Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 1 of 1

Thread: User Review: Tales from the Borderlans Ep. 3-5

  1. #1 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar

    User Review: Tales from the Borderlans Ep. 3-5

    Va vine sa credeti sau nu, cei de la TellTale Games au reusit sa duca la bun sfarsit jocul episodic Tales from the Borderlands. Daca ei au terminat jocul, este randul meu sa termin review-ul inceput in urma cu 8 luni (incredibil cat de repede trece timpul...). Am dezbatut deja, in review-ul initial aspectele legate de grafica, sunet si gameplay. Astfel, ce imi ramane de facut este sa scriu cateva impresii generale despre joc si despre elementele pe care TellTale Games trebuie sa le schimbe in reteta putin invechita pe care o urmeaza.

    Unul din punctele forte ale jocului este reprezentat de personaje, fiecare fiind dezvoltat cu multa atentie. La inceput imi pareau doar marionete create cu un singur scop: acela de a starni umorul jucatorului. Insa, pe parcurul celor 5 episoade, am realizat ca pot starni si emotii si inca unele foarte puternice. Am descoperit in fiecare trairi interioare si sentimente la care nu m-as fi asteptat, jocul transformandu-se intr-o lectie despre prietenie si sacrificiu. Asadar, personajele sunt rotunde, evoluand cu brio de la statul initial. In mod normal te atasezi foarte usor de asemenea personaje, insa faptul ca a trecut un an intre primul si ultimul episod altereaza enorm acest sentiment. In tot acest timp jucatorul va uita amanunte, ce par minuscule, despre poveste si personaje, dar fara ele experienta nu este una totala. De aceea recomand (din nou) sa asteptati lansarea completa a unui joc episodic, deoarece ajuta enorm la imersiune si la apropierea de personaje si poveste.

    Povestea, fiind conturata cu ajutorul acestor minunate personaje evolueaza si ea frumos, de la ceva banal, cum parea initial, la ceva profund si emotinonant spre final. Totusi, daca scenaristii dadeau dovada de mai mult curaj in unele momente, puteau atinge ceva mai complex, din punct de vedere emotional (cred ca cei care au terminat jocul stiu la ce ma refer).

    Asa cum am spus mi-a placut foarte mult povestea, insa este ceea ce au creat cei de la TellTale, ci nu ceea ce am creat eu, asa cum mi s-a promis la inceputul fiecarui joc al acestui studio. Vreau sa spun ca TellTale ne da doar iluzia unor alegeri importante. Am jucat anumite segmente de doua ori pentru a vedea daca evenimentele se schimba, dar am fost dezamagit. Din ce am citit aici pe forum, unii colegi chiar lauda Life is Strange la acest capitol. Poate cei de la TellTale vor urma acest exemplu.

    O poveste buna, construita in jurul unor personaje pe masura, nu reprezinta un element definitoriu pentru calitatea unui joc. Este adevarat ca, de multe ori, aspectul grafic paleste in fata unei povesti bune, dar nu este oare posibil ca ambele sa fie la un nivel egal? Motorul grafic al celor de la TellTale da semne clare de oboseala, stricand in unele momente experienta de joc. Nu atac stilul cartoonish, pana la urma este un trademark al lor. Ma refer la texturi de calitate slaba, la frame rate-ul care uneori se duce mult in jos sau la timpi de incarcare inutili.

    Un alt lucru care deranjeaza majoritatea fanilor TellTale, printre care ma numar si eu, este durata imensa intre episoade, care, asa cum am mai spus, fragmenteaza experienta. TellTale Games are trei proiecte care se desfasoara concomitent (Tales from the Borderlands, Game of Thrones si Minecraft: Story Mode), insa sufera unul din cauza celuilalt. Dupa parerea mea, ar multumi mai multi fani daca ar scoate un joc bun pe an, decat trei care sunt nefinisate.

    In concluzie va spun ca nu este deloc un joc slab, dar exista sentimentul acela ca putea fi mult mai bun.
    Acum ca au aparut toate episoadele, vi-l recomand cu drag, mai ales daca sunteti fani ai seriei celor de la GearBox.

    Story: 9
    Gameplay: 8
    Grafica: 7,5
    Sunet: 9 (datorita actorilor vocali)
    Impresie personala: 8
    Nota finala: 8,3
    Attached Images Attached Images tales-borderlands.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Licitatie: Tales from the Borderlands - PC By Dant3 in forum Licitatii
    Replies: 21 Last Post: 16-12-2015, 00:50
  2. Tales From The Borderlands By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 33 Last Post: 23-10-2015, 20:47
  3. User Review - Book of Unwritten Tales 2 By LeicaBogdan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 4 Last Post: 02-10-2015, 17:10
  4. User Review: Tales from the Borderlans Ep 1&2 By raduadelin in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 27-03-2015, 18:44
  5. Replies: 0 Last Post: 27-09-2012, 17:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts