Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 2 of 2

Thread: User Retro Review: Policenauts

  1. #1 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar

    User Retro Review: Policenauts

    Acum 3 ani am scris un mic review pentru unul din primele jocuri ale lui Hideo Kojima, Snatcher. Intre timp am reusit sa joc si titlul care a fost numit ”The Next Generation of Snatcher”, Policenauts. Inainte de a vorbi despre jocul in sine, vreau sa spun cateva cuvinte despre istoria lansarilor acestui joc. Prima versiune a lui Policenauts s-a lansat in Japonia pe platforma NEC PC-9821 in anul 1994 si a fost primita foarte bine de catre fani. Un an mai tarziu a aparut Policenauts: Pilot Disk pentru 3DO, acesta continea un demo pentru viitoarea lansare a jocului pe aceasta platforma si o enciclopedie despre povestea jocului si development. Versiunea full pentru 3DO a fost lansata in septembrie 1995. Pe Playstation jocul a venit in ianuarie 1996, cu numeroase imbunatatiri grafice. Ultima lansare a fost pe Sega Saturn in septembrie 1996. Cu toate acestea, jocul nu a primit niciodata o lansare oficiala in afara Japoniei, desi a fost anuntata una pentru versiunea de Sega Saturn, a fost abandonata de Konami mai tarziu. Dupa ce Kojima a castigat multa popularitate datorita seriei Metal Gear Solid, multi fani doreau o versiune in engleza a jocului, dar nu au fost ascultati. Singura speranta venea de la un proiect de localizare inceput de 3 fani ai jocului, Marc Laidlaw, Artemio Urbina si Michael Sawyer. Acestia, impreuna cu echipa lor, au lansat in 2009 un patch care traduce in engleza versiunea de Playstation a lui Policenauts. Traducerea lor e una cat se poate de buna, nici Konami nu cred ca ar fi facut-o mai bine.

    Sa revenim la jocul nostru. Policenauts, ca si Snatcher, este un joc adventure, un predecesor al filmelor interactive pe care le avem azi (Heavy Rain, jocurile Telltale, Life is Strange etc..). Povestea jocului incepe in anul 2040, in Old Los Angeles, unde facem cunostinta cu personajul principal, Jonathan Ingram. Acesta este un fost “Policenaut”, un membru al unei echipe de astronauti antrenati pentru a proteja locuitorii unei noi statii spatiale, Beyond Coast. In anul 2013 Jonathan a avut un accident din cauza caruia a ramas in spatiu intr-o stare de hibernare timp de 25 de ani. Dupa ce a fost salvat si s-a dovedit a fi inca viu, acesta a ales sa devina un detectiv in Old Los Angeles. Intriga jocului incepe cand fosta lui sotie, care locuieste pe Beyond Coast, il viziteaza pentru a-i cere ajutorul, deoarece actualul ei sot a disparut. Asta il face pe Jonathan sa se intoarca pe statia spatiala pentru a rezolva cazul, iar acolo se intalneste cu fostul sau coleg, Ed. Restul este o aventura plina de conspiratii si intorsaturi de situatie, asa cum ne-a obisnuit Kojima.

    Dupa obiceiul lui Kojima, povestea jocului este inspirata din o multime de filme, de data aceasta cel mai evident fiind Lethal Weapon, duo-ul Jonathan-Ed urmand modelul clasic de “buddy cop”. Nivelul de detalii pe care il intalnim in joc e impresionant, Kojima oferindu-ne cu incredere o multime de informatii despre zborul in spatiu si biologie, asa cum in MGS va vorbi despre armele nucleare si genetica. Un alt lucru care merita mentionat e ca Meryl din seria Metal Gear si-a facut prima aparitie in Policenauts, iar Kojima a pastrat-o pentru ca i-a placut foarte mult personajul. Policenauts face o treaba minunata in a-si prezenta tema principala, reprezentata de greutatile pe care le-a intampinat omenirea atunci cand a inceput sa plece e acasa, de pe Pamant.

    Gameplay-ul este in mare parte point & click clasic. Odata ajuns intr-un loc poti selecta diferite obiecte pentru a le examina sau personaje cu care sa dialoghezi. Aceste dialoguri pot deveni destul de detaliate, avand posibilitatea sa afli o multime de lucruri despre viata unor personaje sau despre situatia in care te aflii. In acelasi mod poti afla detalii despre aproape orice obiect dintr-o camera. La un moment dat esti pus in fata unei colectii de CD-uri si desi nu au nici o importanta pentru avansarea povestii, poti sta sa il asculti pe fiecare din ele, majoritatea fiind soundtrack-uri ale jocurilor Konami. Jocul e plin de detalii de acest gen si easter egg-uri, putand sa pierzi destul timp facand lucruri in afara povestii principale(like trying to make Meryl let you touch her boobs). Una din partile mai putin placute e faptul ca dialogurile pot deveni prea lungi si putin plictisitoare. Pe langa point & clicking, in cateva momente din joc exista secvente de shooting care pot deveni destul de dificile, mai ales ca jocul poate fi jucat doar folosindu-te de D-pad. Parerea mea e ca gameplay-ul a imbatranit destul de bine, fiind cat se poate de jucabil chiar si in 2016.

    Grafica jocului e inspirata foarte mult din anime-uri, de la stilul in care sunt desenate personajele la paleta de culori. Si in ciuda rezolutiei destul de scazute, jocul arata foarte bine. Sunetul, de asemenea, e superb. Coloana sonora i se potriveste perfect si te introduce in atmosfera jocului, fie ca e vorba de o scena de actiune sau o discutie linistita cu un personaj. Tema principala a jocului va fi mai tarziu folosita in intro-ul lui Metal Gear Solid, fiind melodia care ruleaza cand apare logo-ul Konami. Vocile personajelor, desi sunt in japoneza, se potrivesc si ele cat se poate de bine jocului.

    In concluzie pot spune ca, desi nu e perfect, Policenauts e un joc extraordinar, prin care Kojima si-a exprimat dorinta din copilarie de a deveni astronaut.. si detectiv in Los Angeles. Povestea nu e foarte complexa, dar e spusa cat se poate de bine, iar jocul devine destul de emotionant in anumite momente. Cu siguranta nu o sa uit cele 10 ore pe care le-am petrecut cu Policenauts, un joc care a fost numit de unii fani “A Video Game Odissey” .


    Note:

    Poveste: 9.5
    Gameplay:9
    Grafica:9
    Sunet:10
    Impresie personala:10

    Nota finala: 9.5



    Trebuie sa le multumim celor de la Policenauts.net pentru traducerea in engleza.
    Attached Images Attached Images 1.jpg psogl2_002.jpg psogl2_006.jpg psogl2_013.jpg psogl2_014.jpg psogl2_022.jpg psogl2_023.jpg psogl2_030.jpg psogl2_035.jpg psogl2_048.jpg psogl2_051.jpg psogl2_061.jpg psogl2_063.jpg psogl2_067.jpg psogl2_076.jpg psogl2_086.jpg

  2. #2 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Nu stiu cum sa-ti zic dar melodia asta o am eu la celular Nu am jucat jocul insa cand am ascultat melodia asta prima oara acum ceva timp mi-a adus instant aminte de Metal Gear Solid de pe PS1, jocul meu nr.1 de pe acea platforma

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Retro Review: Snatcher By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 9 Last Post: 16-03-2013, 13:56
  2. User Retro Review: Counter-Strike By Mario in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 20 Last Post: 28-04-2010, 20:35
  3. User Retro Review: Metal Gear Solid By drik in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 4 Last Post: 16-03-2010, 22:39
  4. User Retro Review: Sonic the Hedgehog By Tom_Cat in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 06-03-2010, 10:24
  5. User Retro Review: Abe's Oddysee By Honord in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 5 Last Post: 04-03-2010, 15:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts