Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: User Review: Far Cry Primal - PS4

  1. #1 SP
    Junior Member yuryca's Avatar

    User Review: Far Cry Primal - PS4

    Presupun ca toata lumea stie ca a aparut un nou Far Cry si presupun si ca toata lumea este sceptica in privinta jocului deoarece acesta devine mai mult o serie in genul la Assassin's Creed. Dar spre uimirea mea acest joc este net superior celorlalte din serie si are sanse sa devina unul dintre cele mai bune FPS-uri ale anului.

    Poveste

    Actiunea jocului este situata in epoca de piatra (in anul 10.000 inaintea lui Hristos ) intr-o locatie numita Oros, undeva in Europa Centrala. Jucatorul "intra in pielea" unui caracter numit Takkar, membru al tribului Wenja,care in urma unei ambuscade ramane singur si obiectivul sau este reabilitarea tribului si salvarea camaraziilor sai din mana triburilor adverse. Desi pare o poveste generica pentru jocuri, principalul pericol nu este reprezentat de triburile adverse ci de animalele feroce ale erei respective.

    Un lucru de retinut este acela ca actiunea jocului este mai mult bazata pe surviving, un lucru nou pentru aceasta serie care deobicei te introducea intr-o zona de razboi. Pe masura ce avansezi vei invata tot mai multe abilitati care iti vor permite sa controlezi animale, sa craftezi arme diverse (precum spear-uri,bow-uri si diferite bombe ) si sa dobandesti diferite skill-uri.

    Deoarece este un joc recent as vrea sa nu intru foarte mult in plot details and stuff si sa va las sa "savurati" povestea jocului.

    Gameplay

    Acum vine partea interesanta, desi Ubisoft ne-a obisnuit cu un arsenal diversificat, in acest joc se pune foarte mult accent pe melee combat iar arsenalul de care dispunem este dastul de redus. Jocul m-a surprins prin faptul ca este mult mai interesant sa explorezi lumea vasta si salbatica a Oros-ului si sa iti dezvolti tribul si abilitatile decat sa faci misiunile de la Main Story. Faptul ca poti sa dresezi diferite besti pe masura ce avansezi si sa iti construiesti tu tot felul de upgrade-uri primitive la arme,este un lucru foarte interesant.
    Desi jocul este diferit,are si cateva aspecte similare cu Far Cry 3 & 4, precum Outpost-urile inamicilor care pot fi cucerite si iti vor permite functia de "Fast Travel" .

    Ciclul de Day&Night functioneaza perfect, noaptea fiind mult mai periculos sa explorezi sau sa vanezi, deoarece animale salbatice,precum lupii, umbla in haite si sunt gata in orice moment sa te atace.
    Presupun ca am vorbit destul de aspectele pozitive ale jocului, si este momentul sa vorbim putin de partile negative ale acestuia. Principal as vrea sa subliniez faptul ca Story-ul este plictisitor si ca misiunile sunt destul de generice. Jocul fiind bazat mai mult pe melee combat nu o sa vorbesc acum de lucruri care tin de genul FPS foarte mult. Un alt lucru deranjant este faptul ca la un moment dat dificultatea jocului incepe sa se micsoreze, adica sa fiu mai precis: odata ce ai cateva abilitati si ai un pet puternic jocul devine foarte simplu, de la inceputul foarte greu in care trebuie sa te feresti de orice pericol si sa nu te aventurezi in cine stie ce zone, jocul devine pur si simplu un beat'em up sa zic asa mai direct.

    Grafica & Sound

    Din punct de vedere grafic jocul este o capodopera, lumea pare atat de vie, caracterele sunt foarte bine realizate,efectele de gore(sa zic asa ) sunt ok iar totul din jurul tau pare autentic acelei ere. La capitolul sound nu o sa prea vorbesc deoarece nu am nici un repros, soundtrack-urile si sunetele jocului completeaza si ele autenticitatea epocii de piatra.

    Concluzie

    Cred ca este singura data cand sunt uimit de un joc scos de Ubisoft de la inceput, fara bug-uri, fara fps drops, fara freeze-uri sau crash-uri. Jocul este foarte bine optimizat pe consola si are in opinia mea sansa sa devina unul dintre cele mai bune jocuri ale acestui an. Desi are si anumite aspecte negative, jocul este un "must-play", nu stiu momentan care este rejucabilitatea jocului dar o sa revin cu update-uri.


    Story: 8
    Gameplay: 9
    Sunet: 9
    Grafica: 10
    Nota Finala: 9

    Nota personala: 10
    Attached Images Attached Images 1.jpg

  2. #2 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Au eliminat din joc castorul ala nenorocit? Honey badger sau cum naiba ii spunea? Nu de alta dar ma intalneam cu rinoceri, crocodili, tigrii sau lupi in Far Cry 4 ....nu era nici o problema. In schimb cand vedeam rah...atul ala de castor fugeam de rupeam pamantul
    Attached Images Attached Images fc4_e3_honey_badger_1080.jpg

  3. #3 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    ohohoh, they are back, with a vengeance!
    Honey Badger never forgets, Honey Badger never forgives!

  4. #4 SP
    Junior Member BajaCustom's Avatar
    Parca era un pechinez care iti sfarteca piciorul, dar iti dadeai seama abia pe la jumate ce se intampla, while your health bar was going down . Super stresant animal.

  5. #5 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Clasic.


  6. #6 SP
    Junior Member yuryca's Avatar
    Acum badger-ul in Primal este foarte op pentru ca poate sa-si dea revive si este imun la poison.Inca un lucru de precizat ar fi : MARE GRIJA LA MAMUTI,am murit la inceput de foarte multe ori pentru ca am incercat sa vanez unul,acel animal pur si simplu poate sa te doboare din 2 lovituri.

  7. #7 SP
    Member eneea's Avatar
    Eu cred ca badger-ul a fost bagat in jocurile FC doar ca sa ne trolleze

  8. #8 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    The classic
    .

    Ca sa nu doar "troll-uiesc".. Mersi de review @yuryca
    O sa-l iau si eu in viitorul apropiat, sper ca are si o mecanica/gameplay mai bun decat precedentul Far Cry in ceea ce priveste vanatul, jupuitul, etc.
    Ramane de vazut, ca prima impresie pentru mine a fost: "ok, au schimbat epoca, au inlocuit armele de foc cu unele de piatra si lemn, dar "turnurile" au ramas!" Nu mai vin si astia cu ceva inedit, iar aceeasi Marie cu alta palarie..
    Ca si plus insa, "always on" trained pet, prea tare. Mi-au placut acele misiuni cu pet din anteriorul joc (probabil acest tip de feedback a fost una din pietrele de temelie ale lui Primal).

  9. #9 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Doua mentiuni, evident oarecum personale. Mie si FC4 mi s-a parut a fi un joc reusit din punct de vedere tehnic pe PS4 inca de la inceput. Iar jocul asta fiind de fapt un redesign al aceluiasi joc, nu il vad ca pe un pas inainte din punctul asta de vedere. Comparativ cu unele jocuri AC da, cu FC nu prea.

    Grafic jocul asta nu mi se pare superior lui FC4, nici din punct de vedere al calitatii texturilor nici al luminozitatii, nici macar a aspectului "artistic". As zice dimpotriva. Mi s-au parut multe zone din joc pana acum inferioare din punct de vedere grafic celor din FC4.

    Quote Originally Posted by Encman View Post
    sper ca are si o mecanica/gameplay mai bun decat precedentul Far Cry in ceea ce priveste vanatul, jupuitul, etc.
    not really. same all same all.

    iar legat de mamuti, mi se pare ca reprezinta acelasi nivel de forta disproportionata fata de jucator, cum aveau rinocerii din FC4 sau elefantii desi e drept ca n-am incercat sa vanez un elefant in FC4.

    Dar ia sa incerce cineva sa vaneze un rinocer sau elefant in FC4, fara armura, cu doua bare de health si cu arcul simplu fara niciun upgrade.

  10. #10 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Am inteles, cum ma asteptam dealtfel.. doar ca speram la un "tweak" in ceea ce priveste vanatul.
    In mod surprinzator (pentru mine) am petrecut destul de mult timp in FC4 pe PS4.
    Probabil o sa fie cam la fel si pentru Primal.

    Sunt curios insa daca vor avea de gand sa lege (cumva, la un moment dat) povestile din jocurile anterioare (au mai fost ceva trimiteri daca nu ma insel, cam subtire treaba, dar na).
    Primal bineinteles neavand legatura.. doar daca o sa calatoreasca in timp "the Jackal" sau ceva..
    In sfarsit sunt off-topic, mersi de feedback @raducucosmin, cand iau Primal la o tura poate revin cu impresii si eu.

  11. #11 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Deja prevad pachetul de misiuni suplimentare cu Hurk-enstone! 4 misiuni in care il ajuti pe Homo Pseudo Sapiens Hurk sa adune scoici pentru un colier.

  12. #12 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Bun review, multumesc si eu yuryca, de-abia astept sa joc jocul.
    Acuma daca bagau un nenorocit din asta mic
    in joc, varul mai mare al lui Honey Badger nu mai juca nimeni...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 08-10-2015, 03:44
  2. User Review: Far Cry 4 By apbaciu in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 25-06-2015, 21:43
  3. User Review: Far Cry 2 (PS3) By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 11 Last Post: 02-04-2009, 23:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts