Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 1 of 1

Thread: User Preview: Playstation Home

  1. #1 SP
    Senior Member istrategie's Avatar

    User Preview: Playstation Home

    Sony a dat drumul la un nou val de invitatii pentru ultima facilitate pe care o vor avea la dispozitie utilizatorii de Playstation 3 si anume Playstation Home. Ce este Playstation Home? Un mediu social pentru posesorii consolei Sony, un program in genul Second Life in care jucatorii se pot intalni la o vorba, la un bowling sau la un biliard. Dar sa nu mai batem pasul pe loc si sa vedem ce are cu adevarat de oferit ultima creatie pentru PS3.

    Character creation & personal space

    Prima data cand am intrat in Home am fost intampinat de o eroare de conectare, dar nu cred ca e ceva general asa ca voi trece peste asta. Am fost trimis la Wardrobe pentru a crea un personaj virtual cu care va trebui mai apoi sa ma afisej in public. Pentru inceput, optiunile nu sunt foarte numeroase. Avem destul de putine articole vestimentare, asa ca sa nu va mirati daca veti intalni persone imbracate identic. Optiunile de modelare a personajului sunt insa numeroase, deci nu o sa aveti ocazia sa vedeti doua fete identice, poate doar daca cei doi sunt gemeni si au avatarul identic. Mai avem la dispozitie si animatiile, destul de multe la numar, care va vor face experienta mai placuta, unele fiind chiar amuzante.

    Dupa acesta prima faza, o sa ajungeti in personal space, o camera destul de spatioasa, cu un balcon si cu o vedere foarte frumoasa la un port plin cu iahturi. Din pacate nici aici nu avem mai mult noroc cu customization-ul. Exista foarte multe categorii de obiecte in care nu se gaseste absolut nimic. Toate obiectele disponibile sunt deja aranjate in camera. Singurul lucru pe care l-am schimbat a fost culoarea peretilor.

    Home Square & other places

    Dupa ce am terminat cu decorarea apartamentului, tutorialul ajunge la final si suntem trimisi in Home Square, loc de unde ai acces la inca trei locatii: shopping center, theatre si bowling club. In Home Square poti sta la o masa sa joci sah sau poti sta la o vorba in timp ce vizionezi un trailer la ultimele jocuri aparute pe unul dintre ecranele uriase pe care nu aveti cum sa nu le vedeti. Shopping Ceter-ul ar fi trebuit sa fie locul de unde sa ne cumparam haine sau obiecte pentru decorat apartamentul, dar din pacate in acest moment nu se afla nici un produs in niciunul din cele trei magazine. Sa speram ca in viitor se vor adauga articole, care probabil ca ne vor goli portofelul, de aceasta data real. In cinematograf sunt in jur de 10 sali in care ruleaza cate un trailer la ultimele filme, deci merita sa arunci o privire, dar e posibil sa dureze destul de mult pana il veti putea viziona, deoarece necesita un download.

    Am ajuns si la ultima zona din Home si probabil cea mai populata, si anume Bowling Club. Aici avem parte de jocuri arcade, biliard si, bineinteles, bowling! Jocuri le arcade nu m-au atras prea tare, asa prefer sa vorbesc despre biliard si bowling. La biliard este intotdeauna un loc liber si dupa parerea mea este cel mai bun joc disponibil in Home, cu un control foarte simplu si distractie asigurata. Pe de alta parte, la bowling este intotdeauna plin si trebuie sa stai la coada daca vrei sa prinzi un loc pentru meciul urmator. Controlul la acest joc este cam stupid, mai intai trebuind sa pozitionezi bila, apoi sa nimeresti directia, apoi puterea si, in sfarsit, sensul de rotatie. Sincer as fi preferat un sistem clasic si mult mai usor de jucat, ca pana la urma, Home e un loc unde sa te relaxezi, nu campionatul mondial de bowling.

    Asadar, mai este de lucrat la Home pana fie ceea ce si-a dorit Sony, insa pentru inceput, cel putin pana se va lansa Open Beta la sfarsitul anului, Playstation Home este pe drumul cel bun si are mari sanse sa ajunga cel mai bun serviciu online de pe console. Sa speram ca isi vor tine promisiunea si ca nu il vor abandona dupa lansarea sa pe Playstation Store.
    Attached Images Attached Images 938621_20070718_screen001.jpg 938621_20070718_screen002.jpg 938621_20070718_screen003.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Preview: inFamous 2 By naz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 9 Last Post: 10-02-2012, 14:11
  2. User Preview: F.3.A.R. By hibrid13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 7 Last Post: 18-02-2011, 17:27
  3. User Preview: Crysis 2 By hibrid13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 9 Last Post: 04-02-2011, 01:11
  4. User Preview: Mindjack By hibrid13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 02-02-2011, 21:06
  5. User Preview: MAG By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 15-11-2009, 21:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts