Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 2 of 2

Thread: User Review: The World Ends With You (DS)

  1. #1 SP
    Banned Patrunjelu''s Avatar

    User Review: The World Ends With You (DS)

    Lumea se termina cu tine ! Defapt nu se termina deloc. Adica nu stiu, ca am ales sa fiu cuminte la sfirsit. In fine... Am jucat un singur joc marca Square Enix pe DS si acela e The world ends with you. Stiu ca Crystal Chronicles au primit note destul de mari de la critici si sunt considerate a fi niste jocuri bune, insa nu m-au atras deloc. Pur si simplu vedeam in fasa ochilor (din screenshoturi) aceleasi lucruri prezente in celelalte jocuri din serie (Final Fantasy). Si decit sa repet aceeasi poezie...

    M-am abonat cu ceva timp in urma (dracu stie de ce...) la newsletterul celor de la Square. De obicei mailurile primite se duc direct la gunoi, cu exceptia celor care apar in zilele in care sunt plictisit pina la extrem. Trebuie ca in ziua X eram tare plictisit deoarece am deschis un mail de-al lor. Era negru si mi-a atras atensia usor datorita artwork-ului neobisnuit (atit pentru jocurile celor de la Square cit si pentru restul turmei). No more Final ****ing Fantasy! In ziua X + n deja jucam jocul. La fel ca si in cazul mail-ului artwork-ul jocului ma dadea pur si simplu pe spate. Desi este complet 2D (si pe DS au inceput sa apara jocuri 3D destul de "aratoase") arata incredibil de bine. O fi din cauza stilului "urban" folosit. Jocul se desfasoara intr-o Shibuya (Japonia, Tokyo, mai exact un district al sau) fictiva. In lumea jocului orice persoana care moare este automat "introdusa" in jocul unor bad guys numiti (am detectat o lipsa minora de imaginatie aici) The Reapers. Daca supraviesuiesti probelor timp de 7 zile, isi recapesi dreptul la viasa (adica le putesi face o surpriza celor dragi iesind din cosciug in mijlocul inmormintarii).

    Tu esti Neku Sakuraba si da, esti mort. Nu stii de ce deoarece taxa de intrare in joc a fost chiar memoria ta (se aplica o taxa de genul... trebuie si reaperii sa isi cistige piinea. Ma intreb doar cit o costa o memorie pe piasa neagra). Iar avem cazul protagonistului cu amnezie. Dar aici functioneaza... desi banal si hiperfolosit, la final vei inselege din ce motiv si s-a luat o astfel de taxa si toata tarasenia va parea a fi ceva original. Nu prea ai sanse sa supraviesuiesti in jocul reaperilor fara un partener (la fel de mort). Deoarece Square sunt inclinati spre Lawful Good isi ofera o partenera pe nume Shiki cu care sa te dis... cu care sa treci prin cele 7 zile ale aventurii tale (care se va prelungi, dar mai multe nu spun) in Underground (asa se numeste zona cu nemorsi niponi).

    Jocurile acestor reaperi constau in probe diverse, majoritatea rezumindu-se la a ajunge in punctul X intr-un anumit timp. Poti face asta distrugind zidurile virtuale ce isi stau in cale. Nu te gindi ca dai cu pumnul in ele si poc, au disparut. Va trebui sa rezolvi mini-questuri pentru diversi tipi dubiosi imbracasi in haine rosii la fel de dubioase. Si ei sunt reaperi, dar sunt minori (in grad, nu in virsta). La fel ca si chestiunea cu ajunsul de la X la Y, majoritatea questurilor acestor reaperi se rezuma la a distruge noise-ul de linga ei. Nu am inseles exact ce e noise-ul, dar e rau si trebuie sa dispara. Il descoperi scanind mediul cu Player Pin-ul. Pentru mai multe despre pins, citisi mai jos. Acum ca am ajuns la combat...

    Combat screenul este impartit in doua ecrane. Jos este Neku, iar sus partenerul. Miscarile lui Neku sunt controlate folosind stylus-ul. Putem controla si partenerul dar intr-o mai mica masura, ne rezumam doar la a alege directia pentru atac, o alegere buna (urmata de altele, neaparat la fel de bune) ducind la posibilitatea unui atac de combinasie cu damage devastator. Desi partenerii folosesc arme proprii care mai de care mai originale (Shiki isi foloseste pisica de plus, Joshua telefonul iar Beat loveste tot ce prinde cu Skateboard-ul) Neku se rezuma la a folosi pins. Ce sunt aceste pins ? Ginditi-va la ele ca la niste spell-uri pe care, in loc sa le inveti, le gasesti ca loot. Posi echipa un numar X de pins in lupta unde X variaza in funcsie de nivelul lui Neku (e si level-up ca doar e RPG marca Square Enix). Pentru a le activa este nevoie de anumite miscari ale stylus-ului: flame wall-ul poate fi activat apasind cu stylus-ul si miscindu-l in acelasi timp intr-o anumita direcsie, spre exemplu. Sunt si pins ce pot fi activate urlind in microfon. Nu sunt recomandate in cazul in care se afla cineva in preajma ta. Neku primeste la inceput un Player Pin ce poate fi folosit la scanarea persoanelor vii (underground este o realitate paralela). Ca un fel de mind reading. Ajuta la a afla cuvinte cheie ce pot rezolva anumite questuri. Eficiensa pin-urilor este influensata de trendul din regiunea in care te afli. Daca marca (avem branduri dom�le) pinului folosit coincide cu marca trendy din zona respectiva atunci eficiensa lui creste. Desi bonusurile sunt destul de sensibile, eu nu am fost trendy deloc si am reusit sa termin jocul. De mensionat este faptul ca, cu cit folosesti mai mult pinul cu brandul Y intr-o anumita zona, trendul se schimba in zona respectiva in favoarea brandului folosit de tine (Y). Avem si inventar, respectiv echipament. Echpamentul consta in haine (desigur, si ele influensate de branduri). De la tricouri pina la fuste. si Neku poate purta fusta, dar ai nevoie de un bravery (numeric) destul de mare. I wonder why... Echipamentul si mincarea (este bine sa ai asa ceva in inventar, respectiv in burta deoarece ofera bonusuri.) pot fi cumparate de la magazine. Cu cit cumperi mai multe de la un vinzator cu atat mai multe obiecte "speciale" vor fi disponibile pentru tine.

    Harta pe care te deplasezi in joc este o combinatie tridimensional bidimensionala. Arata foarte bine si isi face treaba cu brio. In momentul in care initiezi un dialog vei ajunge sa vezi complet 2D in fata, mai exact artwork de toata frumusesea al personajelor + text bubbles pe ecranul de sus si respectiv imagini legate de topicul de discutie jos. Evident prin dialog posi rezolva/accepta misiuni si avansa in story. O gaselnita foarte interesanta a celor de la Square este imprinting-ul. in fond, daca tot posi citi gindurile altora, de ce sa nu te si joci pusin cu ele ? Prin imprinting se inselege introducerea anumitor ginduri (ce le vei colectiona ca memes) in mintea personajelor cheie la momentele cheie desigur, pentru a rezolva vreo proba a reaperilor. De mentionat este ca nu sunt voci ci doar efecte sonore gen "oh, ah" (nu va ginditi la prostii) ce se vor auzi in diverse momente, alese cu cap. Nu strica chiar nimic absensa vocilor. E perfect asa cum e.

    Ultima chestiune pe care o voi prezenta aici este coloana sonora a jocului. Daca nu avem voci, apai avem Muzica. A se observa ca am scris cu M mare. Sunt doar vreo... doua melodii din track list-ul (destul de mare) jocului pe care nu prea le-am putut inghiti. Restul, ori mi-au ramas in memorie sunind bine, ori suna bine in acest moment prin intermediul Winamp-ului. Track-urile apartin in general genului J-Pop respectiv J-Rock. Majoritatea sunt in Japoneza si respectiv Japgleza. Sunt insa si artisti ce nu au in ei singe de nipon care cinta in engleza pura. Si daca ma gindesc mai bine... sunt si melodii nipone exclusiv in engleza... Desigur, au si o versiune in japoneza si respectiv japgleza, ca doar jocul e al lor, nu al nostru. Dar originea lor conteaza mai putin. Important este ca melodiile suna al dracului de bine si se potrivesc atmosferei. Atmosfera dealtfel unica ce face din acest joc unul la fel de unic. Square au mensionat ca nu vor mai face un astfel de joc (ma gindeam la un sequel dupa ce l-am terminat). Deoarece mi-a placut foarte mult jocul (si nu am fost/sunt singurul!), nu am putut sa nu ma intreb de ce. Totusi e mai bine asa. Nu ii puteam gasi continuare si poate pina la urma ar fi dat-o in bara cu sequelul respectiv.

    Daca doriti sa jucasi un joc original si deosebit de addictive, faceti rost de TWEWY. M-am distrat cu el mai mult decit m-am distrat cu multe jocuri, chiar si de pe alte platforme. Nu este exagerat de lung (ca majoritatea Final Fantasy-urilor) si te tine in priza. Primele 6 zile nu sunt asa interesante, e adevarat, dar de la a 7-a deja story-ul incepe sa te prinda si incepi a-si pune intrebari in legatura cu personajele pe care le intilnesti. Si vei face tot posibilul pentru a inainta in story. Nu cred ca exagerez cind spun ca este cel mai bun joc pentru DS de pe piata. Parerea mea. Si nu ramai chiar cu nimic dupa ce il joci. Pe linga amintiri frumoase, mai ai si un playlist marit.

    Story: 9
    Grafica: 10
    Gameplay: 10
    Sunet: 10
    Nota finala: 9.75
    Attached Images Attached Images the_worlds_ends_with_you_ds_0.jpg the_worlds_ends_with_you_ds_2.jpg the_worlds_ends_with_you_ds_3.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member Chitilina's Avatar
    E superb jocul, mi-ar placea sa se faca anime dupa el, sau macar unul care sa se ridice la inaltimea acestui joc. Animeurile si jocurile sunt doua lucruri diferite, insa in cazul TWEWY cele doua notiuni se imbina cum nu s-a mai vazut in alt joc pana acum.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Kula World By colossus in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 6 Last Post: 08-02-2014, 15:10
  2. Replies: 0 Last Post: 18-06-2011, 14:11
  3. User Retro review: World Heroes Perfect (Neo-Geo Arcade) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 12-03-2010, 23:03
  4. User Review: Call of Duty World at War By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 8 Last Post: 14-02-2009, 19:55
  5. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts