Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 2 of 2

Thread: User Review: Braid (XBLA)

  1. #1 SP
    Member leggollas11's Avatar

    User Review: Braid (XBLA)

    Genial. Acesta este cuvantul de ordine, genial. Un joc care are la baza un platformer 2D care iti aminteste de vremurile nes, snes si genesis, care transforma jocul intr`o arta prin tema filosofica si prin stilul grafic abordat nu poate fi altfel decat genial. Probabil nu toata lumea va fi de acord cu aceasta afirmatie, asa cum nici jocul nu este pentru oricine. Braid este genul de joc care iti pune mintea si nervii la incercare. Mi se pare ciudat ca un joc atat de controversat, laudat, inovant, care este disponibil de aproape un an pe XBLA, nu are un review aici, pe CG.ro ...

    Pentru cine nu stie, Braid este un proiect independent, dupa parerea mea cel mai bun din ultimii ani, in care s`a turnat o caruta de bani si multa munca si efort. Jonathan Blow, omul din spatele jocului, nu a dat spre comercializare jocul pana nu a fost el insusi multumit de produsul final.

    Tema timpului nu este o tema originala [a mai fost abordata in trecut de seria Prince Of Persia (incepand cu PoP - Sands Of Time)] dar este reinventata si pusa la punct extrem de minutios. Mecanismele de manipulare a timpului sunt la fel de bine realizate pe cat sunt de gandite.

    Jocul este de la inceput misterios, incepand fara nici o introducere, fara nici o idee de unde se pleaca si unde se doreste sa se ajunga. Story`ul este integrat pe o linie paralela cu gameplay`ul. Personal il vad ca pe un Mario modern, in care Tim, personajul principal, isi cauta printesa. Jocul are o aura de poveste, actiunea petrecandu`se pe un taram ireal, de`a lungul anotimpurilor. Fiecare anotimp are un capitol al sau numit "World"(cu exceptia verii care are 2), si un mecanism nou de manipulare a timpului.
    Stilul grafic abordat este unul artistic, foarte placut. Totul pare pictat din acuarela, iar efectele vizuale din background duc platforming`ul 2D la un cu totul alt nivel din punct de vedere grafic. Se vede atentia la detaliu in fiecare capitol.

    Muzica este probabil una din componentele cele mai reusite. Te ajuta sa intri foarte repede in joc si in atmosfera de poveste. Mie imi pare asemanatoare cu muzica scotiana traditionala, dar cu influente bine implementate de la alte genuri. Contribuie cu siguranta la ideea de 'arta'. Restul sunetelor din joc sunt relativ banale; nu foarte diversificate si devin banale dupa ceva vreme.

    Despre gameplay nu sunt multe de spus. Bine gandit, bine facut. Ce pot sa spun e ca s`ar putea juca fara probleme si cu un gamepad de NES. 6 butoane foloseste jocul, 4 din care sunt directiile, iar celelalte 2 sunt [jump] si [special-power]. Heh.. se pare ca se aseamana din mai multe puncte de vedere cu Mario. Desigur, nu este asa fast-paced precum mustaciosul cu palarie rosie.

    Jocul din pacate este relativ scurt, prima data cred ca mi`a luat cam 6-7 ore (sunt mai greu de cap), iar a doua vreo 2 ore. Isi pierde foarte mult din rejucabilitate, din moment ce stii solutiile puzzle`urilor. Are el acolo si un fel de contra-timp numit [Speed Run] dar este al naibii de dificil si nu prea merita. Nu este asa entertaining. Doar o sa mentionez lipsa unei variante de MP, desi nu imi dau seama ce se putea face in MP, inafara de compararea timpilor (care este posibila).

    Nu o sa intru mai mult in detaliu despre fiecare sistem de manipulare a timpului, despre lumi, despre poveste; trebuie sa descoperiti voi lucrurile importante. Din pacate eu stau mult mai mult pe forum decat pe consola (din lipsa de timp), deci nu stiu cat mai costa acum jocul, dar cand am achizitionat eu jocul era 1200ms points pe Live!, si in octombrie08, paritatea imi spunea ca e un best-buy. Din cate am mai citit si pe blog`ul lui Blow, se pare ca este si o varianta PC pe Steam, dar o recomand tot pe cea X360, caci altfel te bucuri de el pe un HDTV, wireless de pe canapea.

    Ca sa respect regulamentul. avem asa :

    Prezentare : 9/10 [o poveste ciudata fara un inceput concret si un sfarsit la fel de '?']
    Grafica : 9/10 [pentru un 2D platformer este foarte estetic]
    Sunet : 9/10 [soundtrack`ul merita 10, dar tinand cont de sunetele repetative, e de 9]
    Gameplay : 10/10 [pentru ce vrea sa fie, functioneaza ireprosabil]
    Atmosfera : 9/10 [video+audio+idee+gameplay = o simbioza aproape perfecta]
    Story : 8/10 [ciudata povestea si greu de inteles, dar pt. cine intelege, e o lectie de viata]

    Nota finala : 9.0

    Probabil unii se intreaba de ce am inceput cu 'genial' si am incheiat cu 9. Ca un raspuns anticipat, singurele jocuri care trec de 9 la mine sunt : 'seria MGS' , 'seria GTA', 'seria Fallout' si 'seria Thief'. + nu sunt singurul care il considera un joc care merita. A avut parte numai de review`uri pozitive din partea presei de specialitate din cate stiu.

    P.S. primul review ever, facut pt. ca iau multe info de pe CG.ro dar nu am dat nimic inapoi pana acum.
    P.P.S. scuzati subiectivismul.. stiu ca este un review facut dintr`un punct destul de personal de vedere. De asemenea scuzati alte greseli precum cele ortografice sau spoilere neintentionate.
    Attached Images Attached Images braid_1.jpg braid_2.jpg braid_3.jpg braid_4.jpg braid_5.jpg braid_6.jpg

  2. #2 SP
    Member Nightfly's Avatar
    M-ai convins sa downloadez jocul si intr-adevar este foarte foarte tare. Grafica, gameplay, muzica. Sublim.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: South Park Let's Go Tower Defense Play (XBLA) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 15-12-2009, 22:52
  2. User Review: Castlevania Simphony of the Night (XBLA) By dogdan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 4 Last Post: 22-09-2009, 21:35
  3. User Review: TMNT 1989 Arcade (XBLA) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 7 Last Post: 13-06-2009, 18:08
  4. User Review: Puzzle Quest Galactrix (XBLA) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 05-06-2009, 21:20
  5. Braid - cel mai bun joc XBLA ? By MonkY in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 23-08-2008, 00:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts