Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: User Review: Uncharted Drake's fortune

  1. #1 SP
    Junior Member sanasta's Avatar

    Post User Review: Uncharted Drake's fortune

    Uncharted: Drake's fortune este un joc de tip action/adventure. Acest joc a fost creat de o firma noua in domeniul jocurilor , "Naughty Dog" fiind original si prin Psyhic enginul lui bine construit. Acest joc este asemanator cu Indiana Johnes ,stilul este asemanator ca celui de la Infernal si are parte de un personaj glumet de tipul lui Ratchet din "Ratchet & Clank"si cu o agilitate ca a lui Altair din Assassin Creed. La un moment dat jocul se schimba din action adventure in action horror, detaliu despre care vom vorbi un pic mai tarziu in acest articol.

    StoryLine:
    Povestea actiunii se petrece in mai multe insulite parasite unde Nathan Drake, mostenitorul vestitului explorator, navigator, comerciant de sclavi si aventurier Sir Francis Drake isi incearca si el noroc ca "treasure hunter". Acest incepe prin incercarea de a gasi un jurnal de calatorie ascuns intr-un mormant pierdut pe o insula din Pacific.Nathan nu este singur in aceasta aventura ci este insotit de Elena Fisher, producatoarea si cameramanul proriului ei program arheologic. Desi totul era foarte bine pus la punct ceva le da planurile peste cap. Ei sunt atacati de mercenari si singura metoda prin care reusesc sa fuga este sa abandoneze vasul care intr-un final explodeaza. Sunt salvati de catre Victor Sullivan, un prieten mai in varsta care il duce pana intr-un port unde Drake se vede nevoit sa o abandoneze pe Elena fiindca aceasta putea dezvalui locatia comorii intregii lumi.

    Gaseste o harta a comorii pe un vechi submarin nazist si cade intr-o ambuscada planuita de catre un vechi inamic a lui Sullivan. Desi impuscat Sullivan reuseste sa fuga si sa intalneasca cu Elena impreuna cu care zboara pe o alta insula. Avion avea alt plan pentru ei astfel incat sunt nevoiti sa se parasuteze si din cauza vantului sunt despartiti. Nate este luat prizonier dar Elena il salveaza. Reusesc sa ajunga la o biserica unde se regasesc cu Sullivan. Merg in camera comorii si il gasesc pe Francis Drake mumificat. Imediat dupa asta niste creaturi posedate din cauza aurului aztec blestemat ii ataca.

    Nu va spun tot ca atunci care ar mai fii farmecul sa stiti inainte sa jucati!

    Grafica
    Grafica este extraordinara mai ales datorita calitatii texturilor care ne arata de ce jocul este numarul 1 al anului 2007. Calitatea exploziilor este nemaipomenite. Cand vezi mediul chiar crezi ca e real chiar daca nu te joci pe un televizor widescreen. Efectele mai ales motion blur-ul este bine ales de companie. Cand arunci o grenada si explodeaza ,Nathan reactioneasa ca in realitate cam si cum ar naucit de explozie. Cand te uiti in apa iti vezi reflexia extrem de clara si se deformeasa de la miscari ca in realitate. Cand iesi din apa iti vezi hainele ude si com se scurge apa din ele iarasi ca in realitate. Daca ai vrea sa cumperi socul pentru grafica, sa te grabesti caci nu vei fi dezamagit.

    Sunet
    Sunetul este cel mai bine pus la punct in Uncharted . Orice este real de la Motorul scuterului de apa la cel al vehiculelor. Sunetul aremelor este foarte bine detaliat si acesta se sincoronizeaza cu focurile armelor la burst. Cand Nate este chinuit sau obosit se aude cum se plange cum tipa ca o fetita cand cade de la inaltimi si cum respira adanc cand a strabatut distante mari. Si pentru sunet merita luat jocul.

    Gameplay
    Cand e vorba de gameplay lucrurile se schimba cum au zis testerii. E o mare varza. Cand incepe e thirt person action pur . La mjloc e o corcitura intre action si adventure iar la sfarsit e un hibrid de action horror. Mie mi se pare chiar alandala. Tot testerii au zis ca jocul e cam scurt . Daca joci non stop jocul doua zile la rand. Singura chestie care asunde modul de joc este story-ul care transforma gameplayul din slab in mediocru.

    Concluzie
    Dupa parerea mea eu nu regret ca am cumparat Uncharted, ba din potriva chiar ma bucur fiindca am jucat cu pofta, asteptand jocul un an intreg. Si datorita secvertelor video la care nu am dat nici un skip scene.Eu zic ca chiar merita luat jocul.

    +
    Gasesti de impuscat ceva , mereu
    Storyline bine pus la punct
    Trofee
    Combouri brawl numeroase
    Mediu explorabil

    -
    Gameplay repetiv
    Umorul de prost gust a lui Nathan
    Multiplayer


    Grafica:10
    Sunet:9
    Gameplay:6
    Storyline:10

    Nota Finala:8.75
    Attached Images Attached Images drake_uncharted_1.jpg drake_uncharted_2.jpg drake_uncharted_3.jpg drake_uncharted_4.jpg drake_uncharted_5.jpg drake_uncharted_6.jpg drake_uncharted_7.jpg drake_uncharted_8.jpg drake_uncharted_9.jpg drake_uncharted_10.jpg drake_uncharted_13.jpg drake_uncharted_12.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Concluzie: nu am inteles nimic. E o varza totala. Greseli la fiecare doua cuvinte, repetitii fara rost, o nota cu doua zecimale si cum ai ajuns tu la conculuzia ca NG e o firma noua in domeniul jocurilor? Da un search la wikipedia sa vezi din ce an e activa. Si al storyline e plin de spoilers. Citeste cateva review-uri de pe site si incearca sa corectezi din greseli.

  3. #3 SP
    Member Arslany's Avatar
    Deci ne-a placut un joc cu un gameplay varza? Nu vad care e treaba cu umorul lui Nathan, se potriveste cu imprejurarile.
    Eu zic ca am avut parte de un gameplay genial.

  4. #4 SP
    Senior Member Tekken's Avatar
    Quote Originally Posted by sanasta View Post
    E o mare varza.
    O mare varza exprima in totalitate ceea ce ai postat aici. Paralel cu limba romana, paralel cu jocurile in general.

  5. #5 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Nu pot sa ii schimb intreg testul. I-am corectat cred 90% din greselile gramaticale si de asezare in pagina dar exprimarea nu am ce sa fac cu ea ca nu scriu tot textul de la 0.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cui nu i-a placut, il provoc sa scrie un review mult mai bun. Si in felul acesta, everybody wins
    Eu nu pot sa spun decat Thx to sanasta pentru ca a incercat, Thx lui Bobby pt. corecturi, Thx everyone for patience si Thx oricui va raspunde provocarii !

    That's a lot of Thx

  7. #7 SP
    Junior Member sanasta's Avatar

    User Review: Uncharted Drake's fortune

    Uncharted: Drake's fortune este un joc de tip action/adventure. Acest joc a fost creat de o firma mai veche in domeniul jocurilor cunoscuta dupa seria jocurilor Crash sub numele de "Naughty Dog" . Acest joc este asemanator cu Indiana Johnes ,stilul este asemanator ca celui de la Infernal si are parte de un personaj glumet asemanator lui Ratchet din "Ratchet & Clank"si cu o agilitate ca a lui Al Tair din Assassin Creed. La un moment dat jocul se schimba din action adventure in action horror, detaliu despre care vom vorbi un pic mai tarziu in acest articol.

    StoryLine:
    Povestea actiunii se petrece in mai multe insulite parasite din Pacific unde Nathan Drake(Nate), o ruda a de grad indepartat vestitului explorator, navigator, comerciant de sclavi si aventurier Sir Francis Drake isi incearca si el noroc ca "treasure hunter". Acest incepe prin incercarea de a gasi un jurnal de calatorie ascuns intr-un mormant pierdut scufundat.Nathan nu este singur in aceasta aventura ci este insotit de Elena Fisher, producatoarea si cameramanul proriului ei program arheologic. Desi totul era foarte bine pus la punct ceva le da planurile peste cap. Ei sunt atacati de mercenari si singura metoda prin care reusesc sa fuga este sa abandoneze vasul care intr-un final explodeaza. Sunt salvati de catre Victor Sullivan, un prieten mai in varsta care il duce pana intr-un port unde Drake se vede nevoit sa o abandoneze pe Elena fiindca aceasta putea dezvalui locatia comorii intregii lumi.

    Gaseste o harta a comorii pe un vechi submarin nazist si cade intr-o ambuscada planuita de catre un vechi inamic a lui Sullivan. Sullivan este impuscat, dar Nate reuseste sa fuga reusind sa o gaseasca cu Elena cu care zboara pe o alta insula. Avionul cu care zboara este lovit fiind nevoiti sa se parasuteze . Din cauza vantului Nate si Elena sunt despartiti.PRin incercarile de a o salva pe Elena, Nate este luat prizonier dar ea reuseste s ail salveze. Reusesc sa ajunga intr-o veche biserica unde se regasesc cu Sullivan care supravietuise datorita jurnalului care oprise glontul. Acestia merg in camera comorii si il gasesc pe Francis Drake mumificat. Imediat dupa asta niste creaturi posedate, rezultat ai aurului aztec blestemat ii ataca.

    Nu va spun tot ca atunci care ar mai fii farmecul sa stiti inainte sa jucati!

    Grafica
    Grafica este extraordinara mai ales datorita calitatii texturii care ne arata de ce jocul este numarul 1 al anului 2007. Calitatea exploziilor este nemaipomenita. Cand vezi mediul chiar crezi ca e real chiar daca nu te joci pe un televizor widescreen. Efectele mai ales motion blur-ul da ane efect de realism. Cand arunci o grenada si explodeaza ,Nathan reactioneasa ca in realitate cam si cum ar naucit de explozie. Cand te uiti in apa iti vezi reflexia aceasta e extrem de clara si se deformeasa de la miscari ca in realitate. Cand iesi din apa iti vezi hainele ude si com se scurge apa din ele iarasi ca in realitate. Daca ai vrea sa cumperi jocul pentru grafica, sa te grabesti caci nu vei fi dezamagit.

    Sunet
    Sunetul este cel mai bine pus la punct in Uncharted . Orice este real de la zgomotul pe care il scoate Motorul scuterului de apa la cel al jeepurilor. . Cand Nate este chinuit sau obosit se aude cum se plange cum tipa ca o fetita cand cade de la inaltimi .Vocile sunt potrivite personalitatii si aspectului personajului .Si pentru sunet merita luat jocul

    Gameplay
    Gameplayul in Uncharted Drake's fortune este cum am spus mai sus ( o combinatie de 30 platforming si elemente de third peron shooter
    Cand se confrunea cu inamicii , Drake poate apela la legendraul sau pumn sau armele de foc.Atacurile din apropiere sunt atacurile normale. sau combouri , unele simple altele complicate iar daca te sincronizezi poti folosi "brutal combo" care face mult mai multe daune ,poate kill de prima data.
    Nate poate cara doar o arma principala ,una secondara(pistol) si grenadele la care poti sa coordonezi inaltimea la care o arunci.Poti sa te cateri de pe o stanca pe alta stanca ca si in Prince of Persia.Cand Nate este atacat de un numar mare de inamici ,el poate sa se ascunda dupa un cover.Poate sa traca focuri oarbe (la inttamplare) sau tintite.Cand un inamic moare, acesta lasa pe jos o arma sau daca ai acea arma poti sa iei munitia.
    Cand mergi pe scuterul de apa tu conduci dar poti si sa tintesti din perspectiva lui Elena. In jeep ea conduce si tu trebuie sa tragi in veehiculele care se aproprie. In joc sunt in total 60 de comori si la un numar fix de comori pe care le-ai strans, primesti un trofeu. Cu cat ai mai multe trofee cu atat e mai mare rangul de treasure hunter. LA fel e si cand omori . numa ca aici este dupa numarul de headshoturi , numarul de killuri cu o arma specifica sau cati oameni ai omorat cu o singur grenada

    Concluzie
    Dupa parerea mea eu nu regret ca am cumparat Uncharted, ba din potriva chiar ma bucur fiindca am jucat cu pofta, asteptand jocul un an intreg. Si datorita secvertelor video la care nu am dat nici un skip scene.Eu zic ca chiar merita luat jocul.

    +
    Gasesti de impuscat ceva , mereu
    Storyline bine pus la punct
    Trofee
    Combouri brawl numeroase
    Mediu explorabil

    -
    Umorul de prost gust a lui Nathan
    Multiplayer


    Grafica:10
    Sunet:9
    Gameplay:9
    Storyline:10

    Nota Finala:9.5

  8. #8 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Sanasta, eu nu ma apuc sa iti dau in cap dar am cateva sugestii: Sterge partea cu "Naughty Dog" o firma noua, probabil esti la prima ta consola Playstation dar Naughty Dog este firma care a creeat seria Crash Bandicoot si Jak & Daxter.

    A doua sugestie ar fi sa stergi cam tot ce ai scris tu acolo pentru ca este un mare spoiler si probabil daca nu as fi terminat jocul nu as fi vorbit asa frumos deaorece ai stricat mai tot efectul storyline-ului povestindu-l asa. Practic a mai ramas sa povestesti cut-scene-ul de la sfarsit. Eu ti-as propune sa il scrii in genul asta: "Nathan Drake, mare fan a legendarului Francis Drake, pleaca in descoperirea comorii El Dorado dupa ce gaseste un carnetel care a apartinut exploratorului englez. Dar totul ia o proportionalitate uriasa cand afla ca nu este primul si singurul om care este pe urmele faimoasei statui."

    La partea cu gameplayul mi se pare ca doar un neexperimentat ar putea scrie ca este un ghiveci nu e prea adevarata, de obicei unui joc i se stabileste genul dupa cele doua genuri predominante in joc, in acest caz action-adventure. Faptul ca are si putine elemente mai scary si partile de condus ii ofera o diversitate care prinde bine, sincer eu m-as fi plictisit sa merg din camera in camera si sa impusc pirati, soldati si alte vietati.

    Repet, sper sa nu o iei ca pe o critica din rea intentie ci ca pe niste sugestii.

  9. #9 SP
    Junior Member sanasta's Avatar
    o sa incerc s aeditez

    am inteles

  10. #10 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Quote Originally Posted by Uziwood View Post
    ar putea scrie ca este un ghiveci nu e prea adevarata
    Am scris aici gresit, am scris ceva, am sters si am uitat sa sterg o parte, un mod sa editeze va rog

  11. #11 SP
    Junior Member sanasta's Avatar
    .......

  12. #12 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Cui nu i-a placut, il provoc sa scrie un review mult mai bun. Si in felul acesta, everybody wins
    Eu nu pot sa spun decat Thx to sanasta pentru ca a incercat, Thx lui Bobby pt. corecturi, Thx everyone for patience si Thx oricui va raspunde provocarii !

    That's a lot of Thx
    Se dau si premii?

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    Se dau si premii?
    Se vor da din nou. Inca asteptam o veste de la "sponsori". Au spus ca spre sfarsitul anului vin noile aparitii
    Sanasta: vrei sa pun al doilea review in locul primului ?

  14. #14 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Fratioare, cum poti sa scrii "joc" de 5 ori in 3 propozitii consecutive, cum sa pui punct la fiecare 2 cuvinte in loc sa legi 1 fraza mai lunga?
    Cum sa dai unui joc 8.75 si sa iti para rau ca l-ai luat(cu 5 plusuri si doar 3 minusuri) urmand ca apoi sa schimbi tot review-ul, sa dai 9.5 si sa fii foarte incantat de achizitie doar pentru ca userii ti-au spus ca nu sunt de acord cu tine?

    Review-ul e o chestie personala, nu ti-a placut, nu tre sa faci lumii pe plac.

    Fara suparare, dar daca ai 16 ani (atat cat scrie in profil), clar ai lipsit de la orele de lb. romana.Propozitii fara punct, propozitii incepute cu litera mica, propozitii fara predicat, cacofonii, etc.
    Inteleg ca nu toti suntem jurnalisti sau scriitori, toti gresim la exprimari, mai uitam o virgula, dar fratilor, limba romana haideti sa o scriem corect.

  15. #15 SP
    Member leggollas11's Avatar
    sanasta.... daca tea suparat colegu` Taw baga repede pe consola un Tekken si da`i o mama de bataie lu` Steve Fox sa te descarci

  16. #16 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Ordinea de baza: cuvant-semn de punctuatie-spatiu-cuvant. No offence, dar articolul mi se pare varza de la cap pana la coada.

  17. #17 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Quote Originally Posted by leggollas11 View Post
    sanasta.... daca tea suparat colegu` Taw baga repede pe consola un Tekken si da`i o mama de bataie lu` Steve Fox sa te descarci

    Mane, daca eram singurul care a zis asta, intelegeam.
    A nu se confunda lipsa experientei cu GRESELI GRAVE de exprimare si de punctuatie.

  18. #18 SP
    Member leggollas11's Avatar
    Taw... a fost o mica gluma printre atatea posturi critice... e normal sa i se arate unde a gresit ca altfel nu are de unde sa invete dar sa nu descurajam oamenii care au ceva initiativa.. nu vrem sa umplem forum`ul de review`uri prost facute, dar trebuie sa inceapa fiecare de undeva... sunt sigur ca urmatorul lui review va fi mai bun (sper eu MULT mai bun) decat acesta...

  19. #19 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Si eu la fel sper, calitatea creste per review, am obs la toata lumea asta, felicitari.

  20. #20 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Ce va tot luati de om ? A incercat si el sa va informeze cu un review si sariti toti pe el. Mie mi s-a parut absolut hilar reviewul, si astept cat mai multe in continuare ( cu aceleasi tipuri de greseli gramaticale ).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Uncharted: Drake's Fortune By Tavitzu in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 94 Last Post: 21-08-2016, 10:51
  2. User Review: Uncharted 3: Drake's Deception Single Player By AlanPoe in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 9 Last Post: 05-02-2012, 15:38

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts