Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 1 of 1

Thread: User Review: Rive

  1. #1 SP
    Member AzFaust's Avatar

    User Review: Rive

    Ati jucat Toki Tori? V-a placut? Atunci trebuie sa stiti ca studioul care l-a dezvoltat, Two Tribes, o sa se inchida luna aceasta si ei au decis sa iasa de pe scena cu un joc exploziv si greu, cu numele... asteapta... asteapta... ai ghicit: Rive! Este disponibil pe Windows, OSX, Linux, PS4, Xbox One si WiiU. Pretul pentru varianta de PS4 este 67 lei. Daca o sa-l jucati, sa va pregatiti reflexele si psihicul.

    Story
    In principiu, povestea este ca sa fie.
    O sa ajungem cu eroul nostru Roughshot pe o naveta spatiala si de aici vrem sa luam ce gasim de valoare. Roughshot o sa ramana cu putin kerosen in spiderbot-ul pe care il conduce si evident, blocat pe naveta. De aici si pana la final trebuie sa impuste tot ce prinde si sa scape.
    O sa avem si ceva referiri comice la jocuri vechi sau filme SF.

    Gameplay
    Pentru gameplay o sa vreti sa jucati Rive. Controlul spiderbot-ului este rapid si raspunde foarte bine comenzilor. Gamplay-ul este impartit in 2 faze, inainte de orice misiune facem putina explorare si apoi urmeaza actiunea. Si aici straluceste Rive. Inamici de diferite marimi care vin din toate partile, lasere peste tot, explozii si in tot acest timp nu poti sa stai o secunda. Trebuie sa te misti si sa tragi in toate directiile. Prima jumate a jocului este putin mai usoara decat cealalta, insa am murit de foarte multe ori. Cred ca si de 20x in acelasi loc. Daca nu esti atent si nu ai putin noroc, o sa te enervezi repede.

    A doua jumate a jocului este dusa aproape la extrem cu diferite scenarii in care sa bubuim roboti. Daca sa te feresti de inamici nu era de ajuns, Two Tribes au mai adaugat si trenuri, lasere care isi schimba directia sau bule gravitationale care daca iesim din ele in timp ce ne ferim si tragem in toate partile, ne ducem la moarte sigura. Si un lucru foarte bun este ca jocul salveaza des. Cand avem parte de o lupta lunga si grea, salvarea este la jumatea ei.

    Pe parcurs achizitionam arme mai puternice si din cand in cand putem sa aplicam un hack robotilor ca sa ne ajute in incercarea noastra de a scapa de pe nava.
    Dupa ce terminam jocul, daca nu ne-a ajuns de cate ori am murit, putem sa ne intoarcem ca sa facem scoruri mai mari sau pentru 'single credit run'. Daca mori, te da la inceputul jocului. Cine vrea sa ii faca platina, exista un trofeu pentru asta.

    O singura eroare am intalnit si anume: cand impuscam robotii, nu mai facea animatia de impact, ii distrugeam mai repede si ei nu ma atingeau. O singura data sa intamplat asta.
    Si un mare plus, dupa ce ajungi in meniul jocului, timpul de incarcare este aproape inexistent, undeva la 1-2 secunde. Campania dureaza intre 6-8h in functie de cat de bine te descurci.

    Grafica & Sunet
    Grafica nu te da pe spate, insa este curata si plina de culoare, mai ales cand ne luptam. Sunetul este ok, iti dai seama imediat din ce parte vin inamicii. Muzica ambientala in timp ce explorezi este una linistitoare, iar cand incepe actiunea avem parte de ceva electro combinat cu house (cred?).

    Concluzie
    Ca un ultim joc, as zice ca Two Tribes ies de pe scena intr-un mod exploziv de bun. Eu m-am distrat copios cu Rive si l-as recomanda persoanelor carora le plac jocurile grele si distractive in acelasi timp. Plus ca o sa si radeti la anumite fraze venite de la Roughshot, pentru ca zici numai tampenii.

    Multumesc Dant3 & CG pentru aceasta ocazie.

    Story: 7
    Gameplay: 9
    Grafica: 8
    Sunet: 8

    Nota finala: 8
    Attached Images Attached Images rive_20160923075648.jpg rive_20160922042235.jpg rive_20160922040346.jpg rive_20160922040222.jpg rive_20160922203156.jpg rive_20160923075953.jpg rive_20160924005617.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: inFAMOUS 2 By GreyhounD in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 5 Last Post: 28-06-2011, 15:29
  2. User Review: Bulletstorm By naz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 4 Last Post: 12-03-2011, 23:46
  3. User Review: Battlefield 2 Review By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2010, 00:09
  4. User Review: Resistance 2 By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 10 Last Post: 29-11-2009, 19:05
  5. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts