Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: User Review: Uncharted 2

  1. #1 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar

    User Review: Uncharted 2

    In anul 2007 Sony a lansat un nou joc al celor de la Naughty Dog (conoscuti pentru seria Crash Bandicoot si Jak & Daxter), numit Uncharted: Drake�s Fortune, joc exclusiv pentru PS3. Acesta a avut un mare succes, asa ca au aparut zvonuri ca ar fi in productie un nou Uncharted. In 2008 zvonurile s-au adeverit, jocul avand numele Uncharted 2: Among Thieves si urma sa apara in 2009, la fel ca predecesorul sau, ramanand o exclusivitate PS3. Ca si primul, a avut un mare succes si a primit foarte multe premii. In urmatoarele randuri o sa incerc sa fac un review acestui joc foarte laudat de fani si critici.

    Story
    Protagonistul jocului este Nathan Drake, un cautator de comori ce crede ca este urmasul lui Sir Francis Drake. Dupa ce in primul joc am cautat El Dorado, in Uncharted 2 vom cerceta un alt mister istoric, flota pierduta a lui Marco Polo, cele 13 nave si peste 300 de pasageri care nu s-au intors in Europa. Din primul joc se intoarce vechiul tau prieten Victor Sullivan si de asemenea, Elena Fisher. In joc vei intalni si personaje noi in serie, cum ar fi Chloe Frazer, bruneta care te insoteste pe parcursul jocului, un prieten mai vechi numit Harry Flynn, noul tau inamic, un mercenar sarb numit Lazarevic si altele (nu va stric surpriza). Povestea contine multe intorsaturi de situatie si lucruri neasteptate. Personajele sunt foarte naturale, au replici amuzante si te vei atasa de ele. Povestea este una interesanta si merita sa o "traiesti". Cam atat am de spus despre story, restul va las pe voi sa aflati pe parcursul jocului.

    Gameplay
    Gameplay-ul este o combinatie de platformer si third person shooter. Cataratul este o parte importanta din joc si e foarte placuta. Jocul are un sistem de cover foarte important in partea de shooting, daca nu intri in cover ai multe sanse sa mori, sistemul e asemanator cu cel din Gears of War. Din cover poti trage foc orb sau pentru acuratete mult mai mare poti scoate capul si sa tintesti unde vrei. Jocul are si o parte de melee combat si stealth, luptele corp la corp sunt destul de usoare, avem un buton de atac si unul de aparare si nu o sa intalnesti o miscare de atat de multe ori incat sa te plictiseasca. Stealth-ul joaca un rol important, intalnim chiar un nivel care pare rupt din Splinter Cell, pentru un atac �din umbra� trebuie doar sa fi aproape de un inamic care nu te-a vazut si sa apesi butonul de melee, este foarte placut si folositor sa joci stealth pentru ca iti usureaza munca, inamicii nevazandu-te. Armele au un rol foarte important si gasesti o mare varietate de arme, pistoale, pusti automate, shotgun-uri, grenade si multe altele, incusiv arbalete. In joc iti poti alege stilul de joc, sa joci stealth sau nu, sa folosesti melee... sau nu. Controlul este unul usor de inteles si chiar si cineva nou in lumea jocurilor pe consola va putea sa joace fara probleme. Gameplay-ul este magnific si e imbinat perfect cu cutscene-urile.

    Grafica
    Grafica este una extraordinara, cei de la Naughty Dog au spus ca jocul foloseste 100% din puterea procesorului consolei si jocul arata incredibil. Paleta de culori este una superba, de la un oras Nepalez, la o jungla din Borneo si un peisaj montan, totul e viu si plin de culoare. Dupa ce in primul joc apa a jucat un rol important si arata extraordinar, in Uncharted 2 a fost adaugata zapada, care este pentru el ceea ce apa era pentru primul joc din serie, se comporta foarte natural si e foarte realista. Efectele grafice sunt superbe, daca intri in apa hainele de pe tine se uda (lucru prezent si in primul joc), hainele se murdarec de zapada dupa care, daca stai langa o sursa de caldura, zapada se topeste si hainele o sa ajunga ude si multe alte efecte interesante. Iluminarea in joc e de exceptie, lumina care ajunge pe anumite lucruri, umbre, totul este superb. De multe ori o sa te opresti din ceea ce faceai doar pentru a admira peisajele care le intalnesi in joc. Despre acest joc pot sa spun fara indoieli ca e unul dintre cele cu grafica cea mai buna din istoria jocurilor pe consola, comparandu-se doar cu God of War 3.

    Sunet
    Sunet-ul este de asemenea unul din cele mai bune din jocuri. Sunetele de fundal, sunetele armelor si toate sunetele din joc sunt la locul lor si foarte realiste. Voice acting-ul este de exceptie, toate personajele au voci placute si naturale, te introduce cu adevarat in lumea jocului. Soundtrack-ul este unul foarte bun si in ton cu jocul dar putea sa fie mai bun. Daca aveti un sistem puternic, o sa va simtiti ca si cum ati fi in joc.

    Multiplayer
    Spre deosebire de primul joc, acesta are si online, in care poti folosi tot ce ai invatat in SP. MP-ul e foarte fun si te poate tine mult in fata TV-ului. Avem 6 moduri competitive, printre care Deathmatch, Plunder ( in care trebuie sa aduci o comoara situata pe harta intr-un anumit loc), Objective, Ranked si un mod Machinima. Si de asemenea mai sunt 3 moduri co-op, in care o sa lupti alaturi de 1-2 prieteni pe anumite nivele de SP modificate. Hartile de MP sunt 9 la numar si sunt foarte bine echilibrate. Mai avem si modul Cinema, fiecare meci e inregistrat si dupa aceea poti sa-l vizionezi, sa il trmiti prietenilor, sa faci screenshot-uri, modul e bine facut si o sa petreci un timp vizionand unele meciuri mai reusite. Multiplayer-ul e foarte solid si foarte bine facut, o sa pierzi destule ore dupa ce ai terminat SP-ul prin modul online.

    Concluzie
    Baietii de la Naughty Dog au facut o munca excelenta, Uncharted 2 este o grozavie. A fost primul pe care l-am jucat pe PlayStation 3 si pot spune ca este unul dintre cele mai bune, doar MGS4 ar putea sa se intreaca cu el, in rest nimic nu e la nivelul lui Uncharted 2. Story-ul, gameplay-ul, grafica, sunet-ul, multiplayer-ul toate se imbina perfect si Il fac unul din cele mai bune jocuri aparute vreodata. Jocul e o adevarata capodopera si pentru un gamer e un adevarat rasfat sa-l joace!



    Story: 9.8
    Gameplay: 10
    Sunet: 9.9
    Grafica: 10
    Multiplayer: 9.5
    Impresie: 10
    Nota Finala: 9.9 - Inca un pas spre perfectiune
    Attached Images Attached Images uncharted-2-among-thieves_2009_02-03-09_09.jpg uncharted2_review_03.jpg uncharted2_review_04.jpg uncharted2amongthieves2.jpg uncharted-2-image-032.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Cum ti-am mai spus prima data cand l-am citit, ce-mi place ce-l mai mult la rewiew-ul asta e ca nu plictiseste . Spor la cat mai multe, ca ai de unde .

  3. #3 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    Felicitari pentru review, singurul lucru pe care l-aş scimba ar fi ordonarea review-ului �n categorii, lasă impresia unui articol prea formal. Oricum, bună treabă şi apropo, poate face cineva un review şi la Fallout: New Vegas ^_^

  4. #4 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Frumos review! Dar ai pus 9.9 ca sa nu pui 10 lol

  5. #5 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Pai media notelor mi-a dat 9.86, si am pus 9.9. Ii dadeam 10 dar i-am scazut pentru bug.

  6. #6 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Eu nu zic ca nu este bun reviewul sau in sine jocul dar din ultima fraza se deduce ca tu nu ai jucat prea multe jocuri, ca un review sa fie perfect trebuie sa ai niste jocuri in spate...

  7. #7 SP
    Junior Member qarupt's Avatar
    Frumos review, dar un 9.00 ar fi mai realist
    Attached Images Attached Images image0006.jpg

  8. #8 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Eu nu am intalnit asa ceva, singurul bug a fost cand am ramas blocat intr-o bucata de beton + un freeze.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Uncharted 3: Drake's Deception Single Player By AlanPoe in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 9 Last Post: 05-02-2012, 15:38
  2. User Review: Uncharted 2 Among Thieves By Uziwood in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 11-12-2009, 19:24
  3. User Review: Uncharted 2: Among Thieves By GreyhounD in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 14 Last Post: 09-12-2009, 21:44
  4. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00
  5. User Review: Uncharted Drake's fortune By sanasta in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 20 Last Post: 28-10-2008, 01:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts