Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: User Review: Charlie Murder (Xbox 360)

  1. #1 SP
    Senior Member Marinake's Avatar

    User Review: Charlie Murder (Xbox 360)

    Iata-ne iarasi aici. O noua zi calduroasa, o alta luna de vara si un nou review. In ultima perioada am tot tras cu dintii de un joc care mi-a aterizat pe HDD cu ajutorul "baietilor buni" de pe ConsoleGames. Chiar daca prin consola mai am cateva jocuri cu care imi pierd ore intregi, niciunul nu m-a facut sa retraiesc acea bucurie pe care o ai atunci cand in sfarsit termini un joc care te-a facut sa dai de cateva ori rage quit si sa te ingrijorezi cu privire la coloritul vocabularului tau. Ei bine, am reusit insa sa gasesc acel joc, acea nebunie care sa ma faca sa vreau mai mult si de care chiar mi-a parut rau ca l-am terminat. Charlie Murder este numele vinovatului. Un joc care imi facea cu ochiul inca de cand am vazut trailerul de la Summer of Arcade 2013. Din fericire am avut ocazia sa pun mana pe el inainte de lansare si in randurile de mai jos as vrea sa va explic de ce acest joc merita cumparat sau nu.

    Rar mi-a fost dat sa vad un joc cu o poveste atat de buna incat sa uiti ce este realitatea si sa ramai inchis in casa pana il terminai. Ei bine, nu a fost cazul si aici, insa Charlie Murder are o poveste destul de buna, originala si frumos prezentata, incat sa ramana undeva in amintirile mele. Ca sa nu dau foarte multe din casa am sa va zic doar asa: Charlie vroia sa creeze o trupa rock cu un prieten bun, dar si-a gasit alti colegi de trupa si prietenul nostru a promis razbunare. Cam asta o sa intelegeti din joc la inceput, iar restul o sa il aflati pe parcurs. O poveste buna trebuie spusa de un povestitor si mai bun. Cred ca asta au avut in cap cei de la Ska Studios cand au conceput modul in care ne va fi prezentata povestea jocului. Cu un efect de sepia subtil, o melodie sobra si texte care apar pe ici-colo, producatorii jocului au gasit reteta perfecta pentru a ne prezenta povestea tragi-comica a jocului.

    Vizual jocul ne ofera destula varietate daca luam in considerare faptul ca este un joc Arcade creat de 2 oameni cu foarte mult talent si dedicatie. Probabil pe multi o sa ii nemultumeasca grafica gen banda desenata, dar la mine a prins. Personajele sunt foarte bine gandite si sunt caraghioase si serioase in acelasi timp. Decorurile sunt foarte variate si frumos desenate. Acestea va vor purta dintr-un club, direct intr-o canalizare sau un santier. Cum pomeneam si mai sus, si filmuletele in-game sunt frumos realizate, cu un stil aparte care iese in evidenta.

    La capitolul sonorizare, jocul se descurca acceptabil. Nu exceleaza, dar are o coloana sonora placuta care nu te va lasa sa te plictisesti. Nu sunt foarte multe de zis aici pentru ca personajele dintr-un motiv sau altul sunt cam... mute. Singurele ocazii in care veti putea auzi cateva cuvinte de la personaje sunt in cateva mini-game-uri gen Guitar Hero in care il veti auzi pe Charlie cum indruga cateva vorbe.

    Jocul este un sidescroller cu elemente de RPG. Pe parcursul acestuia, personajul/personajele evolueaza in nivel. Odata cu aceste nivele veti debloca tot felul de abilitati si va veti upgrada Puterea, Viteza, Defensiva si Anar-Chi-ul. Calea prin care evoluezi in joc este bine implementata. Cu ajutorul Dpad-ului poti face un telefon sa apara pe ecran. Prin intermediul acestui telefon veti debloca noile abilitati, veti gasi obiecte ascunse pe harta si veti vedea cati followeri aveti. Cu cat numarul de followeri creste, cu atat nivelul personajului va fi mai mare. Pe partea de diversitate jocul exceleaza. Este plin de mini-game-uri extrem de bine implementate prin poveste, deci nu va veti trezi in mijlocul misiunii ca trebuie sa faceti cine stie ce ca sa avansati.

    Pe partea de multiplayer, jocul se descurca foarte bine. Este mult mai relaxant daca este jucat impreuna cu prietenii sau alti jucatori de pe Xbox Live. Puteti face manevre la echipa pentru a mari puterea unei lovituri, veti avansa in rank in acelasi timp si va veti distra. Eu recomand sa il jucati in multipalyer, atat local cat si pe Xbox Live. Este jocul perfect pentru un week-end cu gasca cand caldura va tine in casa si nici cele mai reci sucuri nu va mai racoresc.

    Per total, jocul este unul bun. Nu iese foarte mult in evidenta, dar eu zic ca merita sa il cumparati cand va aparea pe 14 August ca parte a programului Summer of Arcade.

    Story: 7
    Gameplay: 10
    Sunet: 8
    Grafica: 7.5
    Multiplayer: 9
    Nota Finala: 8.3

    Multumim Ska Studios pentru furnizarea copiei de review!
    Attached Images Attached Images 06-cm.jpg 05-cm.jpg 04-cm.jpg 02-cm.jpg 01-cm.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    kick@ss

  3. #3 SP
    Junior Member InnvictaWrath's Avatar
    Seamana cu trupa Gorillaz

  4. #4 SP
    Member eneea's Avatar
    Foarte frumos jocul. mi-a placut si ca are doua ending-uri si ca-s destul bossi secreti

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Battlefield 3 (Xbox 360) By rareshica in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 09-06-2014, 16:41
  2. User Review: Fable 3 (Xbox 360) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 12 Last Post: 12-08-2011, 17:22
  3. User Review: Bioshock 2 (Xbox 360) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 03-03-2010, 00:25
  4. User Review: Fallout 3 (Xbox 360) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 13 Last Post: 09-12-2009, 22:51
  5. User Review: BioShock (Xbox 360) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 8 Last Post: 29-08-2008, 18:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts