Mare mi-a fost mirarea cand am aflat ca un joc atat de putin cunoscut ca Legend of Kay a primit o varianta remasterizata, avand in vedere ca doar titlurile cu renume si un fan base imens in industria de gaming au primit acest tratament pana acum. Ce-i drept, nici eu nu auzisem nimic despre varianta originala a acestui joc, care se pare ca a fost lansata acum zece ani pe PlayStation 2. Jocul aduce, pe departe, cu Ratchet and Clank sau Knack si imbina platforming-ul cu puzzle-uri simpliste si cu un sistem cat de cat decent de combat.

    Story-ul este cu singuranta elementul care trage cel mai mult jocul in jos. Intr-un taram pisicesc, unde pacea si ordinea este deranjata de catre maleficele clanuri de maimute si sobolani, un tanar pisoi cunoscator de arte martiale isi pune viata in pericol pentru a salva taramul. Nu ca m-as fi asteptat la un plot twist care sa dea cu totul peste cap jocul, insa dialogurile puerile si simplitatea story-ului au fost de departe cele mai plictisitoare parti ale jocului.

    La polul opus al story-ului se afla gameplay-ul jocului. Acesta este foarte bine imbinat si alterneaza intre secvente de platforming si de combat. Odata cu avansarea in joc, ambele elemente mentionate mai devreme vor avea un nivel mai ridicat de dificultate. Astfel, saritul de pe o sfoara pe alta fara a cadea in apa va fi inlocuit de platforme suspendate miscatoare, care necesita un moment de gandire inainte de a actiona si care cer o inaltuire de miscari precise pentru a trece mai departe. Numarul de inamici se va inmulti exponential, lucru ce uneori va pune jucatorul in situatii dificile.

    Din pacate, nu totul este roz cand vine vorba de gameplay. Jocul vine la pachet cu o camera foarte incapatanata, care de multe ori va "fugi" in directia opusa fata de cea pe care jucatorul o doreste. Nimic nu este mai amuzant decat sa incerci sa lupti cu o droaie de inamici pe care nici macar nu-i vezi, sau sa sari pe o platforma aflata in miscare in timp ce pisicelul Kay se uita in directia opusa.

    Aproape ca-mi vine sa ii iert toate neajusurile, avand in vedere micile boss fight-uri de-a dreptul geniale. Fiecare boss necesita o abordare diferita, iar decorul este cu totul schimbat de la o arena la alta. Daca un boss are ca slabiciune atacurile melee, ei bine, developer-ul are grija sa ne puna osul la treaba cu niscaiva platforming. Astfel, Kay va fi nevoit sa sara de pe un element miscator pe altul in timp ce boss-ul va arunca cu mingi de foc spre el... fun, right?

    Mi-a luat aproximativ 14 ore sa termin jocul si desi per total sunt incatat de experienta avuta, nu pot spune ca nu am avut parte si de o portie maricica de frustrari. Insa avand in vedere ca Legend of Kay Anniversary este bazat pe un joc vechi de 10 ani, am sa-i mai uit din neajunsuri. Il recomand? Cu siguranta... cat timp il prindeti la o reducere buna, sau chiar gratis via PlayStation Plus.

    Poveste: 5
    Gameplay 8
    Sunet 7
    Grafica 7

    Nota finala: 6.75
    Attached Images Attached Images legend_of_kay_anniversary.jpg

  2. #2 SP
    Member LeicaBogdan's Avatar
    pare interesant....o sa arunc si eu o privire la un trailer ceva
    iar la trofee? e greu de realizat platina la el?

  3. #3 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Nu sunt fan trofee/ achievements... nu le "adun", asa ca nu prea pot sa-ti spun daca e usor sau nu sa faci platina. Sorry!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Legend of Kay - Anniversary By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 0 Last Post: 24-07-2015, 15:07
  2. User Review: Batman Arkham Knight - PS4 By raducucosmin in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 6 Last Post: 20-07-2015, 17:21
  3. User Review: Grand Theft Auto 5 (PS4) By naz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 2 Last Post: 19-07-2015, 18:06
  4. User Review: Shovel Knight (PS4) By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 6 Last Post: 18-05-2015, 12:20
  5. User Review: Brutal Legend (Xbox 360) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 16-12-2009, 00:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts