Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 1 of 1

Thread: User Review: The Fall - PS4

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    User Review: The Fall - PS4

    Anul acesta ne-a adus o multime de jocuri bune pe generatia actuala de console, nu ma asteptam sincer sa fiu. Dupa cateva jocuri mai cu nume precum Batman, The Witcher 3, Bloodborne, The Order, au venit si jocuri mai "mici" pentru unii, Vanishing of Ethan Carter, Everybody's Gone to the Rapture, The Fall, Life is Strange. Sa fiu din nou sincer, nu credeam ca au vreo sansa aceste titluri mititele. Bine ca m-am inselat, din nou. Hai sa va spun in cateva randuri cate ceva despre The Fall, sa vedem daca merita banii si timpul vostru.

    Introducere

    Fondatorul studioului Over The Moon, John Warner(sper ca nu am facut vreo confuzie) a reusit prin deja celebrul Kickstarter sa isi duca treaba la bun sfarsit dupa aproape un an. Anul trecut jocul a fost lansat pe PC, anul acesta datorita arhitecturii noilor console, am primit si noi astia mai sarmani acest titlu indie.

    The Fall este o combinatie de point and click adventure, shooter si platformer. Cei de la Over The Moon ne spun ca jocul este inspirat dupa alte titluri mai cunoscute, Monkey Island si Super Metroid. Faza cu Monkey Island nu prea am inteles-o prea bine, nici macar o secunda nu m-am gandit la acel joc din anii '90, nici macar mecanica. Sau poate imi joaca memoria feste.

    Poveste si Gameplay

    Actiunea acestui joc SF este plasata intr-un univers intunecat iar cand spun intunecat nu folosesc o metafora. Va las pe voi sa descoperiti aceasta atmosfera ciudata, o atmosfera destul de sinistra din punctul meu de vedere. Pana aproape de final nu prea intelegi cine, ce, unde, cum.

    Jocul incepe cu un astronaut care se prabuseste pe o planeta foarte ciudata. Imediat dupa acesta prabusire astronautul nostru nu mai mai da niciun semn de viata. Aici intra in actiune ARID, Inteligenta Artificiala din costumul nostru. Prima directiva a EI devine si cea mai importanta, salvarea pilotului prin acordarea primului ajutor intr-un timp cat mai scurt. Dupa ce reuseste sa controleze costumul, ARID incepe sa caute cu disperare un centru medical pe aceasta planeta fara nume. De aici incepe actiune de salvare a colonelului Josephs, timpul fiind cel mai mare inamic al nostru.

    La capitolul gameplay m-a dezamagit, e un pic peste mana schema de control, dar poate am eu o problema. Nu stiu cum e pe un PC, dar pe PS4 e cam aiurea. Daca il incercati sau ati facut-o deja chiar va rog sa lasati cateva randuri. Pacat, asta o sa cam pape din nota finala.

    Grafica si Sunet

    Despre grafica nu pot spune prea multe, este un joc 2D care m-a dus cu gandul la alt joc ciudat dar bun, Limbo. Pare un Limbo mai colorat, de fapt chiar este mai colorat. Mi-a placut ce am vazut, nu sunt genul care vrea numai "next-gen", CGI, blabla, dar nu suport nici pixelii aruncati pe ecran. Am depasit era Atari, totusi. Per total am fost multumit de ce am vazut, sa vedem daca mi-a placut si ce am auzit.
    Voice acting-ul e de nota 10, vocea lui ARID m-a dus cu gandul la EDI, eheee, frumoase amintiri. Care EDI, cum adica? EDI din Mass Effect, jocul meu preferat. Mi-ar fi placut totusi si un pic de muzica, ceva sunete mai, nu stiu cum, ceva sa faca atmosfera mai apasatoare.

    Concluzie

    Din ce am inteles The Fall este prima parte dintr-o trilogie. Trilogia incepe promitator, iar prima parte se termina intr-un mare fel din punctul meu de vedere, bineinteles. Am dat gata joculetul in vreo 4 ore, daca eram mai concentrat poate reuseam mai repede. Nu va grabiti, nu are puzzle-uri absurde, chiar sunt logice, iar cele mai multe sunt foarte bune. Pretul mi se pare destul de bun, din pacate pe Store-ul romanesc nu e urcat inca, am luat legatura cu cei care se ocupa de treaba asta si au promis ca in cel mai scurt timp va fi disponibil si la noi. Daca tot am adus vorba de bani cam atat ar trebui sa scoti din buzunar:
    USD $9.99, EUR €6.99 GBP £5.99. Pe la noi ar trebui sa ajunga la vreo 30 de lei, vom vedea. Eu spun ca merita fara sa stati prea mult pe ganduri.

    Poveste: 9
    Grafica: 8
    Sunet: 8
    Gameplay: 7

    Nota finala: 8

    Attached Images Attached Images fall_05.jpg fall_04.jpg fall_03.jpg fall_02.jpg fall_01.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: The Vanishing of Ethan Carter - PS4 By Dant3 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 27 Last Post: 29-05-2020, 21:25
  2. User Review: Wolfenstein: The New Order (PS4) By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 4 Last Post: 30-03-2015, 13:50
  3. User Review: The Lego Movie Videogame - PS4 By naz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 23-05-2014, 22:45
  4. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00
  5. User Review: Resistance - Fall of man By w1sT in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 02-08-2008, 17:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts