Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 1 of 1

Thread: User Review - Tearaway PS Vita

  1. #1 SP
    Senior Member Danny's Avatar

    User Review - Tearaway PS Vita

    Prezentare: Tearaway este un joc de tip third person platformer, creat de Media Molecule, developerii jocului Little Big Planet. Cei de la MM au vrut ca acest sa joc sa foloseasca toate functiile unui Vita. Daca esti un detinator de Vita si nu ai jucat jocul inca, ar fi bine sa o faci! Povestea este una simpla cu multe peripetii pe parcurs. In joc esti un messenger pe nume Iota sau Atoi (in cazul in care preferati un caracter feminin). Da, numele este scris invers! Misiunea lor este de a livra un mesaj unic jucatorului "The You", acela fiind chiar tu. Spre aventura de a livra mesajul unic, Iota* este ghidat de un narator si NPCs pe tot parcursul drumului spre soare printr-o lume de hartie. Sa nu uitam de scraps, enemy-ul care incearca sa te opreasca din livrarea mesajului.

    Gameplay si grafica: Cei de la Media Molecule au vrut sa foloseasca toate functiile unui Vita si au reusit. De la camera frontala pana la six-axis. E nevoie de tocuh-screen si rear pad pentru a muta diferite obiecte pentru ca Iota sa poata trece mai departe in aventura si pentru a distruge anumiti scraps.

    Intr-un joc de tip adventures nu au cum sa lipseasca collectibles si side misions. In Tearaway sunt putin diferite fata de alte jocuri, collectibles fiind cadouri de culoare rosie si de culoare albastra. Cadourile albastre sunt insotite mereu de un NPC care te roaga sa faci diferite lucruri pentru el. La deschiderea unui cadou, din el sar confetti cu care poti cumpara diferite ornamente pe care le poti folosi pentru a costumiza caracterul sau caracterele intalnite pe drum care au nevoie de o "imbunatatire".

    Pe langa ornamente, messengerul nostru are si o camera de fotografiat destul de complexa, aceasta avand diferite moduri si filtre. Camera este folosita pentru a face poze, evident, doar ca pe parcurs o sa intalneasca diferite obiecte si animale care sunt de culoare alba si care, odata fotografiate, devin colorate. Veveritele si elanii au nevoie de camera principala pentru a face poze unui obiect (ce doresti, perete, birou, tabloul cu Cina cea de taina), iar veverita/elanul primeste ca skin poza facuta. Nu iti poti imagina un elan cu "Cina cea de taina" pe el. Nu sunt challenge-uri grele, se pot colectiona fara prea multa bataie de cap sau vreun ghid. Controlul devine uneori prea sensibil, in unele zone necesita atentie, ca de nu, poc in groapa. Noroc ca sunt checkpoint-uri la tot coltul. Camera este bine fixata, uneori nu poti vedea collectibles-urile si le poti rata fara sa iti dai seama.

    Sa nu uitam ca poti creea ce doresti din hartie: ai o masa si diferite hartii colorate pe care poti desena tot ce iti trece prin cap, iar apoi sa le decupezi si sa le folosesti pe caracter si NPCs.

    Despre grafica nu e foarte mult de vorbit: totul este facut din hartie de diferite culori. Messengerul, drumul, animalutele, muntii, iarba (da, are iarba. Mafia 2 @ PS3), apa, valuri, nisip, etc. Grafica este una bine pusa la punct cu diferite peisaje frumoase ce incanta ochiul. Nu am intalnit niciun fel de defect pe tot parcursul jocului.

    Sunet si voice acting: Sunetul este pe masura jocului, foarte bun. Coloana sonora e perfecta: de multe ori ma opresc doar ca sa admir peisajul si sa asculta muzica. Uneori am in minte unele soundtrack-uri din joc. Daca nu ma insel, in joc e doar putin voice acting: vocile naratorilor si doua sau 3 caractere cu care te mai intalnesti pe parcursul aventurii. In rest, NPCs scot doar diferite sunete fara voci....

    Concluzie: Un joc caruia imi pare rau ca nu i-am acordat atata atentie la inceput, un joc pe care l-am jucat cu atata nerabdare si am fost la fel de entuziasmat chiar si la al doilea gameplay. Cumparati-l cu incredere!

    Story: 9
    Gameplay:8
    Grafica:9
    Sunet:9
    Nota finala: 9

    Ti-ai imaginat vreodata ca poti alerga prin munti cu un porc? Daca nu, e timpul sa joci Tearaway!


    * Am scris Iota pentru ca el a fost caracterul meu.
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Muramasa Rebirth (PS Vita) By OEE in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 4 Last Post: 30-04-2014, 20:37
  2. User Review: Battlefield 2 Review By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2010, 00:09
  3. User Review: Resistance 2 By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 10 Last Post: 29-11-2009, 19:05
  4. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts