Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: User Preview: Guitar Hero: Van Halen

  1. #1 SP
    Senior Member Mika's Avatar

    User Preview: Guitar Hero: Van Halen

    In urma cu aproximativ o saptamana, pe 9 Decembrie, demo-ul jocului Guitar Hero: Van Halen a fost lansat pe Xbox Live Marketplace. Fiind un fan al acestui tip de jocuri si avand perifericele necesare, m-am decis sa-i dau o sansa jocului. Jocul incepe intr-un mod clasic,, cu toate logo-urile companiilor care s-au ocupat de joc fiindu-ne prezentate pe rand.

    In meniul principal sunt disponibile trei optiuni: Quick Play, Backstage si Quit. Intrand in Backstage, am dat peste un editor de "rock superstars". Poti sa creezi un personaj de la zero, optiunil fiind insa foarte limitate, sau sa iti alegi unul din deja celebrele personaje din seria Guitar Hero.

    In demo se pot juca patru piese, doua apartinand trupei Van Halen ("Eruption" si "Panama"), una de la Weezer ("Dope Nose") si una de la Killswitch Engage ("The End of Heartache"). Acestea se pot juca singur sau cu trupa formata din vocal, chitarist, basist si tobosar. Din pacate multe aditii aduse jocului in Guitar Hero 5 nu sunt prezente in joc precum posibilitatea de a iesi si de a intra oricand in joc sau posibilitatea de a forma orice combinatie de 4 oameni (de exemplu 1 vocal si 3 chitaristi).

    Spre deosebire de seria Rock Band, ultimele jocuri din seria Guitar Hero ofera incepatorilor o dificultate (Beginner) in plus, aceasta fiind mai usoara decat Easy. Din seria Guitar Hero, GH 3: Legends of Rock a fost singurul joc care l-am jucat o perioada mai lunga de timp si comparativ cu acesta piesele pe medium mi se par un pic mai dificile. Fata de Rock Band 2 se vede clar o diferenta de difciultate pe Medium, cel din urma fiind mult mai usor. Daca in Rock Band 2 reusesc sa termin aproape toate piese pe Hard, in demo nu am reusit niciuna de fiecare data fiind scos de pe scena cand eram la ultimii 10% din piesa. Piesa "Evolution" de la Van Halen in special mi s-a parut infernal de grea si pe Medium.

    Un lucru care m-a surprins si nu l-am vazut in alte jocul de acest gen a fost faptul ca atunci cand pui pauza si revii, jocul pune pauza pentru 3 secunde timp in care ai timp sa vezi ce note urmeaza si astfel cand pui pauza ai sanse mult mai mari sa nu ratezi urmatoarele note. Acenst lucru nu l-am vazut nici in Guitar Hero 3, nici in Metallica, nici in Rock Band 1 sau 2. E posibil insa ca acesta sa fie prezent in Guitar Hero 5, dar din pacate nu am avut inca ocazia sa testez acel joc.

    Pe langa aceasta aditie, nu vad absolut nimic nou la acest joc fata de precedentele din serie, fiind inca un joc standalone care putea fi lansat foarte bine sub forma unui DLC mai amplu. Problema este ca nu e primul joc de acest tip. Este al treilea.

    In joc, am observat insa o mare calitate la detaliile personajelor, acestea fiind foarte asemanatoare cu corespondentii lor in realitate. Sincer, mi se par cele mai bine realizate personaje dintr-un joc de acest tip lansat pana acum, in opinia mea, fiind chiar peste Guitar Hero 5.

    Calitatea sunetului este exceptionala, acest lucru fiind insa o banalitate de acum in acest tip de jocuri. Uitandu-ma prin Soundtrack-ul oficial al jocului, pe langa Van Halen mai pot fi observate cateva trupe renumite precum Queen, Tenacious D, The Offspring, Judas Priest, Deep Purple si altele. Acestea insa nu sunt de ajuns pentru a justifica lansarea acestuia sub forma unui joc separat.

    Personal, nu iau in considerare cumpararea jocului Guitar Hero: Van Halen datorita acestei politici de a stoarce bani din aceasta franciza a celor de la Activision. Poate are o importanta asupra mea si faptul ca nu sunt un fan al formatiei. Avand in vedere numarul impresionant (peste 1000) si diversitatea pieselor care pot fi descarcate din Rock Band Store, Guitar Hero: Van Halen cu cele 47 de piese cu care vine este aproape de neglijat. As putea recomanda acest joc doar fanilor inraiti al formatiei care vor neaparat sa se simta in persoana lui Eddie Van Halen.

    Guitar Hero: Van Halen va fi lansat pe 22 Decembrie pe Xbox 360, PlayStation 3, PlayStation 2 si pe Nintendo Wii.
    Attached Images Attached Images guitar-hero-van-halen.jpg 7.jpg 6.jpg 8.jpg 5.jpg 4.jpg 1.jpg 9.jpg 2.jpg guitar_hero_van_halen_reveal_trailer.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Sincer, nu vad de ce nu puteau sa-l lanseze sub forma de DLC. Sigur, Van Halen e foarte misto, dar totusi...

  3. #3 SP
    Member ineedmoney93's Avatar
    Quote Originally Posted by Mika View Post
    ... Acest lucru nu l-am vazut nici in Guitar Hero 3, nici in Metallica...
    daca nu ma insel, in GH Metallica se intampla acel lucru cu pauza de 3 secunde

  4. #4 SP
    Senior Member muggs's Avatar


    Singurul music game care merita cumparat anul asta e by far Dj Hero..restul sunt pe sistemul "move along nothing to see here"..

  5. #5 SP
    Member winkus's Avatar
    Quote Originally Posted by ineedmoney93 View Post
    daca nu ma insel, in GH Metallica se intampla acel lucru cu pauza de 3 secunde
    Asa e, e prezent chiar si in World Tour aparut chiar mai devreme decat Metallica si este acum si in Beatles Rock Band.

    Iar pentru Muggs: Nici The Beatles Rock Band nici Guitar Hero 5 nu au fost niste titluri rele iar primul chiar excelent, pentru fanii formatiei desigur.

  6. #6 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Daca nu ma insel a aparut al Guitat hero nu? A stai haha,ultimul post a fost acum 1 an

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Guitar Hero: Van Halen Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 1 Last Post: 05-01-2010, 00:00
  2. Replies: 1 Last Post: 11-12-2009, 00:22
  3. GH: Van Halen Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 06-08-2009, 19:46
  4. Replies: 0 Last Post: 06-08-2009, 13:32
  5. Guitar Hero: Van Halen Confirmat? By Mika in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 21-04-2009, 12:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts